Czarnogóra ciekawostki

Czarnogóra ciekawostki

Ciekawostki o Czarnogórze

Czarnogóra ciekawostki - dowiedz się z czego słynie Czarnogóra, co tam robił James Bond, gdzie znajduje się najgłębszy kanion w Europie oraz jakie znaczenie ma flaga tego kraju.

1. Jako niepodległe państwo na mapie świata istnieje od 3 czerwca 2006 roku. Tego dnia nastąpił rozpad Związku Państw Serbii i Czarnogóry.

2. Biorąc pod uwagę zajmowaną powierzchnie Czarnogóra jest 23 razy mniejsza od naszego kraju. Na dzień dzisiejszy (maj 2018) zamieszkuje ją 629 tysięcy osób. Statystycy szacują, że do 2050 roku liczba ta zmniejszy się do 587 tysięcy.

3. Zla Kolata to najwyższy szczyt Czarnogóry wznoszący się na wysokość 2534 metrów n.p.m. Znajduje się ona w Górach Dynarskich na granicy między Albanią a Czarnogórą w niedalekiej odległości od Kosowa. Jego stoki należą do  Parku Narodowego Prokletije. Obecnie góra nie jest jeszcze aż tak popularna wśród turystów, jednak widok jaki rozpościera się z wierzchołka z pewnością zmieni tę sytuację w przyszłości.

4. Aktualny wzór flagi Czarnogóry przyjęto 12 lipca 2004 roku. Stworzono go w oparciu o wygląd sztandaru wojennego z czasów Księstwa Czarnogóry, który był jednocześnie osobistym sztandarem króla Mikołaja I (lata panowania 1860 - 1918). Na czarnogórskiej fladze w kształcie prostokąta dominuje barwa czerwona (tło) wraz ze złotym obramowaniem. W jej centralnej części umieszczono godło państwowe - dwugłowy orzeł dynastii Petrović-Niegosz. Godło ma symbolizować bizantyjskie i rzymskie pochodzenie.

5. Najdłuższą rzeką przepływającą przez kraj jest Tara o długości 144 kilometrów.

Czarnogóra ciekawostki

1. Zgodnie z danymi z 1 maja 2013 roku płaca minimalna w tym kraju wynosi 193 euro (40-godzinny tydzień roboczy).

2. Każdego roku osoba dorosła spożywa około 8,7 litra czystego alkoholu. Najczęściej spożywanym trunkiem jest wino.

3. Dopuszczalne jest prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu. Maksymalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,3 promila.

4. Obowiązek wizowy dla polskich obywateli został zniesiony zgodnie z decyzją z 30 maja 2003 roku.

5. Najgłębszym kanionem Starego Kontynentu mieści się w Parku Narodowym Durmitor w kanionie rzeki Tara. Jego głębokość dochodzi do 1300 metrów.

6. Wybrzeże nad Adriatykiem kojarzy nam się głównie ze słońcem i plażami, jednak to właśnie w Czarnogórze obserwuje się największą liczbę opadów w Europie. Każdego roku nad Zatoką Kotorską opady wynoszą 5300 mm.

7. W 2006 roku James Bond zawitał do Czarnogóry. To właśnie między innymi w tym kraju toczyła się akcja filmu "Casino Royale". Jednak Daniel Craig i inni aktorzy wcale nie zawitali nad słoneczny Adriatyk. Dla przykładu zdjęcia z czarnogórskiej restauracji były realizowane w Czechach.

Ciekawostki o Czarnogórze - widok na Stare Miasto w Kotorze

Ciekawostki o Czarnogórze - widok na Stare Miasto w Kotorze

8. Jeśli wybierzesz się do jednego z czarnogórskich klubów niech nie zdziwi Cie widok ludzi opierających się o wysokie stoliki. Niech nie zdziwi Cie także brak tańczących ludzi.

9. Narodowym napojem alkoholowym jest Rakija (podobnie, jak na całych Bałkanach).

10. Piaszczyste i długie plaże jakie znamy z naszego wybrzeża praktycznie nie występują w Czarnogórze. Z reguły są one kamieniste i dość małe. Łącznie na całym wybrzeżu znajduje się 117 plaż.

11. Ze względu na "jeżowce" w wodzie należy zakładać obuwie ochronne przed rozpoczęciem pływania.

12. W przeprowadzonym referendum w sprawie odłączenia Czarnogóry od Serbii wzięło udział 55,5% obywateli. Dla ważności głosowania wymagano równe 55%. Po ogłoszeniu wyników pojawiły się teorie jakoby wynik miał zostać sfałszowany, ponieważ zachód Europy chciał osłabić pozycję Serbii.

13. Oficjalnym środkiem płatniczym na terenie kraju jest euro, mimo że Czarnogóra nie jest członkiem Unii Europejskiej.

14. Praktycznie na każdym kroku można zobaczyć kota.

15. Najwyższy budynek w Czarnogórze znajduje się w Podgoricy (stolicy kraju). Ulice Slobode 10 wznosi się na wysokość 43 metrów.

Czarnogóra ciekawostki - mgła nad Parkem Narodowym Durmitor

Czarnogóra ciekawostki - mgła nad Parkem Narodowym Durmitor

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa