Luksemburg ciekawostki

Luksemburg ciekawostki

Ciekawostki o Luksemburgu

Luksemburg ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten kraj oraz dlaczego wielki książę świętuje swoje urodziny innego dnia.

1. Luksemburg to niewielkie państwo w zachodniej części Europy. Graniczy z trzema państwami: Francją, Niemcami oraz Belgią. Jego pełna nazwa to Wielkie Księstwo Luksemburga.

2. Obecnie oficjalnym środkiem płatniczym na terenie tego kraju jest euro. Dawniej płatności dokonywano frankiem luksemburskim. Waluta ta była w obiegu w latach 1854 - 2002 i była ściśle powiązana z frankiem belgijskim, którym również można było płacić w sklepach.

3. Pod względem terytorialnym Polska jest o 120 razy większa od Luksemburga.

4. Najwyższym punktem tego kraju jest wzgórze Kneiff o wysokości 560 metrów n.p.m. Znajduje się w północnej części kraju.

5. Flaga Luksemburga w kształcie prostokąta została podzielona na trzy poziome pasy w kolorach: czerwonym, białym oraz niebieskim. Obecne barwy narodowe pochodzą z herbu Wielkiego Księcia z XII wieku. Później pojawiły się w 1830 roku podczas Rewolucji Belgijskiej. Ostatecznie została zatwierdzona 16 sierpnia 1972 roku. Flaga ta jest bardzo podobna do barw holenderskich, z tą jednak różnicą, iż niebieski kolor w przypadku Luksemburga jest nieco jaśniejszy.

Luksemburg

Luksemburg ciekawostki

1. Luksemburg mimo ogłoszenia się jako kraj neutralny podczas I Wojny Światowej, został zajęty przez Niemców 2 sierpnia 1914 roku, którzy przenieśli tutaj swój sztab wojskowy. Podobnie sytuacja wyglądała po wybuchu II Wojny - od 1940 roku kraj ten znajdował się pod okupacją niemiecką. Wyzwolenie nastąpiło 10 września 1944 roku.

2. Głową państwa jest wielki książę Henryk, który urodził się 6 kwietnia, jednak urodziny świętuje 23 czerwca. Dlaczego? Dzień ten jest oficjalną datą urodzin Wielkiego Księcia i świętem narodowym. Została ona ustalona na początku XX wieku, kiedy to naród świętował urodziny Wielkiej Księżnej Charlotty. Jednak i ona nie urodziła się w czerwcu, a 23 stycznia. W 1962 roku postanowiono przenieść celebrację tego święta na miesiąc letni z powodu lepszej pogody.

3. Na terenie tego niewielkiego kraju działa ponad 150 banków.

4. 5 - tyle razy przedstawiciele Luksemburga odnieśli zwycięstwo w konkursie Eurowizji.

5. Na terenie tego kraju znajduje się jedynie 12 miast.

6. Blisko połowa mieszkańców Luksemburga dojeżdża do swojej pracy do innego kraju.

7. Restauracja Chiggeri mieszcząca się w stolicy kraju posiada największy na świecie wybór win z karty - posiada ich aż 2200.

8. Luksemburg jest jedynym Wielkim Księstwem na świecie. Po klęsce Napoleona w 1815 roku, Kongres Wiedeński postanowił przekształcić ten kraj w Wielkie Księstwo - jego pełna nazwa brzmi Wielkie Księstwo Luksemburga.

9. Pod miastem Luksemburg znajduje się sieć podziemnych tuneli o długości 17 km. Najstarsze odcinki powstały już w 1644 roku, zaś 40 lat później powiększone. Podczas dwóch wojen światowych używano ich jako schrony przeciwlotnicze. Na tamten moment były one w stanie pomieścić 35 tysięcy osób.

10. Blisko połowa mieszkańców Luksemburga to obcokrajowcy. W kraju tym mieszka około 170 różnych narodowości, zaś największą z nich stanowią Portugalczycy.

11. Eutanazja i wspomagane samobójstwo jest legalne w tym kraju, jednak przeciw swój sprzeciw przeciw tej regulacji legalizującej eutanazję wyraził Wielki Książę w 2008 roku. Ustawa nie została wtedy wprowadzona, co doprowadziło do zmiany konstytucji - obecnie monarcha pełni funkcje głównie ceremonialne.

12. Luksemburskie przedsiębiorstwo  RTL jest największą firmą radiowo-telewizyjną w Europie. Posiada 54 stacje i 29 rozgłośni radiowych na całym świecie. Pierwsza stacja radiowa rozpoczęła nadawać na antenie w 1924 roku.

13. Blisko jedna trzecia kraju pokryta jest lasami.

Luksemburg ciekawostki - port lotniczy o wschodzie słońca

Luksemburg ciekawostki - port lotniczy o wschodzie słońca

Ciekawostki o Luksemburgu - widok na stare miasto

Ciekawostki o Luksemburgu - widok na stare miasto

Luksemburg ciekawostki - zamek w Bourscheid w zimowej atmosferze

Luksemburg ciekawostki - zamek w Bourscheid w zimowej atmosferze

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa