Kolumbia ciekawostki

Kolumbia ciekawostki

Ciekawostki o Kolumbii

Kolumbia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, jaki kataklizm zniszczył w 1985 roku miasto Armero oraz gdzie znajduje się najpiękniejsza rzeka na świecie.

1. Kolumbia to kraj leżący w północno-zachodniej części Ameryki Południowej. Graniczy ona z pięcioma państwami: Panamą, Ekwadorem, Peru, Brazylią i Wenezuelą. Jego stolicą jest Bogota.

2. Walutą tego kraju jest peso kolumbijskie wprowadzone do obiegu w 1837 roku.

3. Pod względem zajmowanej powierzchni Kolumbia jest 3,6 raza większa od Polski.

4. Uznawany za najwyższy szczyt w Kolumbii jest wznoszący się na wysokość 5775 m n.p.m. Pico Cristóbal Colón. Mieszcząca się w masywie Sierra Nevada de Santa Marta góra została nazwana na cześć żeglarza Krzysztofa Kolumba. Szczyt góry pokryty jest wiecznym śniegiem.

5. Flaga Kolumbii będąca w kształcie prostokąta składa się z trzech poziomych pasów. Znajdujący się na samej górze o żółtej barwie ma szerokość równą wspólnej szerokości dwóch pozostałych pasów. Kolejne dwa mają barwę niebieską i czerwoną. Żółta barwa symbolizuje bogactwo kolumbijskiej ziemi, niebieski nawiązuje do morza i oceanu otaczającego terytorium kraju, zaś czerwony upamiętnia ofiary i przelaną krew w dążeniu do wyzwolenia Kolumbii spod hiszpańskich wpływów.

6. Kraj ten stał się niepodległy 7 sierpnia 1819 roku.

Kolumbia

Kolumbia ciekawostki

1. Szacuje się, że około 10% narodowego dochodu tego kraju pochodzi z produkcji narkotyków. Niektóre źródła mówią, iż rynek narkotykowy w tym kraju jest warty 10 miliardów dolarów.

2. 13 listopada 1985 roku miała miejsce erupcja wulkanu Nevado del Ruiz, w wyniku której śmierć poniosło ponad 28 tysięcy osób. Kataklizm całkowicie zniszczył miasto Armero i uważany jest za jeden z największych związanych z erupcją wulkanu XX wieku.

3. Na północy kraju odkryto pewien gatunek mrówek, który okazał się jadalny. Choć Kolumbijczycy nie należą do narodu spożywającego insekty, to w tym przypadku robią wyjątek. Mrówki podobno w smaku przypominają orzeszki ziemne.

4. Kolumbijska gospodarka jest napędzana przez produkcję szmaragdu - około 60% światowych zasobów pochodzi właśnie z tego kraju. Wydobywany jest między innymi w Boyaca.

5. Kolumbijscy pracownicy każdego roku mogą liczyć na 18 dni ustawowo wolnych. Tyle samo dni wolnych jest w Indiach - są to dwa kraje z największą liczbą dni świątecznych na świecie.

6. Kolumbijczycy są bardzo patriotycznym narodem. Hymn tego kraju grany jest każdego dnia w radiu i telewizji o godzinie 6:00 i 18:00.

7. Podczas narodowych wydarzeń, takich jak wybory, czy międzynarodowe rozgrywki kolumbijski rząd narzuca krótkoterminowy zakaz spożywania napojów alkoholowych. Ma to pozwolić uniknąć przemocy na ulicach.

8. Znana na całym świecie piosenkarka Shakira pochodzi z Kolumbii.

Kuchnia kolumbijska

1. Zacznijmy od śniadania - mieszkańcy tego kraju spożywają głównie changua, czyli zupę z jajek, mela i cebuli.

2. Ważnym posiłkiem śniadaniowym, jak i na kolację, jest arepa, czyli rodzaj małej tortilli powstałej z mąki kukurydzianej. Bywa spożywana bez dodatków, ale często nadziewa się ją przeróżnymi składnikami.

3. Szczególnie popularną zupą w rejonach Bogoty jest ajiaco - zupa ziemniaczana z dodatkiem kurczaka oraz kukurydzą, bywa podawana ze śmietaną.

4. Kolumbijczycy posiadają specjalny rodzaj sera, który zanurzają w... czekoladzie, a następnie spożywają. Smacznego.

Kolumbia ciekawe miejsca

1. Na południe od Bogoty znajduje się jedna z najpiękniejszych rzek świata Caño Cristales. Przez dłuższą część roku nie wyróżnia się ona niczym szczególnym, jednak nastaje taki okres, gdy nabiera ona kolorów tęczy - w miesiącach wrzesień - listopad. Caño Cristales, czy inaczej nazywana „rzeką pięciu kolorów” ma zaledwie 100km długości i 20m szerokości. Zobacz więcej.

Kolumbia ciekawostki - widok na La Serrana

Kolumbia ciekawostki - widok na La Serrana

Ciekawostki o Kolumbii - Bogota nocą

Ciekawostki o Kolumbii - Bogota nocą

Kolumbia - El Peñón de Guatapé

Kolumbia - El Peñón de Guatapé

Kolumbia ciekawostki - jedna z ulic Cartageny

Kolumbia ciekawostki - jedna z ulic Cartageny

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa