Azja ciekawostki

Pod względem zajmowanej powierzchni Azja jest największym kontynentem na świecie, który razem z Europą tworzy Eurazję. Żyje na nim aż 60,3% światowej populacji. Poznaj ciekawostki o Azji, które z pewnością Ciebie zaskoczą.

Informacje o Azji

Dowiedz się jak liczony jest wiek w Korei Północnej, dlaczego Masabumi Hosono został uznany tchórzem w Japonii, a także dlaczego Hindusi nie dotykają drugiego człowieka lewą ręką.

Najwyższe budynki

Azjaci są profesjonalistami w dziedzinie wznoszenia najwyższych budynków świata - aż 9 na 10 z najwyższych drapaczy chmur znajduje się właśnie na tym kontynencie. Obecnie najwyższym wieżowcem jest Burdż Chalifa.
Mongolia nie posiada dostępu do morza, posiada jednak swoją własną marynarkę wojenną. Liczy ona jeden statek sterowany przez siedmiu żołnierzy. Kuter radzieckiej produkcji pływa po jeziorze Chubusuguł.
W Tajlandii funkcjonuje przepis prawny, który zakazuje opuszczania domu bez majtek. Nie do końca jednak wiem, jak ten przepis jest sprawdzany oraz co gorsza egzekwowany.
Jeszcze kilka lat temu w tym kraju dniami wolnymi od pracy był czwartek i piątek. Decyzją króla postanowiono dostosować dni wolne do innych krajów regionu - na piątek i sobotę. Związane jest to z uwarunkowaniami gospodarczymi.
Wietnamska młodzież jest przyjaźnie nastawiona do przybyszów z Europy, czy Ameryki. Dość często zdarza się, iż widząc na ulicy turystę zdecyduje się podejść i wymienić kilka zdań. Nie bój się, najprawdopodobniej nie mają złych zamiarów, chcą po prostu szlifować swój język angielski, albowiem wiedzą, iż jest on dla nich przyszłością (Wietnam żyje z turystyki).
Jednym z ciekawszych faktów z tego kraju jest system liczenia wieku. Każdy noworodek, który przychodzi na świat ma od razu jeden rok. Dzień i miesiąc urodzin także nie jest ważny, Koreańczycy starzeją się w tym samym tempie i tego samego dnia - wraz z wejściem w nowy rok Korańczyk staje się także rok starszy.
Masabumi Hosono to Japończyk, któremu udało się przeżyć katastrofę Titanica. Nie był to jednak powód do zadowolenia, w swoim kraju został okrzyknięty tchórze, gdyż nie umarł razem ze wszystkimi.
Hindusi do spożywania posiłków nie użwają sztućców, używają głównie rąk, a właściwie prawej ręki. Lewa uważana jest za nieczystą, ponieważ może pełnić rolę papieru toaletowego. Tej dłoni nie powinno się używać do dotykania drugiego człowieka.
Na granicy Nepalu oraz Chin znajduje się najwyższy szczyt Ziemi, czyli Mount Everest. Jego oficjalna wysokość to 8848 metrów, jednak podawane są także wysokości: 8844 (według pomiarów chińskich) oraz 8850 (według pomiarów amerykańskich). Miejscowa ludność twierdzi, iż szczyt góry jest siedzibą bogów. Pierwszymi osobami, którym udało się zdobyć górę byli Sir Edmung Hillary i Tenzing Norgay. Dokonali tego 29 maja 1953 roku, do dziś jednak nie wiadomo, kto pierwszy stanął na szczycie, albowiem himalaiści stwierdzili, że "osiągnęli to razem". Pierwszą Polską, a zarazem Europejką zdobywającą szczyt była Wanda Rutkiewicz. Dokonała tego w 1978 roku. Cała wyprawa nie należy do najtańszych, sama przepustka pozwalającą na wejście kosztuje 11 tysięcy dolarów, zaś całkowity koszt wyprawy bez przewodnika może pochłonąć nawet 35 tysięcy dolarów.

Ciekawostki o Azji

Azja ciekawostki - czy wiesz, jakiego owocu nie można zabierać w miejsca publiczne, jakie są ulubione potrawy Azjatów oraz dlaczego nie tolerują alkoholu?

1. Mongolski władca Czyngis-chan zabił około 40 milionów ludzi na terenie Azji i Europy.

2. Na tym kontynencie żyje ponad 4 miliardy ludzi. To ponad 30% całej ziemskiej populacji. Azja jest największym i najludniejszym kontynentem na Ziemi.

3. Przez wielu Azjatów durian określany jest najsmaczniejszym owocem świata. Jednak ich zapach jest tak odpychający, że w niektórych azjatyckich krajach jest zabronione wchodzenie z nim do miejsc publicznych.

4. W rankingu magazynu Forbes z 2017 roku Li Ka-shing to najbogatszy człowiek mieszkający w Azji. Jego majątek jest szacowany na 31,5 miliarda dolarów. W wieku 15 lat porzucił on szkołę. Obecnie najbogatszym mieszkańcem Azji jest Ma Huateng. Chiński przedsiębiorca zgromadził majątek 42.4 miliarda dolarów. Na tym jednym kontynencie mieszka 719 miliarderów.

5. W niektórych azjatyckich krajach mózg małpy spożywany jest jako przysmak.

6. Dorosły azjatycki słoń jest w stanie pomieścić 8,5 litra wody w swojej trąbie.

7. Karaluchy do jedzenia są sprzedawane w takich krajach, jak Chiny czy Tajlandia.

8. Blisko połowa Azjatów ma problemy z przyjmowanie alkoholu. Związane jest to z brakiem enzymów odpowiedzialnych za jego rozkład.

9. Jeszcze 100 lat temu w Azji żyło około 100 tysięcy dzikich tygrysów. Obecnie z powodu kłusownictwa ich populacja spadła do 3200.

10. Blisko 90% ryżu na całym świecie spożywane jest w Azji.

11. Sri Lanka zajmuje pierwsze miejsce pod względem ilości popełnianych samobójstw. Życie odbiera sobie 34.6 na 100 tysięcy osób. Zdecydowanie częściej samobójstwa popełniają mężczyźni.

12. Najsilniejszą wojskiem na tym kontynencie dysponuje Rosja. Kraj ten zajmuje drugie miejsce w światowym rankingu potencjału militarnego. Składa się z ponad miliona aktywnych żołnierzy. Wojsko ma do swojej dyspozycji 3914 samolotów, 20 300 czołgów, 27 400 wozów opancerzonych i 352 okręty.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa