Estonia ciekawostki

Estonia ciekawostki

Ciekawostki o Estonii

Estonia ciekawostki - dowiedz się czym jest Kiiking, dlaczego Estończycy biorą udział w zawodach noszenia żon oraz czym jest Studnia Czarownicy.

1. Polska jest blisko siedmiokrotnie większa od Estonii, której powierzchnia wynosi 45 339 km².

2. Zgodnie z danym z 2017 roku, kraj ten zamieszkuje 1 315 635 osób. Co ciekawe, w naszej stolicy żyje 400 tysięcy osób więcej niż w całej Estonii.

3. Od pierwszego stycznia 2011 roku oficjalnym środkiem płatniczym w Estonii jest Euro. Prze wprowadzeniem europejskiej waluty, w tym kraju płaciło się koroną estońską.

4. Statystycznie na jednym kilometrze kwadratowym zamieszkuje jedynie 28,4 osób. Ten wynik plasuje Estonię na jednym z ostatnich miejsc pod względem zaludnienia w Europie.

5. Na emigrację do tego kraju zdecydowało się około 4000 Polaków.

6. 1500 - taka liczba wysp i wysepek w Zatoce Ryskiej wchodzi w skład tego kraju. Największą z nich jest Sarema, gdzie można podziwiać klify Panga Pank oraz jezioro Kaali.

7. Nazwę stolicy - Tallinn - w językach estońskim i fińskim tłumaczy się jako "miasto duńskie".

Estonia

Wszystko o Estończykach

1. W estońskich bankach istnieje więcej kont niż w rzeczywistości obywateli tego kraju. Podobnie jest z liczą numerów komórkowych.

2. Pozostają w tematyce bankowości - Estończycy preferują dokonywać płatności głównie internetowych. Blisko 98% wszystkich transakcji realizowanych jest drogą elektroniczną.

3. Ernest Hemingway w swojej powieści "Mieć i nie mieć" napisał o Estończykach „W każdym porcie na całym świecie można natrafić na przynajmniej dwóch Estończyków”. Ponoć to prawda.

4. Hymn Estonii napisał Johann Voldemar Jannsen, jego pierwsze wykonanie miało miejsce w 1869 roku. Co ciekawe, Estończycy zapożyli melodię do swojej pieśni narodowej od Finów.

5. Nie uwierzymy jeśli zgłosi się choć jedna osoba, która nigdy nie bawiła się na huśtawce! Jak ogromna jest to frajda wiedzą Estończycy, którzy postanowili uczynić z niej sport o nazwie Kiiking (kiik w języki estońskim oznacza huśtawkę). Głównym celem tej dyscypliny jest wykonanie pełnego obrotu o 360° na huśtawce o specjalnej konstrukcji - posiadają one o wiele dłuższe ramiona niż zwykłe huśtawki. Obecnie długość ramiona jest różna - maksymalne to 6 lub 8-metrowe. Najdłuższe na których udało się wykonać pełen obrót miały długość 7,02 m. Rekord ten ustanowił oczywiście Estończyk.

6. Kolejnym dość specyficznym sportem wśród Estończyków są wyścigi w noszeniu żon. Brzmi niecodziennie, ale takie zawody rzeczywiście mają miejsce. Polegają one na noszeniu partnerek na plecach przez panów, którzy biegnąc muszą omijać przeszkody, a także tarzać się w błocie. Kibiców na takich zawodach nie brakuje.

7. Ta ciekawostka o Estonii może zaciekawić! Blisko 99% Estończyków ma oczy koloru niebieskiego.

8. Korzystaliście kiedy ze Skypa? Z pewnością tak! W stworzeniu tego komunikatora palce mieszali estońscy programiści z Tallina, a także Szwed i Duńczyk.

Prawo w Estonii

1. W przypadku gdy przyszły kierowca zda egzamin na prawo jazdy latem, to zimą musi podejść do kolejnego egzaminu, aby sprawdzić jego zdolności prowadzenia pojazdu w mroźnych warunkach.

2. W przypadku starania się o estońskie obywatelstwo, należy zrzec się swojego poprzedniego - kraj ten nie akceptuje podwójnych obywatelstw.

3. Podobnie jak w Polsce, palenie w miejscach publicznych jest całkowicie zakazane (z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych).

4. Mieszkańcy Tallina mają prawo do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej. Z darmowych przejazdów mogą korzystać także podróżujący z dziećmi do lat trzech.

5. Estończyk przez internet może załatwić prawie wszystko! W 15 minut może otworzyć własną działalność gospodarczą, złożyć elektroniczny podpis pod umową, czy zagłosować w wyborach.

6. Pierwszym krajem, który zapoczątkował rozpad ZSRR była właśnie Estonia, która ogłosiła niepodległość w 1988 roku, czyli pierwszeństwo prawa republikańskiego nad związkowym.

Estonia ciekawe miejsca

1. Estonia w przeszłości posiadała najwyższy budynek świata! Musimy się cofnąć jedynie... parę wieków wstecz, do XVI w. Tytuł najwyższego obiektu należał do mieszczącego się w Tallinnie kościoła św. Olafa.

2. W małej estońskiej wiosce o nazwie Tuhala, znajduje się jedno z najbardziej niepowtarzalnych zjawisk na Starym Kontynencie. Studnia Czarownicy, bo o niej mowa, nie zawsze ujawnia swoje prawdziwe oblicze. Po dość obfitych opadach napełniają się podziemne koryta rzeki, co sprawia, że studnia o głębokości 2,4 metra "kipi" wodą. Tworzy się wówczas gejzer wyrzucający ponad 100 litrów wody na sekundę.

3. W niedalekiej odległości od centrum Tallinna mieści się ciekawa dzielnica o nazwie Supilinn. Cechą charakterystyczną tej dzielnicy jest drewniana zabudowa wszystkich obiektów. Wzniesiono je na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie powstające tutaj budynki są jednak nieco "oszukane" - są one betonowe z drewnianą elewacją. Wszystkie ulice tej dzielnicy noszą nazwę warzyw i owoców - spacerować można ulicą Melonową, Fasolową, czy Ziemniaczaną, a po zmieszaniu nazw wszystkich ulic otrzymujemy Miasto Zupę (Supilinn).

Estonia ciekawostki

1. Z najdłuższego dnia lata Estończycy mogą się cieszyć aż 19 godzin, zimą natomiast najkrótszy dzień trwa tylko 6 godzin.

2. Blisko połowa terytorium Estonii - 48% - porastają lasy.

3. Pora na szybką lekcję języka estońskiego. W tym języku słowo "tusk" oznacza zmartwienie.

4. Jedynie do dwóch procent terytorium Estonii nie dociera sygnał bezprzewodowego internetu. Sieć WiFi można złapać nie tylko w miejscach publicznych, ale także lasach i niezamieszkałych wyspach.

5. Vana Tallin (Stary Tallin) to ciemnobrązowy, narodowy likier oparty na bazie rumu. Jest to dość młody trunek, gdyż stworzony dopiero w 1960 roku.

6. W wyniku katastrofy prezydenckiego samolotu 10. kwietnia 2010 roku w Estonii ogłoszono jeden dzień żałoby narodowej.

Znaliście te ciekawostki o Estonii? A może wiecie coś więcej? Podzielcie się z nami w komentarzu!

Estonia ciekawostki - Tallin zimą

Estonia ciekawostki - Tallin zimą

Ciekawostki o Estonii - budynki starego miasta w stolicy

Ciekawostki o Estonii - budynki starego miasta w stolicy

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa