San Marino ciekawostki

San Marino ciekawostki

Ciekawostki o San Marino

San Marino ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, jaką ofertę przedstawił rząd San Marino prezydentowi Stanów Zjednoczonych oraz jakie jest największe osiągnięcie piłkarskiej reprezentacji.

1. Jako niepodległe państwo na mapie świata istnieje od 3 września 301 roku.

2. Biorąc pod uwagę zajmowaną powierzchnię San Marino jest mniejsze od Polski o 5130 razy. Obecnie (2018) zamieszkuje je 33536 osób, co sprawia, że gęstość zaludnienia wynosi 547 osób na kilometr kwadratowy. Gdyby wszystkich mieszkańców kraju umieścić na angielskim stadionie Wembley, wciąż pozostałoby 56 464 wolnych miejsc.

3. Monte Titano to najwyższy szczyt kraju wznoszący się na 739 metrów n.p.m. Na samej górze mieści się zamek wybudowany przez świętego Marinusa. W 2008 roku Monte Titano oraz historyczna część San Marino zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

4. Flaga San Marino w kształcie prostokąta składa się z dwóch poziomych pasów - białego na górze i jasnoniebieskiego pod nim. W centralnej części umieszczono herb państwowy w kształcie tarczy, w której wnętrze przedstawia trzy zamki na trzech szczytach (Guaita, Cesta, Montale). Kolor biały na fladze symbolizuje spokój, zaś jasnoniebieski wolność.

5. Religią wiodącą jest Katolicyzm wyznawany przez około 89% społeczeństwa.

6. Tylko trzy państwa na świecie są całkowicie otoczone przez inny pojedynczy kraj. Należą do nich Watykan, Lesoto i właśnie San Marino.

San Marino ciekawostki

1. Tylko w czterech krajach na świecie nie rośnie żaden las. Do tej grupy należą Grenlandia, Oman, Katar oraz San Marino.

2. O tym, że piłkarska reprezentacja San Marino nie należy do światowych potęg wspominać nie trzeba. W barwach drużyny grają głównie zawodnicy amatorscy, którzy na co dzień łączą piłkę nożna z codzienną pracą bądź studiami. Na arenie międzynarodowej to najsłabsza drużyna narodowa w historii. Największym jej sukcesem są cztery spotkania zremisowane oraz jedno zwycięstwo nad reprezentacją Liechtensteinu z wynikiem 1:0. Jednak jeden z jej reprezentantów zapisał w piłki nożnej w pozytywnym znaczeniu. Grający na pozycji napastnika Davide Gualtieri 17 listopada 1993 roku zdobył najszybciej strzeloną bramkę w spotkaniach eliminacyjnych i finałów Mistrzostw Świata. Miało to miejsce 17 listopada 1993 roku podczas starcia z Anglią. Davide potrzebował zaledwie 8,3 sekundy od gwizdka sędziego, aby otworzyć wynik na 0:1. Jednak w tym meczu San Marino poniosło porażkę 7:1. Rekord pobił dopiero Christian Benteke 10 października 2016 roku (8,1 sekundy). W tym miejscu warto wspomnieć, iż nasza reprezentacja największe zwycięstwo odniosła właśnie w spotkaniu przeciw San Marino. Wygrała wówczas 10:0.

3. To jedyny kraj na świecie, w którym znajduje się więcej środków transportu, niż mieszkańców. Na 1000 osób przypada około 1263 pojazdy.

4. Istniejące od 301 roku San Marino jest najstarszą republiką na świecie.

5. Na terenie kraju nie funkcjonuje żadne lotnisko.

6. Przejścia dla pieszych dość łatwo można zauważyć - są one błękitno-białe.

7. W 1797 roku Napoleon Bonaparte planował powiększenie terytorium kraju, jednak jego mieszkańcy wyrazili sprzeciw.

8. Choć San Marino nie jest członkiem Unii Europejskiej, na jego terenie oficjalną walutą jest euro.

9. Podczas II Wojny Światowej San Marino było neutralnym państwem, jednak 26 czerwca 1944 roku przez pomyłkę zostało zbombardowane przez Brytyjczyków.

Zamek w San Marino

Zamek w San Marino

10. San Marino należy do jednych z najbogatszych państw na świecie ze znaczną nadwyżką w budżecie oraz brakiem zadłużenia.

11. Zgodnie z danymi z 2014 roku płaca minimalna w tym kraju wynosiła 1582 euro miesięcznie (około 9,75 euro na godzinę). Średnie zarobi przeciętnego sanmaryńczyka wynoszą 2390 euro na rękę.

12. Dzieci w tym kraju rozpoczynają obowiązkową edukację w wieku 6 lat. Trwa ona przez następne 10 lat.

13. Kobiety otrzymało prawo do głosowania w 1959 roku.

14. Każdego roku to niewielkie państwo odwiedza około czterech milionów turystów. Przemysł turystyczny jest jednym z największych źródeł dochodów dla budżetu.

15. W 1940 roku nowojorska gazeta ogłosiła, że San Marino wypowiedziało wojnę Wielkiej Brytanii. Gdy ten informacje dotarły do Europy, rząd San Marino natychmiastowo skontaktował się z Brytyjczykami informując, że to nieprawda.

16. Sanmaryńczycy 12-krotnie brali udział w letnich Igrzyskach Olimpijskich i 7-krotnie w zimowych. Podczas swoich występów nie udało im się zdobyć żadnego medalu.

17. W 1861 roku władze kraju wystosowały list od prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna z propozycją zawarcia sojuszu i ofertą honorowego obywatelstwa. Lincoln odniósł się do niej pozytywnie.

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa