Ciekawostki ze świata

Sprawdź czy te ciekawostki ze świata są Tobie znane. Dowiedz się, dlaczego powinieneś uważać naklejając znaczek pocztowy na poczcie w Anglii. Czy wiesz jakiego słowa nie powinieneś używać w Czechach? A także za co są nagradzani kierowcy w Szwecji? Zbiór najlepszych i śmiesznych ciekawostek w jednym miejscu.

Zagrożenie w Anglii

Wysyłając list w Anglii musisz uważać, jak naklejasz znaczek. Szczególnie w przypadku, gdy widnieje na nim wizerunek Elżbiety II. Jeśli przez przypadek nakleisz go do góry nogami - możesz zostać okrzyknięty zdrajcą. Chyba nie warto ryzykować.

Daleka podróż do Azji

A dokładniej do Chin. Kraj, w którym hałas jest nieodłącznym elementem w wielkich miastach. Występuje on nie tylko na ulicy. To także ważny element promocji np. nowo otwartej restauracji, czy sklepu. Podczas różnych świąt, czy wydarzeń rodzinnych puszczane są petardy. Wśród społeczności zamieszkującej ten kraj panuje przekonanie, iż hałas odpędza złe duchy.

Korea Północna - najbardziej niedostępne państwo świata

W tym kraju czas płynie zdecydowanie wolnej. I nie chodzi tu o spokojny żywot na wioskach, a o rok. Kiedy w większości państw jest 2018 rok, w Korei Północnej jest 107 rok. W 1997 roku postanowiono wprowadzić kalendarz dżucze. Lata w tym kalendarzu liczone są od roku narodzin Kim Ir Sena.
W tym kraju warto zostać fryzjerem. Wykonując ten zawód wystarczy nauczyć się 28 rodzajów cięć - 10 dla mężczyzn i 18 dla kobiet. Klienci pojawiając się w zakładzie otrzymują paletę z wzorami. Oczywiście wzorami zaakceptowanymi wcześniej przez władze. Jak widać nie ma zbyt dużego pola do manewru.

Co słychać u Wujka Sama?

American Dream - marzenie wielu ludzi na całym świecie. Jednak nie każdy mieszkaniec Stanów Zjednoczonych wiedzie szczęśliwe życie! To właśnie w USA występuje wysoki odsetek samobójstw. Zgodnie ze statystykami prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa jest większe, niż bycia zamordowanym. Czy ktoś jeszcze śni?
Image

W podróży na Księżyc

Naturalna ziemska satelita rozświetlająca nasze niebo, mogła kiedyś zostać zniszczona. W trakcie Zimnej Wojny amerykańskie władze rozważały opcję unicestwienia Księżyca. Miano użyć w tym celu bombę atomową. Takie działanie miało na celu pokazaniu światu swojej przewagi militarnej. Gdyby Amerykanie się na to odważyli, dzień na Ziemi trwałby zaledwie 6 godzin.

Jedyna kobieta na świecie

Pochodząca z Mozambiku Graça Machel, to jedyna kobieta na świecie, która pełniła rolę pierwszej damą u boku dwóch różnych prezydentów. Co więcej, w dwóch różnych krajach. W latach 1975 - 1986 u boku Samory Machela, była pierwszą damą Mozambiku. Po śmierci męża nadal spełniała się politycznie. W 1998 roku wyszła za Nelsona Mandelę. Tym samym przez rok była pierwszą damą Republiki Południowej Afryki. Machel przez wiele lat walczyła o prawa dla dzieci, kobiet, a także osób niepełnosprawnych.

Nabici w butelkę

Gdy zaczynali, swój biznes traktowali jako żart. Bo jak inaczej traktować sprzedaż powietrza w butelkach? Firma Vitality Air to firma sprzedająca świeże powietrze prosto z kanadyjskich gór zamknięte w butelkach. Jedna puszka wystarczająca na około 150 - 200 oddechów. Jedna butelka kosztuje 20 dolarów.

Cud w Monticello

Don Karkos to weteran wojenny, który podczas II Wojny Światowej został raniony odłamkiem w oko. W wyniku tego zdarzenia mężczyzna stracił w nim wzrok. Kilkanaście lat później Karkos wybrał się na wyścigi konne w Monticello (Stany Zjednoczone). Gdy mężczyzna przebywał na torze, jeden z koni uderzył go w oko. Ten cios sprawił, że odłamek najprawdopodobniej przemieścił się, a Karkos odzyskał wzrok.

Europa

Kontynenty

Ameryka

Afryka

Postaci

Azja

Miasta

Miejsca na świecie

Pozostałe

Nieznane ciekawostki ze świata zwierząt

Zwierzęta skrywają wiele tajemnic. Poznaj ich sekrety.

1. W latach 60. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych NASA przeprowadziła eksperyment mający udowodnić komunikację między człowiekiem, a delfinem. Podczas eksperymentu u delfina imieniem Peter pojawiły się uczucia względem opiekunki Margaret Lovatt.

2. Na całym świecie jest tak dużo mrówek, iż ich łączna waga jest większa od łącznej wagi wszystkich ludzi.

3. Praca w mrowisku praktycznie nigdy się nie kończy. Cały czas coś tam się nosi, ciągnie lub popycha. Naukowcy ustalili, iż mrówka zasypia średnio 250 razy dziennie. Sen tych małych stworzeń trwa nieco ponad minutę, czyli w ciągu doby śpią około 3 godzin. Nieco dłużej śpią królowe. One zasypiają na 6 minut około 90 razy dziennie.

4. Największa ośmiornica na świecie ważyła 71 kg.

5. Będące nielotami pingwiny, wyewoluowały od ptaków umiejących latać.

6. Meduzy pamiętają najdawniejsze czasy na Ziemi. Pojawiły się one w oceanach ponad 650 milionów lat temu, czyli nawet przed dinozaurami.

7. Wilki wstępują w trwałe związki. Gdy wpadną sobie w oko, zazwyczaj pozostają ze sobą przez całe życie.

Image

Niezwykłe ciekawostki

1. W 2011 roku Aimee Davison zakupiła "niewidoczne" dzieło za 10 tysięcy dolarów.

2. Saddam Hussein jest autorem romantycznej powieści pod tytułem Zabiba i Król. Pierwotna wersja została opublikowana w Iraku w 2000 roku.

3. Na Tajwanie znajduje się restauracja, w której goście jedzą posiłek z miniaturowych toalet.

4. Książę Karol i książę William na wypadek katastrofy lotniczej zawsze podróżują w oddzielnych samolotach.

5. Kasyna w Las Vegas nie mają zegarów. W ten sposób goście spędzają w nich więcej czasu.

6. Każdego dnia dokonuje się 20 napadów na bank.

7. Karaluchy żyły na Ziemi ponad 120 milionów lat temu, czyli zanim pojawiły się dinozaury.

8. Gdy Adolf Hitler był dzieckiem, chciał zostać księdzem. Przez całe życia trapiła go także ailurofobia, czyli lęk przed kotami. Z podobną fobią lękali się także Aleksander Wielki, Napoleon oraz Mussolini.

9. Przez wiele lat obszar New Moore był sporem między Indiami i Bangladeszem. Spór został rozwiązany przez globalne ocieplenie w 2010 roku, kiedy to została zatopiona.

10. Charles Darwin skosztował prawie każde zwierzę, które odkrył.

11. Rosja posiada większą powierzchnię niż Pluton. Niemniej jej terytorium zamieszkuje mniej ludzi niż Bangladesz.

12. W wieku 19 lat Isaac Newton zagroził swoim rodzicom, że spali ich żywcem.

13. Na każdego człowieka na świecie przypada około 1,6 miliona mrówek.

14. Największa rodzina na świecie mieszka w Indiach. Składa się ona z męża, jego 39 żon i 94 dzieci. Mieszkają wspólnie w 100-pokojowym mieszkaniu zlokalizowanym na wzgórzu wioski Baktwang.

15. Każdemu zdarzyło się kliknąć w hiperłącze na stronie internetowej i zostać przeniesionym do nowego okna. To patent Microsoft. Wygasa on w 2021 roku.

Image

Ciekawostki śmieszne

Na dobry humor zabawne ciekawostki ze świata, to zawsze dobre rozwiązanie. Dowiedz się jak poradzono sobie z problemem chrapania w amerykańskim Massachusetts, dlaczego walka na poduszki w Niemczech uważana jest za niebezpieczną oraz jakie nietypowe przepisy obowiązują w Singapurze.

Doskonały przykład rozwiązania problemu chrapania został wprowadzony przez władze amerykańskiego Massachusetts. Po prostu chrapanie zostało zabronione. Jeśli ktoś dopuszcza się tego zabronionego czynu, może to tylko robić w szczelnie zamkniętym mieszkaniu.

Władze Niemiec uważają poduszkę za broń. Z tego powodu niewinna walka z użyciem tego przedmiotu jest zakazana.

Można wymienić wiele rzeczy, których nie można robić w Singapurze. Nie wolno żuć gumy, palić papierosów, ani załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych w windzie.

 

Czy wiesz, że... czyli ciekawostki ze świata, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

zespół Metallica

jako pierwszy na świecie wystąpił na wszystkich kontynentach? 8 grudnia 2013 roku muzycy z Ameryki zagrali koncert na Antarktydzie. Wydarzenie odbywało się w argentyńskiej stacji badawczej Carlini i wzięło w nim udział nieco ponad 100 osób. Nie był to jednak pierwszy koncert na tej mroźnej ziemi - jako pierwsi zagrali tutaj brytyczycy z zespołu Nunatak w 2007 roku.

w Tajlandii

istnieje przepis pozwalający policjantowi wysłać kierowcę do pracy w kostnicy za prowadzenie pojazdu pod wpływem. Zapis ten wprowadzono z uwagi na zwiększającą się ilość wypadków na drodze powstałych w wyniku spożycia alkoholu. Działanie to ma na celu uświadomić kierowców, jakie mogą nastąpić skutki w wyniku ich nieodpowiedzialnego zachowania.

w Szwajcarii

prezydent wybierany jest co roku? Elekcji dokonuje Zgromadzenie Federalne spośród przedstawicieli Rady Związkowej. Prezydent pełni swą funkcje od 1 dnia stycznia, aż do ostatniego dnia grudnia. Co więcej, konstytucja tego kraju zabrania ponowny wybór tego samego prezydenta na następną kadencję. Od wielu lat na prezydenta desygnowany jest wiceprezydent mijającej kadencji.

w Chinach

co 5 dni powstaje nowy wieżowiec, natomiast przez ostatnie 5 lat wybudowano ponad 30 lotnisk. W 25 miastach tego kraju funkcjonują liczne linie metra, znajdują się tutaj także 3 najdłuższe mosty na świecie. Co więcej, pociągi poruszają się po torach o długości 10 000 km, zaś samochody po 42 000 km autostrad.

Burj Al Arab

czyli hotel mieszczący się w Dubaju, to jedyny na świecie taki obiekt, który posiada 7 gwiazdek. Noc w tym hotelu w najtańszej opcji kosztuje 1000$, zaś najdroższy pokój to wydatek rzędu 28 000$.

w Wietnamie

znajduje się największa jaskinia na świecie? Hang Son Doong rozciąga się na długość 9 kilometrów. Została odkryta stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1991 roku. W jej wnętrzu można by umieścić kilka nowoczesnych wieżowców.

Hindusi

nie używają sztućców do spożywania posiłków. W tym celu posługują się głównie rękoma, a właściwie prawą dłonią. W tej kulturze lewa uważana jest za nieczystą, gdyż w pewnych sytuacjach pełni rolę papieru toaletowego. Co więcej, tą dłonią nie powinno dotykać się drugiego człowieka.

Masabumi Hosono

to jedna z około 730 osób, której udało się przeżyć katastrofę Titanica. Dla Japończyka nie był to jednak powód do zadowolenia. Jego rodacy okrzyknęli go tchórzem, gdyż nie umarł razem z większością.

Mongolia

mimo iż nie posiada dostępu do morza, to dysponuje swoją własną marynarką wojenną. W jej skład wchodzi jeden statek, do którego obsługi zaangażowanych jest siedmiu żołnierzy. Ten okręt radzieckiej produkcji pływa po wodach jeziora Chubusuguł.

angielska Królowa

jest daleką kuzynką Włada III Palownika - szerzej znanego jako Hrabia Drakula.

Czesi

obchodzą dzień zakochanych dwa razy do roku - 14. lutego oraz 1. maja.

a Holendrzy

statystycznie są najwyższym narodem na świecie? Średni wzrost osoby dorosłej wynosi 185 cm.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa