60 niezwykłych ciekawostek o Brazylii

60 niezwykłych ciekawostek o Brazylii

Poznaj 60 niezwykłych ciekawostek o Brazylii. Sprawdź gdzie znajduje się najgroźniejsza wyspa świata, poznaj historię nosorożca, który kandydował do rady miasta, a także dowiedz się z jakim europejskim krajem dzieli granicę.

Te niesamowite wydarzenia miały miejsce Brazylii

1. Z tego rekordu brazylijscy kierowcy z pewnością nie są dumni. 23 maja 2014 roku w największej metropolii tego kraju w Sao Paulo powstał najdłuższy korek uliczny liczący 344 kilometry. Sparaliżował on miasto oraz ruch samochodowy na wiele godzin. Na wytworzenie się takich utrudnień wpływ miało wiele czynników. Tego dnia miliony mieszkańców miasta zdecydowało się opuścić je na weekend, strajkowali kierowcy autobusów, a w kilku punktach miasta odbywały się protesty przeciwko organizacji piłkarskich mistrzostw świata. Co więcej panowały niekorzystne warunki atmosferyczne.

2. W 2012 roku brazylijska studentka Catarina Migliorini postanowiła wystawić na aukcji internetowej swoje dziewictwo. Współcześnie znane są takie przypadki coraz częściej, co jednak dziwi, to kwota jaką osiągnęła cena ostateczna aukcji - 780 tysięcy dolarów. Szczęśliwym zwycięzcą aukcji okazał być się Japończyk o pseudonimie Natsu. Dziewczyna obiecała, że 90% z tej kwoty odda na cele charytatywne.

3. Cacareco to jedyny na świecie nosorożec zamieszkujący zoo w Sao Paulo, który w 1958 roku kandydował do rady miasta. Jego intencją miał być protest przeciwko panującej korupcji politycznej. Niestety urzędnicy nie zaakceptowali jego kandydatury, jednak Cacareco ostatecznie zdobył 100.000 głosów i wygrał. Obecnie w tym kraju funkcjonuje pojęcie "Voto Cacareco" (Głos na Cacareco), które określane jest jako głos protestu względem rządzących.

4. Rio de Janeiro zostało odkryte 1 stycznia 1502 roku przez Portugalczyka Gasapa de Lemosa. To właśnie on nadał temu miejscu błędną nazwę, która funkcjonuje do dziś. Rio de Janeiro w tłumaczeniu oznacza "Styczniową rzekę", jednak w Rio nie płynie żadna rzeka. Gdy dotarł nad zatokę, myślał, że jest ona ujściem rzeki.

5. Francisco Everado Oliviera Silva, szerzej znany jako Tiririca, to jeden z najpopularniejszych klaunów w Brazylii. Porzucił on szkołę w wieku 9 lat, aby wstąpić do cyrku. W swojej karierze nagrał album muzyczny, który sprzedał się w ponad 1.5 miliona kopii. Współcześnie Tiririca nie ma czasu na pracę w cyrku, gdyż w 2010 roku zdecydował się na start w wyborach do kongresu, które wygrał.

2brazylia-compressor.jpg

Czy wiesz z czego słynie Brazylia?

6. Kawowi smakosze stwierdzają, że najlepsza i najsmaczniejsza kawa na świecie produkowana jest właśnie w Brazylii. Położenie geograficzne, a także sprzyjający do wytwarzania tej używki klimat, sprawia, że Brazylijczycy odpowiadają za 30% światowej produkcji. Podstawowymi gatunkami kawy, które znajdziemy na każdej półce sklepowej są arabica i robusta. Głównymi ośrodkami produkcyjnymi są: Santos, São Paulo, Minas Gerais.

7. Każdy fan piłki nożnej wie, że w Brazylii uznaje się ją za sport narodowy. Tutaj gra każdy bez względu na płeć, czy wiek. Reprezentacja narodowa pięciokrotnie zdobywała tytuł Mistrza Świata w piłce nożnej.

8. Kto z nas choć raz nie natknął się na brazylijską telenowele w trakcie przełączania kanałów telewizyjnych? Chyba nie znajdziemy takiej osoby. Są one bardzo popularne i chętnie oglądane, a jedną z najważniejszych zasad, o których należy pamiętać, to że seriale i mecz piłki nożnej nie idą w parze i nie należy ich puszczać o tej samej porze.


9. Bycie punktualnym z pewnością nie jest cechą charakterystyczną tego narodu. Umawiając się z Brazylijczykiem należy się liczyć z tym, że się po prostu spóźni - nawet do 2 godzin. Nawet godziny transmisji podane w programie telewizyjnym lubią się różnić od rzeczywistych.

10. 8 z 12 miast gospodarczy Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2014 roku znalazło się na liście 50 najgroźniejszych miast świata.

11. W latach 1808 do 1821 stolicą Portugalii stało się ... Rio de Janeiro. Była to pierwsza i jedyna europejska stolica znajdująca się poza Europą. W tym okresie rodzina królewska wraz z Janem VI schroniła się właśnie w Rio przed inwazją wojsk Napoleona.

12. Drewniany wóz czterokołowy nazywany jest "Carro polaco" co w tłumaczeniu oznacza polski wóz. Brazylijczycy poznali ten wóz własnie dzięki polskim chłopom, którzy wyemigrowali do tego kraju i wprowadzili ten pojazd do użytku.

Brazylia ciekawostki - Avenida Paulista w São Paulo

Brazylia ciekawostki - Avenida Paulista w São Paulo

Ciekawe miejsca w Brazylii, które trzeba znać

13. Jeden z najchętniej umieszczanych obiektów na pocztówkach, a także z najpopularniejszych symboli tego kraju. O czym mowa? Oczywiście o pomniku Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Pomnik powstał jako wyraz upamiętnienia setnej rocznicy uzyskania niepodległości. Początkowo rozważano kilka projektów, jednak najbardziej do gustu przypadł pomysł Hectora da Silvy, którego olbrzymia figura Jezusa Chrystusa obejmuje całe miasto i wita przybyłych do niego gości. Zbiórkę pieniędzy na realizację rozpoczęto w 1921 roku - zbierano je w kościołach w całym kraju. Co ciekawe sam pomnik został zaprojektowany przez rzeźbiarza o polskich korzeniach Paula Landowskiego. Statua powstawała we Francji, a następnie została przewieziona do Rio i odsłonięta 12 października 1931 roku. Łączna wysokość pomnika to 38 metrów, z czego 8 metrów to cokół, a 30 metrów sam posąg.

14. W północno-wschodniej części Brazylii nad rzeką Potenjl znajduje się chętnie odwiedzane przez turystów miasto Natal. Słynie ono głównie z rosnących tutaj drzew nanercza zachodniego. Największe z nich rośnie około 12 kilometrów na południe od miasta. Obwód korony wynosi aż 500 metrów i zajmuje powierzchnię blisko 8500 metrów kwadratowych, czyniąc je największym tego typu drzewem na świecie. Posadzono je w 1888 roku, natomiast po 106 latach zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.

15. Na jednej z ulic w samym centrum portowego miasta w południowej Brazylii - Porto Alegre - rozciąga się niezwykły szpaler drzew o długości 500 metrów. Do końca nie wiadomo jak on powstał - są dwie wersje. Pierwsza z nich wspomina o inicjatywie niemieckich urzędników pracujących w pobliskich browarze. Mieli oni zasadzić drzewa w 1930 roku. Według drugiej mieli to zrobić mieszkańcy miasta dziesięć lat później. Dowiedz się więcej klikając tutaj

16. Ilha da Queimada Grande nazywana także Wyspą Węży, to niewielka wyspa leżąca u wybrzeży słonecznej Brazylii, która około 100 tysięcy lat temu odłączyła się od głównego lądu. Na pierwszy rzut oka, to idealne miejsce na ucieczkę od problemów codzienności, jednak powrót może okazać się niemożliwy. Każda osoba, która postawi na niej stopę, znajduje się około trzy metry od śmierci. Wyspa ta stała się domem dla najbardziej śmiercionośnych węży na świecie. Co więcej, z tego powodu władze zakazały odwiedzania tego miejsca. Dowiedz się więcej klikając tutaj.

17. W północno-wschodniej części Brazylii można znaleźć jedno z najpiękniejszych i ciekawych miejsc na świecie - Zalaną Pustynie w Parku Narodowym Lençóis Maranhenses. Zajmuje ona obszar blisko 1000 metrów kwadratowych, który w całości pokryty jest delikatnym białym piaskiem. Dowiedz się więcej klikając tutaj

18. Blumenau to miasto leżącej w południowej części Brazylii. Zostało założone w 1850 roku przez dr Otto Hermana wraz z 17 niemieckimi imigrantami. To jedyne miasto w tym kraju, w którym można się poczuć jak w typowej saksońskiej miejscowości. Podobnie jak w Niemczech, tak i Blumenau odbywa się wielkie święto piwa - Oktoberfest.

19. W parku wodnym Beach Park znajdującym się w Fortalezie można zjechać z największej i najszybszej zjeżdżalni na świecie. Jej wysokosć porównywana jest do 14-piętrowego budynku (41 metrów), a prędkosć jaką można osiągnąć wynosi 100km/h. Zjazd trwa około 4-5 sekund. Dowiedz się więcej klikając tutaj

Obowiązujące przepisy prawne

20. Prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu jest zakazane. Prawo jest jasne - 0,0 promila.

21. W 2006 roku burmistrz Sao Paulo wprowadził kontrowersyjną ustawę, która zakazywała umieszczanie reklam na ścianach i murach budynków. Tym samym z tego 11-milionowego miasta musiały zniknąć wszystkie reklamy. Przed wprowadzeniem w życie ustawy "Clean City Law" obawiano się, że spowoduje ona spadek 133 milionów dolarów przychodów i negatywnie odbije się na wizerunku miasta. Były to jednak tylko obawy - wprowadzona zmiana znacznie poprawiła wygląd miasta, a popiera ją blisko 70% społeczeństwa.

22. W czerwcu 2012 roku władze kraju zatwierdziły ustawę "Odkupienie poprzez naukę", która ma w pewnym stopniu przyczynić się do rozwiązania problemu przepełnionych więzień. Zakłada ona skrócenie wyroku o 4 dni dla więźnia, który przeczyta książkę wpisaną do kanonu brazylijskiej klasyki. O tym który więzień może przystąpić do programu orzeka specjalna komisja. W ciągu roku będzie on mógł skrócić swój wyrok o 48 dni. Dowiedz się więcej klikając tutaj. Dowiedz się więcej klikając tutaj.

23. To jedyne państwo na świecie, przez który biegnie zarówno równik, jak i zwrotnik Koziorożca.

24. Brazylia to pierwszy kraj, w którym całkowicie zakazano korzystanie i funkcjonowanie solariów ze względu na możliwe skutki uboczne dla zdrowia.

25. Branie udziału w głosowaniach jest obowiązkowe dla każdego pełnoletniego obywatela.

Ciekawostki o Brazylii - São Paulo nocą

Ciekawostki o Brazylii - São Paulo nocą

Wszystko o Brazylijczykach - te ciekawostki warto poznać

26. Zazwyczaj Brazylijczycy decydują się na zawarcie związku małżeńskiego około 30 roku życia. Co ciekawe nie jest niczym szczególnym jeśli dziecko mieszka z rodzicami przez całe życie.

27. Przebywając z Brazylijczykami nie licz na ciszę i spokój - to strasznie otwarty i gadatliwy naród. Uwielbiają rozmawiać, oj uwielbiają.

Brazylia ciekawostki - przed Tobą jeszcze wiele nieznanych faktów

28. Thysania Agrippia to gigantyczna ćma, której rozpiętość skrzydeł osiąga od 23 do nawet 30 cm. Gatunek ten występuje między innymi w Brazylii.

29. Zaraz po Stanach Zjednoczonych, Brazylia zajmuje drugie miejsce pod względem ilości lotnisk na świecie - łącznie posiada ich aż 2500.

30. Od 2008 roku operacja zmiany płci są darmowe i refundowane są przez publiczny system zdrowotny.

31. Sprzedawane w brazylijskich sklepach iPhony są prawie dwa razy droższe, jak w sklepach w Stanach.

32. W 2003 roku w okresie bożonarodzeniowym brazylijski rząd próbował sprzedać lotniskowiec na eBayu. Przed zakończeniem aukcji najwyższa oferta wynosiła 4 miliony funtów, jednak wszystkie oferty zostały odwołane, a aukcja niespodziewanie zakończona.

33. W 2016 roku Brazylia będzie pierwszym krajem w Południowej Ameryce, która będzie organizatorem Letnich Igrzysk Olimpijskich.

34. Przygotowania do organizacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które odbyły się w 2014 roku pochłonęły kwotę 11 miliardów dolarów. Dla porównania organizujący tę imprezę w 1994 Stany Zjednoczone wydały jedynie 30 milionów dolarów.

35. Reprezentacja piłkarska tego kraju jako jedyna wystąpiła we wszystkich 20 turniejach Mistrzostw Świata.

36. Dokładny wynik pamiętnego meczu podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2014, w którym Brazylia została pokonana 7:1 przez Niemców obstawiło 8 ludzi na całym świecie. Wygrane były niemałe.

37. Brazylia połączona jest mostem z Unią Europejską. Nie jest to najdłuższa konstrukcja na świecie, ani nie biegnie przez cały ocean. Most na rzece Oyapock łączy Brazylię z Gujaną Francuską (zamorskie terytorium zależne od Francji). Umowa w sprawie budowy została podpisana 14 lutego 2008 roku. Inwestycja miała wynieść 50 milionów dolarów. Most ma długość 378 metrów, a w najwyższym punkcie osiąga 83 metry wysokości. Po licznych aferach obiekt otwarto w 2017 roku.

38. Guarapari to niewielkie jak na Brazylię nadmorskie miasto. Swoją popularność zyskało na przełomie lat 60 i 70. Powodem było odkrycie niezwykłych właściwości leczniczych piasku na plaży, który zawiera ogromne ilości radu i toru. Związane jest to z niezwykle wysoką promieniotwórczością osiągającą nawet 50 uSv/h. Taka wartość jest ekwiwalentem zjedzenia 50 bananów w godzinę.

39. Otávio Jordão da Silva to sędzia amatorskich spotkań w piłkę nożną. 30 czerwca 2013 roku sędziował on w meczu w mieście Maranhao. W trakcie spotkania pokazał on jednemu zawodnikowi czerwoną kartkę. Zawodnik stawiał opór i nie chciał zejść z murawy. W pewnym momencie Otávio stracił panowanie nad sobą, wyciągnął nóż i kilkakrotnie dźgnął nim zawodnika. Kibice znajdujący się na trybunach natychmiastowo wtargnęli na boisko. Tłum zlinczował sędziego, odcięto mu kończyny, a jego głowę wbito na pal.

40. Getúlio Vargas to urzędujący od 1951 do 1954 roku prezydent Brazylii, który w trakcie urzędowania popełnił samobójstwo.

41. Więźniowie odbywający wyrok w niewielkim zakładzie karnym Santa Rita do Sapucai umożliwia skrócenie wyroku poprzez jeżdżenie na rowerze stacjonarnym generującym prąd. Trzy dni jazdy skracają karę o jeden dzień.

42. Brazylia zajmuje 53% powierzchni całego kontynentu.

43. Euglossa bazinga to zagrożony gatunek małej pszczółki żyjącej w Brazylii. Nazwę tego owada zaczerpnięto z charakterystycznego okrzyku Sheldona Coopera z serialu Teoria Wielkiego Podrywu.

44. Najdłuższą granicę lądową Francja dzieli z Brazylią. Jej łączna długość wynosi 730,4 km.

Ciekawostki o Brazylii dla dzieci

45. Często zdarza się, że na pytanie odnośnie stolicy Brazylii, duża ilość osób odpowiada - Rio de Janeiro. Jest to odpowiedź błędna, gdyż stolicą tego kraju jest Brasilia.

46. Walutą jaką dokonuje się płatności w sklepach jest real brazylijski. Pierwsze oficjalne banknoty zostały wypuszczone już w 1654 roku, jednak dopiero w 1690 roku stał się on oficjalną jednostką monetarną. Realem płacono do 1942 roku - wtedy też zastąpiono go cruzeiro. Brazylijczycy postanowili jednak wrócić do reala 1 lipca 1994 roku i płacą nim do dziś.

47. Odległość w linii prostej między Warszawą a Brasilią wynosi 10 042 kilometry. Najłatwiej i najszybciej ten dystans można pokonać samolotem. Osoby bez choroby morskiej mogą spróbować przeprawę promem, która zajmie zdecydowanie więcej czasu.

48. Brazylia graniczy z dziesięcioma innymi państwami: Argentyną, Boliwią, Gujaną Francuską, Gujaną, Kolumbią, Paragwajem, Peru, Surinamem, Urugwajem oraz Wenezuelą.

49. Pod względem powierzchni Brazylia zajmuje 5. miejsce największych państw na świecie. Tym samym jest ponad 27 razy większa od naszego kraju.

50. Oficjalnym językiem urzędowym jest portugalski.

51. Średnio Brazylijczycy dożywają 72,2 lat.

52. Wielbiciele wysokich temperatur poczują się tutaj jak w raju - średnia roczna temperatura wynosi 24°C.

Podstawowe informacje o Brazylii

53. Niepodległość od Portugalii została ogłoszona 7 września 1822 roku. Uznano ją 29 sierpnia 1825 roku.

54. Pod względem powierzchni Brazylia zajmuje 5. miejsce największych państw na świecie. Tym samym jest ponad 27 razy większa od naszego kraju.

55. Najwyższym szczytem Brazylii jest Pico da Neblina. Wznosząca sie na Wyżynie Gujańskiej góra ma 2994 metrów wysokości. Pierwsze wejście odnotowano w 1965 roku.

56. Brazylijska flaga ma kształt prostokąta. Na jej zielonym tle w centralnej części znajduje się romb żółtego koloru, zaś w jego środku niebieska kula z gwiazdami. Umieszczone na niej gwiazdki symbolizują 26 stanów i jeden dystryk federalny. Ich ułożenie nie jest przypadkowe. Odwzorowuje on układ gwiazd widziany w Rio de Janeiro dokładnie o 20:30 15 listopada 1889 roku.

57. Na rok 2018 kraj ten zamieszkuje blisko 211 milionów osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja wzrosła o 149 milionów. Zgodnie z prognozami będzie się ona zwiększać. Do roku 2050 Brazylię będzie zamieszkiwać 233 miliony osób.

58. Religią wiodącą w tym kraju jest Katolicyzm. Liczba wyznawców: 63%.

59. Amazonka jest najdłuższą rzeką przepływającą przez Brazylię.

60. Polonia w tym kraju liczy 1,9 miliona osób.

Brazylia ciekawostki - Rio de Janeiro

Brazylia ciekawostki - Rio de Janeiro

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa