Ciekawostki o Grecji

Ciekawostki o Grecji

Grecja ciekawostki

Ciekawostki o Grecji na wyciągnięcie ręki. Dowiedz się z jakiego powodu w Grecji pokazując gest otwartej dłoni można oberwać, dlaczego w dni parzyste samochody o nieparzystych numerach rejestracyjnych nie mogą jeździć po centrum Aten oraz zobacz jedną z najpiękniejszych plaż na świecie.

1. Grecja ogłosiła swą niepodległość od Imperium Osmańskiego 25 marca 1821 roku. Uznano ją dopiero 3 lutego 1830 podczas Konferencji londyńskiej.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni Grecja jest 2,4 raza mniejsza od Polski.

3. Najwyższy szczyt kraju wznosi się w masywie górskim Olimp. Najwyższe wzniesienie o nazwie Mitikas ma wysokość 2918 metrów n.p.m. Pierwsze odnotowane wejście miało miejsce w 1913 roku.

4. Grecka flaga w kształcie prostokąta składa się z dziewięciu poziomych pasów ułożonych na przemian. Pięć z nich jest koloru niebieskiego, pozostałe cztery są białe. W lewym górnym rogu znajduje się kanton z białym krzyżem na niebieskim tle. Wskazuje on na związek Grecji z cerkwią prawosławną. Barwa niebieska odnosi się do nieba i wód otaczających Grecję. Biel ma symbolizować pianę morskich fal.

5. Polonia w tym kraju liczy 50 tysięcy osób.

6. Najdłuższą rzeką przepływającą przez kraj jest Aliakmo (297 km długości).

7.Kraj ten zamieszkuje 11,1 miliona osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja wzrosła o 3,1 miliona. Prognozy wskazują, że do 2050 roku spadnie ona poniżej 10 milionów.

8.Religią wiodącą w tym kraju jest prawosławie wyznawane przez 87% społeczeństwa.

Po zapoznaniu się z informacjami podstawowymi zachęcamy do dalszej części tekstu. Grecja ciekawostki - te fakty z pewnością Ciebie zaskoczą.

2grecja-compressor.jpg

Przepisy prawa w Grecji

1. Narodowa sielanka dla greckich pracowników biurowych trwała dość długo, jednak skończyła się gdy groźba bankructwa kraju stała się realna. Czego jednak nie można odmówić Grekom, to kreatywności w kwestii wynagrodzeń i benefitów za pracę. Pracownicy mogli liczyć na trzynastą pensję na Boże Narodzenie oraz czternastą tuż przed Wielkanocą. Leśnicy mogli liczyć na premię pracują na zewnątrz, urzędnicy zaś otrzymywali dodatek za pracę przy komputerze. Mile widziana była także znajomość języków obcych, a w tym przypadku dodatek finansowy był niemały. Płacono także za mycie rąk - nawet 420 euro miesięcznie - dostarczenie listu do rąk własnych - w tym przypadku jednak stawka była nieco mniejsza, bo 290 euro. W jednym z przedsiębiorstw wysoce ceniona była punktualność. Osoby pojawiające się na czas w pracy otrzymywały dodatkowo 600 euro. Uważacie, że darmowe jedzenie to już dużo? Nie wszyscy Grecy byli skorzy z nich skorzystać, więc rządzący postanowili ich zachęcić do darmowych posiłków w pracy dopłacając im 120 euro do miesięcznej pensji. Wysoce ceniona była także umiejętność wysyłania faksów - niektórzy otrzymywali za to nawet 870 euro.

2. Służba wojskowa jest obowiązkowa - młodzi Grecy muszą służyć w dowolnym oddziale sił zbrojnych od roku do 18 miesięcy.

3. W Atenach funkcjonuje dziwne prawo, które określa jakie pojazdy mogą się poruszać po centrum miasta. I tak w dni parzyste (od poniedziałku do piątku) mogą poruszać się pojazdy, których ostatnia cyfra na numerze rejestracyjnym jest parzysta, a w dni nieparzyste odwrotnie. W weekendy ulicami centrum miasta może podróżować każdy. Prawo to zostało wprowadzone w lipcu 1979 roku, a w przypadku jego złamania przewiduje mandat w wysokości 200 euro.

4. Dopuszcza się możliwość prowadzenia pojazdu przez osobę "po spożyciu". Zawartość alkoholu we krwi nie powinna przekraczać 0,5 promila.

5. Od 1926 roku wszystkich pełnoletnich obywateli obowiązuje przymus wyborczy. Jednak żadna ustawa ani konstytucja nie przewiduje żadnych sankcji za brak uczestnictwa w głosowaniu.

6. Wśród wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej Grecja posiada najwyższą stopę bezrobocia na poziomie 23%. Goni ją Hiszpania z wynikiem 18,4%. Średnia dla wszystkich państw członkowskich wynosi 8,2% (dane za rok 2016). Grecja jest jednym z czterech krajów (Włochy, Hiszpania, Portugalia), które najbardziej odczuły kryzys gospodarczy.

Grecja ciekawostki - barwy narodowe

Grecja ciekawostki - barwy narodowe

Grecja ciekawostki historyczno-kulturalne

1. Przebywając na wakacjach w Grecji nigdy, ale to przenigdy nie pokazuj gestu otwartej dłoni. W tym kraju uznawane jest to za zniewagę, a nawet klątwę rzuconą na rozmówcę. To słynna "moutza", której korzeni można doszukiwać się z czasów Imperium Bizantyjskiego. Dla napiętnowania przestępców przewoziło się ich przez miasto na grzbiecie konia, a ich twarz zaczerniano, co miało symbolizować wstyd na popełnione winy. Zdarzało się, że substancją "koloryzującą" był węgiel, jednak częściej był to po prostu kał. Współcześnie pokazują moutze, mówimy "zjedz moje fekalia".

2. Od dłuższego czasu w tym kraju trwa spór o budowaniu krematoriów. Wynika to z zakazu kremacji zwłok przez grecki kościół prawosławny, co więcej Święty Synod Greckiej Cerkwi Prawosławnej zakazał odprawianie nabożeństw dla zmarłych, którzy wybrali kremację.

3. Skaliste ukształtowanie terenu wytworzyło dość specyficzną zasadę chowania zmarłych. W rzeczywistości samych cmentarzy w całym kraju jest dość mało - Grecy zbyt bardzo cenią sobie ziemię, by chować w niej najbliższych. Na najsłynniejszej greckiej nekropolii - Pierwszym Cmentarzu Ateńskich - na spokojny pochówek mogą liczyć zasłużeni Grecy. Zwykłych obywateli czeka zupełnie inny los i najprawdopodobniej ich szczątki wylądują na półce na zapleczu kościoła. Zazwyczaj zmarły jest chowany do grobu, jednak jest to tylko tymczasowe (3-5 lat). Po kilku latach od pochówku, gdy ciało się rozłoży, dokonuje się ekshumacji i oczyszcza szczątki. Następnie przekłada się je do małych trumien, które przechowuje się przy kościele.

4. W starożytności grecy twierdzili, że nie każdy, kto wygląda na zmarłego rzeczywiście nie żyje. Z tego powodu dla upewnienia przed pochówkiem obcinali palec zmarłemu.

5. Tsiknopempti to grecki zwyczaj, którego polskim odpowiednikiem jest Tłusty Czwartek - główna zasada to zjeść tłusto! Przypada zawsze około 10 dni przed Wielkanocnym postem. W ten tłusty dzień bohaterem nie są pączki, a pieczone mięso. Nazwa tego dnia wywodzi się od słowa "tsikna", które używa się do opisania specyficznego rodzaju dymu powstającego w trakcie grillowania mięsa.

6. W starożytnej Grecji jabłko było uznawane za symbol Afrodyty i miłości. Rzucenie komuś jabłka było równoznaczne z wyznaniem miłości. Jeśli ta osoba złapała ten owoc oznaczało to zaakceptowanie miłości.

7. Od najdawniejszych czasów wiadomo, że Grecy obyci byli z nagością. Już w czasach starożytnych olimpijczycy ćwiczyli bez żadnego stroju. W filmie Daphnis i Chloe pojawiła się pierwsza naga scena w historii europejskiego kina.

8. O tych panach słyszał każdy, jednak niewiele osób wie, że jeden z największych filozofów starożytności Sokrates był nauczycielem Platona. Platon z kolei nauczał Arystotelesa. Ten z kolei był mentorem dla Aleksandra Wielkiego.

9. Czas na ciekawostkę z boiska piłki nożnej. Tego że ten sport jest najpopularniejszym na całym świecie nie można negować. Wywołuje smutek i radość w jednym momencie, albowiem z reguły zawsze ktoś wygrywa bądź przegrywa. Jednym z najbardziej spektakularnych sukcesów greckiej reprezentacji w piłce nożnej była wygrana Mistrzostw Europy rozgrywanych w Portugalii w 2004 roku. Na starcie mistrzostw za postawienie na zwycięstwo Grecji w tym turnieju bukmacherzy płacili 250 zł za każdą złotówkę. Grecy po kolei eliminowali europejskie supermocarstwa - Hiszpanię, Rosję, Francję, a na końcu w finale samych gospodarzy turnieju.

Ciekawostki o Grecji - Asos

Ciekawostki o Grecji - Asos

Ciekawe miejsca w Grecji

1. Navajo Cove to jedna z najsławniejszych plaż na świecie. Otoczona wysokim klifem i błękitną wodą znajduje się na wyspie Zakynthos. Nazywana jest perełką greckiego wybrzeża i niewątpliwie nią jest. Od 1980 roku w jej centralnym punkcie znajduje się wrak statku, którym próbowano przemycić papierosy i alkohol z Turcji do Włoch. Niesprzyjające warunku atmosferyczne sprawiły, iż statek osiadł na mieliźnie, a następnie prąd przeniósł go na plażę. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

2. Wznoszą się na wysokość 540 metrów, a na ich szczytach znajdują się prawosławne klasztory, o czym mowa? Greckie Meteory na pierwszy rzut oka niedostępne dla ludzi. Greccy mnisi musieli uciekać w tak niedostępne miejsca z powodu tureckich napaści i zostali tam do dziś. Pierwszy z monastyrów miał zostać założony przez św. Atanazego w 1336 roku, który na szczyt miał się wznieść na skrzydłach orła. Łącznie powstało 24 klasztory, jednak współcześnie działa jedynie 6 z nich. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

3. Ikaria to wyspa leżąca na Morzu Egejskim. Swoją nazwę zawdzięcza Ikarowi, który wedle mitologii greckiej miał spaść do morza nieopodal wyspy. Współcześnie wyspa jest znana z dużej ilości osób dożywających 100 lat. Z tego też powodu Grecy nazywają ją "wyspą, na której ludzie zapominają umrzeć".

Z czego słynie Grecja?

1. Zgodnie ze starogrecką legendą Bóg tworząc świat przesiał glebę przez sitko, tak aby każdy kraj otrzymał najlepszy teren. Pozostałe w sitku kamienie rzucił przez ramię za siebie - tak właśnie miała powstać Grecja.

2. Zgodnie z tradycją podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich Grecja zawsze maszeruje jako pierwsza. Wiąże się to z faktem, iż to właśnie z tego kraju wywodzą się tradycje olimpijskie. Z kolei sportowcy kraju organizującego igrzyska maszeruje jako ostatni. W 2004 roku greccy sportowcy musieli wystąpić w obu rolach - otwierających i zamykających marsz.

3. Podczas jednej z bitew w walce o niepodległość greckie wojska starły się z tureckim garnizonem na wzgórzu Akropol. W pewnym momencie Turkom zabrakło nabojów i zaczęli ciąć marmurowe kolumny, aby wykorzystać je jako pocisk. Grecy szybko zareagowali przesyłając im amunicje mówiąc "Mamy dla Was kule, nie dotykajcie tylko tych kolumn".

Wszystko o Grekach

1. Wsiadając do taksówki w tym kraju trzeba być przygotowanym na dość nietypową jazdę. Między taksówkarzami a pasażerami panuje niepisana zasada, że taksówka jest wolna, dopóki znajdują się w niej wolne miejsca, a w trakcie jazdy mogą zostać wypełnione. Trasa z punktu A do punktu B odbywa się nie najkrótszą drogą, ale taką, aby po drodze zabrać i rozwieść dodatkowych pasażerów. Za kurs jednak każdy zapłaci oddzielnie.

2. Według ostatniego spisu ludności Australii, w Melbourne zamieszkuje największa ilość Greków poza swoim krajem, a ponad 150 tysięcy osób posiada greckie korzenie. Pod względem ilości ludności greckiej Melbourne plasuje się na 6. miejscu.

3. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami przez Durex, Grecy zdobyli tytuł najaktywniejszego seksualnie narodu w ciągu ostatniej dekady. Statystyczny Grek uprawia seks 164 razy w roku, na drugim miejscu plasują się Brazylijczycy z wynikiem 145 razy. Ostatnie miejsce zajęli Japończycy z wynikiem 48 stosunków.

4. Pora na ciekawostkę o Greckich mężczyznach. Pomimo stereotypów przedstawiających Greków jako mężczyzn niskich i owłosionych (to akurat może być prawda), zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez AskMen, a także zdrowej diecie śródziemnomorskiej i korzystnej pogodzie, średnio mężczyzna osiąga wzrost 177.5 cm. Pod względem wysokości jest to ósma na świecie populacja wyprzedzając Irlandię oraz Stany Zjednoczone.

5. Polskie wesele bez tradycyjnej greckiej Zorby? Nie byliśmy na takim! Zorba, a właściwie Sirtaki, to pseudoludowy taniec powstały w 1964 roku na potrzeby filmu Grek Zorba. Produkcja przedstawia światu, jak bardzo Grecy kochają taniec. Rzeczywiście uwielbiają to robić. W tym kraju istnieje ponad cztery tysiące różnych tradycyjnych stylów tańca.

6. Grecy wierzą (szczególnie starsza część społeczeństwa), że plucie odpędza diabła oraz przegania nieszczęście. Dlatego zwykle gdy ktoś przekazuje złe wieści na przykład o śmierci, czy wypadku, odbierający tę wiadomość trzykrotnie plują. Zdarza się, że Grek chcący uchronić drugą osobę przed nieszczęściem "opluje" ją trzykrotnie. Ten rytuał w języku greckim nazywa się "mati". Nie jest to jednak typowe plucie - taka osoba jedynie udaje plucie.

Grecja geografia

1. Grecja posiada blisko 2500 wysp, jednak tylko 165 jest zamieszkałych. Wiele z nich jest znane na świecie. Na szczególną uwagę zasługuje wielokrotnie wyróżniane przez czasopisma podróżnicze Santorini i uznane za najpiękniejszą wyspę świata.

2. Blisko 80% powierzchni tego kraju to tereny górzyste.

3. Grecja jest jednym z najbardziej słonecznych krajów w Europie. Średnio rocznie Grecy mogą liczyć na ponad 250 słonecznych dni.

Ciekawostki o Grecji

1. Imię jednego z najsłynniejszych greckich filozofów - Platona - to w rzeczywistości nie imię a przydomek. W języku greckim plati to plecy, natomiast platon to człowiek o szerokich plecach.

2. Na uwagę zasługują także zasady panujące w ... greckiej toalecie. Sprawa jest dość intymna, jednak warta wspomnienia. Ze względu na kiepską i wąską instalację rur kanalizacyjnych, Grecy w obawie przed zatkaniem ubikacji papier toaletowy wyrzucają do ... pojemnika na śmieci.

3. W ramach cięcia kosztów w związku z greckim kryzysem gospodarczym, redukcje dotknęły także opiekę zdrowotną. Rząd uznał, że taniej będzie amputować kończynę, zamiast dostarczyć specjalne obuwie pacjentom chorującym na cukrzycę.

4. Starożytni Grecy zarezerwowali i używali określenia "idiota" dla osób, które nie uczestniczyły w życiu politycznym.

5. Najsłynniejszym greckim tańcem jest Zorba, jednak ten naród należy do niezwykle roztańczonych - szacuje się, że posiada ponad cztery tysiące tradycyjnych tańców.

6. Porównując do całkowitej populacji Grecji, rocznie przybywa do niej więcej turystów niż go zamieszkuje.

7. Ser feta, grecki jogurt, oliwa z oliwek - są to prawdziwe gwiazdy eksportowe tego kraju.

8. Większość starożytnych greckich posągów, które przetrwały do naszych czasów były pierwotnie jaskrawo pomalowane.

9. Szacuje się, że około 11% greckich bezdomnych posiada wykształcenie wyższe.

10. W czasach starożytnych w języku greckim słowo "leworęczny" tłumaczony był jako "lepszy".

11. Szacuje się, że rocznie do tego kraju na swój wypoczynek przybywa ponad 16.5 miliona turystów. To o 6 milionów więcej niż mieszkańców całej Grecji.

12. W rankingu potencjału militarnego Grecja została sklasyfikowana na 28. pozycji. Armia składa się z 413 tysięcy osób, z czego 161 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 567 samolotów, 1345 czołgów, 4209 wozów opancerzonych oraz 115 okrętów. Każdego roku na modernizację wojska przeznacza się 6,5 miliarda dolarów.

13. Płaca minimalna w tym kraju została określona na poziomie 683,76 euro bądź4,23 euro na godzinę. Tydzień pracy trwa 40 godzin. Dane na dzień 1 stycznia 2013 roku.

14. Najwyższy budynek Grecji wznosi się w stolicy kraju. Athens Tower 1 ma 103 metry wysokości i składa się z 28 pięter. Wybudowany został w 1971 roku.

Jeśli spodobał Ci się artykuł Grecja ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Grecja - plaża z wrakiem statku

Grecja - plaża z wrakiem statku

Ciekawostki o Grecji dla dzieci

1. Ten fakt raczej nie zaskoczy nikogo, stolicę Grecji zna każdy - są nimi Ateny.

2. Mieszkańcy tego kraju dokonują płatności w euro, które zostało wprowadzone do obiegu w 2002 roku i zastąpiło Drachmę grecką.

3. Stolicę Polski z Atenami w linii prostej dzieli blisko 1595 km. Trasę tą można swobodnie pokonać samochodem - zajmie to 23 godziny, a licznik samochodowy wzbogaci się o 2342 km. Wielbiciele wędrówek mogą się "przespacerować", co zajmie im około 395 godzin ciągłego marszu. Najłatwiej ten dystans pokonać samolotem - zajmie to 2 godziny i 30 minut.

4. Grecja graniczy z czterema państwami: Albanią, Bułgarią, Macedonią oraz Turcją.

5. Zgodnie z danymi z 2014 roku Grecję zamieszkuje 10 755 557 osób.

6. Z powierzchnią 131 957 km² zajmuje 96. miejsce na świecie i jest 2,36 raza mniejsza od Polski.

Ciekawostki o Grecji - Panteon

Ciekawostki o Grecji - Panteon

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa