Kambodża ciekawostki - z czego słynie

Kambodża ciekawostki - z czego słynie

Ciekawostki o Kambodży

Kambodża ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, czym było Więzienie Bezpieczeństwa 21 oraz jaki obiekt wybudowano z okazji przyjazdu księżniczki Tajlandii.

1. Kambodża jako niepodległe państwo na arenie międzynarodowej istnieje od 20 grudnia 1954 roku. Wcześniej była zależna od Francji.

2. Porównując zajmowane terytorium Kambodża jest 1,7 raza mniejsza od Polski.

3. Najwyższym szczytem Kambodży jest Phnum Aôral położony w paśmie gór Kardamonowych. Wznosi się on na wysokość 1813 metrów n.p.m., jednak niektóre źródła wskazują na 1771 metrów wysokości.

4. Flaga Kambodży w kształcie prostokąta składa się z trzech poziomych pasów - dwóch niebieskich u góry i na dole oraz przebiegającego przez środek czerwonego. W jej centralnej części umieszczono wizerunek świątyni Angkor Wat w białym kolorze. Barwa niebieska nawiązuje do rodziny królewskiej, czerwona symbolizuje naród, zaś biel do religii.

5. Obecnie (2018) Kambodżę zamieszkuje nieco ponad 16 milionów osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja tego kraju wzrosła o 11 milionów. Prognozy na rok 2050 wskazują, iż wzrośnie ona do 22 milionów obywateli.

6. Religią wiodącą jest buddyzm wyznawany przez 82% społeczeństwa.

7. Przed wjazdem do kraju wymagana jest wiza dla polskich obywateli. Można ją wyrobić w ambasadzie kraju znajdującej się w Warszawie, bądź na głównych lotniskach i wybranych przejściach granicznych. Jej koszt to 20 dolarów.

Kambodża ciekawostki

1. Tuol Sleng to obecnie obiekt pełniący rolę muzeum w Phnom Penh. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się szkoła średnia zamieniona w Więzienie Bezpieczeństwa 21. Zostało ono utworzone przez reżim Czerwonych Khmerów w 1975 roku i funkcjonowało przez cztery lata. W tym czasie przetrzymywano w nim około 17 tysięcy osób, z czego zaledwie dwanaście z nich przetrwało.

2. Odpowiednikiem żelaznej kurtyny w Azji, była bambusowa kurtyna. Symbolizowała ona podział kontynentu na te wchodzące w skład państw komunistycznych - Chin, Korei Północnej, Kambodży, Wietnamu) od reszty państw.

3. Oficjalnym językiem Kambodży jest khmerski, który składa się z 74 liter.

4. Z okazji wizyty księżniczki Tajlandii Maha Chakri Sirindhorn nad jeziorem Yeak Laom (Kambodża) wybudowano luksusową toaletę o wartości 40 tysięcy dolarów. Wzniesiono ją na obszarze wiejskim, gdzie większość osób może jedynie pomarzyć o ubikacji. Jak się później okazało inwestycja była niepotrzebna, gdyż księżniczka nie musiała z niej skorzystać. Na jej tle zrobiła sobie jedynie pamiątkowe zdjęcie. Koszt budowy został całkowicie sfinansowany przez rząd w Tajlandii.

5. W najnowszym rankingu potencjału militarnego (2018) Kambodża została sklasyfikowana na 102. miejscu. Armia tego kraju liczy 195 tysięcy osób, z czego 125 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 22 samoloty, 550 czołgów, 300 opancerzonych wozów i 22 okręty. Każdego roku władze przeznaczają 192 miliony dolarów na dozbrojenie.

Krong Siem Reap

Krong Siem Reap

6. Płaca minimalna została określona jedynie w przemyśle odzieżowym i obuwniczym - wynosi ona 140 dolarów miesięcznie (dane na dzień 1 stycznia 2016 roku). Tydzień pracowniczy trwa 48 godzin.

7. Każdego roku osoba dorosła w tym kraju wypija około 5,5 litra czystego alkoholu.

8. W kraju tym temperatura nigdy nie spadła poniżej zera. Najniższą temperaturę odnotowano w Val d'Emeraude, gdy słupek rtęci wskazał 8 stopni Celsjusza. Najwyższa zaś została zmierzona w Stoeng Treng - 41,4 °C.

9. Kobiety w Kambodży otrzymały prawo do głosowania w 1955 roku.

10. Ostatnią karę śmierci wykonano w 1989 roku.

11. Jednym z dań kuchni kambodżańskiej jest smażony pająk nazywany także a-ping. Z tego przysmaku w szczególności słynie miasto Skuon. Jedna sztuka pająka to koszt około 50 groszy.

12. Kolejnym dość nietypowym daniem jest balut, czyli jajo z rozwiniętym zarodkiem.

Starożytna świątynia Angkor Wat

Starożytna świątynia Angkor Wat

Las nad jeziorem w Siem Reap

Las nad jeziorem w Siem Reap

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa