Armenia ciekawostki

Armenia ciekawostki

Ciekawostki o Armenii

Armenia ciekawostki - dowiedz się z czego słyną Ormianie, dlaczego większość z nich żyje poza swoim krajem oraz gdzie zatrzymała się biblijna Arka Noego.

1. Armenia to znajdujące się na kontynencie azjatyckim państwo graniczące z Gruzją, Iranem, Azerbejdżanem oraz Turcją. Największym miastem kraju, a zarazem jego stolicą jest Erywań.

2. Jednostką monetarną w tym kraju jest wprowadzony do obiegu 22 listopada 1993 roku dram.

3. Warszawę oraz Erywań w linii prostej dzieli 2237 kilometrów.

4. Nasz kraj jest ponad 10 razy większy od Armenii. Podobnie zresztą wygląda sytuacja z liczbą ludności, która w Armenii wynosi niecałe 3 miliony.

5. Najwyższym szczytem tego kraju jest leżący około 50 km na północny zachód od stolicy wulkan Aragac. Oficjalnie jego wysokość wynosi 4095 metrów n.p.m. - inne źródła wskazują na 4090 lub 4094 m n.p.m.

6. Flaga tego kraju składa się z trzech poziomo ułożonych pasów o kolorach - czerwonym, błękitnym i pomarańczowym. Czerwony symbolizuje przelaną podczas walk o wolność krew, środkowy błękit to niebo oznaczające nadzieję, zaś pomarańczowy wiąże się z bogactwem pochodzącym z ciężkiej pracy.

Armenia

Armenia ciekawostki

1. Każdy młody mężczyzna w wieku 18 lat musi udać się do wojska, aby odbyć dwuletnią służbę.

2. Pierwszym chrześcijańskim krajem, który przyjął chrzest w 301 r. n.e. jest właśnie Armenia.

3. Armenia jest również pierwszym krajem na świecie, który w 2011 roku wprowadził do szkół obowiązkową grę w szachy.

Ciekawostki o Ormianach

1. Na całym świecie żyje ponad 11 milionów Ormian, ale jedynie 3 miliony z nich mieszka na terenie swojego kraju.

2. Narodowym trunkiem Ormian jest oghi - jest to po prostu wódka o smaku różnego rodzaju owoców.

3. Żadna impreza biesiadna nie odbywa się bez Tamada, czyli po naszemu wodzireja imprezy. Do jego obowiązków należy wznoszenie toastów poprzedzonych długimi wstępami oraz pilnowanie, aby mniej więcej wszyscy goście pili w równym tempie.

4. Ormianie zazwyczaj na śniadanie jedzą jajka (głównie omlet), ichniejszy ser, dżem oraz chleb. Do posiłku nie może zabraknąć parzonej w tradycyjny sposób kawy z ogromną ilością cukru. Na obiad i kolację podaje się grillowane mięso z ziemniakami.

5. W tym kraju w oczy rzuca się podział między kobietami, a mężczyznami. Płeć piękna rzadziej pracuje, swój czas poświęca głównie na zajmowanie sę domem, gotowaniem i wychowywaniem dzieci. Ormianki stronią od alkoholu i nie sięgają po papierosy. Mężczyźni wręcz przeciwnie, to właśnie oni mają zarobić na dom, a w wolnym czasie wypić piwo, czy wódkę.

6. Być może nie byłeś świadom tego, ilu znanych Ormian potrafiłbyś wymienić z imienia i nazwiska. Jak już wcześniej wspomnieliśmy poza krajem żyje ponad 7 milionów osób ormiańskiego pochodzenia. Ich potomkowie 100 lat temu uciekli ze swojego kraju przed wizją ludobójstwa.
Jedną z najbardziej znanych ormiańskich celebrytek jest Kim Kardashian oraz od niedawna jej rodzina biorąca udział w reality show "Z kamerą u Kardashianów". Ojciec Kim, Rober Kardashian, zasłynął jako amerykański prawnik w głośny procesie O.J. Simpsona, jako jego obrońca.
Co najmniej jeden utwór tej piosenkarki potrafiłbyś zanucić. O kim mowa? O Cher, której ojciec ma ormiańskie korzenie. Jeśli nie przepadasz za jej muzyką, możesz zanucić przeboje Garou, który również jest związany z Armenią.
Uznany tenisista Andre Agassi również ma ormiańskie korzenie od strony jego ojca.
Również i na naszym podwórku można znaleźć znane osoby o ormiańskim pochodzeniu, są nimi poeta Zbigniew Herbert, kompozytor Krzysztof Penderecki, czy znany krytyk kulinarny Robert Makłowicz.

Armenia ciekawe miejsca

1. Góra Ararat, dla Ormian Święta Góra, która została im odebrana przez Turków nad czym ubolewają do dziś. Jej wizerunek znajduje się nawet na herbie tego kraju. To właśnie tutaj miała zatrzymać się biblijna Arka Noego po wielkim potopie.

Armenia ciekawostki - jezioro Ughtasar

Armenia ciekawostki - jezioro Ughtasar

Ciekawostki o Armenii - drewniana chuśtawka w Chkalovka

Ciekawostki o Armenii - drewniana chuśtawka w Chkalovka

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa