Ukraina ciekawostki

Ukraina ciekawostki

Ciekawostki o Ukrainie

Ukraina ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten kraj, jaki znany amerykański aktor ma tutaj zakaz wstępy oraz co takiego znajduje się w Rachowie.

1. Ukraina to państwo leżące na kontynencie europejskim, które graniczy z Białorusią, Polską, Słowacją Węgrami, Rumunią oraz Mołdawią. Jej stolicą jest Kijów.

2. Obowiązującą walutą na terenie Ukrainy jest hrywna. W obiegu występuje od 1996 roku, kiedy to zastąpiła karbowańca.

3. Pod względem powierzchni kraj ten jest dwukrotnie większy od Polski.

4. Najwyższym punktem Ukrainy jest znajdujący się w Beskidach Wschodnich szczyt Howerla. Wznosi się on na wysokość 2061 m n.p.m. Przed rozpoczęciem II Wojny Światowej przebiegała tędy południowa granica Rzeczypospolitej Polskiej.

5. Będąca w kształcie prostokąta flaga Ukrainy podzielona jest na dwa równe poziome pasy: górny w kolorze niebieskim oraz dolny w kolorze żółtym. Barwa niebieska, nawiązuje do błękitu nieba i ma symbolizować pokój, zaś kolor żółty nawiązuje do koloru zboża, jako bogactwa ukraińskiej ziemi. Jako oficjalny symbol Ukrainy funkcjonuje od 28 stycznia 1992 roku.

6. 21 sierpnia 1991 r. - tego właśnie dnia Ukraina odzyskała niepodległość od ZSRR.

Ukraina

Ukraina ciekawostki

1. Uczeń ukraińskiej szkoły oceniany jest w 12-stopniowej skali.

2. Metro w Kijowie składa się z trzech linii, a jedna ze stacji należy do najniżej położonych na świecie. Stacja "Arsenał" znajduje się na głębokości 105 metrów. Według nieoficjalnych doniesień w pobliżu tej stacji mają znajdować się kryjówki dla elity politycznej.

3. W 1853 roku opracowano pierwszą lampę naftową. Dokonali tego pracownicy apteki "Pod Złotą Gwiazdą" - Ignacy Lukasevich oraz Jan Zheom z Lwowa. Wynalazek ten został zaprezentowany szerszej publiczności na Międzynarodowej Wystawie w niemieckim Monachium.

4. 26 kwietnia 1986 roku to niezbyt szczęśliwy dzień w historii Ukrainy. Tego dnia miał miejsce wybuch elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Wydarzenie to uznawane jest za największą katastrofę w historii energetyki jądrowej. W wyniku tej awarii na terenie całej Europy rozprzestrzeniła się radioaktywna chmura, a z najbliższej okolicy ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tysięcy osób. Do dziś teren ten jest zamknięty i mieszkanie tam jest zakazane.

5. VK, znany także jako Wkontaktie, to odpowiednik amerykańskiego Facebooka działającego na terenie Rosji, Kazachstanie oraz Ukrainie. Założyciel tego serwisu Paweł Durow został zmuszony do sprzedania go w 2014 roku. Nowym właścicielem stał się ściśle powiązany z Władimirem Putinem serwis Mail.Ru W 2017 roku zgodnie z dekretem podpisanym przez prezydenta Ukrainy, na terenie tego kraju zablokowane wszystkie strony należące do Mail.Ru.

6. Znany amerykański aktor Steven Seagal nie jest mile widzianym gościem na Ukrainie. Od maja 2017 roku uznawany jest za zagrożenie dla bezpieczeństwa i tym samym zakazały aktorowi wstępu na terytorium ich kraju. Amerykanin w ostatnim czasie nie kryje swojej sympatii dla Władimira Putina.

7. Google w swoich usługach wyświetla różne informacje w przypadku krajów będących w sporze terytorialnym. Dla przykładu sprawdzając przynaleźność terytorialną Krymu, inną informację uzyska osoba z Rosji, a inna z Ukraina. Dane te są generowane w zależności od lokalizacji przeglądarki.

Ukraina ciekawe miejsca

1. Rachów to niewielka miejscowość leżąca w południowo-zachodnej części kraju. To właśnie tutaj znajduje się geograficzny środek Europy. Łatwo go rozpoznać z uwagi na umieszczony obelisk.

2. W niewielkiej miejscowości na zachodzie kraju - Klevan - znajduje się znany na całym świecie Tunel Miłości.

Ciekawostki o Ukraińcach

1. Najpopularniejszym sportem w tym kraju jest piłka nożna, natomiast najbardziej utytułowanym piłkarzem Andrij Szewczenko. To właśnie on jest pierwszym ukraińskim piłkarzem, któremu udało się wznieść puchar Ligi Mistrzów oraz zdobyć Złotą Piłkę w 2004 roku.

2. Bracia Kliczko - tych panów nie trzeba przedstawiać. To ukraińscy bokserzy, który przez lata zdominowali wagę ciężką.

3. Zgodnie z danymi dostarczonymi przez Narodowy Bank Polski, w 2016 roku na terenie naszego kraju zatrudnienie znalazło 1,2 miliona Ukraińców.

4. Ukraińcy wierzą, iż jeśli w gwiazdkowy poranek znajdą pajęczynę, przyniesie im to szczęście.

Ukraina ciekawostki - barwy narodowe kraju

Ukraina ciekawostki - barwy narodowe kraju

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa