Ciekawostki o Niemczech
Niemiecka flaga
Bundesdienstflagge (flaga państwowa) to niemiecki symbol, który nie może być używany przez osoby prywatne, czy kraje związkowe. W celu wywieszenia swoich barw narodowych obywatele Niemiec mogą wykorzystać prostą flagę bez użycia herbu (wykorzystanie proporca z herbem jest prawnie zakazane).
Oktoberfest
Energetyczna ciekawostka
Niemiecka Wenecja
Ciekawe miejsce
Zwyczaj ubierania choinki
Populacja Niemiec
a Polaków
Niemcy ciekawostki
Z czego słyną Niemcy?
1. Polska nazwa dla tego kraju ma ciekawą historię. Wywodzi się ona od dwóch wyrażeń - "niemy" oraz "niemowa". Wiąże się ona z panujących barier językowych, dla ówczesnych mieszkańców ziem polskich posługujących się językiem słowiańskim, język sąsiadów, czyli germański był po prostu niezrozumiały. Słowianie nie potrafili zrozumieć, co mają do przekazania ich germańscy sąsiedzi. Zaczęto więc nazywać mieszkańców tych ziem "niemymi", czyli po prostu Niemcami.
2. W niemieckich szkołach obowiązuje odwrotny system oceniania uczniów od tego, który znamy u siebie - oceną najgorszą jest 6, najlepszą natomiast 1.
3. Z czym kojarzy Ci się Hugo Boss? Ubrania? Prawidłowo! Ale czy wiesz, że to właśnie Hugo Boss był oficjalnym "Dostawcą mundurów dla Narodowych Socjalistów od 1924 roku"? Podczas wojny w zakładach Bossa pracowała prawie 40 jeńców wojennych oraz 140 przymusowych pracowników z Polski. Pierwszym zleceniem tej luksusowej marki modowej otrzymanym od przywódcy Trzeciej Rzeszy było uszycie brązowych koszul dla NSDAP. W późniejszych latach przedsiębiorstwo modowe produkowała uniformy dla armii. Po zakończeniu wojny w 1946 roku Hugo Boss został ukarany wysoką karą grzywny jako osoby czerpiącej korzyści z systemu Trzeciej Rzeszy, nie wpłynęło to jednak na przyszłość firmy.
4. Nieistniejąca kasa numer 04
Zaraz po Bayernie Monachium, Borussia Dortmund to najpopularniejszy piłkarski zespól w Niemczech. W Polsce najprawdopodobniej z uwagi na grające tam niegdyś "polskie trio" jest najpopularniejszym niemieckim zespołem. Jednak nie o tym. Robiąc zakupy w oficjalnym sklepie Borussii nie zapłacimy w kasie nr 04, co więcej ten numer nie istnieje w tym miejscu. A wszystko z powodu sportowej rywalizacji z odwiecznym rywalem ... Schalke 04.
Prawo w Niemczech
1. Zawartość alkoholu we krwi u osoby prowadzącej pojazd może wynieść maksymalnie 0,5 promila.
2. Władze w Japonii nie uznają niemieckich numerów rejestracyjnych, z tego też powodu samochody zatrzymane do kontroli na niemieckich "blachach" mogą zostać skonfiskowane. Wszystko z powodu niejasności formalno-historycznych. W 1926 roku oba państwa miały zawrzeć pierwszą międzynarodową umowę o numerach rejestracyjnych, jednak Kraj Kwitnącej Wiśni odmówił jej podpisania. Po 23 latach powstała umowa uzupełniająca, jednak tym razem, to Niemcy nie zgodzili się na jej podpisanie argumentując to faktem, że zrobili to poprzednio.
3. Użycie gestu środkowego palca jest nielegalne, co więcej policja ma prawdo ukarać za taki czyn mandatem.
4. W Niemczech dozwolone jest spożywanie alkoholu na ulicy.
5. Blisko 60% z najpopularniejszych filmików umieszczony w serwisie YouTube zostało zablokowanych w Niemczech z uwagi na łamanie praw autorskich. We Francji czy Wielkiej Brytanii ten wskaźnik nie przekracza 1%.
Ciekawostki o Niemcach
1. Fałszywe przystanki autobusowe
Powszechnym stało się stawianie fałszywych przystanków autobusowych w niedalekiej odległości od domu starców. Pierwszy z nich powstał w Dusseldorfie - Benrath Senior Center - z którego pacjenci chorujący na Alzheimera w przypływie dezorientacji próbowali dotrzeć do swojego rodzinnego domostwa. Personel medyczny zauważył, że pierwsze kroki zaraz po "ucieczce" kierowane są właśnie na przystanek autobusowy. Gdy zaginiony pensjonariusz zjawia się na przystanku, zostaje on zwabiony przez personel z powrotem do ośrodka oferując im kawę i schronienie do czasu przyjazdu autobusu. Po pewnym czasie "uciekinierzy" zapominają, że w ogóle tam byli.
2. W Polsce najpopularniejszym nazwiskiem jest Nowak, natomiast u naszych zachodnich sąsiadów Müller.
3. Pijąc piwo z Niemcem pamiętaj, aby przed wypiciem pierwszego łyka złotego trunku powiedzieć "Prost!", czyli na zdrowie. Nie zapominaj także, aby patrzeć w oczy swojemu znajomemu.
4. Pamiętasz kiedy ostatnio trzymałeś kciuki w celu wpłynięcia na bieg wydarzeń i utrzymania szczęścia? Pewnie całkiem niedawno. Ten przesąd wywodzi się z starożytności, jednak spopularyzowany został właśnie przez Niemców. Był on stosowany przez wojowników, którzy bez kciuka nie byli w stanie utrzymać broni, był to więc gest ochronny.
Niemieckie specjały
1. 300 gatunków chleba i ponad 1000 rodzajów kiełbas - niewątpliwie Niemcy mają w czym wybierać.
2. Niemcy nie mogą narzekać także na brak różnorodności w kwestii piwa - łączenie produkowanych jest 6000 różnych rodzajów tego trunku.
3. Co więcej w Bawarii piwo zostało oficjalnie uznane za jedzenie. No to smacznego.
4. Biała kiełbasa i kawa - tak wygląda tradycyjne niemieckie śniadanie.
Wieża w Berlinie
Ciekawe miejsca w Niemczech
1. Most Diabła
Zaledwie kilka kilometrów od granicy z Polską znajduje się jedno z piękniejszych miejsc tego kraju (opinia subiektywna), które przypomina krainę stworzoną w wyobraźni Tolkiena. Mowa o Moście Diabła wznoszącym się nad jeziorem Rakotz w Parku Rododendronów i Azalii w Kromlau. Powstały 150 lat temu most stał się wabikiem dla fotografów i z roku na rok zyskuje na popularności.
2. Freudenberg
W południowej Westfalii można zakochać się w jednym z najbardziej urokliwych miasteczek - konkretnie mowa o Freudenbergu. Przebywając w tym miejscu, można odnieść wrażenie jakby czas się zatrzymał i przeniósł nas do innego epoki. Najpopularniejszą jego częścią jest Alter Flecken, czyli stare miasto, które składa się z 50 domów zbudowanych z muru pruskiego o tej samej charakterystyce.
3. Zabytkowa katedra w Ulm, której budowę rozpoczęta w XIV wieku, jest najwyższą katedrą na świecie mierzącą 162 metry.
Nieznane ciekawostki
1. Znasz język niemiecki? Myślisz, że potrafiłbyś wymówić najdłuższy wyraz w tym języku?
80 liter - tyle liczy najdłuższe niemieckie słowo. Zachęcamy do czytania na głos - Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhaupt
betriebswerkbauunterbeamtengesellschaft. To słowo oznaczało (oznaczało gdyż współcześnie się go nie używa i zastąpiono je prostszym odpowiednikiem) część spółki statków parowych, które pływały po Dunaju.
2. Najwyższym budynkiem w Niemczech jest Commerzbank Tower znajdujący się we Frankfurcie. Obiekt wznosi się na wysokość 259 m (licząc z anteną zwiększa się ona do 300,1 m) i składa z 56 kondygnacji. Budowę trwającą cztery lata ukończono w 1997 roku. Obecnie właścicielem budynku jest Samsung, który nabył go za 620 milionów euro. Do 2003 roku był to najwyższy budynek w Europie. Najprawdopodobniej w 2025 roku tytuł najwyższego budynku w kraju powędruje do Frankfurtu nad Menem. Właśnie wtedy ma tam zostać ukończona budowa Millennium Tower o planowanej wysokości 369 metrów.
3. W czasie I Wojny Światowej zabrakło gumy do produkcji opon. Z tego powodu opony rowerowe zostały zastąpione przez sprężyny.
4. Jednym z symboli kraju jest Brama Brandenburska znajdująca się w Berlinie. Jej projektantem jest Carl Gotthard Langhans urodzony w Kamiennej Górze. Konstrukcja była budowana w latach 1788-1791. W 1806 roku po bitwie pod Jeną-Auerstedt między wojskami Królestwa Prus i Napoleona, francuski dowódca przywłaszczył sobie mieszczącą się na szczycie bramy kwadrygę. Francuz zamierzał znaleźć dla niej nowy, stały dom w Paryżu. Po odsunięciu cesarza od władzy, kwadryga wróciła do Berlina w 1814 roku.
5. Jak to zazwyczaj bywa w informacjach ogólnych, trzeba zacząć od rzeczy oczywistych, dlatego nikogo nie zaskoczymy pisząc, że stolicą Niemiec jest Berlin.
6. Terytorialnie kraj ten jest niewiele większy od Polski - dokładnie 1,1 raza.
7. Warszawę oraz Berlin w linii prostej dzieli dystans 518 kilometrów. Gdyby znalazł się śmiałek, który chciałby przejść z jedno miasta do drugiego, musiałby pokonać dystans 550 km, co zajęłoby 111 godzin marszu.
8. Najdłuższą rzeką przepływającą przez Niemcy jest Ren - 865 km.
9. Niemcy sąsiadują z dziewięcioma państwami, są nimi: Polska, Dania, Czechy, Belgia, Luksemburg, Szwajcaria, Francja, Austria oraz Holandia.
10. Zgodnie z danymi statystycznymi z 2014 roku, tereny tego kraju zamieszkuje 81 083 600 osób z czego 80% to Niemcy.
11. Średnio Niemiec dożywa 78,9 lat.
12. Terytoria tego kraju zamieszkiwane są przez liczną Polonię liczącą ponad 2 100 000 osób.
13. Niemiecka sieć autostrad jest bardzo dobrze rozbudowana i wynosi 12 800 km. Na większości z nich maksymalna prędkość z jaką można prowadzić pojazd nie jest określana, jednak zalecana prędkość wynosi 130 km/h. Dla porównania w Polsce posiadamy 1552,2 km autostrad - to ponad 8 raza mniej.
A czy Ty wiedziałeś z czego słyną Niemcy?
Zamek Neuschwanstein
Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach: