Informacje o Kazachstanie

Informacje o Kazachstanie

Ciekawostki o Kazachstanie

Kazachstan ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, czym jest kosmodrom Bajkonur, a także na czym polega tradycja "porywania żon". Największy zbiór ciekawostek o Kazachstanie w jednym miejscu.

1. Jako niepodległy kraj istnieje od 16 grudnia 1991 roku.

2. Pod względem zajmowanego terytorium jest 8,5 raza większy od Polski

3. W centralnej części pasma Tienszan na granicy Kirgistanu, Kazachstanu i Chin wznosi się najwyższy szczyt kraju. Chan Tengri, co z języka mongolskiego można przetłumaczyć jako "władca niebios", znajduje się na wysokości 7010 metrów n.p.m. Zbudowany jest z marmuru, co sprawa, że podczas zachodu słońca barwi się na purpurowo. Najmłodszym zdobywcą góry jest Adam Bielecki. Dokonał tego w 2000 roku jako 17-latek.

4. Flaga Kazachstanu to prostokąt w kolorze niebieskim. W jej centralnej części znajduje się słońce symbolizujące kosmos i harmonię, zaś pod nim złoty orzeł odnoszący się do świata marzeń. Przy lewej krawędzi umieszczono pionowy złoty ornament. Niebieska barwa symbolizuje niebo, a także narody tureckie.

5. Kazachstan zamieszkuje ponad 18,4 miliona osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja wzrosła o około 10,5 miliona. Szacuje się, że do 2050 roku wzrośnie o kolejne 5 milionów.

6. Zgodnie ze spisem ludności Polonia w tym kraju liczy ponad 34 tysiące osób. Nieoficjalne dane wskazują, iż liczba osób z polskimi korzeniami może przekraczać nawet 100 tysięcy osób.

7. Religią wiodącą jest islam wyznawany przez 70,4% społeczeństwa.

8. Irtysz to najdłuższa rzeka przepływająca przez Kazachstan.

Kazachstan ciekawostki

1. W 2012 roku Mariya Dmitrienko wygrała międzynarodowe zawody strzeleckie rozgrywane w Kuwejcie. Po wręczeniu złotego medalu przez przypadek odegrano prześmiewczy hymn narodowy Kazachstanu z filmu "Borat".

2. Kazachstan znajduje się w trzech strefach czasowych.

3. W rankingu największych państw na świecie Kazachstan zajmuje 9. miejsce. Zamieszkuje go jednak mniej osób niż Polsce. Współczynnik gęstości zaludnienia wynosi zaledwie 6,5 osoby na kilometr kwadratowy.

4. To jedyny tak wielki kraj na świecie, który nie posiada dostępu do morza. Co prawda na jego terytorium leży Morze Kaspijskie, jednak w rzeczywistości jest to jezioro. To właśnie tam stacjonuje marynarka wojenna Kazachstanu.

5. Na wsiach do dziś kultywowana jest tradycja porywania swojej przyszłej żony. Jak to przebiega? Mężczyzna porywa partnerkę, która jest zainteresowany (zazwyczaj bez jej zgody). W kolejnym kroku musi dogadać się w sprawie ceny z jej rodziną. Negocjacje trwają trzy dni. W większych miastach tradycja ta została zapomniana.

6. Narodowym trunkiem jest kumys, czyli alkoholowy napój mleczny. Ze względu na jego musujący charakter bywa nazywany "mlecznym szampanem". To jedyny alkoholowy trunek, który może być spożywany przez muzułmanów.

Kazachstan ciekawostki - religą wiodącą jest islam

7. Kazachstan słynie z najstarszego i największego na świecie kosmodromu Bajkonur. Zajmuje on powierzchnię o wymiarach 75 na 90 kilometrów. Mieści się tam aż 11 obiektów montażowych, 9 stanowisk startowych, a także 2 lotniska. Kosmodrom został nazwany od leżącej kilkaset kilometrów dalej mieście Bajkonur. W rzeczywistości znajduje się on w miejscowości Tiuratam. Rosjanie chcieli zachować w tajemnicy prawdziwe położenie obiektu. 28 marca 1994 roku władze Kazachstanu podpisali z Rosją umowę dzierżawczą obszaru Bajkonuru. Na jej mocy Rosjanie każdego roku płacą 115 milionów dolarów. Co ciekawe 24 października rakiety nie mogą startować, jest to dzień żałoby. W 24 października 1960 oraz 1963 roku miały tam miejsce dwie poważne katastrofy.

8. W mieście Jekybastuz na terenie elektrowni GRES-2 znajduje się największy na świecie komin mający 419,7 metra wysokości.

9. Osoba dorosła wypija 10,3 litra czystego alkoholu każdego roku.

10. W rankingu potencjału militarnego Kazachstan sklasyfikowano na 50. pozycji. Armia tego kraju składa się ze 106 tysięcy osób, z czego 74 tysiące stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 214 samolotów, 300 czołgów, 1613 opancerzonych wozów i 15 okrętów. Każdego roku na modernizację władze przeznaczają 2,4 miliarda dolarów.

11. Każdego dnia produkowanych jest 1,5 miliona baryłek ropy naftowej. Dzienne zapotrzebowanie wynosi 260 tysięcy.

12. Płaca minimalna została określona 1 stycznia 2018 roku i wynosi 28,284 KZT (78 dolarów) miesięcznie. Tydzień pracowniczy trwa 40 godzin.

13. Najwyższym budynkiem w kraju jest wieżowiec Emerald Towers w Astanie. Obiekt składa się z 53 kondygnacji i wznosi się na 210 metrów wysokości.

14. Na terenie kraju znajduje się 96 lotnisk, z czego 63 posiada utwardzoną nawierzchnię.

15. Sieć kolejowa składa się z torów o długości 16,104 km.

16. Współczynnik samobójstw w Kazachstanie jest niezwykle wysoki. Na 100 tysięcy mieszkańców, aż 27,5 decyduje się na odebranie życia. Zdecydowanie częściej na odejście z tego świata decydują się mężczyźni.

17. Kazachstan jest największym producentem uranu - 22,451 ton.

18. W tym kraju mieszka 5 miliarderów. Najbogatszym Kazachem jest Bulat Utemuratov z majątkiem szacowanym na 2,3 miliarda dolarów.

19. Średnia długość życia w Kazachstanie wynosi 70,2 lat. Nieco dłużej żyją kobiety, bo 74,7 lat, zaś mężczyźni 65,7 lat.

20. Oficjalnym wiekiem do zawierania związków małżeńskich jest 18 lat dla mężczyzn i 17 dla kobiet. Za zgodą rodziców można wziąć ślub wraz z ukończeniem 16 roku życia. Średnia wieku zawierania związku wynosi 26,9 lat.

21. Na 1000 osób zaledwie 2,8 posiada broń.

Krajobrazy w Kazachstanie potrafią zaskoczyć.

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa