Słowacja ciekawostki

Słowacja ciekawostki

Ciekawostki o Słowacji

Słowacja ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, gdzie znajduje się geograficzny środek Europy oraz jaki jest najpopularniejszy napój wśród Słowaków.

1. Największym miastem oraz stolicą jest Bratysława. Zamieszkuje ją około 432 tysiące mieszkańców. Prawa miejsce zyskała w 1291 roku. To jedyna stolica na świecie granicząca z dwoma innymi państwami - na zachodzi z Austrią, natomiast na południu z Węgrami.

2. Pod względem powierzchni Słowacja jest 6,3 raz mniejsza od naszego kraju. Gęstość zaludnienia wynosi 110 osób na kilometr kwadratowy.

3. Religią wiodącą jest katolicyzm wyznawany przez 63% społeczeństwa.

4. Zgodnie z danymi z roku 2017 Słowację zamieszkuje 5 432 056 osób.

5. Słowacka flaga podzielona jest na trzy poziome pasy w kolorach: białym, niebieskim oraz czerwonym. Po jej lewej stronie mieści się herb tego kraju, co wyróżnia ją od flag Słowenii i Rosji, które posiadają identyczny zestaw kolorystyczny. 

6. Płatności w tym kraju dokonywane są w euro. Do 1 stycznia 2009 roku w obiegu była korona słowacka.

Słowacja

Z czego słynie Słowacja

1. Szacuje się, iż około 90% obywateli Słowacji posiada co najmniej wykształcenie średnie. Ten wynik jest jednym z najlepszych wśród państw europejskich.

2. Najpopularniejszy napój gazowany na Słowacji? Powstała jeszcze w Czechosłowacji w 1960 roku Kofola. Pod względem ilości sprzedanych butelek ani Coca-cola, ani Pepsi nie może dogonić narodowego trunku Słowaków.

3. Utworzona jako satelita Niemiec w marcu 1939 roku Słowacja, jako trzeci kraj najechała Polskę we wrześniu 1939 roku (po III Rzeczy i ZSRR). Słowacy wysłali wówczas trzy dywizje piechoty, które zajęły między innymi Zakopane. W starciach z polskim wojskiem śmierć poniosło 37 Słowaków.

4. Na terenie Słowacji znajduje się aż 13.000 km oznakowanych pieszych tras turystycznych. Dla porównania, słowaccy kierowcy mają do wykorzystania jedynie 700 km dróg szybkiego ruchu.

5. Słowacja posiada największą ilość zamków i pałaców w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Turyści w tym kraju mogą odwiedzić 180 zamków i 425 klasztorów. Najpopularniejsze z nich to zamek w Bratysławie, Zamek Orawski, czy zamek w Bojnicach, który co roku przyciąga tysiące turystów.

6. Od listopada 2014 roku podróżujące koleją dzieci, studenci stacjonarni poniżej 26 roku życia, wdowy i niepełnosprawni poniżej 62 roku życia oraz seniorzy mają prawo do darmowych przejazdów koleją. Program skierowany jest jedynie do obywateli Słowacji, którzy pomimo prawa do darmowego przejazdu, muszą odebrać bilet w kasie

Słowacja ciekawe miejsca

1. Leżący w południowej części kraju Modrý Kameň to najmniejsze miasto Słowacji. Zamieszkiwany jest przez około 1400 osób. Jego miastem partnerskim jest Opatów.

2. Nieopodal granicy z Węgrami leży niewielka miejscowość o nazwie Kolárovo. Tam nad Małym Dunajem unosi się najdłuższy most całkowicie wybudowany z drewna w Europie. Rozciągający się na 86 metrów długości i 2,25 metra szerokości most został wybudowany w zaskakująco krótkim czasie w 1992 roku. Robotnikom wystarczyło jedynie dziewięć dni, aby połączyć ze sobą dwa brzegi. Wspominając o tym mieście, warto także wspomnieć, iż mieszka w nim więcej Węgrów (82%) niż Słowaków.

3. Według badań amerykańskich naukowców geograficzny środek Europy znajduje się na słowackiej wsi Kremnicke bane.

4. Jak do tej pory na terenie tego kraju odkryto ponad 6000 jaskiń. Te najbardziej spektakularne można znaleźć na terenie Parku Narodowego Niżne Tatry, Słowackiego Raju, czy Słowackiego Krasu.

Znani Słowacy

1. Słowacki wynalazca Štefan Banič skonstruował pierwszy prototyp spadochronu w 1913 roku. Odważnych prób przetestowania swojego spadochronu Słowak wykonał w Waszyngtonie przed wojskiem oraz reprezentantami Urzędu Patentowego. Podczas pierwszej z nich Banič skoczył z 41-piętra budynku, druga zaś odbyła się ze znacznie większej wysokości rok później - z samolotu. Słowak przekazał swój wynalazek armii amerykańskiej. Spadochron Słowaka był wykorzystywany przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych podczas I wojny światowej. Co ciekawe, Banič nie otrzymał za swoją pomoc żadnego wynagrodzenia.

2. Dziadek znanej Hollywoodzkiej aktorki Angeliny Jolie urodził się w Koszycach.

Znaliście te ciekawostki o Słowacji? A może wiecie coś więcej? Podzielcie się z nami w komentarzu!

Słowacja ciekawostki - znany pomnik w Bratysławie

Słowacja ciekawostki - znany pomnik w Bratysławie

Góry w Słowacji

Góry w Słowacji

Ciekawostki o Słowacji - widok na Tatry Wysokie

Ciekawostki o Słowacji - widok na Tatry Wysokie

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa