Afryka ciekawostki

Afryka ciekawostki - kontynent afrykański to wciąż dla wielu z nas tajemniczna i nieznana kraina. Dowiedz się jakiego zwierzęcia tego lądu powinieneś obawiać się najbardziej, gdzie wydobywa się najwięcej diamnetów oraz dlaczego jezioro Czad zanika.

Ciekawostki o Afryce

Na samym wstępie zadam pytanie - spotkania z jakim zwierzęciem powinieneś obawiać się najbardziej przebywając na ziemi afrykańskiej? Krokodylem? A może lwem? Otóż nie, hipopotamem! To właśnie one zabijają najwięcej ludzi na tym kontynencie. Powiązane jest to z instynktem macierzyńskim - kiedy samice wyczuwają choć najmniejsze zagrożenie dla swych "małych", bezzwłocznie ruczają do ataku. W tym pojedynku z kłami hipopotamów człowiek ma niewielkie szanse.

Najwyższym afrykańskim wzniesieniem jest leżaca w Tanzanii góra Kilimandżaro. Góra wznosi się na wysokość 5895 metrów n.p.m., a w jego składzie znajdują się trzy wulkaniczne szczyty - Uhuru, Mawenzi oraz Shira. Według jednej z teorii, etymologia nazwy pochodzi z połączenia dwóch słów używanych przez lokalne plemiona. Kilima tłumaczone jest jako Góra, zaś Nijaro oznacza Karawanę.

Było słowo o najwyższym punkcie kontynentu, przyszła pora o najniższy punkt Czarnego Lądu. Mowa oczywiście o jeziorze Asal znajdującym się aż 153 metry pod poziomem morza w Dżibuti. Zaraz po kanadyjskim jeziorze Patience, Asal jest drugim najbardziej zasolonym jeziorem świata. Powierzchnia tego akwenu jest zmienna - od 50 do 100 kilometrów kwadratowych.

Północno-zachodnia część Kamerunu oraz Park Narodowy Monte Alen mieszczący się na terenie Gwinei Równikowej jest domem dla największej żaby świata - goliata płochliwego. Żaba potrafi osiągnąć długość nawet 30 centrymetrów i ważyć aż 3 kilogramy. To największy płaz bezogonowy żyjący na Ziemi.

Image

Najwięcej afrykańczyków do komunikacji posługije się językiem arabskim, na dalszych pozycjach zajmują języki angielski, suahili oraz francuski. Co ciekawe, na tym kontynencie występuje ponad dwa tysiące różnych języków i dialektów.

Liberia to państwo utworzone w 1847 roku, które znajduje się w Afryce Zachodniej. Jej stolica utworzona Monrovia została nazwana na część amerykańskiego prezydenta Jamesa Monroe.

Na kontynencie afrykańskim wydobywa się najwięcej diamentów na świecie. To właśnie Afryka jest największym dostawcą kamieni szlachetnych, szacuje się, że aż 50% z nich pochodzi właśnie stąd. Najwięski producenci to RPA, Botswana oraz Angola.

Piramidy kojarzą Ci sie głównie z Egiptem? Po zapoznaniu się z tym faktem, powinny kojarzyć się z Sudanem. To właśnie w tym kraju znajduje sie najwięcej piramid. Do tej pory zlokalizowano 233 piramidy mieszczące się głównie w miastach Al Kurru, Nurr, czy Meroe. Obiekty te wznoszą się na wysokość od 20 do 30 metrów, a ich cechą charakterystyczną są strome ściany. Zastanawiasz się ile piramid znajduje się na terenie Egiptu? "Jedynie" 110.

Leżące na pograniczu czterech państw - Czadu, Nigerii, Nigru i Kamerunu - jezioro Czad było niegdyś jednym z największych afrykańskich jezior. W wyniku zmian klimatycznych oraz negatywnej działalności człowieka jezioro zaczęło zanikać. W 1973 roku jego powierzchnia wynosiła 25 tysięcy km², zaś obecnie mniej niż 2 tysiące.

Informacje o Azji

Dowiedz się jak liczony jest wiek w Korei Północnej, dlaczego Masabumi Hosono został uznany tchórzem w Japonii, a także dlaczego Hindusi nie dotykają drugiego człowieka lewą ręką.

Uznany na całym świecie pisarz i dramaturg, który otrzymał nagrodę Nobla Albert Camus przyszedł na świat w Algierii w 1913 roku. Jego rodzinie nadano przydomek Pied-Noir (czarna stopa), czyli termin opisujący rodziny z francuskimi korzeniami mieszkającymi właśnie w tym kraju w latach kolonialnych.
W Tajlandii funkcjonuje przepis prawny, który zakazuje opuszczania domu bez majtek. Nie do końca jednak wiem, jak ten przepis jest sprawdzany oraz co gorsza egzekwowany.
Poliandria to zjawisko występujące wśród nielicznych kenijskich plemion, w którym kobieta może zawrzeć związek małżeński z kilkoma mężczyznami. Zjawisko to związane jest z kupowaniem przez plemię Luo żon. Sytuacja materialna niektórych mężczyzn pozwalała na posiadanie kilku. Innych zaś nie było stać na ani jedną, tak więc często postanowili zdobyć wspólny "kapitał" i zakupić jedną żonę. Kobieta często przystawała na takie rozwiązanie, gdyż była dobrze traktowana.
Jednym z ciekawszych faktów z tego kraju jest system liczenia wieku. Każdy noworodek, który przychodzi na świat ma od razu jeden rok. Dzień i miesiąc urodzin także nie jest ważny, Koreańczycy starzeją się w tym samym tempie i tego samego dnia - wraz z wejściem w nowy rok Korańczyk staje się także rok starszy.
Dla większości symbolem miłości jest serce, jednak w Maroku jest nim... wątroba.

Wszystko o Afryce

1. W 1986 roku kameruńskie jezioro Nyos wyrzuciło ogromną chmurę gazu CO2. W wyniku tego zjawiska w ciągu kilku minut zmarło 1746 osób.

2. Europę i Afrykę dzieli zaledwie 14,3 km oceanu. Obecnie trwają rozmowy związane z budową mostu, który połączyłby oba kontynenty.

3. Co czwarty mieszkaniec Suazi zarażony jest wirusem HIV.

4. Republika Południowej Afryki nazywana jest "Tęczowym Narodem", ponieważ posiada aż 11 oficjalnych jezyków.

5. Lesotho jest jednym krajem na świecie, który w całości leży na wysokości ponad 1000 metrów n.p.m.

6. Statystyczny mieszkaniec Afryki musi chodzić średnio 6 km dziennie, aby uzyskać wodę.

7. W wielu częściach Afryki wierzy sie, że w ciele węża znajduje się zmarły krewny.

8. 37% dorosłych mieszkańców Afryki jest analfabetami.

9. W Afryce mieszka więcej osób mówiących po francusku niż w samej Francji.

10. Wbrew powszechnemu przekonaniu w Afryce nie żyją dzikie tygrysy. Występują one jedynie w Azji.

Image

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa