Macedonia ciekawostki - z czego słynie Macedonia?

Macedonia ciekawostki - z czego słynie Macedonia?

Ciekawostki o Macedonii

Macedonia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, z jakiego powodu Macedonia i Grecja są w ciągłym konflikcie oraz co rozwścieczyło przywódcę Jugosławii w 1963 roku.

1. Macedonia uniezależniła się od wpływów Jugosławii 8 września 1991 roku.

2. Porównując zajmowane terytorium kraj ten jest 12-krotnie mniejszy od Polski.

3. Korab to najwyższy szczyt Macedonii o wysokości 2764 metrów n.p.m. Znajduje się on w Górach Dynarskich na granicy trzech państw Albanii, Kosowa i Macedonii.

4. Flaga Macedonii w kształcie prostokąta przedstawia żółte słońce z ośmioma promieniami na czerwonym tle. Barwa czerwona stanowi narodowy kolor, zaś słońce odwołuje się do hymnu tego kraju.

5. Macedonia zamieszkiwana jest przez około 500 Polaków.

6. Wardar to najdłuższa rzeka kraju przepływająca przez 320 km.

7. W kraju tym żyje obecnie nieco ponad 2 miliony osób. W porównaniu z rokiem 1955 populacja zwiększyła się o 600 tysięcy osób. Przyszłe prognozy wskazują, iż w roku 2050 będzie tam żyło 1,9 miliona osób.

Macedonia ciekawostki

1. Grecja i Macedonia od blisko 30 lat są w ciągłym konflikcie. Grecy żyją w przekonaniu, że to właśnie oni są spadkobiercami starożytnej Macedonii i nie potrafią zaakceptować faktu, że ich sąsiad ma w swojej nazwie ten człon. Konflikt ten przybrał na sile w latach 1992-1995. Powodem była flaga Macedonii, która przedstawiała wówczas złotą gwiazdę z szesnastoma promieniami - Grecy uważają ją za swój symbol narodowy.

2. W 1963 roku w obecną stolicę Macedonii - Skopje - nawiedziło trzęsienie ziemi. Gdy informacja o tym wydarzeniu dotarła do ówczesnego przywódcy Josipa Broz Tito, ten postanowił pojechać na miejsce. Mieszkańcy miasta na widok swojego wodza zaczęli wiwatować. Ten widok rozzłościł przywódcę Jugosławii, który zaczął rozganiać tłum. W jego opinii te osoby powinny pomagać ofiarom kataklizmu.

3. Co nie jest zakazane, jest dozwolone. Macedończycy palą w każdym możliwym miejscu - autobusach, sklepach, czy restauracjach.

4. Dorosły Macedończyk każdego roku wypija średnio 6,7 litra czystego alkoholu. Najmocniejszym narodowym trunkiem jest Rakija.

5. Zgodnie ze stanem na dzień 1 marca 2016 płaca minimalna wynosi 182 dolary miesięcznie. Tydzień roboczy liczy 40 godzin.

Gdzieś na Jeziorem Ochrydzkim - Macedonia ciekawostki

Gdzieś na Jeziorem Ochrydzkim - Macedonia ciekawostki

6. Kanion Matka to jedna z największy atrakcji Skopje obejmująca blisko 5000 hektarów. Znajduje się w odległości około 15 kilometrów od centrum. W 1938 roku wybudowano tam tamę, w wyniku czego powstało sztuczne jezioro (Jezioro Matka).

7. Najwyższym budynkiem Macedonii jest MRT Center (siedziba macedońskiej telewizji i radia) o wysokości 70 metrów. Jednak już niedługo mianem najwyższego obiektu w kraju będą mogły się poszczycić Wieże Cevahir o planowanej wysokości 142 metrów.

8. W rankingu potencjału militarnego z 2017 roku Macedonia znalazła się na 118 miejscu. Jej armia składa się z 24 tysięcy żołnierzy, z czego 8 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 20 samolotów, 31 czołgów i 330 opancerzonych wozów. Każdego roku władze przeznaczają 108 milionów dolarów na modernizację wojska.

Flaga Macedonii

Flaga Macedonii

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa