Ciekawostki o Rosji
1. Formalne rozwiązanie ZSRR nastąpiło 26 grudnia 1991 roku. Od tej pory na mapie świata powstała Rosja, jak i 14 innych republik wchodzących w skład Związku Radzieckiego.
2. Pod względem zajmowanego terytorium Rosja zajmuje pierwsze miejsce. Kraj ten jest blisko 55 razy większy od Polski.
3. Najwyższym szczytem Rosji jest wznoszący się na wysokość 5642 metry n.p.m. Elbrus. To zarazem najwyższy szczyt Kaukazu. Pierwszym Polakiem, któremu udało się wejść na szczyt tej góry był Jerzy „Druciarz” Rudnicki. Miało to miejsce w 1956 roku.
4. Rosyjska flaga w kształcie prostokąt składa się z trzech, równych poziomych pasów w kolorach białym, niebieskim oraz czerwonym. Pierwszy z nich ma symbolizować świat, niewinność oraz czystość, niebieski symbolizuje wiarę, wierność oraz stałość, zaś czerwony nawiązuje do przelanej za ojczyznę krwi.
5. Szacuje się, że kraj ten zamieszkuje około 200 000 Polaków.
6. Rosję zamieszkuje obecnie blisko 144 miliony osób. W porównaniu do 1955 roku populacja wzrosła o 33 miliony. Szacuje się, że w 2050 roku kraj ten będzie zamieszkiwany przez 132 miliony osób.
7. Religią wiodącą jest prawosławie wyznawane przez około 66% społeczeństwa.
Rosja - widok na Moscow City
Rosja ciekawostki
1. Sankt Petersburg bywa nazywany Wenecją Północy. W tym rosyjskim mieście znajduje się ponad 40 wysp połączonych blisko 400 mostami. Takiej ilości mostów nie ma nawet w samej Wenecji.
2. To jedyny na świecie kraj, którego brzegi otacza aż 13 mórz.
3. Najstarsze góry na świecie znajdują się właśnie na terenie Rosji, są nimi góry Ural. Wiek góry Karandasz leżącej we wsi Aleksandrowka szacuje się na około 4 miliardy lat. Badacze do dziś zastanawiają się, jak to możliwe, że ten 600 metrowy pagórek nie został zniszczony przez wiatr i wodę.
4. Największą średniowieczną twierdzą, której kształt zachował się do dziś dzień jest moskiewski Krem. Jego mury rozciągają się na długość 2235 metrów.
5. Na terenie tego kraju istnieje co najmniej piętnaście tajnych miast. Nie istnieją one na żadnej mapie, ich nazwy nie widnieją na drodze, a obcokrajowcy nie mają prawa się do nich zbliżyć.
6. Romanowie to rosyjski ród rządzący Rosją w latach 1613 - 1917. Każdy rządzący władca z tej dynastii zostawiał swojemu następcy kraj większy terytorialnie, niż pierwotnie otrzymał.
8. Czelabińsk to miasto leżące jedną częścią na Uralu, zaś drugą na Syberii. Założone zostało w 1736 roku, obecnie zamieszkałe jest przez ponad milion osób. Jego herb przedstawia wielbłąda. Skąd w tak zimnym i odległym chociażby od Egiptu mieści wielbłąd? Ponad 200 lat temu przez to miasto prowadził szlak handlowy. Często do miasta wjeżdżały karawany na wielbłądach.
9. Matrioszka to jeden z symboli, który kojarzymy z Rosją. Nie jest to jednak tradycyjna zabawka tej kultury. Została ona stworzona przez Wasilija Zwiozdoczkina z końcem XIX wieku. Rosjanie zaprezentowali ją na Światowych Targach w Paryżu w 1900 roku jako staroruską zabawkę. Otrzymała ona wówczas brązowy medal w kategorii "Zabawka".
Ciekawostki o Rosji - zamrożone jezioro Bajkał na Syberii
Ciekawostki o Syberii
1. W zależności od przyjętego przebiegu Syberia zajmuje powierzchnię około 10 lub 12,7 milionów kilometrów kwadratowych. Stanowi to około 60% terytorium całego kraju. Kraina ta jest większa od Kanady, czyli drugiego największego państwa świata.
2. Znajdujące się na Syberii jezioro Bajkał, to najstarsze i zarazem najgłębsze jezioro świata. Głębokość nazywanego "syberyjskim morzem" jezioro wynosi 1642 metry. Jego wody zasilają 336 rzeki.
3. 30 czerwca 1908 roku na Syberii miało miejsce wydarzenie, którego nie udało się do dziś wytłumaczyć. Mniej więcej w jej środkowej części doszło do ogromnej ekspolizji, która powaliła drzewa znajdujące się w promieniu 40 km. Wybuch był zauważalny nawet z odległości 650 km, a huk słyszalny nawet z 1000 km. Po tym wydarzeniu w wielu europejskich miastach wystąpił efekt "białych nocy". Powodem tej eksplozji miał być meteoryt spadający z kosmosu.
Ciekawostki o Rosji
1. Statystyczny dorosły Rosjanin wypija każdego roku około 16 litrów czystego alkoholu. To o trzy litry więcej od statystycznego Polaka. Alkoholizm stał się jednym z poważniejszym problemów tego kraju. Postanowiono wręcz wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22 i spożywania go w miejscach publicznych. Z tym zakazem poradzono sobie dość szybko. Na półkach sklepowych zagościły puszki z piwem w papierowych torebkach.
2. Moskwa może poszczycić się jednym z najlepszych systemów podziemnej kolei miejskiej. Jego system składa się z 12 linii metra, zaś łączna długość po której poruszają się pociągi 333 kilometry. Zgodnie z danymi z 2016 roku, każdego dnia korzystają z niego 7,1 miliona osób.
3. Pierwsza linia metra w stolicy Rosji została uruchomiona w 1935 roku. Wiele stacji to podziemne muzea, które są zwiedzane przez turystów.
4. Co może się wydawać wręcz niemożliwe, Rosję i Stany Zjednoczone dzieli zaledwie dystans 3,8 kilometra. Warto zaznaczyć, iż stosunki między tymi dwoma supermocarstwami od zawsze były napięta. Jednak w trakcie pełnienia funkcji prezydenta USA przez Kennedy'ego, kraje te planowały nawiązać współpracę w misji kosmicznej. Początkowo nawiązana współpraca została zerwana wraz z zamachem na Kennedy'ego.
5. Każdy z nas grał kiedyś w tetrisa. Ta gra została stworzona w 1985 roku przez trzech Rosjan - Aleksieja Pażytnowa, Dimitrija Pawłowskiego i Wadima Geriasimowa.
6. Zgodnie z rankingiem potencjału militarnego, który został przeprowadzony w 2017 roku, Rosja została sklasyfikowana na drugim miejscu. Rosyjska armia ustępuje jedynie Stanom Zjednoczonym. Składa się łącznie z 3 371 027 osób, z czego 798 527 osób stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 3794 samoloty, 20216 czołgów oraz 352 okręty. Każdego roku na wojsko przeznacza się ponad 44 miliardy dolarów.
7. W północno-zachodniej części Rosji na Półwyspie Kolskim dokonano najgłębszego na świecie odwiertu. Miało to miejsce w latach 1970 - 1989. Dowiercono się wówczas na 12 262 metrów głębokości.
Rosja ciekawostki - Moskwa nocą
8. W 1867 roku doszło do transakcji między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Przedmiotem sprzedaży było terytorium obecnego stanu Alaska. Jego łączna powierzchnia to nieco ponad 1,5 miliona kilometrów kwadratowych. Amerykanie zapłacili wówczas stronie rosyjskiej 7,2 miliona dolarów.
9. Jedynym państwem, któremu udało się zdobyć Moskwę była Polska. Wydarzenie to miało miejsce w 1610 roku. Polacy okupowali wówczas Kreml przez ponad dwa lata. Podczas tak długiego oblężenia murów miejskich, żołnierze znajdujący się wewnątrz byli na tyle zdesperowani i głodni, iż odkopywali trupy, a nawet zjadali się nawzajem. Finalnie wojsko polskie musiało skapitulować.
10. Niedźwiedź to narodowe zwierzę Rosji, zaś drzewem tego kraju jest brzoza.
11. Szacuje się, iż każdy obywatel tego kraju w podatkach zapłacił około 400 zł za organizację olimpiady w Soczi.
12. Federation Tower (Wieża Federacji) to najwyższy budynek w Rosji. Jego budowa została ukończona w 2015 roku. Obiekt wznosi się na wysokość 374 metrów. Inwestycja pochłonęła około 530 milionów dolarów.
13. Najwyższą temperaturę na terytorium tego kraju odnotowano w Kałmucji. Słupek rtęci wskazał wówczas 45,4 stopni Celsjusza. Najniższą temperaturę odnotowano w Verkhojansku, gdzie odczuwalna temperatura wyniosła -69,8 stopni.
14. Na terenie tego kraju występuje 10 stref czasowych.
15. Kobiety prawo do głosowanie otrzymały w 1917 roku.
16. Reprezentacji tego kraju dotarli na Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 1908 roku z 12-dniowym opóźnieniem. Opóźnienie to wynikało z faktu używania kalendarza juliańskiego przez Rosjan, gdy Anglicy już od dawna korzystali z kalendarza gregoriańskiego.
17. Po zakończeniu II Wojny Światowej Rosja i Japonia do dziś nie podpisały traktatu pokojowego. Nierozstrzygniętą kwestią między tymi dwoma państwami były Wyspy Kurylskie. Przed rozpoczęciem wojny stanowiły one własność Japończyków, jednak po jej zakończeniu zasiliły one terytorium ZSRR. Zgodnie z pierwotnymi ustaleniami strona japońska zrzekła się roszczeń do tych terenów, jednak zgodnie z opinią Stanów Zjednoczonych z 1952 roku teren ten jest własnością Japonii aż do czasu podpisania traktatu pokojowego. Problem nie został zażegnany do dziś.
18. Jezioro Karachay znajdujące się na północ od Czelabińska uważane jest za najbardziej radioaktywny zbiornik wodny na świecie. Akwen zanieczyszczany jest odpadami z zakładów atomowych Majak.
19. Podczas panowana Piotra Wielkiego nakazano bojarom zgolenie bróg. Na osoby sprzeciwiajace się został nałożony podatek od brody. Podjęta została także kwestia ubioru. Długie płaszcze miały zostać zastąpione krótkimi szatami.