Hiszpania ciekawostki i informacje

Hiszpania ciekawostki i informacje

Ciekawostki o Hiszpanii

Hiszpania ciekawostki - dowiedz się z czego słynie ten kraj, gdzie istnieje możliwość odwiedzenia restauracji wybudowanej w kraterze wulkanu oraz dlaczego gdy wybierasz się do kina, zamiast biletu na seans zakupisz marchewkę.

1. Wybierając się na seans do hiszpańskiego kina zamiast biletu zakupisz... marchewkę. Dlaczego zamiast biletu sprzedawane jest warzywo? To proste, aby ominąć kwestię podwyżki podatków. Za sprzedaż marchewki należy odprowadzić 4 procent podatku, natomiast od biletu na film 21 procent. Oczywiście po zakupie marchewki, widz otrzymuje to po co przyszedł – całkowicie darmową projekcję filmu.

2. Hiszpańska drużyna koszykówki musiała zwrócić swoje złote medale wygrane podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Sydney w 2000 roku, kiedy okazało się, że w dwunastoosobowej drużynie grało tylko dwóch niepełnosprawnych zawodników, a reszta udawała niepełnosprawność. Cała sprawa ujrzała światło dzienne dzięki dziennikarskiego śledztwa Carlosa Ribagorda. Udowodnił on, iż hiszpański komitet olimpijski orzekający niepełnosprawność w rzeczywistości nie zbadał stopnia upośledzenia zawodników.

3. Na jednej z Wysp Kanaryjskich - Lanzarote - w Parku Narodowym Timanfaya znajduje się najprawdopodobniej jedyna na świecie restauracja, w której szef kuchni i jego kucharze mają do dyspozycji grilla zasilanego ciepłem z ciągle czynnego wulkanu. Pomysł na tę dość nietypową restaurację narodził się w głowie Cesara Manrique w 1970 roku. Lokal powstał dookoła wielkiego krateru, natomiast "dziurę w ziemi", z której wydobywa się żar przykryto grillem. Przygotowywane są na nim wszelkie dania serwowane w tej restauracji. Wielbiciele kiełbasek z grilla zapłacą za nie około 8 euro.

Hiszpania informacje

Hiszpania ciekawostki

1. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest 1,6 raza większy od Polski.

2. Hiszpania jest obecnie (2018 r.) zamieszkiwana przez ponad 46 miliony osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja tego kraju wzrosła o 17 milionów osób. Zgodnie z prognozami do 2050 roku współczynnik ten zmaleje o dwa miliony. Gęstość zaludnienia w tym kraju wynosi 94 osoby na kilometr kwadratowy.

3. Religią wiodącą jest katolicyzm wyznawany przez 73% społeczeństwa.

4. Najwyższym punktem tego kraju jest leżący na Teneryfie stratowulkan Pico del Teide. Ten szczyt wulkaniczny wznosi się na 3718 metrów n.p.m. To nie tylko najwyższy szczyt Hiszpanii, ale także wysp atlantyckich.

5. Hiszpańska flaga to prostokąt składający się z trzech poziomych pasów. Znajdujące się w górnej i dolnej części pasy czerwone są węższe względem umieszczonego na środku pasa żółtego. Na środkowym pasie z lewej stronie umieszczono godło królewski. Oficjalnie barwy tego kraju nie posiadają żadnego znaczenia. Niektórzy wskazują jednak, iż nawiązują one do herbu dawnego Królestwa Aragonii. W potocznym rozumieniu czerwony symbolizuje krew toreadora, zaś żółty ma być piaskiem leżącym na arenie walk byków.

6. Ebro to najdłuższa rzeka kraju przepływająca przez 930 km.

Valldemossa - niewielka miejscowość wśród gór Sierra de Tramuntana

Valldemossa - niewielka miejscowość wśród gór Sierra de Tramuntana

Hiszpańskie prawo

1. W Hiszpanii, podobnie jak Grecji, Włoszech oraz Niemczech, przyznawanie świątecznego bonusu Bożonarodzeniowego nakazany jest przez prawo.

2. Hiszpania to pierwszy europejski kraj, który wniósł zakaz palenia w miejscach pracy oraz barach.

3. Od 2005 roku dozwolone są małżeństwa tej samej płci.

4. Zbrodnią jest zniesławianie osoby martwej.

Ciekawostki o Hiszpanach

1. Język hiszpański jest drugim na świecie najczęściej używanym z liczbą 410 milionów osób, dla których jest to rodzimy język.

2. Co roku na Ibizie turyści zostawiają około 143 milionów euro.

Z czego słynie Hiszpania?

1. Archeolodzy znaleźli na terenie Hiszpanii szczątki 12-osobowej grupy neandertalczyków, którzy zostali zabici, zmasakrowani oraz zjedzeni przez innych ludzi około 42 tysiące lata temu.

2. W 1930 roku rząd Stanów Zjednoczonych zablokował i zwrócił listy nadane z Hiszpanii, na których znajdował się znaczek prezentujący nagą kobietę - był to pierwszy tego typu znaczek.

3. W 2002 roku, 30 żołnierzy z oddziału brytyjskiej piechoty morskiej przypadkowo najechało Hiszpanię.

4. Nazwa kraju wywodzi się od słowa Ispania, co oznacza ziemię królików.

5. Najpopularniejszy klub piłki nożnej to Real Madryt z ponad 228 milionem wiernych kibiców. Co więcej, jest to najcenniejsza drużyna sportowa na świecie. Wartość marki wyceniana jest na 3.3$ biliony, natomiast roczne przychody sięgają 650$ milionów.

6. Hiszpania nie uczestniczyła w I ani II Wojnie Światowej.

7. Sagrada Família, to kościół znajdujący się w Barcelonie budowany już przeszło sto lat. Koniec budowy przewidziany jest na 2026 rok.

Ciekawostki o Hiszpanii - La Sagrada Familia w Barcelonie

Ciekawostki o Hiszpanii - La Sagrada Familia w Barcelonie

Wszystko o Hiszpanii

1. Stan zagrożenia kameleona w Hiszpanii został zmieniony z "zagrożony" na "bliski zagrożeniu", gdy odkryto, że wyniki zostały bardzo zaniżone. Eksperci przeprowadzający spis nie zdołali zauważyć większości kameleonów, ponieważ były one tak dobrze zakamuflowane.

2. W latach 1939-1989 około 300 tysięcy noworodków zostało skradzionych w szpitalach przez lekarzy, pielęgniarki, księży oraz zakonnice i włączone je do handlu dziećmi. Rodziców informowano, że dziecko zmarło.

3. Muzeum Jurajskie w Asturii na jednej ze swoich wystaw prezentuje szkielet dwóch dinozaurów z rodziny tyranozaurów uprawiających seks.

4. Zip Line
Z jednego z andaluzyjskich wzgórz za 15 euro istnieje możliwość skorzystania z międzynarodowego zjazdu linowego i podróży z Hiszpanii do Portugalii. Co więcej taki zjazd umożliwia podróż w czasie, gdyż w Portugalii obowiązuje inna strefa czasowa.

5. Spośród wszystkich krajów europejskich, Hiszpania jest krajem z największą ilością barów.

6. Hiszpania ma 4964 km linii brzegowej oraz 8000 km plaż.

7. Puerta del Sol (plac znajdujący się w Madrycie) jest geometrycznym środkiem kraju.

8. Tradycyjnie w Hiszpanii posiada się dwa nazwiska - pierwsze od ojca, drugie od matki. Jednak zgodnie z nowym prawem w zakresie równości płci, tradycja ta jest obecnie zmieniana, aby faworyzować nazwisko matki.

9. Pablo Picasso to jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku. Jednak niewiele osób będzie w stanie powtórzyć jego całe nazwiska - Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso.

10. W Stanach Zjednoczonych żyje więcej osób władających językiem hiszpańskim niż w samej Hiszpanii. Są to głównie obywatele Meksyku.

11. Osiąganie dobrych wyników na Igrzyskach Olimpijskich z pewnością nie jest domeną państw z Półwyspu Iberyjskiego. Hiszpania w klasyfikacji generalnej wszystkich letnich Igrzysk ma w swoim dorobku jedynie 37 medali. Sąsiad tego kraju - Portugalia - wypada jeszcze gorzej z zaledwie 4 krążkami. Dla porównani Polacy w klasyfikacji wszech czasów zdobyli 64 złote medale i ten wynik plasuje nas na 19. miejscu. 

12. W opublikowanym rankingu potencjału militarnego z 2018 roku Hiszpania została sklasyfikowana na 19. miejscu. Armia tego kraju liczy 174 tysiące osób z czego 50 tysięcy stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 524 samoloty, 327 czołgów, 2493 wozy opancerzone oraz 46 okrętów. Każdego roku na usprawnienie armii rząd przeznacza 11,6 miliarda dolarów.

13. Największymi miastami w Hiszpanii są Madryt, Barcelona i Walencja.

Jeśli spodobał Ci się artykuł Hiszpania ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Hiszpania ciekawostki dla dzieci

1. Choć każdy to wie, musimy wspomnieć, że stolicą Hiszpanii jest Madryt.

2. Od 2002 roku w tym kraju płatności w sklepach odbywają się w europejskiej walucie (Euro). Wcześniej płacono pesetą hiszpańską (1 euro to 166 pesety).

3. Warszawę oraz Madryt w linii prostej dzieli dystans 2 293 km. Gdyby ktoś chciał pokonać trasę między tymi dwoma stolicami pieszo, pokonałby dystans 2 639 km, co zajęłoby około 542 godziny ciągłego marszu. To około 3.518.666 kroków.

4. Hiszpania graniczy z pięcioma krajami: Portugalią, Gibraltarem, Marokiem, Francją i Andorą.

5. Według danych z 2014 roku Hiszpanię zamieszkuje 47,737,941 osób.

6. Hiszpania pod względem wielkości zajmuje 52. miejsce na świecie z powierzchnią całkowitą 504 645km².

7. Porównując Hiszpanię do naszego kraju, jest ona 1,6 razy większa.

8. Dewizą kraju: Plus Ultra (Wciąż dalej).

9. Marsz Królewski obowiązujący od 1770 roku, to jeden z nielicznych hymnów posiadających jedynie melodię bez oficjalnie zatwierdzonych słów.

Hiszpania ciekawostki - słoneczna Barcelona

Hiszpania ciekawostki - słoneczna Barcelona

Ceny w Hiszpanii

Hola! Cześć!

Hola! Cześć!

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa