Brno atrakcje i ciekawostki - Co warto zobaczyć w Brnie?

Brno atrakcje i ciekawostki - Co warto zobaczyć w Brnie?

Brno ciekawostki i atrakcje

Brno atrakcje i ciekawostki - dowiedz się co warto zobaczyć w Brnie, dlaczego południe wybija o godzinie 11:00, jaki stwór terroryzował miasto oraz poznaj nieznane legendy.

Etymologia nazwy miasta

Historycy nie są w stanie dojść do porozumienia w sprawie pochodzenia i znaczenia nazwy miasta. Według jednych wywodzi się ona od słowa "brnie" oznaczającego "ziemię" lub "błoto". Biorąc pod uwagę pierwotne zapisy "Brynen, Byrno, Birnen, czy Byrno", to jednak z prawdopodobnych opcji. Alternatywna hipoteza wskazuje na słowo "brniti", które oznacz "zbroję" lub "fortyfikację".

Historia w pigułce

Początki miasta sięgają okresu między V a VII wiekiem. To właśnie wtedy na terenie dzisiejszego Brna powstała warownia słowiańska, która pełniła funkcję ośrodka administracyjnego. Pierwszą osadę w tym miejscu założył książę Brzetysław I. Dokładna data kiedy mogło to nastąpić nie jest znana. Nastąpiło to między 1021 a 1034 rokiem. Wzniesiono wówczas kościół św. Mikołaja (zburzony z końcem XIX wieku). Pierwsza zachowana wzmianka o tym miejscu pochodzi z 1091 roku. Pochodzący z Pragi kronikarz Kosmas opisał w niej historię o oblężeniu grodu Brno. Prawa miejskie zostały nadane w 1243 roku przez króla Wacława I.

Południe o godzinie 11:00

Brno to jedyne czeskie miasto, w którym dzwony wybijają południe godzinę wcześniej. W celu zgłębienia tej tajemnicy, należy przenieść do czasów wojny trzydziestoletniej trwającej w latach 1618-1648. Jednym z etapów tego konfliktu było czteromiesięczne oblężenie Brna przez Szwedów. Pewnego dnia generał wojska zdecydował, iż jeśli miasto nie zostanie zdobyte do południa następnego dnia, to zrezygnuje z dalszych ataków. Deklaracja ta została podsłuchana przez szpiega, który szybko przekazał tę informację mieszkańcom Brna. 15 sierpnia 1645 roku o godzinie 11:00 tuż przed ostatecznym atakiem miały rozbić dzwony z katedry św. Piotra i Pawła. Wówczas armia szwedzka przerwała swój atak, a w Brnie do dziś południe zaczyna się godzinę wcześniej.

Brneński smok

Stary Ratusz znajdujący się przy ulicy Radnickiej to najstarszy obiekt o charakterze świeckim w Brnie. W obecnym miejscu funkcjonuje już od około 1240 roku. W jego przejściu wisi Smok z Brna, który swym wyglądem przypomina krokodyla. Według legendy bestia przebywała w jamie nieopodal miasta uniemożliwiając spokojny żywot jej mieszkańcom. Prawdziwym przysmakiem tego latającego gada były zwierzęta domowe i dzieci. Gdy już miarka się przebrała, odważny rycerz postanowiło rozprawić się z nieprzyjacielem. W tym celu napełnił futrzaną torbę wapnem i podrzucił na pożarcie. Nie trzeba było długo czekać, aby smok połknął haczyk i pożarł go ze smakiem. Wkrótce odczuł ogromne pragnienie i próbował je ugasić wodą znajdującą się w strumieniu. To połączenie wywołało ogromną eksplozję i zabiło stwora.

Brno ciekawostki - w tym mieście znajdują się aż trzy zamki.

Ciekawostki o Brnie

1. Odkrytą 17 listopada 1981 roku Asteroidę 2889 nazwano Brno na cześć tego czeskiego miasta.

2. Zaraz po Pradze, to drugie co do wielkości miasto w Czechach. Obecnie mieszka w nim 369 tysięcy osób.

3. Symbolem miasta jest krokodyl.

4. Pierwsza wizyta papieska w tym mieście miała miejsce 27 września 2009 roku za pontyfikatu Benedykta XVI.

5. W Brnie znajdują się trzy zamki - Špilberk, Veveří i Zamek Líšeň.

6. Port lotniczy Brno-Tuřany znajduje się w odległości 7,5 km od centrum miasta. Funkcjonuje już od 1954 roku. W 2018 roku obsłużyło ponad pół miliona pasażerów.

7. Najwyższym budynkiem w Brnie, a zarazem w całych Czechach jest budynek AZ Tower. Wieżowiec wznosi się na wysokość 111 metrów i składa z 30 kondygnacji. Inwestycję rozpoczęto w 2011 roku. Jej ukończenie nastąpiło w kwietniu 2013 roku. W jego wnętrzu znajduje się powierzchnia biurowa, punkty sprzedaży oraz apartamenty.

8. Miastem partnerskim jest między innymi Poznań

Co warto zobaczyć w Brnie?

Choć jest to drugie największe miasto w kraju, to najpopularniejsze atrakcje można zwiedzić w dwa dni. Dowiedz się co zobaczyć będą w Brnie.

Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Bez wątpienia tego sakralnego obiektu nie da się przeoczyć. Katedra powstała najprawdopodobniej na miejscu, w którym znajdował się pierwszy zamek w Brnie z XII wieku. Pierwotną konstrukcję zbudowano w stylu romańskim, jednak w XIII wieku dokonano jej przebudowy w stylu gotyckim.

Zamek Špilberk

Obiekt mieści się na szczycie wzgórza o wysokości 290 m n.p.m. Na szczyt wiedzie przyjazna ścieżka od strony wschodniej i zachodniej. Ten monumentalny budynek pierwotnie powstał jako zamek - najprawdopodobniej w drugiej połowie XIII wieku. W późniejszych czas przekształcono go na twierdzę, aż w końcu został kluczowym elementem fortecy jaką było w XVII wieku miasto.

Pospaceruj po rynku w Brnie

Spacer to najlepsza metoda na zwiedzanie miasta. Na rynku w Brnie można zobaczyć kilka ciekawych obiektów. Pierwszym z nich jest kamienica podtrzymywana przez czterech nagich atlantów, czyli Dom pod Czterema Gburami. Nie należy przejść obojętnie obok pochodzącej z XVI wieku kamienicy. Pałac Szwanza charakteryzuje się pięknym frontem. Trzecim z elementów jest Dom Biesiadny pełniący obecnie siedzibę orkiestry symfonicznej.

Dzielnica Cejl

Przez wielu mieszkańców Brna ta dzielnica nazywana jest Brnonxem lub czarną dzielnicą. Obszar ten zamieszkują Romowie oraz niezbyt dobrze sytuowane rodziny. Jak się można domyślić jest ona zaniedbana i cechuje się wysokim współczynnikiem przestępczości. Propozycja ta jest kierowana do turystów szukających mocniejszych wrażeń.

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa