Sri Lanka ciekawostki

Sri Lanka ciekawostki

Ciekawostki o Sri Lance

Sri Lanka ciekawostki - dowiedz się z czego słynie Łza Indii, kiedy Lankijczycy obchodzą Nowy Rok oraz co zwiastuje pojawienie się warana w domu.

1. Sri Lanka to niewielka wyspa znajdujące się w Azji Południowej na Oceanie Indyjskim. Jako niepodległe państwo istnieje od 4 lutego 1948 roku. Wcześniej było zależne od Wielkiej Brytanii.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni Sri Lanka jest mniejsza od Polski o 4,8 raza.

3. Pidurutalagala nazywany także Mount Pedro, to najwyższy szczyt kraju wznoszący się na 2524 metry n.p.m. Góra ta znajduje się aktualnie w strefie zmilitaryzowanej, dlatego została całkowicie wyłączona z ruchu dla turystów i cywili. Najczęściej turyści czerpiący przyjemność ze wspinaczki wybierają Szczyt Adama. To piąty pod względem wysokości (2243 metry n.p.m.) szczyt na Sri Lance.

4. Religią wiodącą jest buddyzm wyznawany przez około 69% społeczeństwa.

5. Mahaweli jest najdłuższą rzeką w kraju przepływającą przez 335 kilometrów.

6. Obecnie na wyspie mieszka niecałe 21 milionów osób. To o 12 milionów więcej w porównaniu z 1955 rokiem. Statystycy przewidują, że w 2050 roku Lankijczyków będzie 20,7 miliona.

7. Polscy obywatele zobowiązani są do posiadania wizy. Wersja turystyczna wydawana jest bezproblemowo na lotnisku w Kolombo. Pozwala ona na 30-dniowy pobyt. Jej koszt to 25 dolarów.

Sri Lanka ciekawostki

1. Nowy rok w tym kraju obchodzony jest 13 kwietnia. Syngaleski Nowy Rok jest świętem państwowym i co ciekawe nie rozpoczyna się w momencie wybicia północy. Lankijczycy świętują wejście w nowy rok przez 12 godzin. Tego dnia organizowane są tradycyjne zabawy, np. wyścigi słoni, czy walka na poduszki.

2. Jednym z produktów eksportowych tego kraju jest herbata. Na wyspie działa aż 1600 fabryk herbaty, jednak w światowym rankingu producentów Sri Lanka zajmuje dopiero 4. miejsce. Wyprzedzają ją takie państwa jak Indie, Chiny i Kenia. Herbata została tutaj przywieziona z Chin w 1824 roku. Początkowo była ona uprawiana w celach niekomercyjnych, zaś sam przemysł powstał w 1867 roku z inicjatywy Jamesa Taylora.

3. W raporcie potencjału militarnego z 2017 roku Sri Lanka zajmuje 89 miejsce. Armia składa się z 300 tysięcy żołnierzy, z czego 202 tysiące stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 75 samolotów, 102 czołgi i 40 okrętów. Każdego roku na siły zbrojne przeznaczane jest 1,5 miliarda dolarów.

4. Znakiem rozpoznawczym narodowej kuchni jest ryż, ostrość dań i kolor na talerzu. Lankijczycy spożywają posiłki palcami prawej dłoni (ponoć tylko wtedy można poczuć prawdziwy smak ich jedzenia).

Zachód Słońca - Ramboda, Sri Lanka

Zachód Słońca - Ramboda, Sri Lanka

5. Wyspa bywa nazywana Łzą Indii. Określenie to zostało nadane przez Hindusów z uwagi na jej kształt.

6. Za narodowy sport Lankijczyków uważana jest siatkówka, zaś jednym z najpopularniejszych jest krykiet.

7. Mieszkańcy tego kraju wierzą, iż jeśli w ich domu pojawi się waran i nie chce go opuścić, jest to zwiastunem nadchodzącego nieszczęścia.

8. Lankijczycy wywieszają białe kawałki materiału na ogrodzeniu swojego domu w przypadku śmierci w rodzinie.

9. Wwożenie materiałów pornograficznych, czy zabawek erotycznych jest zabronione przez prawo.

10. Miesięczna płaca minimalna wynosi niecałe 71 dolarów (dane na 1 stycznia 2016).

11. Statystyczny dorosły Lankijczyk każdego roku wypija 3,7 litra czystego alkoholu.

12. Altair to najwyższy budynek na wyspie. Wznoszący się na 240 metrów obiekt znajduje się w Kolombo.

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa