Ciekawostki o Polsce - z czego słynie Polska

Ciekawostki o Polsce - z czego słynie Polska

Ciekawostki o Polsce

Ciekawostki o Polsce - dowiedz się z czego słynie, ilu ludzi mieszka w Polsce, od jakiej europejskiej stolicy większy jest Radom oraz dlaczego w Argentynie obchodzony jest Dzień Polaka. Poznaj ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia.

Trudna droga ku wolności

W wyniku rozbiorów w latach 1772 - 1795 Rzeczpospolita zniknęła z mapy świata. Wraz z końcem I Wojny Światowej, po równo 123 latach, Polsce udało się uzyskać niepodległość 11 listopada 1918 roku.

Rysy - najwyższy szczyt Polski

Najwyższy szczyt naszego kraju położony jest na granicy polsko-słowackiej w Tatrach Wysokich. Składa się on z trzech wierzchołków, najwyższy z nich wznosi się na wysokość 2503 metrów n.p.m. - leży on jednak w całości na terytorium Słowacji. Drugi z nich, wierzchołek północny o wysokości 2499 metrów n.p.m. stanowi najwyższy punkt Polski. Pierwszą osobą, która zdobyła Rysy był Eduard Blásy, który dokonał tego 30 lipca 1840 roku. Góra należy do jednego z najczęściej zdobywanych szczytów tatrzańskich. Jednak dla własnego bezpieczeństwa przed wspinaczką trzeba się odpowiednio przygotować i ocenić wydolność swojego organizmu. Od czasu otwarcia szlaku po stronie polskiej zginęło ponad 50 osób.

Flaga Polski

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej w kształcie prostokąta składa się z dwóch poziomych pasów w kolorach białym i czerwonym. Za oficjalny symbol uważana jest także flaga z godłem umieszczonym pośrodku białego pasa. Barwy te są odwzorowaniem kolorów na godle państwowym, którym jest biały orzeł na czerwonym polu. Barwa biała symbolizuje srebro oraz wodę, czystość i niepokalanie. Kolor czerwony odnosi się do ognia i krwi. Została oficjalnie wprowadzona 1 sierpnia 1919 roku.

Ciekawostki o Polsce - Torpedownia w Babich Dołach, Gdynia

Ciekawostki o Polsce - Torpedownia w Babich Dołach, Gdynia
W dalszej części teksu Polska ciekawostki dowiesz się ilu Polaków żyje na całym świecie, w czym jesteśmy liderem, a także czy rozmiar rzeczywiście ma znaczenie.

Ilu ludzi mieszka w Polsce?

Zgodnie z danymi na rok 2018 nasz kraj zamieszkuje aktualnie nieco ponad 38 milionów osób. To o ponad 10 milionów więcej, jak w roku 1955. Obecne prognozy wskazują, iż tendencja zmienia kierunek i w roku 2050 będzie nas już tylko 32 miliony.

Ale tak naprawdę...

Polacy są wszędzie. Londyn uważany jest za nasze kolejne województwo, w końcu Wyspy Brytyjskie to jeden z popularniejszych kierunków emigracji. W Polsce jest nas 38 milionów, jednak to jedynie 70% wszystkich Polaków. Gdzie mieszka brakująca "trzydziestka"? Na całym świecie! Ponad 9 milionów rozsiana jest w Stanach Zjednoczonych, kolejne 2 miliony żyje w Niemczech, 1,8 miliona w słonecznej Brazylii, milion osób wybrało Francję, zaś 900 tysięcy Kanadę. Gdzie ta Wielka Brytania? Na szóstej pozycji z wynikiem 853 tysięcy.

Jaka jest najdłuższa rzeka Polski?

Wisła - przepływa ona przez 1047 kilometrów naszego kraju. Pierwsza zapisana wzmianka o tej rzecze pochodzi z 7 - 5 roku p.n.e. Swój bieg zaczyna w południowej części Polski na zachodnim stoku Baraniej Góry i przepływając przez cały kraj wpływa do Zatoki Gdańskiej.

Dominujące wyznanie

Religią dominującą w naszym kraju jest katolicyzm wyznawany przez 86,4% społeczeństwa.

Ilość miast w Polsce

Na stan z dnia 1 stycznia 2018 roku w Polsce jest 930 miast. Największym z nich liczącym ponad milion mieszkańców jest Warszawa. Kolejne to Kraków, Łódź, Wrocław i Poznań.  Warto wspomnieć o największej wsi, którą są leżące w województwie śląskim Kozy. Na powierzchni 26,9 km² żyje obecnie 12 744 mieszkańców. Skąd wzięła się ta nazwa? Dawniej znajdowały się tutaj dwie miejscowości - Kozy Górne i Kozy Dolne. Ktoś mądry wpadł na pomysł ich scalenia i tak powstały Dwie Kozy. Jeszcze później, jeszcze mądrzejsza osoba postanowiła skrócić nazwę i tak powstały Kozy.

W dalszej części tekstu ciekawostki o Polsce dowiesz się, czy rzeczywiście Polacy spożywają najwięcej alkoholu, a także poznasz odpowiedź na pytanie, czy rozmiar rzeczywiście ma znaczenie.

Czy rzeczywiście Polacy piją najwięcej?

Nie! To tylko często powtarzany mit. Polacy nie znajdują się nawet w pierwszej dziesiątce najbardziej "pijanych" państw na świecie. Statystyczny Polak każdego roku wypija około 12,5 litra czystego alkoholu. Ciągle to mało, aby wskoczyć nawet na piąte miejsce zajmowane przez Rumunów z wynikiem 14,4 litra. Rosjanie wypijają niewiele więcej - 15,1 litra. Podium otwierają Litwini z wynikiem 15,4 litra. Srebro wędruje do niewielkiej Mołdawii - 16,8 litra - zaś złoto na Białoruś. Białorusini średnio każdego roku spożywają 17,5 litra alkoholu.

Poproszę piwo z sokiem

Jeśli złożysz takie zamówienie za granicą, kelner spojrzy na Ciebie pytającym wzrokiem. Nie raz próbowałem zamówić taki trunek w Chorwacji, czy Budapeszcie - otrzymywałem jedno, pytanie "co?". Nie znalazłem jeszcze drugiego kraju, w którym do tego złotego trunku dolewano soku imbirowego, malinowego, czy jakiegokolwiek innego. W chłodne jesienne i zimowe wieczory naszym specjałem jest grzane piwo z dodatkiem goździków i cynamonu. Do końca nie mam pojęcia, gdzie narodził się zwyczaj dolewania soku do piwa, ale chyba w Polsce.

Polacy a ślub

W tej kwestii pozostajemy liderem - przynajmniej na terenie Unii Europejskiej. Statystyka mówi jasno - Polacy najszybciej wstępują w związek małżeński oraz w najpóźniej się rozwodzą. Średni wiek zawarcia związku małżeńskiego dla kobiet to 24 lata, zaś dla mężczyzny 26,5.

Zwyczaj umieszczania podobizn na nagrobkach

To polski zwyczaj wywodzący się od polskiej szlachty. Dawniej szlachta umieszczała na trumnach podobizny swoich bliskich. Obecnie często na nagrobkach zmarłych w dość młodym wieku ludzi można znaleźć ich zdjęcia.

Czy rozmiar ma znaczenie?

Żadnego. Najlepszym przykładem jest Radom o powierzchni 111,8 km². Dlaczego o nim wspominam? Otóż to miasto leżące w województwie mazowieckim jest większe od Paryża (105,4 km²).

W ciągłym konflikcie

Na spokój w Polsce możemy narzekać. Od 1600 do 1945 roku nasz kraj był okupowany lub walczył o wolność 43 razy.

Ale tylko Polakom udało się...

Zdobyć i okupować Moskwę. No dobra, może nie tylko nam. Dokonał tego również Napoleon, jednak była ona wówczas "opuszczona". Znacznie dawniej udało się to także Mongołom i Tatarom.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - Polska ciekawostki

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - Polska ciekawostki
Dowiedz się ile tak naprawdę warty jest przysłowiowy "grosik", gdzie obchodzony jest Dzień Polaka oraz gdzie znajduje się środek naszego kraju. Sprawdź czy te ciekawostki o Polsce były Tobie znane.

Mogę być grosik dłużna?

Otóż nie! Pozwalając ekspedientce lub ekspedientowi być zachować tego "grosika", tak naprawdę w kasie zostaje znacznie więcej. Szacuje się, że wybicie tej monety to koszt od pięciu do ośmiu groszy. Wnioski pozostawiam z Tobą.

Dzień Polaka w Argentynie

8 czerwca każdego roku Argentyńczycy obchodzą Dzień Polaka. "Día del Colono Polaco", czyli po prostu Dzień Polskiego Osadnika, to święto narodowe, które ma na celu upamiętnić pojawienie się pierwszych Polaków w tym kraju (1897 rok). Władze Argentyny wprowadziły to święto w 1995 roku. Szacuje się, że Polonia w tym kraju liczy około 450 tysięcy osób.

Jeśli pizza to z...

ketchupem bądź jakimś innym sosem (może czosnkowym?). Wcale nie szkaluję i sam od czasu spożywam pizzę z sosem, jednak będąc we Włoszech lepiej nie pytaj o ketchup. Po prostu go nie dostaniesz.
Święta bez Kevina, to nie Święta
Czy ktoś z czytających wyobraża sobie Święta Bożego Narodzenia bez Kevina w domu? Chyba nikt. Oprócz karpia na stole, Polakom towarzyszy także Kevin w telewizorze.

Gdzie wznosi się najwyższy budynek w naszym kraju? Jakie miejsce należy odwiedzić będąc w okolicach Kudowy-Zdrój? Dlaczego symbolem Poznania są koziołki? Wszystko o Polsce zebrane w jednym miejscu.

Środek Polski

Mówi się, że Łódź to środek Polski. To jednak nieprawda. Prawdziwy środek znajduje się 33 kilometry na północ od tego miasta, a dokładniej we wsi Piątek. W samym jej centrum w umieszczono pomnik informujący, gdzie dokładnie znajduje się środek naszego kraju.

Najwyższy budynek w Polsce

Najwyższym budynkiem w naszym kraju jest Pałac Kultury i Nauki znajdujący się na placu Defilad. Pałac wybudowany przez Związek Radziecki jako prezent dla narodu Polskiego w 1955 roku wznosi się na wysokość 237 metrów. Jednak w grudniu 2016 roku, również w Warszawie, rozpoczęto budowę wieżowca, który zajmie pierwsze miejsce pod względem wysokości. Budowa kompleksu budynków biurowych o nazwie Varso zostanie ukończona w 2020 roku, zaś sam obiekt osiągnie wysokość 310 metrów.

Potencjał militarny Polski

W najnowszym raporcie potencjału militarnego z 2017 roku Polska zajmuje 22. miejsce. Łącznie polska armia liczy 184650 osób, z czego 109650 stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 466 samolotów, 1065 czołgów oraz 83 okręty. Każdego roku na rozwój wojska przeznacza się 9,3 miliarda dolarów.

Ciekawe miejsca w Polsce

Przebywając w okolicach Kudowy-Zdrój warto pomyśleć o odwiedzeniu Kaplicy Czaszek w Czermnej. To jeden z trzech obiektów tego typu w Europie. Ściany i sufit kaplicy zostały wyłożone trzema tysiącami ludzkich czaszek i kości. Pod jej podłogą ma się znajdować kolejne trzydzieści tysięcy ludzkich szczątków.

Widok na Katedrę w Poznaniu podczas Nocy Kupały - Ciekawostki o Polsce

Widok na Katedrę w Poznaniu podczas Nocy Kupały
Przyszła pora na małą porcję ciekawostek o polskich miastach. Wybierzmy się w podróż do stolicy Wielkopolski.

Ciekawostki o Poznaniu

Jednym z symboli tego miasta są Pyrek i Tyrek, czyli ukazujące się każdego dnia w południe na zegarowej wieży. Tak właściwie skąd się one wzięły? W udzieleniu odpowiedzi na to pytanie, pomocne będzie przytoczenie pewnej legendy.
Dawno, dawno temu, po wielkim pożarze, który nawiedził Poznań, zniszczeniu uległ ratusz. Postanowiono go odnowić, zaś nowy zegar zamówić u mistrza Bartłomieja z Gubina. Gdy zegar był już gotowy, władze zorganizowały ucztę, której zwieńczeniem miało być jego odsłonięcie. Na imprezę zjechał się ogromny tłum, zaś kuchnia ledwo nadążała z wydawaniem potraw.
Głównym bohaterem na stole miała być pieczeń z sarniego udźca na rożnie. Z uwagi na ogromne zamieszanie, szef kuchni nie był w stanie zapanować nad przygotowywaniem i wydawaniem potraw. Postanowił więc zatrudnić pomoc kuchenną, zaś do obracania pieczeni wyznaczył młodego Pietrka. Chłopiec ciągle rozmyślał, jak będzie wyglądał nowy zegar. Pod wpływem impulsu opuścił swoje stanowisko pracy i udał się na wieżę.
Pod jego nieobecność pieczeń, nad którą powinien czuwać, spadła do ognia. Młodzieniec wrócił przerażony. Postanowił szybko działać i jakoś uratować kolację. Szybko wybiegł na łąkę i złapał dwa koziołki. To właśnie one miały zostać podane na stół, jednak jak to zwykle w takich historiach bywa, coś poszło nie tak. Koziołki wyrwały się z objęć Pietrka i uciekły z kuchni na gzyms ratuszowej wieży. Znajdując się przed tłumem, zaczęły bóść się rogami. Widok ten wywołał uśmiech na twarzy wojewody i zaproszonych gości. Rozbawiony burmistrz wybaczył tę wpadkę Pietrkowi i nie wymierzył mu żadnej kary. Co więcej, zainspirowany widokiem, zlecił zegarmistrzowi modyfikację zegara - od teraz każdego dnia w południe z ratuszowej wieży miały "wychodzić" koziołki. Trwa to aż do dziś.

Polska ciekawostki

1. Ponad 90% Polaków ukończyło minimum szkołę średnią. Coraz więcej młodych ludzi kontynuuje swoją karierę edukacyjną i wybiera się na studia.

2. Największym festiwalem na świeżym powietrzu w Europie jest Przystanek Woodstock.

3. Najstarszymi górami na Starym Kontynencie są góry Świętokrzyskie.

4. Najwyższa temperatura na terenie naszego kraju została odnotowana w Prószkowie 29 lipca 1921 roku. Najchłodniejszym miejscem w historii Polski były Siedlce, gdzie 11 stycznia 1940 roku słupek rtęci wskazał -41,0 °C.    

Jeśli przedstawione ciekawostki o Polsce były dla Ciebie interesujące, zachęcam do zapoznania się z innymi zbiorami.

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa