Finlandia ciekawostki

Finlandia ciekawostki

Ciekawostki o Finlandii

Finlandia ciekawostki - dowiedz się dlaczego Kaczor Donald został zakazany w tym kraju, czym Silvio Berlusconi uraził Finów oraz poznaj historię fińskiej sauny.

1. Stolicą i zarazem największym miastem w Finlandii są Helsinki.

2. Aktualnie Finowie wszelkich płatności dokonują w Euro, które 1 stycznia 2002 roku zastąpiło ówczesną fińską markę (markka).

3. Warszawę i Helsinki dzieli 917 kilometrów w linii prostej. Możliwe jest także pokonanie tej trasy samochodem, co zajmie 16 godzin i 9 minut - dystans jaki trzeba przejechać to 1052 km. Wielbicieli długich spacerów czeka przeprawa przez cztery kraje i 193 godzinna przechadzka o długości 1021 km. Obie opcje uwzględniają przeprawę promem pomiędzy Tallinem, a stolicą Finlandii. Jednak najszybciej można pokonać tę trasę samolotem - przy dobrych wiatrach w niecałą godzinę.

4. Finlandia graniczy z czterema państwami: Norwegią, Szwecją, Rosja oraz Estonią.

5. Zgodnie z danymi z 2015 roku, kraj ten zamieszkiwany jest przez 5 475 207 osób, co plasuje go na 114. miejscu na świecie pod względem liczy ludności. Gęstość zaludnienia wynosi 16 osób/km kwadratowy.

6. Finlandia jest nieznacznie większa od naszego kraju, dokładnie o 1,08 raza.

7. Kraj ten uzyskał swą niepodległość od Rosji 4 stycznia 1918 roku.

8. Średnio Finowie dożywają 78,6 lat.

2fin-compressor.jpg

Finlandia ciekawe historie

1. Komiksy ze znanym i lubianym na całym świecie Kaczorem Donaldem były zakazane w Finlandii. Został on wręcz wygnany. Wieść niesie, iż powodem był ... brak spodni u zabawnego Kaczora. W rzeczywistości jednak powód był inny. W 1978 roku władze zdecydowały, że kończy finansować dostawę tych komiksów do wszystkich placówek młodzieżowych, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczy na inny cel. Podczas jednego z posiedzeń Komitetu do spraw Młodzieży zażartowano o braku spodni u Donalda, co dla niektórych było motywem wycofania ze sprzedaży tego komiksu.

2. W 2005 roku ówczesny premier Włoch Silvio Berlusconi wywołał drobny incydent dyplomatyczny, żartując z kuchni fińskiej i Finów jedzących "marynowane renifery". Odnośnie samego dania, jest ono popularne w Laponii, jednak w pozostałej części Finlandii jest on tradycyjnie duszony bądź suszony. Owy incydent był długo rozpamiętywany przez Finów. Jedna z największych sieci pizzerii wśród krajów Nordyckich - Kotipizza - zaoferowała swoim klientom Pizze Berlusconi składającej się z pomidorów, sera, kurków, czerwonej cebuli i wędzonego renifera. To jednak nie koniec tej historii. Danie postanowiono wystawić w konkursie kulinarnym na najlepszą pizzę America's Plate International. Zajęła ona pierwsze miejsce, zaraz za nią ulokowała się propozycja ... włoska. Trzecie miejsce zarezerwowane było dla opcji australijskiej.

Finlandia ciekawostki prawne

1. Byłeś na koncercie w Finlandii, a występ Ci się nie podobał? W tym kraju istnieje przepis, który umożliwia wnioskowanie o zwrot kosztów za bilet jeśli koncert nie spełnił Twoich oczekiwań. Jednak nie jest to takie proste jak się wydaje. Taką opinie muszą podzielać także inni uczestnicy koncertu, nie wystarczy jedna negatywna recenzja wśród samych pozytywnych opinii. Pierwsza historyczna decyzja nakazująca zwrot kosztów za bilet zapadła w 2013 roku. Sprawa dotyczyła występu 86-letniego weterana rock and rolla Chucka Berry'ego, który tego dnia wielokrotnie przepraszał swoich fanów za kiepską kondycję. Sam artysta miał świadomość, że nie dał z siebie 100%. Jeden z obecnych na koncercie postanowił skierować skargę do fińskiego odpowiednika urzędu ochrony konsumenta, a ten uznał skargę.

2. Finlandia jako pierwszy na świecie kraj ustanowił dostęp do internetu, jako prawo człowieka. Miało to miejsce w 2010 roku. Zgodnie z prawem dostęp do szerokopasmowego internetu jest gwarantowany w konstytucji.

3. Podobnie jak Norwegia, czy Szwecja i w Finlandii istnieje tzw. prawo wszystkich ludzi (Jokamiehenoikeus) mówiące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą.

4. Jak już na wstępie wspomnieliśmy, w Finlandii obowiązującą walutą jest euro. Jednak w przeciwieństwie do pozostałych krajów, w których również dokonuje się płatności w euro, Finowie nie wprowadzili do obiegu monet o nominałach 1 i 2 centów. Wynika to z polityki zaokrąglania ceny do 5 centów.

Z czego słynie Finlandia

1. Finlandia jako jedyne państwo na świecie nadaje wiadomości w języku łacińskim. Odbywa się to w radiu YLE trzy razy w tygodniu.

2. Znana na całym świecie z produkcji telefonów firma Nokia pochodzi z Finlandii. Została jednak przejęta przez Microsoft w kwietniu 2014 roku. Jej siedziba znajduje się w Espoo. Początkowo przedsiębiorstwo istniała jako fabryka masy papierniczej, by później zająć się produkcją kabli i galanterii gumowej. Swą nazwę przyjęła dopiero po przeniesieniu linii produkcyjnej do miasta o nazwie Nokia.

3. Znanym na całym świecie narodowym symbolem tego kraju jest oczywiście sauna fińska. Szacuje się, że w samej Finlandii znajduje się ponad 2 miliony saun. Jej historia sięga nawet dwóch tysięcy lat wstecz. Jak donoszą źródła, Finowie we wnętrzu swoich mieszkań tworzyli jamy, w których lokowali piec ogrzewający kamienie. Taka metoda sprawiała, że w pomieszczeniu było ciepło. Gdy zaczęto polewać kamienie wodą, tworzyła się para, która dostarczała jeszcze więcej ciepła. Takie pomieszczenia zaczęły służyć nie tylko do mieszkania, ale i również do kąpieli cieplnych. Z czasem zaczęto je oddzielać. Sama sauna odgrywa ogromną rolę w życiu Finów. Z reguły przebywa się w niej w towarzystwie najbliższych przyjaciół lub rodziny, zdarzają się także nieformalne spotkania biznesowe.

4. Finlandia jako pierwszy europejski kraj udzielił kobietom prawo do głosowania w 1906 roku.

5.Wizerunki słynnych osób, znane budowle i zwierzęta - to właśnie takie ikony umieszczane są w paszportach każdego kraju. Urozmaicają one wygląd urzędowego dokumentu. W nowej wersji fińskiego dokumentu znalazł się ruchomy łoś. Tak, ruchomy. Na każdej stronie paszportu umieszczono wizerunek łosia, który przy bardzo szybkim "kartkowaniu" sprawia wrażenie jakby się poruszał. Chyba każdy z nas zna tę technikę z dzieciństwa?

Finlandia ciekawe miejsca

1. Kummakivi, czyli "dziwny kamień", to olbrzymia skała, spoczywająca, a dokładniej mówiąc balansująca na ... innej olbrzymiej skale. Zadziwiająca jest niezwykła równowaga, jaką zachowuje, przy uwzględnieniu niewielkiej powierzchni styku obu monolitów.Znajduje się on w lesie w południowo-wschodniej części kraju, niedaleko granicy z Rosją.

Finlandia ciekawostki

1. Obowiązującymi językami urzędowymi są fiński i szwedzki. Tym pierwszym posługuje się 93% osób, natomiast drugim jedynie 5%.

2. Reniferzyca Maija - jedyna na świecie pomocnica - nie, nie Świętego Mikołaja - w fińskim oddziale policyjnym. Służyła dzielnie do roku 2011, niestety czas przeszły gdyż 27 listopada została potrącona w Rovaniemi, w wyniku czego zmarła.

3. Finlandię ulokowano na pierwszym miejscu w rankingu wolnej prasy na rok 2014. Nasz kraj znalazł się na miejscu 19. Zestawienie zamykała Erytrea na 180 pozycji.

4. Na terytorium Finlandii znajduje się 187 888 jezior mających powierzchnię większą niż 500 m². W większości są to zbiorniki o małej powierzchni.

5. Dla zmniejszenia ilości wypadków samochodowych z udziałem reniferów, rogi tych zwierząt zwierzętom maluje się odblaskową farbą.

A czy Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Finlandii? Podziel się nimi w komentarzu!


Jeśli spodobał Ci się artykuł Finlandia ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Ciekawostki o Finlandii - białe dachy w Helsinkach

Ciekawostki o Finlandii - białe dachy w Helsinkach

Finlandia ciekawostki - psi zaprzęg w Rovaniemi

Finlandia ciekawostki - psi zaprzęg w Rovaniemi

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa