Malta ciekawostki

Malta ciekawostki

Ciekawostki o Malcie

Malta ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, gdzie znajduje się Wioska Popeya, co takiego mieści się w wodach nieopodal Wyspy Świętego Pawła oraz co należy skosztować będąc w tym kraju.

1. Malta to niewielkich rozmiarów państwo wyspiarskie znajdujące się na Morzu Śródziemnym. Jego stolicą jest Valletta.

2. Na terenie tego kraju płatności dokonywane są w euro, które zostało wprowadzone 1 stycznia 2008 roku. Przed tą datą walutą była lira maltańska.

3. Pod względem zajmowanej powierzchni Malta jest około 990 razy mniejsza od Polski.

4. Najwyższym punktem Malty jest mieszczący się na klifach Dingli szczyt Ta’ Dmejrek. Wznosi się on na wysokość 253 metrów n.p.m.

5. Flaga Malty w kształcie prostokąta podzielona jest na dwa równe, pionowe pasy w kolorach białym i czerwonym. W lewym górnym rogu umieszczony został Krzyż Jerzego w czerwonym obramowaniu. Zgodnie z legendą, maltańskie barwy narodowe nawiązują do proporca normandzkiego rodu de Hauteville. To właśnie z tego rodu wywodził się hrabia Roger, który w XI wieku wyparł z tego kraju Arabów. Hrabia w podzięce za otrzymaną gościnność, postanowił przekazać Maltańczykom pół proporca rodowego.
Będący w rogu Krzyż Jerzego nawiązuje do odznaczenia przyznanego Maltańczykom w 1942 roku przez króla Jerzego VI. Miał to być wyraz uznania za odwagę podczas II Wojny Światowej.

Malta

Malta ciekawostki

1. Malta jako jedyny europejski kraj nie posiada stałych rzek ani gór.

2. Kanadyjski piosenkarz Bryan Adams oraz amerykańska gwiazda muzyki pop Britney Spears są pochodzenia maltańskiego.

3. Kraj ten uznawany jest za raj dla płetwonurków. Krystalicznie czysta woda umożliwia podziwianie nie tylko fauny i flory, ale również zatopionych podczas II Wojny Światowej okrętów alianckich.

4. Zgodnie z Biblią, u wybrzeży tego kraju miał się rozbić w 60. roku statek ze św. Pawłem, który odbywał podróż z Jerozolimy do Rzymu. Apostoł miał pozostać na wyspie trzy miesiące, w tym czasie spotkał się z życzliwością Maltańczyków.

5. Religia odgrywa ważną rolę dla Maltańczyków. Drzwi wejściowe, czy mury są zdobione figurkami świętych. Co więcej, na wyspie znajduje się 365 kościołów, czyli tyle ile dni w roku. Na wieżach niektórych z nich znajdują się dwa zegary - jeden prawdziwy, drugi zaś namalowany. Dawniej wierzono, iż zmyli to diabła, który nie zdąży porwać odchodzących dusz.

6. Na maltańskich ulicach obowiązuje ruch lewostronny.

Malta ciekawe miejsca

1. Przy zatoce Anchor Bay mieści się wioska o nazwie Popeye Village. W rzeczywistości wioska jest planem filmowym dla produkcji Roberta Altmana "Popeye". Scenografia w tym miasteczku powstała z początkiem lat '80. Mimo iż film okazał się być niezbyt trafiony, to Popeye Village stanowi ogromną atrakcję dla turystów.
Na Malcie nagrywano także "Gladiatora", czy popularny w ostatnich czasach serial "Gra o Tron".

2. Pod wodą nieopodal Wyspy Świętego Pawła mieści się trzymetrowy posąg Jezusa Chrystusa. Ważący 13-ton posąg wyrzeźbił Alfred Camilleri Cauchi dla upamiętnienia pielgrzymki papieża Jana Pawła II z 1990 roku. Posąg został pobłogosławiony przez papieża, a następnie umieszczony na dnie morskim, jako atrakcja dla nurków.

3. Jedno z najbardziej charakterystycznych i najczęściej fotografowanych miejsc tego kraju znajdowało się na wyspie Gozo. Znajdowało, gdyż Lazurowe Okno zapadło się 8 marca 2017 roku.

Kuchnia maltańska

1. Daniem kuchni maltańskiej, które należy spróbować odwiedzając ten kraj jest Fenek, czyli gotowany królik podawany w sosie winny.

2. Do tej potrawy można zamówić jeden z najsłynniejszych napojów w tym kraju. Kinnie to gazowany napój bezalkoholowy o smaku pomarańczy wraz z mieszanką ziół. Jego cechą charakterystyczną jest gorzki smak.

Malta ciekawostki - Kaplica nad klifami Dingli

Malta ciekawostki - Kaplica nad klifami Dingli

Ciekawostki o Malcie - jedna z uliczek w Valletta

Ciekawostki o Malcie - jedna z uliczek w Valletta

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa