Ciekawostki o Argentynie

Argentyna ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten kraj, czym jest Kościół Maradony oraz dlaczego 8 sierpnia obchodzony jest narodowy Dzień Polskiego Osadnika.

1. Argentyna to państwo leżące w Ameryce Południowej. Jego stolicą jest Buenos Aires.

2. Aktualny środkiem płatniczym w tym kraju jest peso argentyńskie.

3. Stolice naszego kraju z Buenos Aires dzieli 12 345 km w linii prostej. Jak można się domyślić odległość tą można najszybciej pokonać samolotem.

4. Pod względem powierzchni kraju jest on większy o prawie 9 razy od Polski.

5. Pochodzenie nazwy tego państwa związane jest z pewną legendą o Srebrnych Górach (Sierra del Plata). Odnosi się ona do potencjalnych skarbach ze srebra, które miały się znajdować wgłąb Ameryki Południowej. Wierzenie to było rozpowszechniane pomiędzy hiszpańskimi  oraz portugalskimi konkwistadorami i umacniało się wraz ze znalezionymi wśród tubylczych plemion przedmiotów ze srebra. W XVI wieku ujście dwóch rzek - Urugwaju i Parany - nazwano właśnie Rio de la Plata, ponieważ sądzono, iż płynąc w górę dotrze się właśnie do góry pełnej srebra.
W rzeczywistości złóż nigdy nie znaleziono, a łaciński termin określający srebro (argentum) zagościł na pierwszych mapach.

6. Najwyższym szczytem w Argentynie oraz na terenie obu Ameryk jest Aconcagua leżący w Andach Południowych. Wznosi się on na wysokość 6960,8 metrów n.p.m. Po raz pierwszy szczyt został zdobyty 14 stycznia 1897 roku przez Matthiasa Zurbriggena.

7. Kraj ten zamieszkiwany jest przez ponad 44 miliony osób.

Argentyna

Argentyna ciekawostki

1. Ponad 100 lat temu, dokładnie w 1913 roku Argentyna plasowała się na 10. miejscu w rankingu najbogatszych państw na świecie. Obecnie znajduje się na 54. miejscu.

2. Okres Świat Bożego Narodzenia w 2001 roku nie był czasem wypoczynku dla argentyńskich polityków. Od 21 grudnia do 2 stycznia roku stanowisko prezydenta kraju piastowało 5 osób.

3. Mieszcząca się w samym centrum Buenos Aires Aleja 9 lipca to najszersza aleja na świecie składająca się z 14 pasów ruchu. Sama nazwa odnosi się do dnia, w którym Argentyna uzyskała niepodległość w 1816 roku.

4. Argentyńscy rolnicy narzekają na duży problem z krokodylami - co roku w atakach tych drapieżników ginie nawet 100 osób.

5. Mówimy Tango, myślimy Argentyna. Ten taniec powstał właśnie w Buenos Aires. Co ciekawe, początkowo tańczyły i uczyły się go jedynie osoby z niższych sfer, ponieważ uważany był za niemoralny.

6. "Paradoks argentyński" to sytuacja, w której kraj będący w rozkwicie nagle doświadcza recesji gospodarczej i znajduje się na skraju bankructwa. Pojęcie to pojawiło się, gdy Argentyna z jednego z bogatszych państwa świata zamieniło się w bankruta.

Ciekawostki o Argentyńczykach

1. Diego Maradona - to imię i nazwisko za każdy fan piłki nożnej. Gdy ten piłkarz przechodził na emeryturę jego fani postanowili założyć będący parodią religii Kościół Maradony (Iglesia Maradoniana). Stało się to w październiku 1998 roku w Rosario. Szacuje się, że "religia" liczy ponad 40 tysięcy wyznawców.
Wyjątkowym dniem dla członków są urodziny Maradony. Wtedy też spotykają się w kawiarniach i pizzeriach, aby świętować ten szczególny dzień. Na symbolicznych ołtarzach znajdują się liczne fotografie piłkarza, koszulka z jego numerem oraz proporczyk z autografem. Każda osoba, która chce zostać wyznawcą, musi przejść chrzest. polegający na odwzorowaniu gola strzelonego przez Diego podczas meczu mistrzostw świata 1986 przeciw Anglikom (tzw. "ręka Boga").

2. Od 1995 roku każdego 8 czerwca Argentyńczycy obchodzą Dzień Polskiego Osadnika (Día del Colono Polaco - święto narodowe). Dzień ten ma upamiętniać przybycie pierwszych Polaków z początkiem czerwca 1897 roku. Tego dnia rozpoczyna się tydzień imprez poświęconych polskiej kulturze i historii. Szacuje się, że w Argentynie mieszka blisko pół miliona osób z polskimi korzeniami.

3. Argentyńczycy jako pierwsi wprowadzili do kryminalistyki badanie odcisków palców. Wszystko za sprawą morderstwa dokonanego 19 czerwca 1892 roku w małej argentyńskiej miejscowości o nazwie Necochea. W mieszkaniu Franciski Rojas znaleziono znaleziono martwe ciała jej dwojga dzieci oraz kobietę z zakrwawionym gardłem. Franceska oskarżyła o zbrodnię swojego sąsiada Pedro. Ten okrutny atak miał być spowodowany nieszczęśliwym zakochaniem - pani Rojas miała odrzucić zaloty mężczyzny.
Nikt się jednak nie przyznawał do winy, a sprawa na jakiś czas utknęła w martwym punkcie. Gdy jednak stery śledztwa przejął Juan Vucetich, który od kilku miesięcy zajmował się badaniami odcisków palców i porównał pozostawiony na drzwiach ślad zakrwawionego palca, dość szybko znalazł zabójcę. Dzieciobójstwa dokonała ich własna matka, ponieważ jej narzeczony nie akceptował ich towarzystwa.

4. Pasta do zębów "Colgate" raczej nie jest zbyt chętnie kupowana w Argentynie. W wolnym tłumaczeniu oznacza "idź się powiesić".

5. Narodowym sportem wśród Argentyńczyków jest Pato, czyli kombinacja polo i koszykówki. Zgodnie z zasadami zawodnicy Pato poruszają się po placu gry konno i próbują trafić piłkę do kosza. Sama nazwa tej dyscypliny (z hiszpańskiego "kaczka") nawiązuje do jej początków, kiedy to do kosza rzucano żywym ptakiem.

6. W latach 80. parlament zniósł zakaz rozwodów w tym kraju, dzięki czemu na przestrzeni lat Argentyna stała się liderem wśród ilości rozwodów.

Argentyna ciekawe miejsca

1. Gdzieś na polu w Argentynie znajduje się las w kształcie gitary. Powstał on dzięki historii, którą napisało życie i miłość.
Pewne młode małżeństwo, które leciało nad polami Pampas zauważyło przez okno samolotu dziwny kształt, który miał przypominać wiadro. Widok ten stał się inspiracją dla Gracieli Yraizoz, która przedstawiła swojemu mężowi pomysł kupna własnego gospodarstwa i posadzenia na nim ogromnej ilości drzew w kształcie gitary. Pedro wiedział, jak ważny jest ten instrument dla jego żony i postanowił się zgodzić.
Ze względu na obowiązki zawodowe małżonków realizacja tego pomysłów została przesunięta w czasie, aż do roku 1977. Pewnego dnia kobieta upadła i rozpoczął się rodzinny dramat. Omdlenie było spowodowane pękniętym tętniakiem mózgu, a młoda kobieta wkrótce po tym zmarła. Pedro postanowił spełnić ostatnie marzenie żony i wraz z pomocą czwórki swoich dzieci posadził 7000 tysięcy drzew i utworzył ogromny las w kształcie gitary. Sprawdź zdjęcia

Argentyna ciekawostki - rejon Fitz Roy

Argentyna ciekawostki - rejon Fitz Roy

Ciekawostki o Argentynie - plaża w Mar del Plata

Ciekawostki o Argentynie - plaża w Mar del Plata

Argentyna - knajpa w Buenos Aires

Argentyna - knajpa w Buenos Aires

Argentyna ciekawostki - lodowiec Perito Moreno

Argentyna ciekawostki - lodowiec Perito Moreno

Więcej ciekawostek ze świata

4.9333333333333 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.93 (15 Votes)