Egipt - ciekawostki, informacje, fakty

Egipt - ciekawostki, informacje, fakty

Ciekawostki o Egipcie

Egipt ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten afrykański kraj, jaki los spotykał rudowłose osoby w starożytnych czasach oraz gdzie znajdował się najstarszy browar na świecie.

1. Egipt to państwo leżące na dwóch kontynentach - głównie w północno-wschodniej części Afryki z półwyspem Synaj w Azji. Graniczy z Izraelem i Stefą Gazy, Sudanem i Libią.

2. Walutą tego kraju jest funt egipski dzielący się na 100 piastrów. W obiegu występują banknoty o nominałach 200, 100, 50, 20, 10, 5 i 1 funta, a także 50 i 25 piastrów.

3. Pod względem zajmowanego terytorium Egipt jest 3,2 raza większy od Polski.

4. Najwyższym punktem tego kraju jest Góra Świętej Katarzyny leżąca na półwyspie Synaj. U podnóża góry wznoszącej się na wysokość 2629 metrów n.p.m. znajduje się klasztor Świętej Katarzyny.

5. Będąca w kształcie prostokąta flaga Egiptu składa się z trzech poziomych pasów w kolorach: czerwonym, białym oraz czarnym. W jej centralnej części umieszczono złotego orła Saladyna.
Czerwona barwa na samej górze odnosi się do rewolucji w Egipcie, ma on sygnalizować iż wydarzenia te "tchnęły w kraj życie". Kolor biały zwiastuje promienną przyszłość kraju. Trzeci z pasów w kolorze czarnym ma przypominać ciemne dni w historii Egiptu przed rewolucją. W centralnej części mieści się złoty orzeł Saladyna (nazwany na cześć sułtana Saladyna) trzymający wstęgę z nazwą kraju (Arabska Republika Egiptu).
Istnieje także nieoficjalna interpretacja kolorów tej  flagi - głównie wśród nacjonalistów. Czerwień ma symbolizować egipską pustynię, biel odwołuje się do koloru faraonów, zaś czerń do żyznych ziem Doliny Nilu.

6. Egipt odzyskał niepodległość 28 lutego 1922 roku.

7. Religią wiodącą jest islam.

Egipt

Egipt ciekawostki

1. Dawniej Egipcjanie czcili ponad 1400 różnych bogów i bogiń, najważniejszym z nich był Ra - bóg Słońca.  Wierzono, iż Ziemia jest w kształcie płaskiego koła, a najważniejsza dla nich rzeka Nil przepływa właśnie przez jej sam  środek.

2. W starożytnym Egipcie osoby z rudym kolorem włosów nie wiodły szczęśliwego życia. Często osoby z takim kolorem grzebano żywcem w darze dla boga śmierci i odrodzonego życia - Ozyrysa.

3. Będąca dziś symbolem Nowego Jorku, Statua Wolności pierwotnie miała stanąć w Kanale Sueskim. Miała ona stanowić symbol Egiptu Trzymającego Ogień Dla Azji. Pomysł nie został zrealizowany ze względu na sprzeciw władcy Egiptu.

4. Pełnoletność w tym kraju osiąga się w wieku 21 lat.

5. Gdy w starożytnym Egipcie umierała niezwykle piękna i wysoko postawiona kobieta, zwlekano z szybkim pochówkiem. Zwłoki takiej osoby pozostawiano na kilka dni, aby uległy stopniowemu rozkładowi - miało to zniechęcić potencjalnych nekrofilów.

6. Kolejna ciekawostka związana ze starożytnym Egiptem. Koty w tym państwie cieszyły się ogromnym szacunkiem, nawet za przypadkowe uśmiercenie kota, groziła kara śmieci. Gdy zwierzę umierało, jego "właściciele" pogrążali się w ciężkiej żałobie i golili brwi.

7. Władcą oraz najważniejszym z kapłanów starożytnego Egiptu był faraon. Był on uważany za żywego boga na ziemi, opiekował się wszystkimi mieszkańcami tego kraju oraz sprawował władzę absolutną. To właśnie jego słowo stanowiło prawo. Gdy pokazywał się publicznie zawsze miał zakryte włosy.

8. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni w dawnym Egipcie stosowali makijaż. Stosowano zieloną bądź czarną farbę do oczu. Makijaż był stosowany nie w celu upiększenia, a odbicia światła słonecznego. Wierzono także, iż ma to cele lecznicze.

9. Egipcjanie wierzyli, iż śmierć na ziemi nie wiąże się z końcem życia. Ciało powinno zostać przygotowane na "dalszą drogę" i było poddawane procesowi mumifikacji i balsamowania.

10. Kobiety w starożytności były równe mężczyznom, co więcej miały te same prawa, dysponowały własnymi pieniędzmi, a w przypadku przemocy mogły złożyć skargę na sprawcę. Obecnie jest to jedno z najgorszych państwa dla kobiet pod względem warunków do życia.

11. Bakszysz - to rodzaj napiwku wywodzący się z islamu, który nakazuje wiernym dzielenie się swoim majątkiem z biednymi. Pretekstem jego przekazania jest symboliczna pomoc, np. sprzedawcy za utargowanie się z ceny, skorzystanie z toalety, czy po prostu obsłudze hotelowej.

12. Archeologowie dowiedli, iż w starożytnym Egipcie mężczyzna mógł wziąć wolne w pracy, jeśli jego żona bądź córka miesiączkowała.

13. Dawniej wierzono, iż powstanie Nilu związane jest z ejakulacją boga Atuma, który regularną masturbacją zapewniał ciągłość istnienia tej rzeki.

14. W rankingu potencjału militarnego na 2019 rok Egipt zajmuje 12. miejsce. Armia tego kraju liczy 920  tysięcy żołnierzy, z czego 440 tysięcy pełni aktywną służbę. Wojsko ma do swojej dyspozycji 1092 samolotów, 2160 czołgów, 5735 wozów opancerzonych oraz 319 statków. 

15. Najwyższym budynkiem w tym kraju jest Cairo Tower. Jak sama nazwa wskazuje obiekt znajduje się w Kairze. Wieżowiec ma 187 metrów wysokości i składa z 90 pięter. Jego budowę rozpoczęto w 1956 roku i ukończono 5 lat później. Inwestycja pochłonęła 6 milionów dolarów.

16. Koszt wybudowania piramidy Cheopsa na dzień dzisiejszy wyniósłby około 5 miliardów dolarów.

17. W Egipcie przeprowadzono ankietę, w której 86% osób opowiedziało się za wprowadzeniem kary śmierci za porzucenie islamu.

18. Kleopatra, ostatni faraon Egiptu, pochodziła z Grecji.

19. Jak sprawdzić, czy kobieta żyjąca w starożytnym Egipcie jest w ciąży? Wystarczy kazać nasikać jej na nasiona - jeśli wykiełkowały, była w ciąży.

20. Dzienna produkcja ropy wynosi 589 tysięcy baryłek. Dzienna konsumpcja wynosi 740 tysięcy baryłek.

21. Długość linii kolejowej wynosi 5083 km.

22. W starożytnym Egipcie wszytkie miesiące liczyły dokładnie 30 dni. Na koniec dodawano 5 dni świątecznych, aby w sumie osiagnąć 365.

23. Największa piramida na świecie wcale nie znajduje się w Egipcie, a Meksyku.

24. W starożytności spano na poduszkach wykonanych z kamieni.

25. Egipt słynie z piramid, jednak to w Sudanie jest ich wiecej.

Egipt ciekawe miejsca

1. Najstarszy z siedmiu cudów starożytnego świata, który przetrwał do dziś znajduje się właśnie w Egipcie. Tą konstrukcją jest znajdująca się w Gizie Piramida Cheopsa - została ona wzniesiona w 2575 roku p.n.e.

2. Mieszkańcy Kairu codziennie produkują blisko 13 tysięcy ton śmieci, blisko połowa z nich trafia do miasta Śmieciarzy nazywanego oficjalnie Zabelin.

3. La Femme to egipska plaża leżąca w kurorcie Marina u wybrzeża morza Śródziemnego. Co w niej takiego niezwykłego? Wstęp na nią mają jedynie kobiety. Powstała ona z myślą o muzułmańskich kobietach, aby bez żadnej krępacji mogły korzystać ze słonecznej pogody. Wstęp na nią jest płatny i wynosi 14 dolarów.

4. W Górnym Egipcie, a dokładniej w Hierakonpolis mieścił się najstarszy browar na świecie powstały w około 3700 roku p.n.e. Składał się on z sześciu kadzi będących w stanie pomieścić 380 litrów.

Egipt ciekawostki - wielbłąd na pustyni

Egipt ciekawostki - wielbłąd na pustyni

Ciekawostki o Egipcie - miasto nad Kanałem Sueskim Ismailia

Ciekawostki o Egipcie - miasto nad Kanałem Sueskim Ismailia

Ciekawostki o afrykańskich państwach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa