Stany Zjednoczone ciekawostki, z czego słynie USA

Stany Zjednoczone ciekawostki, z czego słynie USA

Ciekawostki o Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone ciekawostki - dowiedz się z czego słynie USA, jakie dziwne przepisy prawne obowiązują w tym miejscu oraz poznaj historię skazanego na śmierć, któremu udało się uciec z więzienia.

1. Jedna z najpopularniejszych dat na świecie - 4. lipca. To właśnie tego dnia w 1776 roku kraj ten uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni Stany Zjednoczone są ponad 31 razy większe od Polski.

3. Na terenie Parku Narodowego Denali, w górach Alaska znajduje się góra Denali - najwyższy szczyt USA i zarazem Ameryki Północnej. Obecnie wciąż używana jest także nazwa Mount McKinley, którą posługiwano się w latach 1896 - 2015. Początkowo określono jego wysokość na 6193 metry n.p.m., jednak dokładniejsze badania z 2015 roku, przy użyciu technologii GPS wykazały, iż najwyższy wierzchołek wznosi się na 6190 metry n.p.m.

4. Flaga USA w kształcie prostokąta składa się z trzynastu poziomych pasów o tej samej wielkości. Są one na przemian czerwone i białe - pas poziomy w koloru czerwonego znajduje się na początku i końcu. W lewym górnym rogu mieści się kanton o niebieskiej barwie, na którym umieszczono pięćdziesiąt pięcioramiennych białych gwiazd. Gwiazdy te symbolizują 50 stanów amerykańskich, zaś poziome pasy 13 pierwotnych kolonii. Co ciekawe, jeśli amerykańska flaga zostanie wywieszona do góry nogami, jest to sygnał niebezpieczeństwa. Został on zapisany w regulaminie wojskowym.

5. Polonia amerykańska liczy sobie około 10 milionów osób.

6. Wyznawaną przez blisko 80% społeczeństwa religią jest chrześcijaństwo.

Flaga Stanów Zjednoczonych

Flaga Stanów Zjednoczonych

Stany Zjednoczone ciekawostki

Dowiedz się czy Amerykanie wiodą szczęśliwy życie, nad czym Stany Zjednoczone mają niemalże calkowitą kontrolę, a także ile wiadomości e-mail napisał za swojej kadencji Bill Clinton.

1. Wydaje się Wam, że w USA każdy wiedzie szczęśliwe życie? Nieszczególnie. W kraju tym występuje wysoki odsetek samobójstw. Jak podają statystyki występuje tutaj większe prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa niż bycia zamordowanym.

2. Z pewnością nie raz korzystałeś z nawigacji GPS jadąc na wakacje, czy do nieznanego miejsca w Twoim mieście. Jednak czego mogłeś nie wiedzieć, to że praktycznie cały system GPS znajduje się pod kontrolą USA i może zostać przez nich wyłączony w dowolnej chwili. Obecnie jednak są rozwijane alternatywne systemy GPS.

3. Rosja i Stany Zjednoczone - dwa światowe mocarstwa, który wydają się znajdować po dwóch stronach barykady. Jednak co ciekawe te dwa kraje dzieli dystans jedynie 3,8 km. Stosunki między państwami nie zawsze były napięte. Podczas prezydentury Kennedy'ego miano w planach uruchomienie wspólnej misji kosmicznej. Władze ZSRR zdecydowały się zerwać współpracę w tej kwestii po zabójstwie prezydenta USA.

4. W internecie można znaleźć sporo filmów pokazujących amerykańską policję, jako miłą. Jednak nie każde spotkanie takie jest. Zgodnie ze statystykami, w 2014 roku z rąk amerykańskich policjantów zginęło 1100 osób. Dla porównania tego samego roku w Kanadzie odsetek zabitych wynosił 14 osób, zaś w Niemczech 0.

5. Statystycznie zawodem o podwyższonym ryzyku jest pełnienie funkcji prezydenta. W opinii statystyków może to być nawet najbardziej niebezpieczny zawód w Ameryce. Funkcja ta była pełniona dotychczas przez 45 osób, z czego aż 4 zostały zamordowane przed zakończeniem kadencji.

6. Bill Clinton pełnił funkcję prezydenta w latach 1993 - 2001. W roku 1994 wszystkie komputery w Białym Domu zostały podłączone do sieci internetowej. Podczas kadencji Clinton, pracownicy Białego Domu wysłali i odebrali ponad 40 milionów wiadomości elektronicznych. Sam prezydent nie przepadał jednak za tą formą wymieniania wiadomości. W trakcie sprawowania swojego urzędu napisał dwa maile.

7. Piastujący w latach 1889 - 1893 urząd prezydenta Benjamin Harrison uwielbiam wszelkie nowinki technologiczne. To także pierwszy prezydent, który uwiecznił swój głos i wprowadził elektryczność w Białym Domu. Jednak zarówno on, jak i jego małżonka bali się owej elektryczności. Ich dłoń nigdy nie dotknęła włączników światła.

8. Szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Abraham Lincoln był jedynym prezydentem z licencją barmana.

9. Po aresztowaniu jednego z najgroźniejszych amerykańskich gangsterów Ala Capone został skonfiskowany jego majątek, w tym samochód. Z uwagi, iż gangster był na muszce wielu osób, jego Cadillac wyposażono w pancerne okna  i inne zabezpieczenia. Gdy mężczyzna znalazł się w więzieniu, jego pojazd był używany przez prezydenta Franklina Delano Roosevelta.

10. Pełniący funkcję prezydenta Ronald Reagan został postrzelony 30 marca 1981 roku przez Johna Hinckey Jr. Wystrzelona przez zamachowca kula minęła serce o zaledwie parę centymetrów. W wyniku postrzału zostało uszkodzone płuco prezydenta i stracił on dużo krwi. Jednak nawet podczas tak złej sytuacji nie opuszczało go poczucie humoru. Podczas przygotowań do operacji zwrócił się do lekarzy słowami "Mam nadzieję, że wszyscy jesteście republikanami". Kilka lat po tym wydarzeniu Reagan przemawiał w Berlinie. W pewnym momencie usłyszano huk pękającego balonu. Prezydent zażartował sobie wówczas mówiąc "Nie trafiłeś".

11. 1 maja 1931 roku odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia Empire State Building. Budynek ten był wówczas najwyższym budynkiem na świecie i pierwszym, który posiadał ponad 100 pięter.

USA ciekawostki - Nowy Jork

USA ciekawostki - Nowy Jork

Ciekawostki o karze śmierci w Stanach Zjednoczonych

Pora na ciekawostki związane z karą śmierci w USA. Dowiedz się, czy tacy więźniowie rzeczywiście posiadają prawo do ostatniego posiłku, jakie są ich przywileje, ile kosztuje ich utrzymanie oraz za jakie przestępstwa można zostać na nią skazanym.

1. W amerykańskich filmach pokazuje się, iż skazany na śmierć ma prawo do ostatniego posiłku, który sam wybiera. W rzeczywistości nie może sobie zażyczyć czegokolwiek. Na taki posiłek przeznacza się maksymalnie 40 dolarów. Statystycznie najczęściej zamawianym ostatnim daniem jest cheeseburger z frytkami. Bywają także bardziej "wyszukane" prośby. Jeden ze skazańców zażyczył sobie grudki ziemi zamiast jedzenia. Były mu one potrzebne do wykonania rytuału voodoo. Prośba nie została spełniona, a skazany otrzymał jogurt. Inny zaś poprosił o oliwkę z pestką, gdyż chciał aby z jego ciała po śmierci wyrosło drzewko.

2. Nie powinno ich być, ale są - przywileje. Dotyczą one więźniów, którzy się dobrze zachowują. Jeśli więzień podpadnie, to zostaną mu one zabrane. Co ciekawe, skazańcy w celach śmierci mają prawo do posiadania ekspresu do kawy, odtwarzacza muzyki, czy nawet zwierzątka.

3. W samej Kalifornii utrzymanie więźniów w celach śmierci to wydatek rzędu 137 milionów rocznie. Gdyby zmienić ich wyrok na dożywocie kosztowałoby to zaledwie 11,5 miliona dolarów.

4. Wydaje Ci się, że ucieczka z amerykańskiego więzienia jest niemożliwa? Co więcej - z celi śmierci? Także niekoniecznie. Udowodnił to skazany na śmierć Charles Victor Thompson, który za kratkami znalazł się za zabicie swojej własnej dziewczyny. Nie musiał on kopać tunelu pod swoją celą łyżeczką. Po prostu wyszedł z więzienia głównym wyjściem. Do jego celi przemycono garnitur, a podczas rozmowy ze swoim prawnikiem po prostu założył go i wyszedł. Wychodząc powiedział strażnikom, że pracuje dla prokuratora generalnego i znalazł się na wolności. Znaleziono go po trzech dniach w Teksasie - jego stan wskazywał na mocne upojenie alkoholem.

5. Na karę śmierci w Stanach Zjednoczonych można zostać skazanym za morderstwo, gwałt na osobach poniżej 13 roku życia, przemyt narkotyków, porwanie samolotu, czy umieszczenie materiałów wybuchowych w miejscu publicznym. Prawie we wszystkich stanach skazanego uśmierca się za pomocą zastrzyku. W dwóch stanach - Utah oraz Idaho - dokonuje się tego przed plutonem egzekucyjnym. Przed skazańcem staje pięciu strzelców z bronią mierząc w jego klatkę piersiową. Tylko jedna broń jest załadowana ostrymi nabojami, jednak dokonujący egzekucji nie wiedzą która.

Ciekawostki o USA

Poznaj zaskakujące ciekawostki o amerykańskim spoleczeństwie, kiedy powstały pierwsze automaty samoobsługowe, jaki jest potencjał militarny USA oraz co w prezencie otrzymał Barack Obama od Donalda Tuska w 2011 roku.

1. Tak, to prawda, amerykańskie społeczeństwo cierpi na otyłość. Problem ten dotyczy ponad 66% społeczeństwa.

2. Statystyczny mieszkaniec USA każdego roku wypija ponad sześćset litrów napojów gazowanych.

3. Około 22% nastolatek zachodzi w ciąże.

4. W tym kraju najniższą temperaturę odnotowano na Alasce, gdzie słupek rtęci wskazywał -62 stopnie Celsjusza. Najwyższa została odnotowana w Dolinie Śmierci w Kalifornii z wynikiem 56 stopni.

5. W Stanach Zjednoczonych powstawały pierwsze automaty samoobsługowe. Pierwsza taka maszyna znalazła się na nowojorskim dworcu w 1888 roku, w którym można było zakupić gumę do żucia. Obecnie można w nich zakupić przeróżne produkty - począwszy od spożywczych, a skończywszy na drogiej elektronice np. iPod.

6. Autostrady w tym kraju mają łączną długość ponad 77 tysięcy kilometrów. Niektóre z nich posiadają nawet dziewięć pasów ruchu w jednym kierunku.

7. Wydaje Ci się, że w tym kraju nagrywanych jest najwięcej filmów? Jesteś w błędzie! Stany Zjednoczone są na drugim miejscu pod względem produkowanych filmów. Na pierwszym miejscu są Indie.

Ciekawostki o Stanach Zjednoczonych - Mount Rushmore

Ciekawostki o Stanach Zjednoczonych - Mount Rushmore

8. Najdłuższa granica świata rozciąga się na 8 893 km długości. Rozdziela ona Amerykę z Kanadą.

9. Pora na parę słów o Nowym Jorku. Miasto to powstało, gdy Anglicy podbili osadę o nazwie Nowy Amsterdam. W tym najbardziej zaludnionym mieście USA można usłyszeć 800 języków z całego świata. Nowojorczycy do swojej dyspozycji mają 26 linii metra o łącznej długości 369 kilometrów.

10. Zgodnie z opublikowanym w 2017 roku rankingiem potencjału militarnego Stany Zjednoczone dysponują najpotężniejszą armią na świecie. W jej szeregach znajduje się 2 363 675 osób z czego 1 373 650 to aktywny personel. Amerykańskie wojsko ma do swojej dyspozycji 13762 samoloty, 5884 czołgi i 415 okrętów. Każdego roku na rozwój armii przeznacza się 587 miliardów dolarów. Co ciekawe, amerykanie wydają na wojsko więcej niż pozostałe 20 państw w rankingu.

11. Statystycy wyliczyli, iż przeciętny Amerykanin w trakcie swojego życia spędza prawie 8 miesięcy czekając na światłach.

12. W kraju tym zakazano sprzedaży "jajka niespodzianki", ponieważ zabawka jest połączona z produktem spożywczym.

13. W Illinois znajduje się niewielka miejscowość o nazwie Posen, której blisko 25% mieszkańców ma polskie korzenie.

14. Leżące w niedalekiej odległości od San Francisco miasto Colma zamieszkiwane jest przez około dwa tysiące osób. Co ciekawe, na jego terenie znajduje się aż 16 cmentarzy, na których znajduje się aż 1,5 miliona grobów.

15. W Polsce mamy jedną Warszawę, jednak w Stanach Zjednoczonych jest łącznie 20 mniejszych i większych miasteczek.

16. Wizytujący Polskę w 2011 roku Barack Obama otrzymał w prezencie od Donalda Tuska grę "Wiedźmin 2".

17. Oficjalny język Stanów Zjednoczonych? Angielski, prawda? Nieprawda! W kraju tym do dziś nie ustalono języka państwowego.

Wybrzeże na Hawajach

Wybrzeże na Hawajach
18. Ten fakt nie może być dla nikogo zaskoczeniem. To właśnie w Stanach działa największa ilość restauracji McDonalds. Z okazji 50-lat istnienia tej marki, w Chicago otwarto największą restaurację na świecie podającą burgery o powierzchni 2230 metrów kw.

19. Słońce to gwiazda, proste prawda? Nie dla Amerykanów. Tylko 55% z nich ma świadomość prawdziwości tego stwierdzenia.

USA ciekawostki

Stany w USA słyną z wielu nietypowych przepisów prawnych. Poznaj niektóre z nich.

1. Prawo stanu Ohio zakazuje zakup płatków kukurydzianych w niedzielę w mieście Columbus.

2. Zaś w stanie Teksas prawnie zabroniono strzelania do bizonów z pierwszego piętra hotelu.

3. Przebywając w Las Vegas lepiej zgolić brodę, albowiem całowanie takich osób jest zakazane.

4. W stanie Alabama wprowadzono przepis zakazujący jazdę samochodem z zasłoniętymi oczami.

5. W Ohio funkcjonuje przepis zakazujący upijania ryb, zaś w stanie Idaho zabroniono połowu siedząc na wielbłądzie.

USA ciekawostki - most w San Francisco

USA ciekawostki - most w San Francisco

Wielki Kanon w Stanach Zjednoczonych

Wielki Kanon w Stanach Zjednoczonych

Miejsca w Stanach Zjednoczonych

Miasta w USA

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa