Białoruś ciekawostki

Białoruś ciekawostki

Ciekawostki o Białorusi

Białoruś ciekawostki - dowiedz się dlaczego bocian stał się symbolem narodowym Białorusi, dlaczego jajka w miejscowości Lelczyce sprzedawane są na receptę oraz dlaczego klaskanie w tym kraju zostało zakazane.

1. Stolicą Białorusi jest Mińsk.

2. W białoruskich sklepach walutą, w których dokonuje się płatności jest rubel białoruski. Do obiegu został wprowadzonych w 1992 roku, po uzyskaniu niepodległości.

3. Stolicę Polski z Mińskiem dzieli w linii prostej 476 km. Dystans pokonany samochodem wyniesie 554 km i zajmie około 6 godzin, plus czas spędzony na kontroli granicznej. Można również spróbować przejść tę trasę, jednak zajmie to około 108 godzin i 535 km w nogach.

4. Białoruś graniczy z pięcioma państwami: Polską, Litwą, Łotwą, Rosją oraz Ukrainą.

5. Zgodnie z danymi z 2013 roku populacja tego kraju wynosi 9,4 miliona.

6. Powierzchnia Białorusi wynosi 207 600 km² i z tym wynikiem jest mniejsza od Polski o 1,5 raza.

7. Niepodległość od Związku Radzieckiego uzyskała 25 sierpnia 1991 roku.

2bialorus-compressor.jpg

Białoruś ciekawostki prawne

1. Białoruś to jedyny kraj na kontynencie europejskim, gdzie do dziś zasądza się i wykonuje karę śmierci.

2. Na terenie tego kraju działa 31 banków, z czego 30 z nich należy do państwa, a jeden stanowi własność prywatną.

3. Biurokracja - skąd my to znamy. Również i na Białorusi zmagają się z tym problemem. Jednak w ich przypadku można uiścić specjalną opłatę, która przyspieszy formalności, które chcemy załatwić.

4. Sprzedaż jajek w mieście Lelczyce odbywa się w ... aptece. Co więcej, aby je kupić potrzebna jest specjalna recepta. Wynika to z bardzo małej ilości kur. W pierwszej kolejności zakup przysługuje rodzinom z dziećmi.

5. Białoruś jest jednym z trzech państw w Europie, które nie zmieniają czasu z zimowego na letni (nie robi tego jeszcze Islandia oraz Rosja).

6. Od 1 stycznia 2015 roku bycie bezrobotnym traktowane jest jako przestępstwo. Prezydent Aleksandr Łukaszenko popiera prawo zakazujące bycie bezrobotnym i proponuje przywrócenie starego terminu "pasożytnictwa społecznego". Proponuje także przywrócenie kar dla osób intencjonalnie unikających pracy. Warto zaznaczyć, że stopa bezrobocia na Białorusi wynosi niecały 1 procent.

7. Podróżują po Białorusi nie okazuj swojej aprobaty klaszcząc. Prezydent Łukaszenka uchwalił ustawę, dzięki której klaskanie jest nielegalne. Prawo zostało wprowadzone ponieważ protestujący klaszcząc ukazywali swoją dezaprobatę do rządzącego.

Z czego słynie Białoruś

1. Pierwsza książka w języku białoruskim została wydana przez Franciszka Skarynę. Miało to miejsce w 1517 roku w Pradze.

2. Bocian posiada wyjątkowy status w tym kraju i uważany jest za jego nieoficjalny symbol. Wielu Białorusinów uważa tego ptaka za świętość. Istnieje pewna legenda mówiąca o tym, że bocian był wcześniej człowiekiem. Bóg miał mu dać worek z wężami i nakazał wyrzucić go do dołu. Jednak człowiek nie wiedział co kryje zawartość tajemniczego worka i pomimo zakazu zdecydował się go rozwiązać. Wężom udało się uciec i ukryć. Bóg widząc zachowanie człowieka, odwrócił się od niego i zamienił go w bociana, któremu nakazał zebrać bociany w całym kraju. Białorusini wierzą, że bociany zakładają swoje gniazda tylko na dachach domów dobrych ludzi, a gdy już to zrobi jego mieszkańcy będą żyli długo i szczęśliwie. Również dobrym znakiem jest ujrzenie lecącego bociana na wiosnę. Zgodnie z wierzeniami przynosi to szczęście na cały rok. Nieszczęście ma przynieść zabicie bociana. Co więcej, jego symbol wybijany jest na monetach, a także uwieczniany na rządowych dokumentach.

3. Białorusini mogliby rywalizować z poznańskimi pyrami pod względem kreatywności w przygotowywaniu potraw z ziemniaka. To właśnie to warzywo najczęściej gości na stołach Białorusinów. Szacuje się, że są oni w stanie przygotować prawie dwa tysiące potraw przy wykorzystaniu ziemniaka. Wiąże się to z historią - dawniej w czasach biedy kartofle nieraz ratowały ludzi od śmierci głodowej. Białoruś ulokowała się na siódmym miejscu wśród największych producentów ziemniaka na świecie. Ziemniak stał się tak ważny w kulturze, że stał się kolejnym nieoficjalnym symbolem narodowym, a władze w Mińsku postanowiły postawić mu pomnik.

4. Podobnie jak w Rosji, większość zabytków poświęcona jest Leninowi. Praktycznie w każdym mieście można przejść ulicą Lenina. Natomiast na Placu Niepodległości w Mińsku znajduje się jego pomnik.

5. Istnieje pewna legenda odnośnie powstania Mińska. Według niej jego założycielem miał być czarownik Mianiesk. Był on na tyle silny, że w centralnym punkcie zbudował swój młyn, w którym mełł mąkę.

Ciekawostki o Białorusinach

1. Białorusinów można nazwać ludźmi długowiecznymi. Zgodnie z danymi statystycznymi w tym kraju występuje największy odsetek osób, które przekroczyły magiczną granicę stu lat. Mieszkając w tym kraju, najlepiej osadzić się na Grodzieńszczyźnie - to właśnie tam aż 150 osób świętowało swoje setne urodziny. W Mińsku można doliczyć się "jedynie" 114 takich osób. Jeszcze ciekawszą statystyką jest występowanie stulatków pod względem płci - zdecydowana większość z nich to kobiety, bo aż 556. Mężczyzn można doliczyć się 83. Średnia długość życia wynosi 72 lata.

2. Przez wiele wieków przyjęło się, że to właśnie mężczyzna jest płcią silniejsza i do jego zadań należy praca na utrzymanie rodziny. Kobieta ma dbać o dom i rodzinę. W ich przypadku wskaźnik bezrobocia wynosi 65%.

3. W 2008 roku przeprowadzano akcję "Dzień lasu". Miała ona na celu posadzenie tylu drzew ile zamieszkuje Białoruś, tak aby każdy obywatel pozostawił po sobie ślad. I tak właśnie kraj ten stał się bogatszy o blisko 10 milionów drzew.

Ciekawe miejsca na Białorusi

1. W leżącej na północy kraju miejscowości Mereczowszczyzna znajduje się dworek, który był własnością rodową Tadeusza Kościuszki. We wrześniu 1939 roku w trakcie agresji radzieckiej dworek został doszczętnie spalony. Dopiero w 1996 roku z inicjatywy Amerykanów powstał specjalny komitet, który zajął się rekonstrukcją domu. Udało się go odbudować w 2004 roku.

Białoruś ciekawostki geograficzne

1. Dzierżyńska Góra to leżący na Wysoczyźnie Mińskiej najwyższy szczyt znajdujący Białorusi. Jego wysokość wynosi 345 metrów n.p.m.

A czy Ty znasz jeszcze jakieś ciekawostki o Białorusi? Podziel się nimi w komentarzu!

Jeśli spodobał Ci się artykuł Białoruś ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Białoruś ciekawostki - barwy narodowe

Białoruś ciekawostki - barwy narodowe

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa