Ciekawostki o Omanie - z czego słynie?

Ciekawostki o Omanie - z czego słynie?

Ciekawostki o Omanie

Oman ciekawostki - dowiedz się z czego słynie oraz ile wynosi płaca minimalna w tym kraju. Poznaj ciekawostki o Omanie, kraju w którym woda jest droższa od benzyny.

1. Oman uzyskał niepodległość 20 grudnia 1951 roku. Wcześniej podlegał rządom z Wielkiej Brytanii.

2. Polska jest nieznacznie większa od Omanu.

3. Dżabal Szams to najwyższy szczyt Omanu. Jego oficjalna wysokość to 2980 metrów n.p.m. Jednak niektóre źródła podają wysokość do 3075 m n.p.m. Znajduje się w północnej części kraju w niedalekiej odległości od Zatoki Omańskiej.

4. Flaga Omanu składa się z czterech pasów - jednego pionowego (przy lewej krawędzi) i trzech poziomych. Pas poziomy jest w kolorze czerwonym. Pozostałe trzy (od góry) są w barwach białym, czerwonym i zielonym. Kolor czerwony jest tradycyjnym dla państw Półwyspu Arabskiego oraz zamieszkałych w Omanie charydżytów. Biel nawiązuje do imama Omanu. Zieleń odnosi się do Góry Zielonej (Dżabal al-Achdar). W lewym górnym rogu umieszczono godło kraju. Do 1970 roku flaga tego kraju była w całości czerwona.

5. Oman zamieszkuje 4,8 miliona osób. Względem 1955 roku populacja wzrosła o 4,1 miliona. Do 2050 roku w Omanie będzie mieszkało 6,7 miliona osób.

6. Religią wiodącą jest islam wyznawany przez 93% społeczeństwa.

7. Obecna gęstość zaludnienia wynosi 11 osób na kilometr kwadratowy.

Oman ciekawostki

1. Na terenie Omanu nie rośnie żaden las. Pozostałymi terenami gdzie taka sytuacja ma miejsce są San Marino, Katar oraz Grenlandia.

2. W Omanie po narodzinach dziecka nie przysługuje urlop ojcowski. Podobny zapis funkcjonuje w Papui-Nowej Gwinei oraz Stanach Zjednoczonych.

3. Dawniej Oman należał do jednego z bogatszych krajów świata. Zyski czerpał z handlu kadzidłami.

4. To jedyne miejsce na świecie, gdzie w warunkach naturalnych rosną drzewa kadzidłowe.

5. Płaca minimalna w tym kraju wynosi 225 riali miesięcznie. To około 2190 zł. Dodatkowo każdy obywatel otrzymuje 100 riali miesięcznie (970 zł). Miesięczny dodatek nie ma zastosowania dla pracowników zagranicznych. Tydzień pracy trwa 45 godzin.

6. Oman należy do jednego z najlepiej rozwiniętych i stabilnych państw w świecie arabskim.

Ciekawostki o Omanie

7. Prowadzenie pojazdu po spożyciu jest surowo zabronione. Kierowca musi mieć 0,0 promila w wydychanym powietrzu.

8. Najbogatszym Omańczykiem jest Mohammed Al. Barwani. Na swoim koncie zgromadził 1,1 miliarda dolarów.

9. Trafiając na literę "O" w grze państwa-miasta można wymienić tylko Oman.

10. Spożycie alkoholu w tym kraju jest na niskim poziomie. Średnio dorosły Omańczyk wypija 0,9 litra czystego alkoholu rocznie.

11. Dzieci rozpoczynają swoją edukację w wieku 6 lat.

12. Oman został sklasyfikowany na 79. pozycji w rankingu potencjału militarnego. Armia tego kraju liczy 61800 osób, z czego 57300 stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 127 samolotów, 117 czołgów, 950 wozów opancerzonych i 16 okrętów. Każdego roku na modernizację wojsk przeznacza się 6,7 miliarda dolarów.

13. Około 21% społeczeństwa boryka się z problemem nadwagi.

14. W Omanie można głosować w chwili ukończenia 21 roku życia.

15. W tym kraju panuje klimat zwrotnikowy suchy. Latem średnia temperatura wynosi 35-38 stopni Celsjusza. Zimą około 24 stopni Celsjusza. Najniższą temperaturę odnotowano w Jabal ash Sham. Słupek rtęci wskazywał -9,7 stopni Celsjusza. Najwyższą temperaturę zmierzono w Buraimi - 50,8 stopni Celsjusza.

16. Statystyczna kobieta w Omanie rodzi 2,9 dzieci.

17. Kobiety otrzymały prawa wyborcze w 2003 roku.

18. Ostatni wyrok skazujący na karę śmierci zapadł w 2007 roku.

19. Najwyższym budynkiem w kraju jest znajdujący się w stolicy hotel Sheraton. Obiekt wznosi się na wysokość 53 metrów i składa z 53 pięter. Wybudowany został w 1985 roku.

20. Kierowcy przemieszczający się ulicami Maskatu muszą zwracać uwagę na swój samochód. A dokładniej na jego czystość. Jeśli policja stwierdzi, że pojazd jest brudny, kierowca może otrzymać za to mandat.

21. Gospodarka kraju opiera się na wydobywaniu i eksportowaniu ropy. Benzyna jest tutaj tańsza niż woda.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa