Ameryka Południowa ciekawostki
Ciekawostki o Ameryce Południowej
1. Na terenie tego kontynentu leży 13 państw, z czego największym jest Brazylia o powierzchni ponad 8,5 miliona kilometrów. Prawie w każdym z nich językiem urzędowym jest hiszpański, wyjątek stanowi Gujana (angielski), Surinam (niderlandzki), Trynidad i Tobago (angielski) oraz wspomniana wcześniej Brazylia (portugalski).
2. Najwyższy szczyt tego kontynentu oraz obu Ameryk znajduje się w Argentynie. Aconcagua, bo o nim mowa wznosi się na wysokość 6960,8 metra n.p.m. Pierwszym zdobywcą góry był Matthias Zurbriggen, który dokonał tego 14 stycznia 1897 roku.
3. Najdłuższą rzeką tego kontynentu jest oczywiście Amazonka. Jej konkretna długość nie jest do końca znana. Niektóre źródła podają wartość 6400 kilometrów, zaś inne wskazują 7040 kilometrów, co czyni ją także najdłuższą rzeką na świecie - dokładnie o 390 kilometrów dłuższa od Nilu.
4. Najgęściej zaludnionym krajem jest Trynidad i Tobago, gdzie jeden kilometr kwadratowy zamieszkuje 206 osób. Najmniejsza gęstość zaludnienia występuje w Surinamie - 2,9 os./km2.
5. Ameryka Południowa najczęściej kojarzona jest z piłką nożną, tequilą oraz cywilizacją Majów.
6. Pod względem wielkości Ameryka Południowa zajmuje czwarte miejsce wśród kontynentów.
Informacje o Azji
Dowiedz się jak liczony jest wiek w Korei Północnej, dlaczego Masabumi Hosono został uznany tchórzem w Japonii, a także dlaczego Hindusi nie dotykają drugiego człowieka lewą ręką.
1. Z początkiem XX wieku Argentyna była uważana za jedno z najbogatszych państw świata. Zajmowała wówczas 10. miejsce w rankingu. Aktualnie plasuje się na 54. pozycji. Na opisanie takiej sytuacji powstało pojęcie "paradoksu argentyńskiego". Używane jest ono w odniesieniu do państw, których gospodarka znajduje się w rozkwicie, jednak w pewnym momencie doświadcza nagłego kryzysu.
2. Gdyby poprosić o wymienienie znanych nam Argentyńczyków z pewnością każdy mężczyzna wymieniłby nazwisko Diego Maradona. Tego Pana nie trzeba przedstawiać, ale spełnię ten obowiązek - to przez wielu uważany za jednego z najlepszych piłkarzy świata. Gdy Maradona zawiesił korki na kołku jego najzagorzalsi fani założyli religię o nazwie Kościół Maradony (Iglesia Maradoniana). Miało to miejsce w październiku 1998 roku. Obecnie ów kościół posiada około 40 tysięcy wyznawców.
3. Szczególnym dniem w kalendarzu Argentyńczyków jest 8 dzień czerwca. Tego dnia od 1995 roku świętowany jest Dzień Polskiego Osadnika. Ma on upamiętniać pojawienie się pierwszych Polaków w Argentynie. Organizowane wydarzenia mają na celu przybliżenie naszej kultury. Warto zaznaczyć, iż jest to święto narodowe.
1. Ameryka południowa ciekawostki - rekord, z którego nie można być dumnym
2. Wszystko jest na sprzedaż - Ameryka południowa ciekawostki
3. Okazuje się, ze w wyborach może brać udział każdy, nie tylko człowiek. W wyborach do rady miasta Sao Paulo w 1958 roku można było oddać głos na zamieszkującego zoo nosorożca imieniem Cacareco. Zgodnie z jego postulatami starał się walczyć z korupcją polityczną. Ta kandydatura nie wszystkim się spodobała, urzędnicy postanowili jej nie zaakceptować. Nie przeszkodziło to jednak Cacareco w prowadzeniu kampanii i w ostatecznym rozrachunku zdobył ponad 100 tysięcy głosów i wygrał. W związku z tym wydarzeniem powstało pojęcie "Voto Cacareco" (Głos na Cacareco), gdzie mieszkańcy oddając "nieważny" głos okazują swój protest względem obecnej władzy.
1. Wybory w tym kraju mają dość specyficzne zasady. W dzień wyborów obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży alkoholu, nielegalnym jest organizowaniem masowych zgromadzeń oraz co w sumie w sumie można zrozumieć - nikt nie może mieć przy sobie broni. W przypadku braku wzięcia udziału w głosowaniu, ustawa przewiduje możliwość nałożenia grzywny na taką osobę.
2. Leżące na wysokości 3600 metrów n.p.m miasto La Paz, to najwyżej położona stolica świata.
3. Wielu Boliwijczyków - szczególnie Ci ze starszego pokolenia - posiada w swoim domu suszony płód lamy. W ich kulturze istnieje przekonanie, że przynosi to szczęście.
4. Prawdziwy Boliwijczyk nigdy nie powie "nie wiem". Według nich używanie tego zwrotu jest niekulturalne i lepiej skłamać, niż posłużyć się tym stwierdzeniem.
1. Ten przepis działa tylko w Ekwadorze. Mężczyzna może zwrócić swoją żonę jej rodzicom, gdy odkryje, że nie była ona dziewicą w noc poślubną.
2. Cuy - tak nazywa się jedno z dań kuchni ekwadorskiej. A co to takiego? Pieczona świnka morska, na talerzu serwowana jest z żabkami i pazurkami. Co kto lubi.
3. Na terenie tego kraju znajduje się Środek Świata. Aby móc znaleźć się jedną nogą na dwóch półkulach jednocześnie, trzeba się wybrać do miasta Mitad del Mundo.
1. Na terenie Chile znajduje się ponad 2000 wulkanów, z czego aż 500 jest ciągle aktywnych.
2. Marzyło Ci się posiadanie kury znoszącej złote jajka? Cóż, dla Chilijczyków to przereklamowane. W tym kraju kury z gatunku Araucana znoszą jajka w kolorze niebieskim.
1. To właśnie rolnikom z tego kraju zawdzięczamy ziemniaki i pomidory. Ah, te smaczne frytki!
2. Co oni z tymi świnkami morskimi... każdego roku w tym kraju konsumowanych jest około 65 milionów świnek. Stanowią one także dodatek do zup i gulaszów.
1. Nieoficjalnie mówi się, iż 10 procent narodowego dochodu może pochodzić z produkcji narkotyków. Według niektórych źródeł kolumbijski rynek narkotykowy może być warty nawet 10 miliardów dolarów.
2. Znacie Shakirę i jej Waka Waka? Piosenkarka pochodzi z Kolumbii.
1. To nie jest kraj dla grzecznych ludzi. Pod względem statystycznym jest to jedno z najniebezpieczniejszych państw świata. Średnio co 21 minut ma miejsce morderstwo.
2. Papier toaletowy jako produkt luksusowy