Ameryka Południowa ciekawostki

Dowiedz się z czego słynie Ameryka Południowa, czym jest "paradoks argentyński", gdzie leży najwyższy szczyt tego kontynentu, w jakim kraju wprowadzono limit sprzedaży papieru toaletowego oraz co takiego świętują Argentyńczycy 8 czerwca. Tylko sprawdzone ciekawostki w jednym miejscu.

Ciekawostki o Ameryce Południowej

1. Na terenie tego kontynentu leży 13 państw, z czego największym jest Brazylia o powierzchni ponad 8,5 miliona kilometrów. Prawie w każdym z nich językiem urzędowym jest hiszpański, wyjątek stanowi Gujana (angielski), Surinam (niderlandzki), Trynidad i Tobago (angielski) oraz wspomniana wcześniej Brazylia (portugalski).

2. Najwyższy szczyt tego kontynentu oraz obu Ameryk znajduje się w Argentynie. Aconcagua, bo o nim mowa wznosi się na wysokość 6960,8 metra n.p.m. Pierwszym zdobywcą góry był Matthias Zurbriggen, który dokonał tego 14 stycznia 1897 roku.

3. Najdłuższą rzeką tego kontynentu jest oczywiście Amazonka. Jej konkretna długość nie jest do końca znana. Niektóre źródła podają wartość 6400 kilometrów, zaś inne wskazują 7040 kilometrów, co czyni ją także najdłuższą rzeką na świecie - dokładnie o 390 kilometrów dłuższa od Nilu.

4. Najgęściej zaludnionym krajem jest Trynidad i Tobago, gdzie jeden kilometr kwadratowy zamieszkuje 206 osób. Najmniejsza gęstość zaludnienia występuje w Surinamie - 2,9 os./km2.

5. Ameryka Południowa najczęściej kojarzona jest z piłką nożną, tequilą oraz cywilizacją Majów.

6. Pod względem wielkości Ameryka Południowa zajmuje czwarte miejsce wśród kontynentów.

Image

Informacje o Azji

Dowiedz się jak liczony jest wiek w Korei Północnej, dlaczego Masabumi Hosono został uznany tchórzem w Japonii, a także dlaczego Hindusi nie dotykają drugiego człowieka lewą ręką.

1. Z początkiem XX wieku Argentyna była uważana za jedno z najbogatszych państw świata. Zajmowała wówczas 10. miejsce w rankingu. Aktualnie plasuje się na 54. pozycji. Na opisanie takiej sytuacji powstało pojęcie "paradoksu argentyńskiego". Używane jest ono w odniesieniu do państw, których gospodarka znajduje się w rozkwicie, jednak w pewnym momencie doświadcza nagłego kryzysu.

2. Gdyby poprosić o wymienienie znanych nam Argentyńczyków z pewnością każdy mężczyzna wymieniłby nazwisko Diego Maradona. Tego Pana nie trzeba przedstawiać, ale spełnię ten obowiązek - to przez wielu uważany za jednego z najlepszych piłkarzy świata. Gdy Maradona zawiesił korki na kołku jego najzagorzalsi fani założyli religię o nazwie Kościół Maradony (Iglesia Maradoniana). Miało to miejsce w październiku 1998 roku. Obecnie ów kościół posiada około 40 tysięcy wyznawców.

Szczególnym dniem dla wyznawców tej religi są urodziny piłkarza. Tego dnia odbywają się liczne spotkania w kawiarniach i pizzeriach. Na ulicach tworzone są symboliczne ołtarze.

3. Szczególnym dniem w kalendarzu Argentyńczyków jest 8 dzień czerwca. Tego dnia od 1995 roku świętowany jest Dzień Polskiego Osadnika. Ma on upamiętniać pojawienie się pierwszych Polaków w Argentynie. Organizowane wydarzenia mają na celu przybliżenie naszej kultury. Warto zaznaczyć, iż jest to święto narodowe.

1. Ameryka południowa ciekawostki - rekord, z którego nie można być dumnym

23 maja 2014 roku - ten dzień kierowcy z Sao Paulo zapamiętali na długo. To właśnie wtedy w największej brazylijskiej metropolii powstał najdłuższy korek uliczny świata, tym samym paraliżując całe miasto. Samochody utknęły na wiele godzin w korku o długości 344 kilometrów.

2. Wszystko jest na sprzedaż - Ameryka południowa ciekawostki

Wychodzi na to, że wszystko jest na sprzedaż. Udowodniła to brazylijska studentka Catarina Migliorini, która na aukcji internetowej wystawiła swoje dziewictwo. Choć sama historia niekoniecznie musi dziwić, to kwota ostateczna wprawia w osłupienie - 780.000 dolarów. Szczęśliwy kupujący o nicku Natsu pochodził z Japonii. Catarina w jednym z wywiadów stwierdziła, że aż 90 procent kwoty odda na cele charytatywne.

3. Okazuje się, ze w wyborach może brać udział każdy, nie tylko człowiek. W wyborach do rady miasta Sao Paulo w 1958 roku można było oddać głos na zamieszkującego zoo nosorożca imieniem Cacareco. Zgodnie z jego postulatami starał się walczyć z korupcją polityczną. Ta kandydatura nie wszystkim się spodobała, urzędnicy postanowili jej nie zaakceptować. Nie przeszkodziło to jednak Cacareco w prowadzeniu kampanii i w ostatecznym rozrachunku zdobył ponad 100 tysięcy głosów i wygrał. W związku z tym wydarzeniem powstało pojęcie "Voto Cacareco" (Głos na Cacareco), gdzie mieszkańcy oddając "nieważny" głos okazują swój protest względem obecnej władzy.

1. Wybory w tym kraju mają dość specyficzne zasady. W dzień wyborów obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży alkoholu, nielegalnym jest organizowaniem masowych zgromadzeń oraz co w sumie w sumie można zrozumieć - nikt nie może mieć przy sobie broni. W przypadku braku wzięcia udziału w głosowaniu, ustawa przewiduje możliwość nałożenia grzywny na taką osobę.

Rządzący wprowadzili także dwie zasady mające na celu ukrócić proceder podwójnego głosowania przez jedną osobę. Tego dnia nie tylko nie kupisz alkoholu, ale i nie wsiądziesz za kierownicą samochodu, albowiem obowiązuje całkowity zakaz ruchu drogowego. Ten przywilej posiadają lekarze oraz osoby, które otrzymały specjalne pozwolenie. Co więcej, podczas odbierania karty do głosowania trzeba włożyć palec do pojemnika z atramentem. Gdyby taka osoba chciała powtórnie zagłosować, można zauwazyć, że już to uczyniła.

2. Leżące na wysokości 3600 metrów n.p.m miasto La Paz, to najwyżej położona stolica świata.

3. Wielu Boliwijczyków - szczególnie Ci ze starszego pokolenia - posiada w swoim domu suszony płód lamy. W ich kulturze istnieje przekonanie, że przynosi to szczęście.

4. Prawdziwy Boliwijczyk nigdy nie powie "nie wiem". Według nich używanie tego zwrotu jest niekulturalne i lepiej skłamać, niż posłużyć się tym stwierdzeniem.

1. Ten przepis działa tylko w Ekwadorze. Mężczyzna może zwrócić swoją żonę jej rodzicom, gdy odkryje, że nie była ona dziewicą w noc poślubną.

2. Cuy - tak nazywa się jedno z dań kuchni ekwadorskiej. A co to takiego? Pieczona świnka morska, na talerzu serwowana jest z żabkami i pazurkami. Co kto lubi.

3. Na terenie tego kraju znajduje się Środek Świata. Aby móc znaleźć się jedną nogą na dwóch półkulach jednocześnie, trzeba się wybrać do miasta Mitad del Mundo.

1. Na terenie Chile znajduje się ponad 2000 wulkanów, z czego aż 500 jest ciągle aktywnych.

2. Marzyło Ci się posiadanie kury znoszącej złote jajka? Cóż, dla Chilijczyków to przereklamowane. W tym kraju kury z gatunku Araucana znoszą jajka w kolorze niebieskim.

1. To właśnie rolnikom z tego kraju zawdzięczamy ziemniaki i pomidory. Ah, te smaczne frytki!

2. Co oni z tymi świnkami morskimi... każdego roku w tym kraju konsumowanych jest około 65 milionów świnek. Stanowią one także dodatek do zup i gulaszów.

1. Nieoficjalnie mówi się, iż 10 procent narodowego dochodu może pochodzić z produkcji narkotyków. Według niektórych źródeł kolumbijski rynek narkotykowy może być warty nawet 10 miliardów dolarów.

2. Znacie Shakirę i jej Waka Waka? Piosenkarka pochodzi z Kolumbii.

1. To nie jest kraj dla grzecznych ludzi. Pod względem statystycznym jest to jedno z najniebezpieczniejszych państw świata. Średnio co 21 minut ma miejsce morderstwo.

2. Papier toaletowy jako produkt luksusowy

Tajemnicą nie jest, że w Wenezueli źle się dzieje. Półki sklepowe są puste, a rząd stara sobie z tym poradzić wprowadzając ograniczenia sprzedaży. I tak w 2013 roku wprowadzono ograniczenie w sprzedaży papieru toaletowego - na jedną rodzinę przypadały cztery rolki dziennie, jednak obecnie może ona kupić jedną.

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa