Szkocja ciekawostki

Szkocja ciekawostki

Ciekawostki o Szkocji

Szkocja ciekawostki - dowiedz się na jakiej trasie odbywa się najkrótszy lot na świecie, dlaczego dawniej zakochani zjeżdżali się do niewielkiej miejscowości Gretna Green oraz co takiego mieści się na wyspie Barra.

1. Choć z pewnością większość osób wie, musimy spełnić formalności i podać stolicę Szkocji, czyli Edynburg. Jednak największym szkockim miastem jest Glasgow.

2. W Szkocji płatności za zakupy można dokonać płacąc funtem szterlingiem, a także funtem szkockim. Te drugie banknoty są drukowane jedynie przez trzy największe szkockie banki. Używane są głównie na terenie Szkocji, jednak płatności są z reguły akceptowane w całej Wielkiej Brytanii. Jak można się domyślić, kurs funta szkockiego odpowiada wartości funtowi brytyjskiemu. Szkockie banknoty traktowane są raczej jako weksel, a nie oficjalny środek płatniczy. Poza granicami wysp Brytyjskich wymiana funta szkockiego w kantorach jest wręcz niemożliwa, a jeśli jakiś kantor dokonuje wymiany, to po zdecydowanie niższym kursie.

3.W linii prostej Warszawę oraz stolicę Szkocji dzieli 1626 kilometrów. Trasę najłatwiej pokonać samolotem.

4. Jedynym sąsiadem dla Szkotów są Anglicy.

5. Kraj ten zamieszkiwany jest prze 5 373 000 osób.

6. Pod względem powierzchni państwa, Polska jest prawie czterokrotnie większa.

7. Polonia szkocka liczy sobie ponad 100 000 osób. Najwięcej Polaków zamieszkuje Glasgow, Edynburg oraz Iverness.

2szkocja-compressor.jpg

Szkocja ciekawe miejsca

1. Najkrótszą ulicą w tym kraju, a także na świecie jest ulica Ebenezer Place w Caithness. Jej długość wynosi 2.06 metra.

2. Na wyspie Barra znajduje się jedyne lotnisko na plaży, które obsługuje regularne loty pasażerskie. Posiada on trzy pasy startowe oznaczone drewnianymi tyczkami, każdy z nich zwrócony jest w innym kierunku. Takie rozwiązanie sprawia, że samoloty mogą zawsze lądować pod wiatr. Najdłuższy z nich ma długość 846 metrów. Rozkład lotów jest jednak dostosowany do natury - lotnisko jest regularnie zalewane wodą i uzależnione od pływów. W tym wypadku, opóźnienia nie wchodzą w grę. Z lotniska korzysta jedna linia lotnicza Flybe (loty dla niej obsługuje Loganair). W 2015 roku łącznie odbyło się 1034 przylotów i odlotów, obsługując przy tym 10658 pasażerów.

3. Wielka Polska Mapa Szkocji - to największa trójwymiarowa mapa na świecie - jej wymiary 40 x 50 metrów. Zbudowano ją na terenie Barony Castle niedaleko wioski Eddleston, wykonano ją z betonu i kamienia w 1975 roku. Jej głównym pomysłodawcą był Jan Tomasik.

4. W mieście Duns znajduje się pomnik kaprala Wojtka.

5. Światowy rekord w najdłuższym odgłosie echo w konstrukcji stworzonej przez człowieka został ustanowiony w podziemnym składzie paliwa niedaleko Invergordon. Echo roznosi się przez 112 sekund. Rekord został ustanowiony w 1970 roku.

Szkocja ciekawostki kulinarne

1. Słyszał ktoś o IrnBru? To najpopularniejszy napój w Szkocji, w tym kraju sprzedawany jest częściej niż Coca Cola. Receptura tego pomarańczowego napoju gazowego znana jest jedynie dwóm osobom i podobnie jak w przypadku Coca Cola jest ona pilnie strzeżona. W 2005 roku napój ten był promowany przez Dodę.
2. Haggis to narodowy przysmak Szkotów. Przyrządza się go z owczych podrobów, dodając do tego mąkę owsianą, cebulę oraz przyprawy i podaje w owczym żołądku. Szczególną datą kiedy należy przyrządzić Haggis jest 25 stycznia (rocznica urodzin Roberta Burnsa. W 1787 roku Szkot stworzył wiersz na cześć tego dania.

Szkocja ciekawostki historyczno-kulturalne

1. Od XIX wieku symbolem Szkotów funkcjonującym do dziś jest jednorożec. Dlaczego akurat jednorożec? Za jego naturalnego wroga uważa się lwa, symbolu Anglii.

2. Whiskey zna praktycznie każdy i każdy kojarzy ją ze Szkocją. Ciekawe jest tłumaczenie tego słowa w języku szkockim-gaelickim, które oznacza "wodę życia".

3. Greyfriars Bobby to najpopularniejszy pies w Szkocji, zna go praktycznie każdy. Jego właścicielem był John Gray ogrodnik, który nie mógł znaleźć pracy w zawodzie i zatrudnił się jako policjant. W pracy pomagał mu właśnie jego czworonogi towarzysz. 5 lutego 1858 roku John zmarł na gruźlicę i od tego dnia przez następne 14 lat jego grób był codziennie odwiedzany przez psa. Początkowo opiekun cmentarza próbował go przegonić, jednak widząć, że pies nie daje za wygraną, postanowił go dokarmiać i zapewnić schronienie. Postawa czworonoga budziła podziw mieszkańców Edynburga. Na tym samym cmentarzu co John pochowano również psa i wzniesiono mu pomnik.

4. Szkocja posiada dwie flagi. Pierwsza z nich składa się z białego krzyża na niebieskim tle. To jedna z najstarszych flag na świecie. Zgodnie z legendą związaną z patronem Szkocji św. Andrzejem na własne życzenie został on ukrzyżowany na ukośnych belkach. Kształt ten nie był przypadkowy - nie miały one przypominać świętego krzyża, na którym umarł Chrystus.Druga flaga Lion Rampant może być użyta jedynie przez członków rodziny królewskiej.  Flaga przedstawia symbol Szkocji - lwa (w roku 1165 Wilhelm I Lew zdecydował o zmianie symbolu z dzika na lwa) otoczonego ozdobną bordiurą.

5. O Harrym Potterze słyszał chyba każdy. Autorka książek o młodym czarodzieju J.K. Rowling wymyśliła tę postać przesiadując w edynburskiej kawiarni.

6. Najsłynniejszy detektyw na świecie - Sherlock Holmes - i jego pomocnik doktor Watson to fikcyjne postaci stworzone przez szkota sir Arthura Conan Doyle'a.

7. Współczesny świat zawdzięczamy Szkotom. W 1924 roku John Logie Baird skonstruował telewizor, telefon został stworzony przez Alexandra Graham Bella, natomiast  penicylina przez Alexandra Fleminga.

3szkocja-compressor.jpg

Szkocja ciekawostki prawne

1. Gretna Green to niewielkie szkockie miasteczko leżące niedaleko granicy z Anglią. Dawniej odbywały się w niej sekretne zaślubiny. Wszystko za sprawą uchwalonego w 1753 roku prawa w Anglii zabraniającego zaślubin parom poniżej 21 roku bez wyraźnej zgody rodziców. Przepis ten nie obowiązywał jednak w Szkocji, do której zjeżdżały zakochane pary. W 1857 roku Szkoci nieco utrudnili życie zakochanym wprowadzając zasadę wcześniejszego 3-tygodniowego pobyty w ich kraju. Mimo iż czasy się zmieniły - przepisy także - to do Gretna Green wciąż zjeżdża tysiące par celem zawarcia związku małżeńskiego lub odnowienia przysięgi.

Szkocja ciekawostki o ludziach

1. Za najmilszą część szkockiego społeczeństwa uważa się kierowców autobusów.

2. W kraju tym bez problemu spotkasz osobę z rudymi włosami. Co więcej, Szkocję zamieszkuje więcej rudowłosych niż w jakimkolwiek innym kraju.

3. Jedynie legalnie działająca prywatna armia w Europie znajduje się w Blair Castle w Pertshire. Dowodzi nią Bruce Murray Książę Athol.

4. Płaszcz przeciwdeszczowy został wynaleziony w 1824 przez szkota Charlesa Macintosha.

Ciekawostki o Szkocji

1. Podobnie jak w Anglii, na terenie większych szkockich miast można znaleźć wiele sklepów prowadzonych przez Polaków i zakupić polski produkt. Najpopularniejsze jest nabiał, owoce i warzywa oraz mięso.

2. Na brak wysp z pewnością nie narzeka - posiada ich ponoć aż 787, z czego tylko 130 jest zamieszkałych.

3. Zielone tereny Szkocji zamieszkuje 11 milionów owiec, czyli prawie dwukrotnie więcej niż kraj ten ma obywateli.

4. Wszelkie badania archeologiczne sugerują, że pierwsza toaleta na świecie została zbudowana w Orkney 3000 r. p.n.e.

5. Edynburg był pierwszym miastem na świecie posiadającym własną straż pożarną (1824 r.).

6. Podobnie jak Rzym, Edynburg także został zbudowany na siedmiu wzgórzach

7. Najkrótszy komercyjny lot na świecie odbywa się między dwoma wyspami Orkney - Westray i Papa Westray. Lot o odległości 2,7 kilometra przy korzystnych warunkach pogodowych trwa 47 sekund. Operuje go przewoźnik Loganair.

8. W kraju tym znajduje się około 300 zamków.

9. Najstarszy działający urząd pocztowy na świecie mieści się w Sanqurar. Założony został w 1712 roku.

Zapomnieliśmy o czymś? Jeśli tak podziel się z nami jakąś ciekawostką o Szkocji w komentarzu.

Szkocja ciekawostki - pociąg na wiadukcie Glenfinnan

Szkocja ciekawostki - pociąg na wiadukcie Glenfinnan

Przepiękne szkockie tereny

Przepiękne szkockie tereny

Ciekawostki o Szkocji - budynku w Edynburgu

Ciekawostki o Szkocji - budynku w Edynburgu

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa