Azja ciekawostki

Azja ciekawostki

Pod względem powierzchni jest największym kontynentem na świecie, który razem z Europą twarzy Eurazję. Żyje na nim aż 60,3% światowej ludności. Poznaj ciekawostki o Azji.

Ciekawostki o Azji

Najwyższe budynki

Azjaci są profesjonalistami w dziedzinie wznoszenia najwyższych budynków świata - aż 9 na 10 z najwyższych drapaczy chmur znajduje się właśnie na tym kontynencie. Obecnie najwyższym wieżowcem jest Burdż Chalifa.

Ciekawostki z Korei Południowej

Jednym z ciekawszych faktów z tego kraju jest system liczenia wieku. Każdy noworodek, który przychodzi na świat ma od razu jeden rok. Dzień i miesiąc urodzin także nie jest ważny, Koreańczycy starzeją się w tym samym tempie i tego samego dnia - wraz z wejściem w nowy rok Korańczyk staje się także rok starszy.

Ciekawostki z Mongolii

Mongolia nie posiada dostępu do morza, posiada jednak swoją własną marynarkę wojenną. Liczy ona jeden statek sterowany przez siedmiu żołnierzy. Kuter radzieckiej produkcji pływa po jeziorze Chubusuguł.

Ciekawostki z Tajlandii

W Tajlandii funkcjonuje przepis prawny, który zakazuje opuszczania domu bez majtek. Nie do końca jednak wiem, jak ten przepis jest sprawdzany oraz co gorsza egzekwowany.

Ciekawostki z Wietnamu

Wietnamska młodzież jest przyjaźnie nastawiona do przybyszów z Europy, czy Ameryki. Dość często zdarza się, iż widząc na ulicy turystę zdecyduje się podejść i wymienić kilka zdań. Nie bój się, najprawdopodobniej nie mają złych zamiarów, chcą po prostu szlifować swój język angielski, albowiem wiedzą, iż jest on dla nich przyszłością (Wietnam żyje z turystyki).

Ciekawostki z Japonii

Masabumi Hosono to Japończyk, któremu udało się przeżyć katastrofę Titanica. Nie był to jednak powód do zadowolenia, w swoim kraju został okrzyknięty tchórze, gdyż nie umarł razem ze wszystkimi.

Ciekawostki z Arabii Saudyjskiej

Jeszcze kilka lat temu w tym kraju dniami wolnymi od pracy był czwartek i piątek. Decyzją króla postanowiono dostosować dni wolne do innych krajów regionu - na piątek i sobotę. Związane jest to z uwarunkowaniami gospodarczymi.

Ciekawostki z Indii

Hindusi do spożywania posiłków nie użwają sztućców, używają głównie rąk, a właściwie prawej ręki. Lewa uważana jest za nieczystą, ponieważ może pełnić rolę papieru toaletowego. Tej dłoni nie powinno się używać do dotykania drugiego człowieka.

Ciekawostki z Nepalu

Na granicy Nepalu oraz Chin znajduje się najwyższy szczyt Ziemi, czyli Mount Everest. Jego oficjalna wysokość to 8848 metrów, jednak podawane są także wysokości: 8844 (według pomiarów chińskich) oraz 8850 (według pomiarów amerykańskich). Miejscowa ludność twierdzi, iż szczyt góry jest siedzibą bogów. Pierwszymi osobami, którym udało się zdobyć górę byli Sir Edmung Hillary i Tenzing Norgay. Dokonali tego 29 maja 1953 roku, do dziś jednak nie wiadomo, kto pierwszy stanął na szczycie, albowiem himalaiści stwierdzili, że "osiągnęli to razem". Pierwszą Polską, a zarazem Europejką zdobywającą szczyt była Wanda Rutkiewicz. Dokonała tego w 1978 roku. Cała wyprawa nie należy do najtańszych, sama przepustka pozwalającą na wejście kosztuje 11 tysięcy dolarów, zaś całkowity koszt wyprawy bez przewodnika może pochłonąć nawet 35 tysięcy dolarów.

rzuijedz2.png
Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.
© 2011-2018, Rzuć i Jedź

Kontakt

kontakt@rzucijedz.pl

Search