Bułgaria ciekawostki

Bułgaria ciekawostki

Ciekawostki o Bułgarii

Bułgaria ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, dlaczego Bułgarzy żyją dłużej niż inne narody oraz komu zawdzięczamy istnieje jogurtu. Poznaj nieznane Tobie  ciekawostki o Bułgarii.
1. Bułgaria znajduje się w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z pięcioma państwami: Serbią, Macedonią, Grecją, Turcją oraz Rumunią. Jej stolicą jest zamieszkała przez około 1,3 miliona osób Sofia.

2. Walutą obowiązującą na terenie tego kraju jest używana od 1881 roku lew bułgarski.

3. Pod względem zajmowanej powierzchni, Bułgarnia jest o około 2,8 razy mniejsza od Polski.

4. Najwyższym punktem tego kraju jest szczyt Musała. Znajdujący się w paśmie górskim Riła szczyt wznosi się na wysokość 2925 metrów n.p.m. To nie tylko najwyższe wzniesienie w Bułgarii, ale także Półwyspu Bałkańskiego oraz Europy Wschodniej. Pierwszą osobą, która zdobyła ten szczyt miał być Filip II Macedoński, który dokonał tego w IV wieku p.n.e.

5. Flaga Bułgarii w kształcie prostokąta dzieli się na trzy poziome pasy w kolorach: biały, zielony i czerwony. Znajdująca się na samej górze biel symboluzuje pokój, zieleń nawiązuje do wolności, zaś czerwień, podobnie jak w przypadku innych flag nawiązuje do ofiar walk o wyzwolenie swojego kraju (w przypadku Bułgarii spod panowania tureckiego).
W tej walce Bułgaria była wspierana przez stronę rosyjską, dlatego parlament tego kraju zdecydował się przyjąć niemal identyczną flagę, jak Rosji. Zmieniony został jedynie kolor niebieskiego pasa na zielony.

Bułgaria

Bułgaria ciekawostki

1. To właśnie w Bułgarii powstała cyrylica - alfabet, który jest dziś wykorzystywany na Ukrainie, Rosji, czy Białorusi. Po raz pierwszy została ona użyta przez uczniów Cyryla i Metodego.

2. Na początku XX wieku bułgarski naukowiec Stamen Grigorov odkrył bakterię, która dziś wykorzystywana jest przy produkcji jogurtów na całym świecie.

3. Bułgarskim jogurtom przypisuje się właściwości lecznicze i odmładzające. Jogurt stosowany jest właściwie do wszystkiego - mieszany z wodą i lodem, czy mleczną przekąskę.

4. Szacuje się, że każdego roku do tego kraju przyjeżdża około 8 milionów turystów.

5. Statystycznie Bułgarzy żyją dłużej niż inne narody. W opinii naukowców spowodowane jest to niskim poziomem stresu, regularnej aktywności fizycznej, a także spożywaniem wspomnianych wcześniej bułgarskich jogurtów.

6. Kraj ten jest jednym z głównych producentów olejku różanego, który wykorzystywany jest w perfumach wielu znanych marek np. Channel No.5. Szacuje się, że około 50% światowych zasobów tego olejku może pochodzić właśnie z Bułgarii.

7. Bułgarzy uwielbiają dobrą zabawę, to właśnie do nich należy Rekord Guinnessa w biesiadowaniu. Podczas jednej imprezy przy stole o długości 400 metrów zasiadło ponad 3000 osób i wypili blisko 500 litrów rakiji.

8. Odwrotnie niż u nas i większości krajów świata, Bułgarzy kiwając głową w górę chcą czemuś zaprzeczyć, zaś kręcąc głową na boki wyrazić swą aprobatę.

9. Podczas gdy w Polsce obchodzimy Walentynki, Bułgarzy świętują dzień wina.

10. Pierwszy "lipcowy poranek" w tym kraju jest hucznie celebrowany. Idea świętowania narodziła się w latach 80 i wiąże się z hippisowskim świętem, które zostało zapoczątkowane w 1986 roku w Warnie. Obecnie świętuje głównie bułgarska młodzież na odbywających się w całym kraju festiwalach. Co roku, czynny udział w obchodach bierze wokalista zespołu Uriah Heep - John Lawston.

11. Bułgaria to jedyny europejski kraj, który ani razu nie zmienił swojej nazwy od momentu założenia, które miało miejsce w 681 roku.

12. Ukryte skarby nie istnieja? Nieprawda! Na terenie Bułgarii odnaleziono najstarszy złoty skarb. W 294 grobach odnaleziono blisko 3000 złotych przedmiotów starszych niż 6000 lat.

13. Bułgarska pieśń ludowa “Izlel e Delyu Haydutin”, której autorem jest Valya Balkanska, została wysłana w kosmos na pokładzie sondy kosmicznej US Space Probe. Było to częścią misji przesłania zbioru światowych osiągnięć kulturalnych obcej inteligencji.

14. John Vincent Atanasoff to fizyk bułgarskiego pochodzenia, znany głównie z wynalezienia pierwszego elektronicznego komputera.

15. Prawie jedna trzecia powierzchni tego kraju jest pokryta lasami.

16. Wraz z przystąpieniem przez Bułgarię do Unii Europejskiej 1 stycznia 2007 roku, cyrylica stała się trzecim oficjalnym alfabetem Unii Europejskiej.

17. Pierwsza w historii wojskowości bomba zrzucona z powietrza została opracowana przez bułgarskie lotnictwo. Po raz pierwszy wykorzystana została podczas pierwszej Wojny Bałkańskiej 16 października 1912 roku.

18. Blisko 31 lat temu, dokładnie 30 sierpnia 1987 roku, bułgarska skoczkini wzywż Stefka Kostadinowa wygrała zawody z wynikiem 2,09 metra. Od tego czasu żadna inna kobieta nie zdołała osiągnąć tego wyniku, ani go pobić.

19. Rayna Kasabova była pierwszą pilotką w historii lotnictwa wojskowego, a takżę pierwszą kobietą na świecie, która uczestniczyła w locie wojskowym.

Z czego słynie Bułgaria?

1. Statystycznie na jednym kilometrze kwadratowym zamieszkuje 66 osób.

2. W większości wyznawane jest chrześcijaństwo - przez prawie 83% populacji.

3. 2925 metrów n.p.m. - na taką wysokość wznosci się szczyt Musała będący najwyższym punktem kraju.

4. Zaś najdłuższą rzeką jest Dunaj.

5. Szacuje się, że ten kraj jest zamieszkiwany przez około 2000 Polaków.

6. Przeprowadzone badania czystości wody, wykazują iż woda płynąca w kranach jest zdatna do picia.

7. Pod względem wartości zabytków archeologicznych Bułgaria jest trzecim europejskim krajem.

8. Przez ten kraj przepływa 540 rzek.

9. Rocznie do Bułgarii przybywa ponad osiem milionów turystów.

10. W rankingu najpotężniejszych armii świata Bułgaria zajmuje 67. miejsce (dane za rok 2017).

11. Jej szeregi Łącznie bułgarskie siły wojskowe liczą 52 650 osób z czego 33 150 z nich to zawodowi żołnierze, zaś 19 500 stanowią rezerwiści.

12. Na wypadek wojny wojsko tego kraju posiada 531 czołgów, 66 samolotów odrzutowych oraz 29 okrętów wojennych. Władze wydają każdego roku blisko 700 milionów dolarów na dozbrojenie.

13. Leżący w zachodnio południowej części kraju Melnik jest najmniejszym miastem tego kraju. Zamieszkuje je 220 osób.

14. W Bułgarii istnieje przepis zakazujący jazdę pojazdami ważącymi więcej niż 7,5 tony w przypadku gdy słupek rtęci przekroczy temperaturę 40 stopni Celsjusza.

15. Krajową domeną tego kraju jest rozszerzenie .bg. Istnieje blisko 50 tysięcy stron z tą końcówką.

16. Szacuje się, że blisko 1/4 dorosłych osób ma nadwagę.

17. Bułgaria zasiliła szeregi NATO 29 marca 2004 roku.

18. Statystyczna kobieta mieszkająca w tym kraju rodzi pierwsze dziecko w wieku 26 lat.

19. Znana z gry komputerowej Wiedźmin 3 piosenka "Steel for humans" jest bułgarską pieśnią weselną.

20. Blisko 30 dni - tyle mogą zająć formalności związane z rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej.

21. Szeregi ONZ Bułgaria zasiliła 14 grudnia 1955 roku.

22. Ostatni wyrok skazujący na śmierć zapadł i został wykonany w 1989 roku.

Bułgaria ciekawostki - wodospad Krushuna

Bułgaria ciekawostki - wodospad Krushuna

Ciekawostki o Bułgarii - szczyt górski Buzłudża o wysokości 1441 metrów n.p.m.

Ciekawostki o Bułgarii - szczyt górski Buzłudża o wysokości 1441 metrów n.p.m.

Bułgaria - widok na Płowdiw

Bułgaria - widok na Płowdiw

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa