Cypr ciekawostki, z czego słynie i informacje

Cypr ciekawostki, z czego słynie i informacje

Ciekawostki o Cyprze

Cypr ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, dlaczego wyspę zamieszkuje niezliczona ilość kotów oraz gdzie znajduje się legendarna Atlantyda.

1. Cypr został anektowany przez Wielką Brytanie 5 listopada 1914 roku. Swą niepodległość odzyskał dopiero 16 sierpnia 1960 roku.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni, kraj ten jest blisko 34 razy mniejszy od Polski. Średnio jeden kilometr kwadratowy zamieszkiwany jest przez 149 osób.

3. Najwyższy szczyt na Cyprze wznosi się na wysokość 1951 metrów n.p.m. Góra Olimbos znajduje się w paśmie górskim Troodos. Z masywu tych gór wypływa najdłuższa rzeka Pedieos - najdłuższa rzeka tego kraju (100 km). Co ciekawe jest to rzeka okresowa - późną wiosną wysycha, zaś wraz z jesiennymi opadami płynie na nowo.

4. Flaga tego kraju to biały prostokąt, gdzie w centralnej części umieszczono figurę w kształcie kraju oraz dwie gałązki oliwne w kolorze zielonym. Białe tło oraz zielone gałązki mają nawiązywać do pokoju między dwoma społecznościami zamieszkujące wyspę - Grekami i Turkami. Zaś złotawa barwa wyspy nawiązuje do łacińskiego pochodzenia nazwy kraju (cuprum - miedź).

Co ciekawe, Cypr jest jednym z dwóch państw świata, które na swojej fladze posiadają mapę swojego kraju. Drugim z nich jest Kosowo.

5. Religią wiodącą na Cyprze jest wyznawany przez 67,5% społeczeństwa Cypryjski Kościół Prawosławny.

6. Średnia roczna temperatura wynosi 19 stopni Celsjusza.

Ciekawostki o Cyprze - Larnaka

Ciekawostki o Cyprze - Larnaka

Cypr ciekawostki

1. Nikozja to jedyne miasto na świecie, które pełni funkcję stolicy dla dwóch państw. To miasto stołeczne Republiki Cypryjskiej oraz Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

2. W 1974 roku miała miejsce inwazja turecka, podczas której 32 greckie czołgi T-34/85 zatrzymały natarcie 200 tureckich M47/48 Patton.

3. Mimo odzyskanej niepodległości w 1960 roku, Wielka Brytania do dziś kontroluje blisko trzy procent powierzchni wyspy - są to terytoria Dhekelia i Akrotiri.

4. W rzeczywistości na wyspie Cypr istnieją 3 państwa. Są nimi Republika Cypru, kontrolowane przez Wielką Brytanie terytoria oraz będąca nieuznawana na arenie międzynarodowej Turecka Republika Północnego Cypru.

5. Co do wielkości Cypr jest trzecią wyspą na Morzu Śródziemnym. Większymi są jedynie Sardynia i Sycylia.

6. Kraj ten jest jednym z najstarszych produkujących wino na świecie. Historia winiarska sięga już prawie 5000 lat. Jednym z najstarszych win na świecie jest Commandaria. Obecnie na wyspie znajduje się ponad 50 winnic.

7. Choć Cypryjczycy mieszkają na wyspie, to nie przepadają za łowieniem ryb.

8. 12 maja 1191 roku na wyspie odbyło się wesele między królem Richardem a królową Joanną. Były to jedyne zaślubiny angielskiej pary królewskiej poza Wielką Brytanią.

9. Pierwszy medal na Igrzyskach Olimpijskich Cypryjczycy wywalczyli w Londynie w 2012 roku.

10. To niezwykle słoneczny kraj. W ciągu roku występuje jedynie około 40 deszczowych dni.

11. Wyspa zamieszkana jest przez niezliczoną ilość kotów, które zostały na nią sprowadzone celem pozbycia się jadowitych węży. Mimo iż większość kotów jest bezdomna, to wydają się one bardzo zadbane.

12. Jedna z legend mówi, iż to właśnie na Cyprze z głębin wodnych wyłoniła się Afrodyta - grecka bogini miłości.

13. Statystycznie na tysiąc osób 364 z nich posiada broń palną.

14. Dawno, dawno temu, jako znak swojej miłości Marek Antoniusz podarował Kleopatrze Cypr.

15. Na tradycyjne cypryjskie wesele może zostać zaproszone nawet kilka tysięcy osób.

16. Niektóre restauracje na wyspie otwierane są dopiero po godzinie 20. Cypryjczycy są przyzwyczajeni do spożywania w późnych godzinach wieczornych.

17. Choć przez większą część roku na Cyprze panują tropikalne upały, to Cypryjczycy uwielbiają futra. Sklepy z futrami znajdują się praktycznie w każdym mieście. Szczególnie zyskują na popularności, gdy temperatura spada do zaledwie 20 stopni Celsjusza.

18. Ruiny Atlantydy mają znajdować się na południowy wschód od Cypru - między wybrzeżem Syrii, a Cypru. Tak przynajmniej sądzi amerykański poszukiwacz Robert Sarmast. Przeprowadzone całkiem niedawno badania przy użyciu sonaru wykazały, iż około 1500 metrów pod powierzchnią ziemi, mają znajdować się struktury, które kształtem przypominają ruiny Atlantydy.

19. Cypryjska para przed zawarciem związku małżeńskiego zmuszona jest dokonać obowiązkowego badania krwi. Ma ono na celu sprawdzenia, czy któraś z osób dotknęła ciężka choroba genetyczna o nazwie talasemia. Jej wykrycie uniemożliwia wzięcie ślubu.

Cypr ciekawe miejsca

1. Powstałe w okolicach 1100 roku p.n.e. Amathus, to jedno z najstarszych starożytnych miast królewskiego Cypru. Niezwykle czczono tu Afrodytę.

Cypr ciekawostki - wieś Wawla

Cypr ciekawostki - wieś Wawla

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa