Ciekawostki o Maroku
Maroko ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, co jest symbolem miłości dla zakochany w tym kraju oraz gdzie znajduje się największe studio filmowe na świecie.
1. Maroko to państwo znajdujące się w północno-zachodniej części kontynentu afrykańskiego. Jego stolica jest zamieszkały przez blisko dwa miliony osób Rabat.
2. Walutą Maroka jest dirham marokański. Marokańską walutę nabędziesz tylko w tym kraju. Istnieje zakaz wywożenia zbyt dużej ilości banknotów za granicę.
3. Pod względem terytorialnym Maroko jest większa o 1,4 raza od Polski.
4. Najwyższy punkt na mapie Maroka Dżabal Tubkal wznosi się na wysokośc 4167 metrów n.p.m. To nie tylko najwyższy szczyt tego kraju, ale także gór Atlas. Znajduje się on 63 km na południe od Marrakeszu (teren Parku Narodowego Tubkal). Pierwsze wejście na jego szczyt odnotowano 12 czerwca 1923 roku - miała tego dokonać ekipa Francuzów.
5. Marokańska flaga to prostokąt o ciemnoczerwonej barwie, na którego środku umieszczono zielony pentagram. Pierwsza flaga Maroka na wzór tej dzisiejszej powstała wraz z przejęciem władzy przez zasiadającą do dziś na królewskim tronie dynastię Alawitów w okolicach 1666 roku. Ciemnoczerwone tło nawiązuje do szarifów z Mekki, pięcioramienna gwiazda odwołuje się do pięciu podstawowych zasad islamu, zaś kolor zielony jest symbolem tej religii.
Maroko ciekawostki
1. Mieszkańcy Maroka komunikują się głównie w języku arabskim i francuskim. Można także spotkać osoby mówiące w języku berberyjskim.
2. Wybierając się na jakikolwiek targ w tym kraju, bądź gotowy na twarde negocjacje. Nigdy nie płać płać ceny podanej na towarze, zacznij się targować. Jeśli sprzedający nie zna angielskiego, to nie jest żaden problem, z pomocą przyjdzie kalkulator, na którym będzie przekazywał Tobie kolejne oferty.
3. Niestety na tym świecie nie ma nic za darmo. No dobra, czasem jest, jednak w tym kraju jeśli ktoś oferuje Ci na pierwszy rzut oka bezinteresowną pomoc, na końcu może poprosić o drobną "zapłatę". Jeśli ktoś wygląda na zagubionego, po chwili może się ktoś pojawić i zaproponować pomoc - jeśli nie potrzebujesz przewodnika, grzecznie podziękuj.
4. Po śmierci małżonka, kobieta przez cztery miesiące ubiera się na biało na znak żałoby.
5. Maroko jako pierwszy kraj na świecie oficjalnie uznał niepodległość Stanów Zjednoczonych, po czym nawiązał z Amerykanami najdłuższe partnerstwo. Pierwszy oficjalny kontakt miał nastąpić w grudniu 1777 roku. Z taką wersją historii nie zgadzają się jednak Holendrzy, według których to właśnie oni jako pierwsu uznali niezależny rząd Stanów.
6. Sądziłeś, że symbolem miłości jest serce? Nie w Maroku! W tym kraju to wątroba jest atrybutem zakochanych.
7. Rządzący w XVII wieku sułtan Moulay Ismail miał około 1000 dzieci.
8. Najwyższym budynkiem w kraju jest meczet Hasana II w Casablance. Życzenie wybudowania tego obiektu wyraził w dniu 51 urodzin król Hasan II. Prace rozpoczęto w 1986 roku, zaś ukończono 30 sierpnia 1993 roku. To trzeci pod względem wielkości meczet na świecie. Główna sala jest w stanie pomieścić 25 tysięcy osób. Na jego dziedzińcu może przebywać jednocześnie 80 tysięcy osób. Do meczetu przylega najwyższy minaret na świecie o wysokości 210 m. W 2022 roku planowane jest otwarcie wieżowca o wysokości 250 metrów w Salé.
9. Istnieje przekonanie, że wdychanie dymu z poparzonej skóry jeża potrafi uleczyć gorączkę, impotencję oraz choroby układu moczowego.
10. 94% osób deklaruje gotowość w ewentualnej walce o swój kraj.
11. W rankingu potencjału militarnego Maroko piastuje 61. pozycję. Armia tego kraju liczy 346 tysięcy osób, z czego 196 tysięcy pełni aktywną służbę. Wojsko ma do swojej dyspozycji 291 samolotów, 1109 czołgów, 2720 wozów opancerzonych i 121 statków.
12. Dzienna produkcja ropy wynosi 160 baryłek. Dzienne zapotrzebowanie wynosi 210 tysięcy baryłek.
13. Sieć kolejowa liczy 2067 km torów.
14. Port lotniczy Casablanca jest największym lotniskiem w Maroku. Każdego roku obsługuje około 8 milionów pasażerów.
Maroko ciekawe miejsca
1. Marokańskie miasta są zupełnie inne niż te europejskie. Różnią się pod względem architektonicznym, czy kolorystycznym. Występują czerwone, pomarańczowe, zielone, czy wielobarwne miasta. Jednym z takich przykładów jest leżące w północno-zachodniej części Maroka Szafszawan, w którym budynki są w kolorze biało-niebieskim.
2. Pomiędzy górami Atlasu Wysokiego i Antyatlasu znajduje się malownicze miasto o nazwie Warzazat. To właśnie tutaj powstała w 1983 roku największa na świecie wytwórnia filmowa. Wytwórnia Atlas Studio zajmuje ponad 20 hektarów (głównie pustynia i góry). Nagrywano tu takie produkcje jak: "Gladiator", "Star Wars", "Gra o Tron", "Kleopatra", czy Aterix i Kleopatra".
A czy Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Maroku? Podziel się nimi w komentarzu!
Jeśli spodobał Ci się artykuł Maroko ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.