Ciekawostki o Czechach

Czechy ciekawostki - niewielkie państwo w Europie Środkowej, o wielkiej historii. Dowiedz się gdzie najłatwiej znaleźć miłość w Pradze, jak pies uratował pięć ludzkich istnień oraz dlaczego w Czechach lepiej niczego nie szukać. Ciekawostki o tym kraju z pewnością Ciebie zaskoczą.

1. Moglibyśmy pominąć punkt pierwszy, jednak nie zrezygnujemy z tej przyjemności - stolicą Czech jest Praga.

2. Płacąc w praskich sklepach bądź przygotowany, aby zapłacić w czeskich Koronach.

3. Stolicę Polski i Czech w linii prostej dzieli 518 km. Gdyby jednak znalazł się śmiałek na pokonanie tego dystansu pieszo, musiałby przejść 577 km, co zajęłoby mu 118 godzin marszu bez przerwy.

4. Czechy graniczą z czterema państwami: Polską, Niemcami, Austrią oraz Słowacją.

5. Kraj ten zamieszkiwany jest przez 10 538 275 osób, z czego około 100 000 to Polacy.

6. Polska jest prawie czterokrotnie większym krajem od Czech.

7. Podobnie jak Polacy, Czesi stali się częścią Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku.

8. Łaba - to najdłuższa rzeka przepływająca przez ten kraj, liczy ona 370 km.

2czechy-compressor.jpg

Ciekawostki o Czechach

1. Będąc w Czechach pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie mówić, że czegoś szukasz. W języku czeskim słowo "šukat" wymawia się tak samo, jak w języku polskim, jednak znaczy zupełnie co innego. Z racji, że ten wpis nie został oznaczony znakiem +18, nie możemy dosłownie przetłumaczyć co ono oznacza. U naszych sąsiadów używane jest jako wulgarne określenie stosunku seksualnego.

2. W naszym kraju dość popularne są dowcipy o Polaku, Rosjaninie oraz Niemcu. Podobne kawały występują także w innych krajach, różni się jednak skład. W Czechach bohaterami są: Amerykanin, Rosjanin oraz oczywiście Czech.

3. Czesi kochają zbierać grzyby. To właśnie na grzybobraniu spędzają jesienne weekendowe dni.

4. Jeśli szukać miłości w Czechach to tylko w ... wagonie metra. W Pradze pojawiły się specjalne pociągi z "wagonami randkowymi" kursującymi na trasie linii "A". Zostały one oznaczone specjalnymi tablicami. Pomysł zrodził się w maju 2013 roku, aby zamiast wpatrywać się w telefony komórkowe podczas przemieszczania się z punktu A do punkt B, zacząć rozmawiać i zawierać nowe, ciekawe znajomości, a nawet znaleźć miłość swojego życia.

Czechy ciekawostki historyczno-kulturalne

1. Czechy to idealne miejsce dla zakochanych, oprócz tradycyjnego, znanego na całym świecie dnia zakochanych tzw. Walentynek przypadających jak każdy zakochany się domyśla 14. lutego, Czesi mają jeszcze jeden taki dzień, który wywodzi się z ich kultury. Przypada on na 1. maja, a jego patronem jest poeta Karel Hynek Mácha, który w jednym ze swoich poematów napisał, że właśnie pierwszego dnia tego miesiąca jest czas na miłość ("Był późny wieczór – pierwszy maja, wieczorny maj – był miłości czas").

2. Czesi nie obchodzą chrześcijańskiej tradycji Wszystkich Świętych. Groby swoich bliskich zamiast 1. listopada odwiedzają w Wigilię Bożego Narodzenia.

3. Flaga tego kraju składa się z trzech kolorów - białego, czerwonego i niebieskiego. Każdy z nich oznacza co innego:
- biały symbolizuje czystość,
- czerwony ogromną ilość krwi przelanej za ojczyznę,
- niebieski dodany w 1919 roku, gdyż oryginalna wersja flagi wyglądała identycznie jak Polski. Kolor ten symbolizuje wielkość i suwerenność Czech.

4. W czeskiej tradycji Poniedziałek Wielkanocny nie ma nic wspólnego ze śmigusem dyngusem. Tego dnia zamiast lania wody, leje się ... kobiety. Tak, dobrze przeczytaliście. Pomlazka czyli czeski odpowiednik tego dnia, polega na chłostaniu kobiet ozdobionymi wierzbowymi witkami splecionymi w warkocz. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, takie uderzenia maja sprawić, że schłostane damy będzie piękniejsze i zdrowsze. Należy pamiętać, aby nie pominąć żadnej niewiasty, gdyż może to zostać odebrane jako obrazę.

5. Do roku 1939 w Czechosłowacji obowiązywał ruch lewostronny. Kraj ten zobowiązał się w 1931 roku, że w ciągu 5 lat przejdzie na ruch prawostronny. Przejście zaplanowano jednak dopiero na 1 maja 1939 roku. W rzeczywistości zostało ono nieoczekiwanie przyspieszone z powodu okupacji niemieckiej. Okupant zdecydował się wprowadzić zmiany 26 marca o 3 nad ranem.

6. Hymn państwowy "Kde domov můj" (Gdzie mój dom) pochodzi z satyrycznej sztuki teatralnej granej w praskim Teatrze Stanowym w 1834 roku. Jego współautorami są Josef Kajetán Tyl i František Jan Škroup.

Czechy kuchnia

1. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, Czesi spożywają najwięcej piwa na świecie. W tym małym kraju swój browar produkuje ponad 200 różnych marek. Według wielu, czeskie piwo to synonim dobrego smaku.

2. Podstawą każdego obiadu są zupy. Jedną z najsłynniejszych zup w stolicy kraju jest zupa z flaków. Równie popularna jest także zupa czosnkowa z serem.

3. Kminek, a właściwie dość spore ilości kminku są charakterystyczne dla czeskiej kuchni.

Czechy - Praga z lotu ptaka

Czechy - Praga z lotu ptaka

Czechy ciekawe historie

1. W niewielkich Domazlicach położonych przy granicy z Niemcami pewien pies uratował pięć ludzkich istnień. Historia wydarzyła się we wrześniu 1995 roku. Czworonóg widząc paczkę, postanowił do niej podejść i załatwić swoją potrzebę. Jak się okazało wewnątrz pakunku znajdowała się bomba zegarowa, a zapalnik uległ zamoczeniu, dzięki czemu ładunek nie wybuchł.

Czechy ciekawe miejsca

1. Będąc w Pradze nie można ominąć jednej z najpopularniejszej atrakcji turystycznej - Złotej Uliczki. To malownicza ulica położona w samym centrum Pragi, na terenie praskiego zamku. Swą nazwę zawdzięcza mieszkającym tutaj w XVII wieku złotnikom. W domku pod numerem w 1917 roku swoje dzieła tworzył Franz Kafka. Nie był to jego własny domek, wynajmował on go od swojej siostry Otty. Od paru lat od turystów pobierana jest opłata za wstęp, jednak tylko w konkretnych godzinach, w godzinach wieczornych 19 - 20 (w zależności od sezonu) wstęp na uliczkę jest nieograniczony.

2. Na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego w Pradze znajduje się znany na całym świecie średniowieczny zegar astronomiczny - zegar Orloj. Skonstruowany został już w 1410 roku. Na jego tarczy co godzinę pojawiają się figurki 12 apostołów, a szkielet symbolizujący śmierć pociąga za sznur dzwonu.

3. Na Pogórzu Beskidzkim w niewielkim miasteczku Stramberk otwarto uzdrowisko piwne. Łączone są w nim dwie czeskie tradycje: warzenia piwa oraz uzdrowiskową. Atrakcją tego miejsca jest kąpiel w wodzie o temperaturze 40 stopni, w której rozpuszczone piwne drożdże oraz specjalną mieszankę ziół.

4. Stadion Strahov mieszczący się w praskiej dzielnicy o tej samej nazwie, to zarazem największy stadion piłkarski oraz drugi pod względem wielkości obiekt sportowy na świecie. Budowę tego kompleksu sportowego rozpoczęto w 1926 roku. Obecnie jest on w stanie pomieścić 220 tysięcy osób.

5. Most Karola w Pradze jeden z najsłynniejszych obiektów tego miasta. Nazywany także Kamiennym Mostem jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów w Pradze przez turystów z całego świata. Niewiele osób jednak wie, że podczas budowy, jednym z głównych składników zaprawy murarskiej były białka jajek.

Wszystko o Czechach

1. Właśnie w Czechach mieście się siedziba jednego z największych producentów samochodów w Europie Środkowej, jest nim oczywiście Škoda Auto.

2. Jeśli się leczyć, to tylko w Czechach! Służba zdrowia funkcjonuje tam bardzo sprawie. Na dodatek w przeliczeniu na jednego mieszkańca znajduje się tam najwięcej szpitalnych łóżek.

3. Blisko 95% terenów tego kraju pokrywane są przez góry i wzgórza.

A czy Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Czechach? Podziel się nimi w komentarzu!

Czechy ciekawostki - Most Karola w Pradze

Czechy ciekawostki - Most Karola w Pradze

Ciekawostki o Czechach - jedna z praskich uliczek

Ciekawostki o Czechach - jedna z praskich uliczek
4.5333333333333 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.53 (15 Votes)