Filipiny ciekawostki, z czego słyną i informacje

Filipiny ciekawostki, z czego słyną i informacje

Ciekawostki o Filipinach

Filipiny ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, w jaki nietypowy sposób zakopano topór wojenny na wyspie Mindanao oraz dlaczego Pepsi podpadło Filipińczykom.

1. Filipiny przed odzyskaniem niepodległości były zależne od USA. Została ona uzyskana 4 lipca 1946 roku.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni, kraj ten jest podobnej wielkości co Polska.

3. Najwyższym szczytem tego kraju jest stratowulkan Apo leżący na wyspie Mandanao. Wznosi się on na wysokość 2953 metrów n.p.m. i bywa także nazywany dziadkiem bądź mistrzem. Obecnie jest to jeden z popularniejszych kierunków wspinaczki górskiej w tym kraju. Po raz pierwszy na szczycie znalazł się Don Joaquin Rajal 10 października 1880 roku.

4. Filipińska flaga w kształcie prostokąta składa się z białego trójkąta równoramiennego oraz dwóch poziomych pasów w kolorach niebieskim oraz czerwonym. Biała barwa ma symbolizować pokój i czystość, czerwona odwagę i braterstwo, błękit zaś nawiązuje do patriotyzmu.

Na trójkącie umieszczone zostało słońce, które ma symbolizować wolność z ośmioma promieniami. Promienie te nawiązują do prowincji, które zbuntowały się przeciw Hiszpanom. Umieszczono tam także trzy gwiazdy będące symbolem trzech głównych regionów Filipin - Mindanao, Luzon i Visayas.

Flaga ta została uchwalona 19 maja 1898 roku. Co ciekawe, w trakcie konfliktu flaga tego kraju zostaje odwrócona do góry nogami.

5. Religią wiodącą jest Katolicyzm wyznawany przez 62% społeczeństwa.

6. Najdłuższą rzeką jest przepływająca 550 kilometrów Mindanao.

7. Szacuje się, iż Polonia w tym kraju liczy około 100 osób.

8. Oficjalną jednostką monetarną tego kraju jest peso filipińskie. W 2006 roku pojawiła się informacja, iż moneta o nominale 1 peso ma takie same rozmiary, co 1 diram w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ową monetę można użyć w automatach znajdujących się w ZEA.

Flaga Filipin

Flaga Filipin

Filipiny ciekawostki

1. Przez blisko czterdzieści lat na drugiej co do wielkości wysp tego kraju - Mindanao - trwał regularny spór między mieszkańcami okolicznych wiosek. Topór wojenny pomiędzy zwaśnionymi stronami został zakopany w dość nietypowy sposób. Do zaprzestania walk doprowadziły kobiety, które solidarnie odmówiły uprawiania miłości ze swoimi towarzyszami. Wystarczyły jedyne dwa tygodnie, aby panowie podpisali rozejm.

2. Jednym z najpopularniejszych obecnie Filipińczyków jest utytułowany bokser Manny Pacquaio. W swoim kraju jest uwielbiany. Zauważono, iż podczas walk filipińskiego boksera Filipińczycy siadają przed telewizorami, by kibicować swojemu rodakowi. Tym samym na ulicach robi się bezpieczniej i na moment gwałtownie spada współczynnik przestępczości.

3. W roku 1993 napój Pepsi stał się jednym z najbardziej znienawidzonych na Filipinach. Wszystko z uwagi na przeprowadzony konkurs i wpadkę amerykańskiego koncernu. W konkursie do wygrania było milion peso (około 40 tysięcy dolarów). Zwyciężyć miała osoba, która pod nakrętką ulubionego napoju znajdzie numer 349. W wyniku błędu znalazło się aż 800 tysięcy takich egzemplarzy.

4. Każde większe miasto na całym świecie boryka się z problemem korków na drogach w godzinach szczytu. W stolicy Filipin postanowiono wprowadzić przepis, który miał w pewien sposób rozwiązać ten problem. Mówi on o tym, jaki pojazd może pojawić się na ulicy tego miasta w jaki dzień. I tak, samochody których numery rejestracyjne kończą się na 1 i 2 mają zakaz jazdy w poniedziałek, we wtorek przepis dotyka cyfry 3 i 4 i tak aż do piątku.

5. Jeżeli masz znajomego Filipińczyka i dopytuje Cie on, czy już coś zjadł to dobrze. To oznaka przywiązania i troski o przyjaciela. Jeśli odpowiedz negatywnie, tej poprosi Cie, abyś koniecznie coś szybko zjadł.

6. Według prawa, znaki drogowe znajdujące się na ulicy, mają być jedynie sugestią, nie zaś przepisem.

7. Problem bezrobocia dopada nie tylko ludzi niewykształconych, ale także lekarzy, inżynierów i prawników.

8. Kraj ten jest jednym chrześcijańskim krajem na kontynencie azjatyckim. Wynika to z wpływów hiszpańskich podczas kolonizacji.

9. Filipińczycy do wielu potraw dodają cukier, także do spaghetti.

10. Zgodnie z przeprowadzonym rankingiem potencjału militarnego w 2017 roku, Filipiny zostały sklasyfikowane na 50. miejscu. Filipińska armia składa się z 498 250 żołnierzy, z czego 172 500 stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 149 samolotów, 45 czołgów oraz 119 okrętów. Rocznie na wojsko przeznaczane jest 3 miliardy dolarów.

11. Filipińczycy wymyślili słowo "talicogenic", które używane jest w stosunku osoby wyglądającej ładnie jedynie z tyłu.

12. Prawo tego kraju nie przewiduje możliwości udzielenia rozwodu.

13. To właśnie na Filipinach na świat przyszło 7 000 000 000 dziecko. Miało to miejsce 31 października 2011 roku.

14. Szacuje się, iż problem niedożywienia dotyka około 15% populacji (czyli prawie 15 milionów osób). Blisko 40% osób żyje za jedyne 12 zł dziennie.

15. Tylko pięć państw odpowiada za 60% zanieczyszczeń oceanów plastikowymi butelkami. Są nimi Chiny, Indonezja, Wietnam, Tajlandia i właśnie Filipiny.

16. W sklepie można zakupić bananowy ketchup. Jego głównymi składnikami są banany, cukier, ocet i przyprawy. Powstał on na skutek deficytu pomidorów powstałego w trakcie trwania II Wojny Światowej.

17. Chyba każdy wie, że Filipiny są państwem wyspiarskim. Składają się z ponad 7100 wysp, z czego 1000 z nich jest zamieszkałych. Największą z nich jest Luzon.

18. Pierwszym Europejczykiem, któremu udało się dotrzeć do tego kraju był Ferdynand Magellan. Dokonał tego w 1521 roku. Rozpoczął on tym samym początek kolonizacji archipelagu pod hiszpańskimi rządami. Okupacja hiszpańska trwała 377 lat.

19. Na terenie Filipin znajdują się 53 aktywne wulkany.

20. Każdy Filipińczyk posiada dwa nazwiska - jedno dziedziczy po matce, drugie zaś po ojcu.

21. To światowy lider w produkcji kokosów. Każdego roku produkowanych jest blisko 20 milionów ton tego owocu.

Filipiny ciekawostki - wulkan Mayon

Filipiny ciekawostki - wulkan Mayon

Ciekawostki o państwach w Azji

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa