Indie ciekawostki

Indie ciekawostki

Ciekawostki o Indiach

Indie ciekawostki - przeczytaj z czego słynie ten kraj, dlaczego lepiej nie jeść lewą ręką oraz co można kupić banknotem o nominale 0 rupii.

1. Stolicą Indii od 15 sierpnia 1947 roku jest licząca 22 miliony mieszkańców (cała aglomeracja) Nowe Delhi. Do tego właśnie dnia Indie były podległe Wielkiej Brytanii, a stolica mieściła się w Kalkucie. Jednak największym indyjskim miastem jest Mumbaj.

2. Zgodnie z danym na rok 2017 kraj ten zamieszkuje 1,326,572,000 osób. Taki wynik plasuje ten kraj na drugim miejscu pod względem ilości mieszkańców i ustępuje jedynie Chińczykom. Na jednym metrze kwadratowym w Indiach mieszka 368 osób.

3. Pod względem powierzchni kraj ten jest dziesięć razy większy niż Polska.

4. Religią głównego nurtu jest Hinduizm wyznawany przez blisko 78% populacji.

5. Indyjska flaga o nazwie Tiranga składa się z trzech poziomych pasów w kolorach: szafranowym, białym oraz zielonym. Kolejno mają one symbolizować odwagę i poświęcenie; prawdę i pokój; religijność, płodność i rycerskość. Istnieje także druga interpretacja, w której kolor szafranowy symbolizuje hinduizm, zielony zaś islam - są to dwie najpopularniejsze religie tego regionu. W tym rozumieniu biel stanowi pojednanie i symbolizuje pokój między dwoma zwaśnionymi religiami. W centralnej części flagi znajduje się forma buddyjskiego Koło Dharmy, to nic innego jak koło sprawiedliwości i prawa. Flaga jako oficjalny symbol tego kraju funkcjonuje od 22 lipca 1947 roku.

Indie

Wszystko o Indiach

1. Wiele osób w Indiach nie używa sztućców do skonsumowania posiłku, praktycznie wszystko jedzą ręką. Występuje jeszcze jedna zależność, posiłek będzie jedzony prawą ręką. Lewa uważana jest za nieczystą ponieważ używa się jej zamiast papieru toaletowego (tego zwyczaju zdecydowanie nie polecamy). Lewą reką nie powinniśmy dotykać drugiego człowieka.

2. Również stopy są uważane za nieczyste. Sporym nietaktem będzie więc przypadkowe nadepnięcie kogoś swoją stopą, czy także przejście nad osobą leżącą. Także siedząc należy uważać na stopy i nie wyciągać ich przed siebie w kierunku drugiej osoby.

3. W północnej części kraju źle może zostać odebranie rzucenie kamienia w dół. Wynika to z faktu, iż takie zachowanie może wywołać lawinę.

4. Kultura w tym kraju zabrania udzielenia negatywnej odpowiedzi, nawet jeśli zapytasz o drogę, a ktoś nie będzie w stanie pomóc wskaże Tobie jakikolwiek kierunek. W końcu brak odpowiedzi byłby sporym nietaktem.

5. Hindusi są przyjaznymi osobami, jednak jak w każdym kraju turyści powinni być czujni. W Indiach, jak i Nepalu funkcjonuje popularny przekręt na mleczko w proszku. Do turystów podchodzi małe dziecko i zaczyna rozmowę informując o chorej siostrze i niepracujących rodzicach. Dziecko nie chce pieniędzy, a jedynie mleko z pobliskiego sklepu. Naciągnięty turysta przekonany, że idzie zrobić dobry uczynek kupuje to mleko, jednak nie ma świadomości, iż jego cena jest praktycznie 10-30 razy wyższa. Po zakupie dziecko zwraca mleko do sprzedającego i dzieli się nim pieniędzmi.

6. Parsowie mieszkających w Indiach nadal pozostawiają zwłoki zmarłych bliskich na pożarcie przez sępy na tzw. wieżach milczenia, czyli okrągłych wzniesień zbudowanych z cegły lub kamienia. Praktyka ta uznawana jest jako "ostatni akt miłosierdzia".

7. Świętym zwierzęciem jest krowa, którą często można spotkać spacerującą po ulicy.

8. Ponad milion mieszkańców tego kraju zgromadziło na swoim koncie więcej niż milion dolarów. Niestety większość Hindusów musi przeżyć za mniej niż dwa dolary dziennie.

9. Kraj ten posiada najwięcej placówek pocztowych na całym świecie - ponad 150 tysięcy oddziałów.

10. Odpowiednikiem Hollywood w Indiach jest Bollywood. Większość produkcji to musicale.

11. Kalendarz w tym kraju ma sześć pór roku - wiosnę, lato, monsun, jesień, zimę oraz przedświt.

12. Nielegalne jest wywiezieni rupii indyjskiej poza Indie przez turystów.

13. Badania dowiodły, iż wdychanie powietrza w Mumbaju przez jeden dzień równa się 100 spalonym papierosom.

14. Największa rodzina na świecie mieszka w Indiach, głową rodziny jest mężczyzna z 39 żonami i 94 dziećmi.

15. Policjanci w stanie Madhya Pradesh otrzymują niewielką podwyżkę do pensji za to że mają wąsy.

16. Indie posiadają więcej telefonów komórkowych niż toalet.

17. Dzień dziecka obchodzony w Indiach obchodzony jest 14. listopada - dziewięć miesięcy po Walentynkach.

18. W Zachodnim Bengalu krowy muszą posiadać dowód osobisty ze zdjęciem.

19. Co godzinę w Indiach umiera jedna kobieta z powodu przestępstw związanych z posagiem.

20. Blisko 70% wszystkich przypraw świata pochodzi z Indii.

21. Sprzedawanie, posiadanie oraz używanie zabawek erotycznych w tym kraju jest zakazane.

22. Przeciętnie aby jedna osoba mogła zakupić Big Maca musi pracować około 6 godzin.

23. W ponad połowie indyjskich domów nie ma toalety.

24. Indyjska linia lotnicza zatrudnia do pracy jedynie kobiety, są one lżejsze niż mężczyźni i pozwala to zaoszczędzić pół miliona dolarów na paliwie.

25. Gleevec - lek na raka - w Stanach Zjednoczonych roczna terapia tym lekiem kosztuje 70 tysięcy dolarów, w Indiach zaledwie 2,5 tysiąca. Spowodowane jest to faktem, iż w Indiach ten lek nie może zostać opatentowany.

26. Mithilesh Kumar Srivastava to "sprytny" sprzedawca, któremu udało się "sprzedać" Taj Mahal, indyjski parlament oraz wiele innych obiektów dziedzictwa kulturowego. Został skazany na 113 lat w więzieniu, zdołało mu się uciec 9 razy.

27. Tylko jedno na 100 małżeństw w Indiach kończy się rozwodem, jest to najniższy współczynnik wśród wszystkich krajów świata.

28. 13 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast świata znajduje się w Indiach.

29. W obiegu występuje 2.5 miliona banknotów o nominale 0 rupii. Wściekli obywatele płacą tymi "banknotami" urzędnikom, którzy domagają się łapówek w zamian za usługi, za które nie powinno się płacić.

30. Narodowym zwierzęciem Indii jest tygrys bengalski.

31. 11 lipca 2016 w Indiach zasadzono prawie 50 milionów drzew. Wynik ten wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa.

32. Dziewięć osób - tyle codziennie ginie w pociągach w Mumbaju.

33. W Londynie znajduje się więcej indyjskich restauracji niż w Mumbaju czy Delhi.

34. Po dziś dzień w niektórych wioskach zrzuca się nowo-narodzone dzieci ze szczytu budynku, aby dorośli znajdujący się na ulicy je złapali - zgodnie z ich wierzeniami praktyka ta ma przynieść dziecku zdrowie na całe życie.

35. W 2016 roku kierowca lokalnego autobusu został zabity przez meteoryt, był to pierwszy taki przypadek na świecie.

36. W Indiach oraz w Kolumbii pracownicy mogą liczyć na 18 dni wolnych od pracy (ze względu na święta). Te dwa kraje mają najwięcej dni wolnych od pracy uwzględniając wszystkie kraje.

37. Znana na całym świecie świątynia Taj Mahal była budowana przez 22 lata. W pracach udział brało około 22 tysiące robotników.

38. W Delhi wprowadzono przepis zakazujący korzystania z toreb foliowych. Za jego złamanie grozi kara finansowa oraz do 5 lat pozbawienia wolności.

39. Prochy jednego z członków zespołu The Beatles - George Harrisona - znajdują się w Indiach. Muzyk był wieloletnim wyznawcą Hare Kryszna i zgodnie z jego wolą rodzina wysypała jego prochy do Gangesu.

40. Wśród tak wielkiej populacji tylko 3% osób odprowadza podatek dochodowy. Związane jest to z faktem, iż ponad 2/3 populacji mieszka na obszarach wiejskich, a rolnicy są zwolnieni z tego podatku. Robotnicy w aglomeracjach miejskich w większości pracują "na czarno".

41. W Indiach działa ponad 15 tysięcy placówek detektywistycznych zajmujących się jedynie prześwietlaniem i sprawdzaniem życiorysu potencjalnej żony lub męża na zlecenie rodziny.

42. Na ulicach w tym kraju może być dość głośno, wszystko z uwagi przez nadmierne używanie klaksonów przez kierowców. Większość ciężarówek posiada także specjalny znak z napisem "Proszę trąbić", w celu poinformowania, iż mamy zamiar tego kierowcę wyprzedzić.

43. Przeczytaj także historię człowieka, który wyhodował swój własny las.

Indie ciekawostki - zatłoczona ulica New Delhi

Indie ciekawostki - zatłoczona ulica New Delhi

Indie ciekawe miejsca

1. W domach w wiosce Shani Shingnapur nie ma żadnych drzwi, czy zamków. Przez ponad 400 lat do roku 2010 nie odnotowano żadnego włamania.

2. Leżące na południe od Nowego Delhi Wryndawan, to miasto wdów. Wśród wszystkich mieszkańców miasta - 56 tysięcy - 20 tysięcy stanowią wdowy. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż żałobnym kolorem jest biel.

3. Żywa architektura - mosty Cherrapunji

Znaliście te ciekawostki o Indiach? A może wiecie coś więcej? Podzielcie się z nami w komentarzu!

Ciekawostki o Indiach - pociąg nieopodal Goa

Ciekawostki o Indiach - pociąg nieopodal Goa

Indie ciekawostki - ulica w mieście Pune

Indie ciekawostki - ulica w mieście Pune

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa