Wietnam ciekawostki

Wietnam ciekawostki

Ciekawostki o Wietnamie

Wietnam ciekawostki - dowiedz się z czego słyną Wietnamczycy, co warto skosztować wizytując ten azjatycki kraj oraz czym jest wężowe wino.

1. Wietnam to państwo leżące w południowo-wschodniej części Azji. Graniczy z trzema państwami - Chinami, Kambodżą oraz Laosem. Jego stolicą jest Hanoi.

2. Walutą tego kraju jest dong. Wietnamskie banknoty drukowane są na plastikowej folii z przezroczystymi elementami, zaś monety od 2012 roku były znacznie rzadziej używane, aż 2014 przestały być akceptowane w płatnościach detalicznych (ciągle są akceptowane w niektórych bankach).

3. Pod względem powierzchni terytorialnej nasze kraje są porównywalne, Wietnam jest nieznacznie większy - o 20 tysięcy km². Jednak porównując populację Wietnamczyków jest znacznie więcej - zgodnie z aktualnymi danymi Wietnam zamieszkuje ponad 95 milionów osób.

4. Najwyższym szczytem Wietnamu i przy okazji całych Indochin jest leżący w niedalekiej odległości od uroczego miasteczka Sa Pa góra Fansipan. Do niedawna zdobycie tego szczytu o wysokości 3143 m n.p.m. było bardzo trudne. Samodzielna wspinaczka jest nielegalna, co nie znaczy, że nie znajdują się śmiałkowie, którzy chcą tego dokonać samodzielnie. Władze parku, na którym znajduje się Fansipan wymagają wynajęcie przewodnika - szczyt można zdobyć w jedno, dwu, bądź trzydniowej wyprawie. Przyłapani na samodzielnej wspinaczce turyści mogą otrzymać mandat w wysokości 50$.
Aktualnie bardziej leniwi turyści mogą dostać się na szczyt przy użyciu kolejki górskiej.

5. Obecna flaga Wietnamu została przyjęta w 1976 roku jako flaga cywilna i wojskowa. Na samym środku czerwonego tła umieszczono złotą gwiazdę pięciopromienną. Czerwony kolor nawiązuje do rewolucji i przelanej przez Wietnamczyków krwi, zaś gwiazda do partii komunistycznej.

6. Największym miastem Wietnamu jest Ho Chi Minh, nazywane przed zmianą Sajgonem. Zamieszkiwane jest przez ponad 8 milionów osób.

7. Wskaźnik Hapiness Index określa najszczęśliwsze kraje świata, są nimi Wietnam, Kostaryka, Kolumbia, Belize oraz Salwador.

Wietnam

Wietnam ciekawostki

1. W każdym większym, czy mniejszym wietnamskim mieście na ulicach królują motocykle i skutery. Statystycznie każda rodzina posiada minimum dwa takie pojazdy.

2. Jeśli napiszę, że na wietnamskich ulicach jest głośno, będzie to bardzo łagodne stwierdzenie. Prowadzący swoje pojazdy Wietnamczycy dość często nadużywają klaksonu. Pojęcie bezpieczeństwa na drodze także jest bardzo szerokie. Widok całej rodziny na jednym pojeździe jest na porządku dziennym.

3. W tym miejscu warto wspomnieć o konieczności zakładania kasku podczas jazdy motocyklem. Policja przymknie oko jeśli bez kasku jedzie Wietnamczyk. Widząc jednak turystę, ten z pewnością zostanie zatrzymany. Wystarczy jednak kilka dolarów "napiwku" i zostaniemy bez problemu dopuszczeni do dalszej jazdy.

4. Wietnam plasuje się na drugim miejscu wśród światowych eksporterów kawy.

5. Wietnamskim odpowiednikiem naszego Kowalskiego jest Ngueyen. To nazwisko nosi około 40% Wietnamczyków - jest to wynikiem wieloletnich rządów dynastii Ngueyen, która nadawała swoje nazwisko osobom zasłużonym.

6. Podczas trwania wojny wietnamskiej żołnierze Wietkongu zaobserwowali, iż idący drogą Amerykanie często kopią puste puszki po coca-coli. Po pewnym czasie zdecydowali się na umieszczenie prowizorycznych ładunków wybuchowych w ich wnętrzu.

Ciekawostki o Wietnamczykach

1. Wietnamczycy są bardzo otwarci i gościnni - szczególnie do gości spoza Azji. Być może nie w większych miastach, ale w mniejszych możesz zostać zaproszony na obiad, kolację, czy imprezę. Bariera językowa nie będzie dla nich stanowić problemu, spróbują Cie poznać nawet rozmawiając po wietnamsku.

2. Wietnamska młodzież widząc na ulicy osobę z Europy bądź Ameryki, często decyduje się podejść, aby zamienić kilka zdań po angielsku. Zada kilka pytań związanych z pobytem w ich kraju, refleksji na temat Wietnamczyków, dalszych planów podróżniczych oraz o tym jak jest poza Azją. Od najmłodszych lat są uczeni, że język angielski jest dla nich przyszłością z uwagi na ciągle zwiększającą się ilość podróżujących do Azji.

Wietnamska kuchnia

1. Najpopularniejszą wietnamską zupą jest Pho, będąc w tym kraju można jej skosztować praktycznie w każdym miejscu - lepszych restaurajcach, czy po prostu na ulicznych straganach. Wyróżnia się dwa rodzaje - z mięsem kurczaka (Pho Ga) oraz z wołowiną (Pho Bo).

2. Jednym z popularniejszych trunków, które można zakupić na bazarach jest wino z zatopionym wężem. Nazywany "wężowym winem" trunek, to w rzeczywistości wino z ryżu, a węża zatapia się w ostatnim etapie produkcji. Czasami w trakcie picia niektóre części gada, takie jak żołądek, czy gałki oczne są zjadane przez pijącego. Według Wietnamczyków wino to ma właściwości uzdrawiające.

3. Będąc w Wietnamie na każdym kroku można zauważyć stragan z Banh mi. To nic innego jak rodzaj wietnamskiej bagietki. Nadziewana jest ona marchwią, rzodkwią, ogórkiem, papryczkami, kolendrą, pasztetem oraz według uznania jajkiem, grillowaną wieprzowiną bądź kurczakiem. Koszt jednej bagietki ze straganu to 10.000 dongów, czyli około 1,6 zł.

Wietnam ciekawe miejsca

1. Hang Son Doong to największa jaskinia na świecie o długości 9 kilometrów. Odkryto ją stosunkowo niedawno, bo w 1991 roku. Jej wnętrze potrafiłoby pomieścić kilka wieżowców.

2. Nie wierzysz w istnienie smoków? Musisz wybrać się do Wietnamu, a dokładniej do Da Nang. W samym centrum znajduje się most w kształcie smoka, który wieczorami zionie ogniem. Więcej znajdziesz tutaj.

Wietnam ciekawostki - kobieta na targu

Wietnam ciekawostki - kobieta na targu

Ciekawostki o Wietnamie - jedna z zatłoczonych ulic Hanoi

Ciekawostki o Wietnamie - jedna z zatłoczonych ulic Hanoi

Wietnam - zatoka Ha Long

Wietnam - zatoka Ha Long

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa