Gruzja ciekawostki, z czego słynie i informacje

Gruzja ciekawostki, z czego słynie i informacje

Ciekawostki o Gruzji

Gruzja ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten kraj, kim była królowa Tamar, czym jest Czacza oraz jaki Polak stał się ulubieńcem dla Gruzinów.

1. Kraj ten uzyskał niepodległość po rozpadzie ZSRR - 9 kwietnia 1991 roku.

2. Pod względem terytorialnym jest on 4,5 raza mniejszy od Polski.

3. Religią wiodącą w tym kraju jest prawosławie wyznawane przez ponad 80% społeczeństwa.

4. Najwyższy punkt w Gruzji wznosi się na wysokość 5193 metrów n.p.m. Mieści się on na granicy gruzińsko-rosyjskiej w odległości około 90 km od Kutaisi. Pierwszymi Polakami, którym udało się wspiąć na szczyt byli Jakub Bujak i Stefan Bernadzikiewicz.

5. Na gruzińskiej fladze w kształcie prostokąta znajduje się pięć czerwonych krzyży - krzyżem św. Jerzego w centralnej jej części (patrona Gruzji) oraz czterema mniejszymi krzyżami Bolnisi po bokach - na białym tle. Białe tło na fladze nawiązuje do gruzińskiej barwy narodowej w okresie średniowiecza, czyli okresie rozkwitu państwa gruzińskiego.  Krzyże zaś nawiązują do krzyża jerozolimskiego i mają one symbolizować Jezusa Chrystusa i czterech ewangelistów.

6. Jednostką monetarną tego kraju jest lari. Co ciekawe, banknoty produkowane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Gruzja ciekawostki

Gruzja ciekawostki

1. Język gruziński należy do dość wyjątkowych. Dzięki antycznemu pochodzeniu raczej nie przypomina innych języków używanych w tym regionie. Słuchając rozmowy Gruzinów mogą zaskoczyć niektóre dźwięki. Gruziński alfabet o nazwie anbani składa się z 33 znaków.

2. W Gruzji Gruzja, to nie Gruzja, a Sakartwelo (kraj Kartlów). Właśnie tak Gruzini nazywają swoją ojczyznę.

3. Jeden z najbardziej znanych Gruzinów? Józef Stalin.  Jego portrety można zakupić niemalże na każdym targu staroci. Niektórzy starsi Gruzini są dumni, iż to z ich kraju pochodzi człowiek, który przeciwstawił się Hitlerowi. Większość jednak uważa, iż był on brutalnym tyranem mordującym własnych braci.

4. Gruzini to gościnni ludzie. Jedno z powiedzeń mówi, że gość to podarunek od Boga. Często zdarza się, że turyści są zapraszani do gruzińskiego domu. Częstuje się ich domowymi specjałami i procentowymi trunkami.

5. Tradycyjny napój Gruzinów? Wino. Badania archeologiczne nieopodal miasta Szuwalerii miały dowieść, iż wino było tutaj wytwarzane aż sześć tysięcy lat temu. Trunki z najwyższej półki pochodzą z regionu Kachetii. Wszystko dzięki żyżnym glebom oraz ciepłemu klimatowi.

6. Najwybitniejszy władca Gruzji - królowa Tamar. To właśnie tao panująca w latach 1184 - 1213 kobieta uważana jest za największego władce Gruzji. Czas w którym panowała określany jest jako złoty wiek. Nazywano ją królem królów i królową królowych. Co ciekawe oficjalnie nosiła tytuł króla. Podczas jej rządów Gruzja podbiła wiele nowych terenów i znacznie się wzbogaciła.

7. Pierwszy parowiec, któremu udało się przepłynąć Atlantyk wypłynął z gruzińskiego portu.

8. "Tam" to dość popularne imię żeńskie.

9. Pierwszymi krajami, które uznały chrześcijaństwo jako religię państwową była Armenia i właśnie Gruzja.

10. Przeprowadzony w 2017 roku globalny ranking potencjału militarnego sklasyfikował Gruzję na 82. miejscu. Gruzińska armia liczy sobie 35 825 żołnierzy, z czego 30 325 stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 68 samolotów, 220 czołgów oraz 9 okrętów. Każdego roku na dozbrojenie przeznaczane jest 380 milionów dolarów.

11. Druga najgłębsza na świecie jaskinia znajduje się na terytorium Gruzji w Masywie Arabiki. W 2007 roku udało się osiągnąć głębokość 2190 metrów. Wynik ten został poprawiony trzy lata później o 6 metrów.

12. Dopływająca do morza Czarnego w Abchazji rzeka Reprua została uznana najkrótszą rzeką na świecie. Płynie jedynie przez 18 metrów (jednak są także źródła mówiące o długości 27 metrów).

13. Bidzina Ivanishvili to najbogatszy Gruzin na świecie. Udało mu się zgromadzić majątek o wartości 5,2 miliarda dolarów.

14. Czacza to narodowy trunek Gruzinów. Wytwarzany jest z wytłoków winogronowych i często porównywany jest do włoskiej grappy. Sam napój osiąga moc nawet 60%.

15. Najniższa temperatura na terenie tego kraju została odnotowana w Mt Kazbegi Met.Stat., gdzie słupek rtęci wskazał -42 stopnie Celsjusza. Najwyższą zaś odnotowano w Zugdidi, gdy słupek rtęci pokazał 42,4 stopnie.

16. Na gruzińskich drogach obowiązuje podobnie jak w Polsce ruch prawostronny. Jednak ze względu na bardzo luźne przepisy i niskie ceny aut z Japonii, po ulicach porusza się wiele samochodów, gdzie kierownica znajduje się po prawej stronie.

17. Polacy są lubiani przez Gruzinów, a Lech Kaczyński uważany jest za bohatera narodowego. Prezydent Polski w konflikcie Gruzji z Rosją opowiedział się po stronie Gruzinów, czym zyskał sobie ich przychylność. W wielu większych miastach znajdują się ulice z nazwiskiem byłego prezydenta.

Gruzja ciekawostki - Tbilisi

Gruzja ciekawostki - Tbilisi

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa