Ameryka Północna ciekawostki

Ameryka Północna ciekawostki - poznaj nieznane Tobie fakty trzeciego co do wielkości kontynentu. Dowiedz się jaki jest najniebezpieczniejszy zawód w Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzi Supermen oraz czym jest operacja "Czerwony Nos" w Kanadzie.

Ciekawostki o Ameryce Północnej

1. Największym państwem tego kontytnentu jest Kanada, którego powierzchnia wynosi blisko 10 mln kilometrów kwadratowych. Niewiele mniej mają Stany Zjednoczone. Trzecie miejsce zajmuje Grenlandia z wynikiem 2,2 mln kilometrów kw.

2. Najwyższą temperaturę na świecie odnotowano w Dolinie Śmierci - najniższym punkcie Ameryki Północnej. 10 lipca 1913 roku słupek rtęci wskazał 56,7 stopni Celsjusza.

3. Zamieszkałe przez ponad 21 milionów osób miasto Meksyk jest najliczniejszym miastem Ameryki Północnej. Drugim miastem jest zamieszkały przez 20 milionów osób Nowy Jork.

4. Dwie Ameryki - Północna i Południowa - uważane są za subkontynenty tworzące większy kontynent Amerykę.

Z czego słyną Stany Zjednoczone?

1. Dla większości osób Standy Zjednoczone to symbol szczęśliwego życia, nadzieja na lepszą przyszłość. Jednak jeśli zagłębić się w statystyki rzeczywistość nie jest aż taka piękna, a ludzie nie są aż tak szczęśliwi. W USA wiele osób decyduje się popełnić samobójstwo, mieszkając tutaj jest większa szansa, że odbierzemy sobie życie, niż ktoś nas zabije.

2. Jak stwierdzili statystycy najniebezpieczniejszym zawodem, który można pełnić jest zostanie... prezydentem. Ma to być zawód o podwyższonym ryzyku. Na 45 osób pełniących ten urząd, aż 4 z nich zostały zamordowane.

3. Na prezydentów Stanów Zjednoczonych podjęto także nieskuteczne próby zamordowania. Jedna z nich miała miejsce 30 marca 1981 roku w trakcie pełnienia urzędu przez Ronalda Reagana. Tego dnia John Hinckey Jr. wystrzelił kulę z pistoletu, która minęła serce prezydenta o kilka centymetrów. Wówczas Reagan stracił spore ilości krwi i miał poważnie uszkodzone płuco. Mimo niewesołej sytuacji nie stracił poczucia humoru. Tuż przed operacją powiedział do lekarzy "Mam nadzieję, że wszyscy jesteście republikanami".

4. W rzeczywistości ucieczka z amerykańskiego więzienia nie musi być aż tak trudna, jak w serialu "Prison Break". Udowodnił to przebywający w celi śmierci Charles Victor Thompson. Skazany został za zabicie swojej włąsnej dziewczyny. Aby uciec przed śmiercią nie musiał tatuować swojego ciała, czy kopać tunelu łyżeczką. Mężczyzna po prostu przemycił do swojej celi garnitur, który założył w trakcie spotkania ze swoim prawnikiem. Po zakończonym spotkaniu po prostu wstał i wyszedł mówiąc strażnikom, że pracuje dla prokuratora generalnego. Charles nie pozostał długo na wolności - za kratkami znalazł się równo po trzech dniach.

5. 6 lipca 2013 roku samolot azjatyckich lini lotniczych Asiana Airlines rozbił się w porcie lotniczym San Francisco. Do katastrofy doszło podczas lądowania Boeinga 777-200ER. Ze wszystkich 307 pasażerów dwie Chinki poniosły śmierć na miejscu. Trzecią ofiarą śmiertelną była kobieta, który wybiegła z samolotu i została potrąsona przez wóz strażacki.

Ameryka Północna ciekawostki - Mount Rushmore

Ciekawostki o Kanadzie

1. W Kanadzie dość łatwo poradzono sobie z problemem niechcianej poczty. Kanadyjczycy prawie w ogóle jej nie otrzymują. Jeśli ktoś wysyła wiadomości typu spam, grozi mu kara wysokości miliona dolarów. Jeśli tego czynu dopuszcza się przedsiębiorstwo kara wzrasta dziesięciokrotnie.

2. Na kanadyjskich ulicach - z wyłączeniem Montrealu - legalne jest skręcanie w prawo na czerwonym świetle. W takiej sytuacji należy być szczególnie wyczulonym - nie mamy wtedy pierwszeństwa.

3. Prowadzący pojazd zgodnie z przepisami prawa pojazd również mogą być zatrzymani przez policję. Funkcjonariusz wcale nie musi wtedy przeprowadzać kontroli pojazdu, ale po prostu wypisać "mandat pochwalny" za dobrą jazdę.

4. Supermen pochodzi ze Stanów Zjednoczonych? Nieprawda! Fikcyjna postać Clarka Kenta przywłaszczona przez amerykanów jako symbol ich popkultury, została stworzona w Kanadzie przez Joe Shustera.

5. W trakcie świąt Bożego Narodzenia większość osób pozwala sobie na więcej. Oczywiście nie chodzi tylko o spożywanie większej ilości potraw, ale także napojów nisko i wysokoprocentowych. Gdy ktoś taki wypił zbyt dużo i nie może prowadzić auta, nie musi zamawiać taksówki, bądź ubera. Wystarczy, że skorzysta z akcji "Operacja Czerwony Nos" i zadzwoni pod specjalny numer informując, że nie jest w stanie wrócić do domu. Z punktu A do punktu B zostanie przetrasportowany przez wolontariuszy.

Informacje o Ameryce Północnej

1. XVIII - XIX wieku Bahamy stały się jednym z głównych ośrodków stacjonowania piratów. Jeden z najgroźniejszych, który tu przebywał był Czarnobrody (Edward Teach) - postać znana z amerykańskiej produkcji Piraci z Karaibów.

Inna produkcja, tym razem nie kinowa, a telewizyjna - Black Sails - również ma miejsce na terenie archipelagu.

1. Nie wszyscy lubią jej muzykę, ale Barbados jest z niej dumny. Mowa oczywiście o Rihannie, która przyszła na świat na wyspie. Artystka jest związana emocjonalnie ze swoim krajem i stara się go promować w każdy możliwy sposób. Władze ukazały swą wdzięczność piosenkarce przekazując jej na własność piękną posiadłość. Szczególnym dniem jest 21. lutego, czyli dzień Rihanny. Tego dnia mieszkańcy wyspy nie muszą iść do pracy.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa