Z czego słynie Argentyna?

Z czego słynie Argentyna?

Ciekawostki o Argentynie

Dowiedz się z czego słynie, czym jest Kościół Maradony oraz dlaczego 8 sierpnia obchodzony jest narodowy Dzień Polskiego Osadnika. Argentyna ciekawostki - o tych faktach nie miałeś pojęcia.

1. Jako niepodległe państwo istnieje od 9 lipca 1816 roku.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest 8,8 raza większy od Polski.

3. Aconcagua to najwyższy szczyt Argentyny oraz całej Ameryki. W języku keczua nosi on nazwę Acconcahuac, co w tłumaczeniu oznacza Kamienny Strażnik. Góra położona w Andach Południowych wznosi się na wysokość 6960,8 m n.p.m. Pierwsze wejście zostało odnotowane 14 stycznia 1897 roku. Dokonał tego Szwajcar Matthias Zurbriggen. Dla większości osób atak na Aconcagua stanowi etap przygotowawczy przed wspinaczką na Mount Everest.

4. Argentyńska flaga w kształcie prostokąta składa się z trzech równych poziomych pasów. Przez środek przebiega pas biały, zaś na górze i dole jasnoniebieskie. W 1818 roku w centralnej części umieszczono źółte słońce. Słońce majowe upamiętnia mającą miejsce w 1810 roku rewolucję majową. Barwa jasnoniebieska symbolizuje czyste niebo. Pas biały nawiązuje do śniegu leżącego na szczytach Andów.

5. Argentynę zamieszkuje 44,7 miliona osób. W porównaniu z 1955 roku populacja wzrosła o 25,8 miliona. Szacuje się, że do 2050 roku wzrośnie ona o kolejne 10 milionów.

6. Religią wiodącą jest katolicyzm wyznawany przez 80,8% społeczeństwa.

7. Polonia w tym kraju liczy od 120 do nawet 450 tysięcy osób.

Argentyna

Argentyna ciekawostki

1. Ponad 100 lat temu, dokładnie w 1913 roku Argentyna plasowała się na 10. miejscu w rankingu najbogatszych państw na świecie. Obecnie znajduje się na 54. miejscu.

2. Okres Świat Bożego Narodzenia w 2001 roku nie był czasem wypoczynku dla argentyńskich polityków. Od 21 grudnia do 2 stycznia roku stanowisko prezydenta kraju piastowało 5 osób.

3. Mieszcząca się w samym centrum Buenos Aires Aleja 9 lipca to najszersza aleja na świecie składająca się z 14 pasów ruchu. Sama nazwa odnosi się do dnia, w którym Argentyna uzyskała niepodległość w 1816 roku.

4. Argentyńscy rolnicy narzekają na duży problem z krokodylami - co roku w atakach tych drapieżników ginie nawet 100 osób.

5. Mówimy Tango, myślimy Argentyna. Ten taniec powstał właśnie w Buenos Aires. Co ciekawe, początkowo tańczyły i uczyły się go jedynie osoby z niższych sfer, ponieważ uważany był za niemoralny.

6. "Paradoks argentyński" to sytuacja, w której kraj będący w rozkwicie nagle doświadcza recesji gospodarczej i znajduje się na skraju bankructwa. Pojęcie to pojawiło się, gdy Argentyna z jednego z bogatszych państwa świata zamieniło się w bankruta.

7. Do 2016 roku kupno dolarów amerykańskim nie było takie łatwe. Jeśli ktoś chciał tego dokonać, musiał złożyć wniosek do urzędu z deklaracją gdzie, kiedy i dlaczego planujesz podróż do Stanów Zjednoczonych.

8. Decyzja sędziowska w meczu piłki nożnej między Argentyną i Peru w 1964 roku doprowadziła do katastrofalnych skutków. Na trybunach wybuchły zamieszki, w wyniku których zginęło 300 kibiców.

9. W 1977 roku władze kraju wysłały ciężarną kobietę na Antarktydę celem zdobycia cześci kontynentu. Kobieta wydała na świat chłopca, który stał się pierwszym człowiekiem urodzonym na Antarktydzie.

10. Statystyczny Argentyńczyk spędza około 20 godzin tygodniowo na słuchaniu radia.

11. Jeden z najlepszych piłkarzy świata Lionel Messi urodził się w Rosario. Władze tego miasta wprowadziły zakaz nazywania nowo narodzonych dzieci imieniem "Messi". Jak widać Messi jest tylko jeden.

12. Władze kraju udzieliły orangutanom prawo do życia, sprawiedliwości i wolności od krzywdy.

13. Główna postać kubańskiej rewolucji - Ernesto Che Guevara - urodził się w Argentynie.

14. Papież Franciszek pracował na barze w jednym z pubów w Buenos Aires.

15. Jeśli byłbyś w stanie wykopać wystarczająco długą dziurę w tym kraju, skończyłbyś w Chinach.

16. W 2001 roku funkcję prezydenta pełniło 5 prezydentów w 10 dni.

17. Partie polityczne w tym kraju mają swoje własne marki piwa.

Ciekawostki o Argentyńczykach

1. Diego Maradona - to imię i nazwisko za każdy fan piłki nożnej. Gdy ten piłkarz przechodził na emeryturę jego fani postanowili założyć będący parodią religii Kościół Maradony (Iglesia Maradoniana). Stało się to w październiku 1998 roku w Rosario. Szacuje się, że "religia" liczy ponad 40 tysięcy wyznawców.
Wyjątkowym dniem dla członków są urodziny Maradony. Wtedy też spotykają się w kawiarniach i pizzeriach, aby świętować ten szczególny dzień. Na symbolicznych ołtarzach znajdują się liczne fotografie piłkarza, koszulka z jego numerem oraz proporczyk z autografem. Każda osoba, która chce zostać wyznawcą, musi przejść chrzest. polegający na odwzorowaniu gola strzelonego przez Diego podczas meczu mistrzostw świata 1986 przeciw Anglikom (tzw. "ręka Boga").

2. Od 1995 roku każdego 8 czerwca Argentyńczycy obchodzą Dzień Polskiego Osadnika (Día del Colono Polaco - święto narodowe). Dzień ten ma upamiętniać przybycie pierwszych Polaków z początkiem czerwca 1897 roku. Tego dnia rozpoczyna się tydzień imprez poświęconych polskiej kulturze i historii. Szacuje się, że w Argentynie mieszka blisko pół miliona osób z polskimi korzeniami.

3. Argentyńczycy jako pierwsi wprowadzili do kryminalistyki badanie odcisków palców. Wszystko za sprawą morderstwa dokonanego 19 czerwca 1892 roku w małej argentyńskiej miejscowości o nazwie Necochea. W mieszkaniu Franciski Rojas znaleziono znaleziono martwe ciała jej dwojga dzieci oraz kobietę z zakrwawionym gardłem. Franceska oskarżyła o zbrodnię swojego sąsiada Pedro. Ten okrutny atak miał być spowodowany nieszczęśliwym zakochaniem - pani Rojas miała odrzucić zaloty mężczyzny.
Nikt się jednak nie przyznawał do winy, a sprawa na jakiś czas utknęła w martwym punkcie. Gdy jednak stery śledztwa przejął Juan Vucetich, który od kilku miesięcy zajmował się badaniami odcisków palców i porównał pozostawiony na drzwiach ślad zakrwawionego palca, dość szybko znalazł zabójcę. Dzieciobójstwa dokonała ich własna matka, ponieważ jej narzeczony nie akceptował ich towarzystwa.

4. Pasta do zębów "Colgate" raczej nie jest zbyt chętnie kupowana w Argentynie. W wolnym tłumaczeniu oznacza "idź się powiesić".

5. Narodowym sportem wśród Argentyńczyków jest Pato, czyli kombinacja polo i koszykówki. Zgodnie z zasadami zawodnicy Pato poruszają się po placu gry konno i próbują trafić piłkę do kosza. Sama nazwa tej dyscypliny (z hiszpańskiego "kaczka") nawiązuje do jej początków, kiedy to do kosza rzucano żywym ptakiem.

6. W latach 80. parlament zniósł zakaz rozwodów w tym kraju, dzięki czemu na przestrzeni lat Argentyna stała się liderem wśród ilości rozwodów.

Argentyna ciekawe miejsca

1. Gdzieś na polu w Argentynie znajduje się las w kształcie gitary. Powstał on dzięki historii, którą napisało życie i miłość.
Pewne młode małżeństwo, które leciało nad polami Pampas zauważyło przez okno samolotu dziwny kształt, który miał przypominać wiadro. Widok ten stał się inspiracją dla Gracieli Yraizoz, która przedstawiła swojemu mężowi pomysł kupna własnego gospodarstwa i posadzenia na nim ogromnej ilości drzew w kształcie gitary. Pedro wiedział, jak ważny jest ten instrument dla jego żony i postanowił się zgodzić.
Ze względu na obowiązki zawodowe małżonków realizacja tego pomysłów została przesunięta w czasie, aż do roku 1977. Pewnego dnia kobieta upadła i rozpoczął się rodzinny dramat. Omdlenie było spowodowane pękniętym tętniakiem mózgu, a młoda kobieta wkrótce po tym zmarła. Pedro postanowił spełnić ostatnie marzenie żony i wraz z pomocą czwórki swoich dzieci posadził 7000 tysięcy drzew i utworzył ogromny las w kształcie gitary. Sprawdź zdjęcia

2. Villa Epecuén była turystyczną wioską na argentyńskiej prowincji. W 1985 roku została nawiedzona przez potężną powódź. Od tego czasu jest praktycznie opuszczona. Jedynym mieszkańcem jest Pablo Novak, który zdecydował się na powrót do starego domu w 2009 roku. W 2013 roku został nakręcony program telewizyjny o jego życiu.

Argentyna ciekawostki - rejon Fitz Roy

Argentyna ciekawostki - rejon Fitz Roy

Ciekawostki dla dzieci

1. Argentyna to państwo leżące w Ameryce Południowej. Jego stolicą jest Buenos Aires.

2. Aktualny środkiem płatniczym w tym kraju jest peso argentyńskie.

3. Stolice naszego kraju z Buenos Aires dzieli 12 345 km w linii prostej. Jak można się domyślić odległość tą można najszybciej pokonać samolotem.

4. Pod względem powierzchni kraju jest on większy o prawie 9 razy od Polski.

5. Pochodzenie nazwy tego państwa związane jest z pewną legendą o Srebrnych Górach (Sierra del Plata). Odnosi się ona do potencjalnych skarbach ze srebra, które miały się znajdować wgłąb Ameryki Południowej. Wierzenie to było rozpowszechniane pomiędzy hiszpańskimi  oraz portugalskimi konkwistadorami i umacniało się wraz ze znalezionymi wśród tubylczych plemion przedmiotów ze srebra. W XVI wieku ujście dwóch rzek - Urugwaju i Parany - nazwano właśnie Rio de la Plata, ponieważ sądzono, iż płynąc w górę dotrze się właśnie do góry pełnej srebra.
W rzeczywistości złóż nigdy nie znaleziono, a łaciński termin określający srebro (argentum) zagościł na pierwszych mapach.

6. Najwyższym szczytem w Argentynie oraz na terenie obu Ameryk jest Aconcagua leżący w Andach Południowych. Wznosi się on na wysokość 6960,8 metrów n.p.m. Po raz pierwszy szczyt został zdobyty 14 stycznia 1897 roku przez Matthiasa Zurbriggena.

7. Kraj ten zamieszkiwany jest przez ponad 44 miliony osób.

8. Najwyższy budynek w Argentynie znajduje się w jej stolicy. Alvear Tower wznosi się na 235 metrów i składa z 54 pięter. Do użytku został oddany w 2018 roku.

9. Płaca minimalna została wyznaczona na poziomie 10 000 peso argentyńskich (350 dolarów) miesięcznie. Pracownik musi przeprwacować 200 godzin. Wypłata otrzymywana jest trzynaście razy w roku.

10. W rankingu potencjału militarnego Argentyna zajmuje 37. miejsce. Armia składa się ze 127 tysięcy osób, z czego 75 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 262 samoloty, 390 czołgów, 828 wozów opancerzonych oraz 42 okręty. Każdego roku na dozbrojenia przeznacza się 4,3 miliarda dolarów.

Ciekawostki o Argentynie - plaża w Mar del Plata

Ciekawostki o Argentynie - plaża w Mar del Plata

Argentyna - knajpa w Buenos Aires

Argentyna - knajpa w Buenos Aires

Lodowiec Perito Moreno

Argentyna ciekawostki - zdjęcie przedstawia lodowiec

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa