Watykan ciekawostki - z czego słynie i informacje

Watykan ciekawostki - z czego słynie i informacje

Ciekawostki o Watykanie

Watykan ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, dlaczego ten kraj jest jednym z najniebezpieczniejszych na świecie oraz kto może zasilić szeregi Gwardii Szwajcarskiej.

1. Zgodnie z traktatami laterańskimi, formalnie Watykan istnieje od 11 lutego 1929 roku.

2. To najmniejsze państwo świata. Pod względem zajmowanej powierzchni jest 709 tysięcy raza mniejszy od Polski.

3. Najwyższym szczytem tego kraju jest Wzgórze Watykańskie. Wznoszące się na jedynie 75 metrów n.p.m. wzgórze jest najniższym szczytem należącym do Korony Europy.

4. Flaga Watykanu to jedna z dwóch flag na świecie w kształcie kwadratu (druga należy do Szwajcarii). Składa się ona z dwóch pionowych pasów o równych wymiarach w kolorach żółtym i białym. Zgodnie z decyzją papieża Piusa VII barwy te na początku XIX wieku zostały uznane za kolory papieskie. Kolor złoty symbolizuje złoto (metalu szlachetnego), bądź słońca. Pole białe nawiązuje do czystości i ziemi odnowionej przez Chrystusa. Na prawej części umieszczono klucze do niebios św. Piotra - jeden w kolorze białym, drugi zaś złotym. W dolnej części zostały związane sznurem, zaś ich góra została "ukoronowana" papieską tiarą. Jako oficjalny symbol funkcjonuje od 7 czerwca 1929 roku.

5. Watykan jest siedzibą najwyższych władz kościoła katolickiego. Głową tego państwa jest papież.

Watykan ciekawostki

Watykan ciekawostki

1. Jak już wcześniej wspomniano Watykan z wynikiem 44 hektarów zajmowanej powierzchni jest najmniejszych państwem świata. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca ambasady różnych krajów w Watykanie mieszczą się poza obszarem Watykanu, a dokładniej na ziemi włoskiej. Takie rozwiązanie powoduje dość specyficzny przypadek - ambasada Włoch w Watykanie znajduje się na terytorium Włoch. To jedyny kraj na świecie, który posiada swoją ambasadę we własnym kraju.

2. Spodziewałeś się, że Watykan posiada swój własny departament astronomii? A jednak! Zgodnie z decyzją papieża Grzegorza XII w 1976 roku wzniesiono wieżę w celu obserwacji astronomicznych. Wieża Wiatrów istnieje do dziś. Co więcej, teleskopy Watykanu znajdują się w różnych miejscach świata - między innymi w Arizonie.

3. Zgodnie z decyzją Jana Pawła II w 2000 roku utworzono wydział sportu. Narodowa reprezentacja Watykanu w piłce nożnej zadebiutowała na arenie międzynarodowej w 2004 roku i zremisowała wówczas z San Marino. Najdotkliwsza porażka została odnotowana przeciwko Palestynie - wynik 9:1. Trenerem drużyny jest Giovanni Trapattoni. Ekipa jest niezrzeszona w UEFA oraz FIFA.

4. Statystycznie kraj ten należy do jednym z najniebezpieczniejszych na świecie. Nieprawda? W 2006 roku na jednego mieszkańca tego kraju przypadało około 1,5 przestępstwa.

5. Nazwa "Państwo Watykańskie" zostało wymyślone przez dyktatora Benito Mussoliniego. W trakcie trwania negocjacji traktatu laterańskiego przedstawiciele kościoła zaproponowali nazwę "Roma vaticana" (Rzym watykański). Finalnie przyjęta została propozycja Mussoliniego.

6. Świętem państwowym tego kraju jest rocznica wyboru papieża.

7. Watykan posiada jedną stację kolejową o nazwie Watykan. Pociągi w tym kraju poruszają się po 300 metrowych torach.  Zarówno stacja, jak i tory powstały za pontyfikatu papieża Piusa XI. Zgodnie z porozumieniem zawartym z Włochami, Watykan ma zagwarantowane połączenie kolejowe z siecią włoską.

8. W tym kraju spożywa się najwięcej wina na świecie. Jak to możliwe? Statystyczny dorosły mieszkaniec Watykanu wypija każdego roku 54 litry wina. To najwyższy wskaźnik spożycia tego trunku w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jednym z czynników wpływających na ten "dobry wynik" może mieć fakt, że mieszkańcy są zobowiązani do przyjmowania komunii świętej pod dwoma postaciami - chleba i wina.

9. Watykan to jeden z najczęściej odwiedzanych krajów świata. Kraj ten zamieszkiwany jest przez niecały tysiąc osób. Jego atrakcje, audiencje papieża, czy msze święte sprawiają, iż każdego roku pojawia się tutaj około 5,5 miliona osób. Żaden inny kraj nie może pochwalić się lepszą statystyką ilości turystów przypadającej na jednego mieszkańca.

10. Zgodnie z podpisaną umową w 2000 roku, oficjalną walutą Stolicy Apostolskiej zostało euro. Co więcej, Watykan otrzymał możliwość bicia własnej monety. Umieszczane są na nich wizerunku papieży - pierwsza seria monet przedstawia wizerunek Jana Pawła II.

Watykan ciekawostki - widok na kopułę bazyliki z Rzymu

Ciekawostki o Watykanie

11. Choć armii tego kraju praktycznie nikt się nie obawia, to jeden z najbardziej zmilitaryzowanych krajów świata. Nad bezpieczeństwem papieża czuwa istniejąca od XVI wieku Gwardia Szwajcarska. 22 stycznia 1506 roku zgodnie z decyzją papieża Juliusza II do Watykanu ściągnięto 150 żołnierzy szwajcarskich. Żołnierz zasilający szeregi armii musi być Szwajcarem i katolikiem. Obecnie wojsko liczy około 110 żołnierzy. Statystycznie co dziesiąty mieszkaniec tego kraju jest członkiem Gwardii Szwajcarskiej.

12. Każdego roku przez pocztę watykańską przechodzi około 2,5 miliona listów, 7 milionów pocztówek oraz nieco ponad 20 tysięcy paczek.

13. Kolekcjonujesz stemple w swoim paszporcie? Znaczka z tego kraju nie otrzymasz, albowiem nie umożliwia on formalnego udokumentowania wizyty.

14. W Watykanie nikt nie rodzi się obywatelem - z prostej przyczyny, w tym kraju nie ma szpitala. Prawa obywatelskie przyznawane jest tylko osobom tutaj pracującym.

15. Jako jedyne państwo na świecie zostało w całości wpisane na listę UNESCO.

16. Językami urzędowymi tego kraju jest łacina oraz włoski.

17. Od stycznia 2018 roku w kraju tym wprowadzono zakaz sprzedaży papierosów. Rzecznik Watykanu oświadczył, iż Stolica Apostolska nie może być powiązana z czymś, co źle wpływa na zdrowie.

18. Tylko w dwóch krajach świata zabronione są rozwody - właśnie w Watykanie oraz na Filipinach.

19. W latach 1929 - 1969 prawo tego kraju dopuszczało na skazanie na karę śmierci. Wyrok ten był zarezerwowany dla osób, które odważyłyby się zamordować papieża. W rzeczywistości nigdy nie skorzystano z tego przepisu.

20. Na całym świecie żyje tylko siedem kobiet, które może pojawić się w bieli na spotkanie z papieżem. Należą do nich królowe i księżniczki wychowane w duchu katolicyzmu, są nimi: księżna Monako Charlene, belgijska królowa Matylda, księżniczka Neapolu Marina, hiszpańska królowa Letycja, wielka księżna Luksemburga Maria Teresa, belgijska królowa Paola oraz hiszpańska królowa Sofia.

21. Jan Paweł II przerwał ponad 450 letnią tradycję mianowania na głowę kościoła Włocha. To także jeden z najmłodszych papieży, w dniu wyboru miał 58 lat.

22. Formalnie kobiety nie posiadają prawa do głosowania. Głowa państwa wybierana jest przez kardynałów.

23. Ten fakt jest niepodważalny. Najwyższym budynkiem w Watykanie jest Bazylika św. Piotra na Watykanie. W najwyższym punkcie osiąga 136.6 metra wysokości.

24. W 2013 roku zdecydowano o wycofaniu z obrotu około 6 tysięcy pamiątkowych medali wydanych na pamiątkę pierwszej rocznicy objęcia stanowiska przez papieża Franciszka. Decyzja była spowodowana literówką w słowie Jezus - w miejsce litery J wybito L.

25. Pewnego razu papież Jan XXIII zapytany przez dziennikarza ile osób pracuje w Watykanie odpowiedział "mniej więcej połowa".

26. Na terenie kraju znajduje się jedyny na świecie bankomat dający możliwość wyboru języka łacińskiego.

27. Watykan posiada własną firmę telefoniczną, radio, stację telewizyjną oraz znaczki pocztowe.

28. Według władz Watykanu istnieje możliwość skrócenia czasu spędzonego w czyśćcu obserwując papieża na Twitterze.

29. Nikt nigdy nie przyszedł na świat na terenie Watykanu.

30. To jedyne państwo na świecie, które może zamknąć swoje bramy na noc.

31. Statystycznie obywatel Watykanu wypija 105 butelek wina każdego roku.

32. To jeden z sześciu krajów na świecie, który całkowicie zakazuje aborcji - nawet w przypadku zagrożenia życia dla matki.

Kaplica Sykstyńska w Watykanie

Jednym z najważniejszych miejsc jest Kaplica Sykstyńska. Ta przestrzeń przeznaczona jest do organizacji najważniejszych uroczystości kościelnych. W tym miejscu odbywają się wybory nowego papieża.

Populacja Watykanu

Watykan zamieszkuje 799 osób. Względem 1950 roku populacja tego kraju zmalała o 109 osób. Prognozy na rok 2050 wskazują, iż wzrośnie ona o 15 osób.

Ciekawostki o Watykanie - słynne schody w Muzeum Watykańskim

Ciekawostki o Watykanie - słynne schody w Muzeum Watykańskim

Watykan ciekawostki - wnętrze bazyliki

Watykan ciekawostki - wnętrze bazyliki

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa