Ekwador ciekawostki, z czego słynie i informacje

Ekwador ciekawostki, z czego słynie i informacje

Ciekawostki o Ekwadorze

Ekwador ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, gdzie znajduje się Środek Świata oraz jak rozwiązano problem zakorkowanych ulic w stolicy kraju.

1. Przez wiele lat Ekwador podlegał hiszpańskiemu rządowi. Niepodległość uzyskał 24 maja 1822 roku.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest zbliżonej wielkości co Polska, która jest nieznacznie większa.

3. Najwyższym szczytem tego kraju jest wygasły stratowulkan Chimborazo. Znajduje się on w Andachna północny wschód od miasta Guayaquil. Wznosi się on na wysokość 6263,47 metrów n.p.m., zaś jego szczyt pokryty jest lodowcami. Po raz pierwszy góra została zdobyta przez angielskiego podróżnika Edawda Whympera 4 stycznia 1880 roku. Uważa się, iż jest to najbardziej odległy od środka Ziemi górski szczyt.

4. Flaga Ekwadoru jest w kształcie prostokąta i składa się z trzech poziomych pasów: żółtego, niebieskiego i czerwonego. W centralnej części umieszczono godło. Górny i dolny pas w kolorze czerwonym i żółtym reprezentują barwy narodowe Hiszpanii, zaś przebiegający przez środek niebieski pas symbolizuje ocean, który oddziela Amerykę Południową od Hiszpanii.

5. Religią wiodącą w tym państwie jest wyznawany przez 80% populacji Katolicyzm.

6. Obecnie w Ekwadorze płatności dokonuje się w dolarach amerykańskich. Waluta ta zastąpiła będący w obiegu w latach 1872 - 2000 sucre. Została ona zastąpiona dolarem z powodu kryzysu gospodarczego.

7. Napo jest najdłuższą rzeką tego kraju - płynie ona przez 800 kilometrów.

8. Polonia w Ekwadorze liczy około 300 osób.

Z czego słynie Ekwador?

Z czego słynie Ekwador?

Ekwador ciekawostki

1. Jedynie dwa kraje Ameryki Południowej nie graniczą z Brazylią - są nimi Chile i właśnie Ekwador.

2. Prawo w tym kraju przewiduje sytuację, w której mężczyzna zwraca swoją żonę jej rodzicom. Następuje to w momencie, gdy ów mężczyzna dowie się, iż jego wybranka nie była dziewicą w ich noc poślubną.

3. Leżący na południe od miasta Quito wulkan Cotopaxi jest jednym z najwyższych czynnych na świecie. Wznosi się on na wysokość 5897 metrów n.p.m.

4. Jednym z przysmaków kuchni ekwadorskiej jest Cuy, czyli pieczona świnka morska. Podawana jest razem z żabkami i pazurkami. Niektóre restauracje umożliwiają wybór żywej jeszcze świnki. No to smacznego.

5. Pozostając w kuchni - zupy często podawane są z popcornem. To podobny dodatek jak chleb, czy grzanki.

6. Z pewnością na filmach nie raz widziałeś starszego Pana w kapeluszu typu panama. Pochodzi on nie z Panamy, a właśnie z Ekwadoru.

7. Ranking potencjału militarnego przeprowadzony w 2017 roku sklasyfikował Ekwador na 70. miejscu. Armia tego kraju składa się ze 158 500 osób, z czego 40 000 stanowi aktywny personel. Ekwadorskie wojsko posiada w swoim arsenale 122 samoloty, 232 czołgi oraz 19 okrętów. Rocznie na armię przeznacza się 2,4 miliardy dolarów.

8. Statystyczna kobieta w Ekwadorze rodzi średnio 2.3 dzieci.

9. Mieszkańcy tego kraju posługują się językiem hiszpańskim. Co ciekawe, nazwa pasty "Colgate" w tym właśnie języku tłumaczy się jako "idę się powiesić".

10. Kobiety prawo do głosowania otrzymały w 1929 roku.

11. Zastanawiałeś się kiedyś, gdzie znajduje się Środek Świata? Właśnie w Ekwadorze, a dokładniej w mieście Mitad del Mundo. Będąc tutaj można jednocześnie stanąć na dwóch półkulach. Na domniemanej linii równika wzniesiono trzydziestometrowy obiekt. Równik miał zostać wyznaczony linią przechodzącą przez plac, jednak w rzeczywistości równik ma się znajdować 240 metrów na południe.

12. Kraj ten należy do jednych z największych producentów i eksporterów bananów. Robiąc zakupy na okolicznych targowiskach, można się zdziwić, jaki kształt oraz kolor może przybrać banan.

13. Oddalone o około tysiąc kilometrów od lądu wyspy Galapagos należą do Ekwadoru.

14. Stolica Ekwadoru - Quito - boryka się z problemem korków ulicznych w centrum miasta. Władze postanowiły go rozwiązać poprzez wprowadzenie systemu "pico y placa", co w tłumaczeniu oznacza "szczyt i tabliczka". System jest dość prosty w działaniu. Funkcjonuje on od poniedziałku do piątku w godzinach szczytu - 7:00 - 9:30 oraz 16:00 - 19:30. I tak w tych godzinach samochody, których numery rejestracyjne kończą się na 1 i 2 mają zakaz jazdy po mieście. We wtorek zakaz dotyczy numerów 3 i 4, w środę 5 i 6, w czwartek 7 i 8, a w piątek jak się można domyślić 9 i 0.

Ekwador ciekawostki

Ekwador ciekawostki

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa