Suazi ciekawostki i informacje

Suazi ciekawostki i informacje

Ciekawostki o Suazi

Suazi ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, na jakiej wysokości mogą latać wiedźmy na miotłach w tym kraju, a także ile żon i dzieci miał król Sobhuza III.

1. Jako niepodległe państwo istnieje od 6 września 1968 roku.

2. Porównując zajmowaną powierzchnię Suazi jest 18 razy mniejsze od Polski.

3. Na granicy z Południową Afryką w Górach Smoczych wznosi się najwyższy szczyt kraju. Góra Emlembe znajduje się na wysokości 1862 m n.p.m.

4. Flaga Suazi w kształcie prostokąta składa się z pięciu poziomych pasów. Górny i dolny mają niebieską barwę, przy ich krawędziach przebiegają pasy żółte, na środku mieści się najszerszy czerwony pas. Kolor czerwony nawiązuje do minionych bitew, niebieski ma symbolizować pokój i stateczność, żółty nawiązuje do bogactwa naturalnego kraju. W centralnej części umieszczono tarczę z dwiema włóczniami.

5. Lusutfu to najdłuższa rzeka przepływająca przez kraj.

6. Suazi zamieszkuje blisko 1,4 miliona osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja wzrosła o 1,1 miliona. Szacuje się, że do 2050 roku wzrośnie o kolejne 600 tysięcy.

7. Większość społeczeństwa wyznaje protestantyzm (około 82% populacji).

Flaga Suazi

Flaga Suazi

Suazi ciekawostki

1. Bezpieczeństwo na niebie jest sprawą pierwszorzędną. Przepisy każdego kraju powinny określać na jaką wysokość może wznieść się dron, czy helikopter. Nie inaczej jest w Suazi. Władze tego kraju poszli krok dalej i określili na jakiej wysokości mogą znajdować się czarownice na miotłach. Mogą swobodnie poruszać się na wysokości do 150 metrów.

2. W latach 2010 - 2015 średnio mieszkaniec Suazi żył 49,18 lat. Z tym wynikiem kraj uplasował się na ostatniej pozycji w tej kategorii wśród wszystkich państw świata. Obecnie długość życia się nieco wydłużyła.

3. Głową państwa jest król. Obecnie tę funkcję sprawuje Mswati III. Najdłużej rządzącym królem był jego ojciec Sobhuza II. U władzy utrzymywał się przez 82 lata i 9 miesięcy. Jeśli wierzyć oficjalnym statystykom rodzina królewska jest dość spora. Sobhuza III miał 70 żon i spłodził 210 dzieci.

4. Płaca minimalna w tym kraju została określona w 2011 roku. Wynosi ona 531,6 lilangeni (76,5$) miesięcznie, nieco więcej zarabiają pracownicy wykwalifikowani 600 lilangeni (86,5$). Tydzień roboczy trwa 48 godzin.

5. Najwyższy budynek kraju znajduje się w stolicy Mbabane. Obiekt, w którym na co dzień pracują pracownicy urzędu do spraw emerytalnych ma 36 metrów wysokości i składa z 10 pięter. Jego budowa została ukończona w 2007 roku.

6. Na terenie kraju znajduje się 14 lotnisk, z czego 2 posiadają utwardzoną nawierzchnię.

7. Sieć kolejowa składa się z 301 km torów.

8. Współczynnik samobójstw wynosi 14,7 na 100 tysięcy osób.

9. W tym kraju znajduje się największa ilość osób zarażonych Hiv/Aids - 27,2% społeczeństwa.

10. Najniższa historyczna temperatura została odnotowana w Big Bend, gdzie słupek rtęci wskazywał -6,7 stopni Celsjusza. Najcieplejszego dnia w Lavumisa można było odczuć 47,7 stopni Celsjusza.

11. Związki małżeńskie można legalnie zawierać wraz z ukończeniem 21 roku życia. W przypadku posiadania zgody rodzica mężczyźni mogą wziąć ślub w wieku 18 lat, zaś kobieta wraz z ukończeniem 16 roku życia.

12. 48 na 1000 mieszkańców posiada broń.

13. Dostęp do internetu ma około 29% społeczeństwa.

14. Nathan Kirsh to najbogatszy mieszkaniec Suazi. Zgodnie z danymi na rok 2018 jego majątek wyceniany jest na 4,8 miliarda dolarów.

15. Statystyczna osoba dorosła wypija około 5,7 litra czystego alkoholu.

16. Kobiety otrzymały prawa wyborcze w 1968 roku.

Suazi ciekawostki

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa