Ciekawostki o Danii
Dania ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten kraj, czym jest prawo Jante, kim był król Bluetooth oraz w jakiej sprawie toczony jest spór z Kanadą.
1. Dania to europejskie królestwo leżące w północnej części kontynentu. Jego największym miastem, a zarazem stolicą jest Kopenhaga.
2. Walutą tego kraju jest korona duńska, można ją płacić także na terytoriach zależnych - Wyspach Owczych oraz Grenlandii. Koronę wprowadzono do obiegu już w 1873 roku, jako wynik Skandynawskiej Unii Monetarnej - należały do niej także Szwecja oraz Norwegia. Po zakończeniu I Wojny Światowej Unia tych państw się rozpadła i każde z nich wprowadziło swoją własną walutę zachowując jednak jej nazwę, czyli korona.
Zgodnie z postanowieniem traktatu z Maastricht, Dania została zwolniona z konieczności wprowadzenia europejskiej waluty. Władze zdecydowały jednak o przeprowadzeniu referendum na temat euro w 2000 roku. Społeczeństwo wynikiem 53,2% opowiedziało się przeciw zmiany jednostki monetarnej w tym kraju. Kilka lat później miano powtórzyć głosowanie, jednak pomysł został odrzucony.
3. W porównaniu do Polski, Dania jest siedmiokrotnie mniejsza pod względem terytorialnym.
4. Pomijając terytoria zależne najwyższym naturalnym szczytem tego kraju jest Møllehøj, którego wysokość wynosi 170,86 m n.p.m. Z kolei Yding Skovhøj to najwyższy duński punkt o wysokości 172,54 m n.p.m. Nie jest jednak najwyższym naturalnym punktem z uwagi na kurhan z epoki brązu - bez niego wznosi się jedynie na 170,77 metrów n.p.m., czyli 9 cm mniej względem Møllehøj.
5. Flaga Danii jest w kształcie prostokąta, na której znajduje się biały krzyż skandynawski na czerwonym tle. To jedna z najstarszych europejskich flag aktualnie używana w Europie. Zgodnie z legendą miała ona spaść z nieba 15 czerwca 1219 roku podczas krucjaty liwońskiej. Duński król Waldemar II miał trzymają ją w ręku wygrać bitwę nieopodal Tallinna. Pierwsza oficjalna zmiana na temat tej flagi pochodzi z 1481 roku.
Ten symbol narodowy dla Duńczyków ma ogromne znacznie. Nie wypada jej wywieszać w nocy, a zdejmując ją nie powinna dotknąć ziemi. Pojawia się także podczas indywidualnych świąt, np. jako ozdoba na torcie urodzinowym.
Dania ciekawostki
1. Około 30% całego terytorium Danii stanowią niewielkie wyspy, których jest 406.
2. Czy znasz jakąś osobę, która nigdy nie miała w ręce klocków Lego? Ja nie znam! Wymyślił je Duńczyk Ole Kirk Christiansen w 1947 roku. Nazwa tych klocków została utworzona od duńskiego zwrotu "Leg godt", czyli "baw się dobrze". Lego swoją siedzibę ma w Billund. W tym mieście mieści się także Legoland odwiedzany co roku przez miliony osób.
3. Będąc w tym kraju należy spróbować narodowy trunek o nazwie akvavit. Wersja oryginalna to bezbarwna wódka kminkowa o mocy 40-45%. Niektóre z wersji osiągają nawet 50%.
4. Zgodnie z prawem od 15 czerwca 2012 roku dozwolono na zawieranie małżeństw jednopłciowych.
5. Polak z Duńczykiem z pewnością dogada się w kwestii piwa. Jest to jeden z najchętniej spożywanych trunków. Jeśli chcesz powiedzieć "na zdrowie" po duńsku, zapamiętaj to słowo - skol.
6. Kraj ten jako jedno z niewielu europejskich ma zapisaną religię państwową w konstytucji - jest nią luteranizm. Co ciekawe, również w składzie rządu znajduje się minister do spraw religii.
7. W Kopenhadze znajduje się więcej rowerów niż mieszkańców. Po skończonej jeździe często rowery pozostawione są bez żadnego zabezpieczenia.
8. Z kolei na tle całego kraju zamieszkuje więcej świń niż mieszkańców. Zgodnie z danymi Danie zamieszkuje około 6 milionów osób, natomiast świń jest około 24 miliony.
9. Prawo w tym kraju zabrania palenia flag innych państw, czy organizacji. Nie jest jednak zakazane palenie flagii Danii, jednak znając podejście Duńczyków do swojego symbolu nikt by się nawet nie odważył o tym pomyśleć.
10. Od wielu lat Dania sklasyfikowana jest na pierwszym miejscu w rankingu najmniej skorumpowanych państw świata. W 2016 roku zajęła to zaszczytne miejsce wraz z Nową Zelandią.
11. Co ma wspólnego Bluetooth z Danią? Króla! Nazwa tej technologi pochodzi od pierwszego króla wikingów Haralda Bluetootha. Ów król w 970 roku podporządkował sobie Norwegię i przyczynił do zawarcia rozejmu między dwoma rywalizującymi plemionami z Danii i Norwegii. Podobnie jak Bluetooth, który powstał, aby połączyć różne technologie, takie jak komputery, telefony, czy drukarki.
Ciekawostki o Duńczykach
1. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami statystycznymi duńskie kobiety należą do najszczuplejszych w Unii Europejskiej.
2. Pracujący Duńczyk za minimalne wynagrodzenie zarobi około 62 złotych. Z kolei średnie wynagrodzenie to około 14 tysięcy złotych.
3. Wielu Duńczyków spożywając kanapkę nie używa do tego rąk, a noża i widelca.
4. Prawo Jante - pojęcie stworzone na potrzeby książki, które ma opisywać duńską mentalność. Jej autorem jest norweski pisarz duńskiego pochodzenia Aksel Sandemose. W swojej noweli "Uciekinier w labiryncie" przedstawia fikcyjne miasteczko Jante, w którym obowiązuje zasada równości społecznej. Zamieszkałe tam osoby nie mogą uważać się za lepszych od drugiej osoby, przechwalać się majątkiem, a także umiejętnościami, czy osiągnięciami.
5. Duńczycy uwielbiają słońce, dlatego latem gdy robi się znacznie cieplej starają się spędzać swój wolny czas na świeżym powietrzu. Wielu z nich wybiera się na kopenhaski cmentarz Assistens, aby się... opalać. Rodziny z dziećmi wybierają się tam na piknik, dziewczyny spacerują w strojach kąpielowych. Według nich cmentarz nie ma być jedynie smutnym miejscem śmierci, ale miejscem życia.
6. Okna w duńskich mieszkaniach pozbawione są firan, czy zasłon. Duńczycy twierdzą, że nie mają nic do ukrycia, a zasłanianie okien odbierają jako próbę oddzielenia się od społeczeństwa.
7. Jeśli mężczyzna lub kobieta w Danii w dniu swoich 25 urodzin jest singlem, na ich ciało zostanie wyrzucony worek z cynamonem.
Dania ciekawe miejsca
1. Niedaleko od centrum Kopenhagi znajduje się najstarszy, czynny park rozrywki na świecie. To wesołe miasteczko o nazwie Dyrehavsbakken (potocznie nazywane także "Bakken" w tłumaczeniu "Wzgórze") zostało założone w 1583 roku, czyli ponad 430 lat temu. Rocznie odwiedzany jest przez około 2.5 miliona osób.
Z czego słynie Dania
1. W roku 1918 nastąpiło odłączenie Danii od Królestwa Islandii.2. Większośc Duńczyków wyznaje luteranizm.
3. Wznoszący się na 170 metrów n.p.m. szczyt Mollehoj jest najwyższym wzniesieniem tego kraju.
4. Statystycznie jeden kilometr kwadratowy zamieszkiwany jest przez 130 osób.
5. Przepływająca przez 158 kilometrów rzeka Gudena jest najdłuższą w Danii.
6. Ustrojem politycznym tego kraju jest monarchia konstytucyjna.
7. Szacuje się, że na tym terenie codzienne życie wiedzie 25 tysięcy Polaków.
8. Statystycznie kobiety w Danii należą do najszczuplejszych na terenie całej Unii Europejskiej. To właśnie one mają najniższy poziom otyłości.
9. Duńczycy leczeni są za darmo, zaś odszkodowania za wypadki wypłaca rząd.
10. Powiedzieć, że Duńczycy mają dość specyficzne poczucie humoru to mało.
11. Narzekasz na wysokość podatków w Polsce? Co dopiero mają powiedzieć obywatele Danii, którzy zmuszeni są płacić daninę na rzecz państwa w wysokości 43%.
12. Jadąc jakimkolwiek publicznym środkiem komunikacji możesz liczyć na darmowy dostęp do bezprzewodowego internetu.
13. W 2017 roku Dania została sklasyfikowana na 52. miejscu w rankingu najpotężniejszych armii na świecie.
14. Każdego roku rząd wydaje na armię około 4,4 miliarda dolarów. W jej skład wchodzi ponad 20 tysięcy zawodowych żołnierzy i 54 tysięcy osób w rezerwie. Duńskie wojsko do swojej dyspozycji ma 57 czołgów, 673 opancerzonych wozów, 84 samoloty oraz 90 okrętów.
15. Kierowcy przed jazdą mogą sobie pozwolić na wypicie lampki wina - dozwolona zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.
16. Kobiety zamieszkująca ten kraj wolą ubierać się swobodniej niż elegancko.
17. Kraj ten posiada łącznie 406 mniejszych i większych wysepek, które stanowią prawie 30% całkowitej powierzchni.
18. Noszenie masek w miejsach publicznych jest zakazane przez prawo.
19. 30% zużywanej energii pozyskiwana jest z elektrowni wiatrowych.
20. NEF English Proficienty Index to ranking oceniający poziom znajomości języka angielskiego w społeczeńskie - Dania jako kraj zajęła w nim pierwsze miejsce.
21. Grenlandia i Wyspy Owcze są terenami wchodzącymi w skład Królestwa Danii.
22. Będąc w tym kraju usłyszałeś, jak ktoś mówi "tak"? To najprawdopodobniej nie Polak, a osoba mówiąca "dziękuję".
23. 5 - tylu obywateli Danii zgromadziło majątek większy niż miliard dolarów. Najbogatszy z nich posiada na swoim koncie blisko 10 miliardów dolarów. Jest nim Kjeld Kirk Kristiansen.
24. W 2014 roku władze stworzyły dokładną kopię Danii w grze "Minecraft". Wszystko po to, aby dzieci mogły lepiej zapoznać się z geografią swojego kraju.
25. Obowiązkowa edukacja rozpoczyna się w wieku 6 lat i trwa przez 10 lat.
26. Szacuje się, że w prawie 96% osób zamieszkających ten kraj posiada dostęp do internetu. Duńczycy założylo ponad 3,5 miliona kont na Facebooku.
27. Rozszerzeniem internetowym przypisanym do tego kraju jest .dk - z tym rozszerzeniem działa ponad 1,2 miliona stron internetowych.
28. Królestwo Danii stanowi jedną z dwunastu monarchii na Starym Kontynencie.
29. Ejer to najwyżej położone miasto w kraju.
30. Pięć dni - tyle trwa proces zakładania własnej działalności gospodarczej.
31. 24 października 1945 roku Dania przystąpiła do ONZ.
32. W 1950 roku wykonana została ostatnia kara śmierci.
Dania ciekawostki - Kopenhaga nocą
Ciekawostki o Danii - barwy narodowe
Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach: