Syria ciekawostki i informacje

Syria ciekawostki i informacje

Ciekawostki o Syrii

Syria ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, jakie są jej najważniejsze zabytki, a także co symbolizuje flaga tego kraju. Poznaj nieznane informacje o Syrii.

1. Syria uniezależniła się od Francji 17 kwietnia 1946 roku.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni Syria jest 1,7 raza mniejsza od Polski.

3. Najwyższy szczyt kraju wznosi się w łańcuchu górskim Antylibanu. Hermon ma 2814 metrów wysokości. Aktualnie działa na nim posterunek Sił Rozdzielająco-Obserwacyjnych ONZ. W niedalekiej odległości przebiega granica Izraela i Libanu.

4. Flaga Syrii w kształcie prostokąta składa się z trzech poziomych pasów w kolorach: czerwonym, białym i czarnym. Barwa czerwona ma symbolizować przelaną krew w walce o wolność Arabów. Kolor biały ma oznaczać świetlaną przyszłość, zaś czerń nawiązuje do mrocznej przeszłości. Na środkowym pasie znajdują się dwie zielone gwiazdy. Pierwotnie nawiązywały one do dwóch państw - Egiptu i Syrii. Obecnie odnoszą się do jedności, zaś ich kolor symbolizuje islam.

5. Obecnie Syrię zamieszkuje nieco ponad 18 milionów osób. W porównaniu do 1950 roku populacja tego kraju wzrosła o 14 milionów. Prognozy wskazują, iż do 2050 roku wzrośnie o kolejne 16 milionów.

6. Eufrat jest najdłuższą rzeką przepływającą przez Syrię.

7. Religią wiodącą jest islam wyznawany przez około 90% społeczeństwa.

Syria ciekawostki

1. Oficjalnie konstytucja tego kraju zapewnia wolność wyznania. Nie ma obowiązującej religii. Jednak jak wygląda rzeczywistość można się domyślić. W tej samej konstytucji, o której mowa, zastrzega się, iż głowa państwa musi być muzułmaninem.

2. W południowej części kraju, około 140 km na południe od Damaszku zachował się w niemalże idealnym stanie rzymski teatr pochodzący z II wieku n.e. Jak wskazują niektóre źródła budowę teatru w Bosrze rozpoczęto i ukończono w trakcie panowania cesarza rzymskiego Trajana. Obiekt był w stanie pomieścić blisko 15 tysięcy widzów.

3. Jednym z największych zabytków Syrii jest zamek Krak des Chevaliers znajdujących się w górach Dżabal an-Nusajrijja.

4. W Damaszku znajduje się jedno z najświętszych miejsc islamu. Meczet Umajjadów był budowany w latach 706-715. Wcześniej w tym samym miejscu stała świątynia boga syryjskiego Hadada. Przechowywane są tam relikwie Jana Chrzciciela. Do wnętrza tego meczetu wszedł Jan Paweł II i tym samym został pierwszym papieżem przebywającym w meczecie.

5. Jak powszechnie wiadomo Syria jest obecnie w stanie wojny. Sytuacja w wielu miastach jest tragiczna. Jednym z nich jest Aleppo. Świat obiegły zdjęcia, gdzie dzieci wykorzystywały kratery powstałe po wybuchu bomby, jako prowizoryczne baseny.

6. Zgodnie z prawem osoby z izraelskim paszportem nie wjadą do Syrii.

7. W 2010 roku Syrię odwiedziło 8,5 miliona turystów. To więcej niż ilość osób odwiedzających Australię.

8. W raporcie potencjału militarnego Syria została sklasyfikowana na 49. pozycji. Armia tego kraju liczy 304 tysiące żołnierzy, z czego 154 tysiące stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 460 samolotów, 4640 czołgów, 4510 opancerzonych wozów i 56 okrętów.

9. Niektóre źródła wskazują, iż Damaszek jest najstarszym ciągle zamieszkałym miastem świata. Pierwsze osady wybudowano tam już 5 tysięcy lat temu.

Aleppo - największe syryjskie miasto

Syria ciekawostki - największe miasto w Syrii

10. Płaca minimalna została określona w 2013 roku. Zgodnie z rozporządzeniem waha się ona od 9765 do 14760 funtów syryjskich (176-236 dolarów) miesięcznie plus dodatkowe świadczenia uwzględniające rekompensatę za posiłek, mundur i transport.

11. Statystyczna osoba dorosła w tym kraju wypija 1,2 litra czystego alkoholu.

12. Najwyższy budynek kraju znajduje się w Damaszku. Damascus Tower wznosi się na wysokość 120 metrów i składa z 29 pięter.

13. Na terenie kraju znajduje się 90 lotnisk, z czego 29 posiada utwardzoną nawierzchnię.

14. Sieć kolejowa składa się z 2052 km długości torów.

15. Współczynnik samobójstw jest na stosunkowo niskim poziomie. Około 2,7 na 100 tysięcy osób decyduje się na odebranie życia.

16. Średnia długość życia mieszkańców tego kraju wynosi 64,5 lat. Nieco dłużej żyją kobiety - 69,9 lat. Średnia długość życia dla mężczyzn wynosi 59,9 lat.

17. W styczniu 1951 roku w mieście Idlib odnotowano najniższą historyczną temperaturę dla kraju. Słupek rtęci wskazywał wówczas -23 stopnie Celsjusza.

18. Oficjalnie można zawrzeć związek małżeński wraz z ukończeniem 18 roku życia. Odnotowuje się małżeństwa dzieci od 13 roku życia.

19. 82 na 1000 osób posiada broń.

20. Blisko 32% społeczeństwa posiada dostęp do internetu.

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa