Litwa ciekawostki

Litwa ciekawostki

Ciekawostki o Litwie

Litwa ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten kraj, co takiego znajduje się w Meszkucie oraz jaki jest jego narodowy ptak.

1. Litwa to niewielkie nadbałtyckie państwo graniczące z Łotwą, Białorusią, Rosją i Polską. Jego stolicą jest liczące ponad pół miliona mieszkańców Wilno.

2. Aktualnie obowiązującą walutą na terenie tego kraju jest euro. Płatności europejską walutą zostały wprowadzone 1 stycznia 2015 roku. Do tego dnia narodowym środkiem płatniczym był lit.

3. Pod względem terytorialnym Polska jest większa od Litwy o 4,8 raza.

4. Najwyższym wzniesieniem na Litwie jest Wysoka Góra. Wznosząca się na wysokość 293,84 metra góra zyskała ten tytuł w 2004 roku po przeprowadzeniu dokładnych badań pomiarowych. Do tego czasu uważano za najwyższy szczyt tego kraju Józefową Górę mierzącą 293,6 metra.

5. Będąca w kształcie prostokąta flaga Litwy składa się z trzech, równych poziomo ułożonych pasów. Są nimi żółty na samej górze, zielony po środku oraz czerwonym na samym dole. Pierwszy z nich odnosi się do koloru słońca i symbolizuje szlachetność i uczciwość, zielony odnosi się do roślinności i jest symbolem życia i nadziei, zaś czerwony nawiązuje do miłości, odwagi i poświecenia dla ojczyzny. Pierwsze dwie barwy odwołują się do krajobrazu Litwy - pól i lasów - czerwony łączony jest z krwią przelaną za ojczyznę. Oficjalnie została wprowadzona do użycia w 1918 roku.

6. Litwa jako pierwszy kraj radziecki ogłosiła swą niepodległość 11 marca 1990 roku.

7. Kraj ten jako ostatni z leżących na kontynencie europejskim przyjął chrzest.

Litwa

Litwa ciekawostki

1. Tradycyjnym napojem alkoholowym tego kraju jest Midus - czyli po prostu miód pitny wytwarzany w procesie fermentacji brzeczki miodu pszczelego.

2. Bocian biały został w 1973 roku ogłoszony narodowym ptakiem Litwy. Według wierzeń, każdy bocian osiedlający się na gospodarstwie domowym, wprowadza do niego spokój i harmonię. Pozwala także podtrzymywać tradycję opowiadania najmłodszym pociechom, że to właśnie bocian przynosi dzieci. Każdego roku 25 dnia marca obchodzony jest Dzień Bociana.

3. Lot balonem nad Wilnem, to jedna z największych atrakcji stolicy Litwy. W tym miejscu warto nadmienić, iż kraj ten jest światowym liderem w lotach balonem na ogrzane powietrze.

4. 17 marca, czyli w Dzień Świętego Patryka rzeka Wilia zabarwiana jest na zielono.

5. Znajdujące się w Wilnie aleje Giedymina w światowym rankingu najdroższych ulic plasują się na 25 miejscu.

6. W tym kraju jako pierwszym na świecie wprowadzono zakaz sprzedaży napojów energetycznych, czyli tzw. energetyków, osobom niepełnoletnim.

7. Jednym z symboli Wilna jest palma wileńska, nawiązująca do biblijnych palm, którymi witano Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy.

Ciekawostki o Litwinach

1. Ulubiony sportem wśród Litwinów jest koszykówka. Wielu z nich określa ją jako swoją drugą religię.

Litwa ciekawe miejsca

1. Mieszczący się na jeziorze Galwe zamek w Trokach, to jedyny taki obiekt tego kraju położony na wyspie.

2. Park Grūtas to otwarty w 2001 roku plenerowa ekspozycja pomników radzieckich polityków oraz obiektów związanych z przeszłością tego kraju. Stanowi on własność prywatną Viliumas Malinauskas. Park mieści się w niedalekiej odległości od miejscowości o tej samej nazwie na terenie Dzukijskiego Parku Narodowego.
Łącznie na jego terenie znajduje się 86 rzeźb.

3. W północnej części kraju, w niewielkiej miejscowości o nazwie Meszkucie znajduje się wzgórze o nazwie Góra Krzyży. W 1430 roku wzniesiono w tym miejscu kaplicę z ogromnym krzyżem, upamiętniającą przyjęcie chrztu przez Żmudzinów. W październiku 1831 roku, czyli po upadku powstania listopadowego znoszono tu kolejne krzyże. W miarę upływu czasu pojawiało się ich coraz więcej - stawiano nowe na wolnej przestrzeni, bądź zawieszano je na "starych". Stanowiły one symbol zadumy i wiary, a stawiano je w intencji nadziei i przyszłości.
Szacuje się, że aktualnie na wzgórzu znajduje się około 50 tysięcy krzyży różnej wielkości. W 1993 roku podczas pielgrzymki do tego kraju Jan Paweł II odprawił tu mszę świętą.

Kuchnia litewska

1. Jednym z najbardziej znanych przysmaków litewskiej kuchni jest skilandis, czyli kindziuk. To dość twarda, dojrzewająca wędlina. W smaku jest dość kwaskowata i pieprzna.

2. Kołduny litewskie, nazywane w naszym kraju uszkami, to małe pierożki, które są nadziewane surowym farszem i dalej gotowane w zupie.

3. Vytautas to woda, która trzeba spróbować będąc w tym kraju. W smaku może wydawać się dość dziwna, ponieważ jest słonawa i gazowana. Dostępna praktycznie w każdym sklepie.

Litwa ciekawostki - widok na Wilno nocą

Litwa ciekawostki - widok na Wilno nocą

Ciekawostki o Litwie - barwy narodowe kraju na murze

Ciekawostki o Litwie - barwy narodowe kraju na murze

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa