Norwegia ciekawostki, z czego słynie

Norwegia ciekawostki, z czego słynie

Ciekawostki o Norwegii

Norwegia ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, które miasto oświetlane jest "sztucznym słońcem" oraz dlaczego Norwegowie musieli płacić 150 zł za kostkę masła. Te informacje wprawią Cie w osłupienie.

1. Rjukan to miasteczko znajdujące się 150 km na zachód od stolicy Norwegii. Zamieszkuje je jedynie 3500 osób. Co w nim takiego niezwykłego? Fakt, że każdego roku, gdy zbliża się zima, jego mieszkańcy zaczynają zmagać się z poważnym problemem - ciemnościami ogarniającymi miasto. Problem próbowano rozwiązać przez blisko sto lat. Rozwiązano go dopiero w 2013 instalując na wzgórzu system luster, który rozświetla centralny punkt w mieście. Instalacja bywa nazywana "sztucznym słońcem". [Rjukan - sztuczne słońce]

2. W Trondheim znajduje się winda rowerowa, która pomaga rowerzystom wjechać pod stromą górkę. Funkcjonuje ona w tym mieście od 1993 roku i od momentu uruchomienia skorzystała z niej ponad 200 000 rowerzystów. Na odcinku 130 metrów w jednym momencie może wjeżdżać 5 osób z prędkością 7,2 km/h. [Winda rowerowa]

Norwegia ciekawostki

1. Jako niepodległy kraj istnieje od 7 czerwca 1905 roku. Tego dnia została rozwiązana unia ze Szwecją.

2. Galdhøpiggen to najwyższy szczyt tego kraju. Leży w niedalekiej odległości od maista Lom w Parku Narodowym Jotunheimen. Góra wznosi się na wysokość 2469 metrów n.p.m. Pierwsze odnotowane wejście miało miejsce w 1850 roku.

3. Flaga Norwegii w kształcie prostokąda składa się z niebiesko-białego krzyża skandynawskiego umieszczonego na czerwonym tle. Czerwona bartwa nawiązuje do ilości przelanej krwi w walkach o niepodległość. Kolor niebieski symoblizuje położenie kraju nad otwartą wodą. Jako oficjalny symbol narodowy została wprowadzona 13 lipca 1821 roku.

4. Norwegię zamieszkuje 5,3 miliona osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja wzrosła o 1,9 miliona. Prognozy na 2050 rok wskazują, iż będzie się ona nadal zwiększać i wyniesie 6,8 miliona.

5. Polonia w Norwegii liczy około 95 tysięcy osób.

6. Religią wiodącą jest Luteranizm wyznawany przez 83% społeczeństwa.

7. Glomma to najdłuższa rzeka przepływająca prze 623 km.

2norwegia-compressor.jpg

Norwegia ciekawostki prawne

1. W niedziele obowiązuje zakaz handlu, sklepy spożywcze nie mogą być otwarte. Jedyne zakupy są możliwe na stacjach benzynowych i kioskach.

2. Każda wydana norweska książka jest kupowana w ilości 1000 sztuk przez rząd i rozsyłana do bibliotek publicznych.

3. Allemansrätten to niepisane prawo obowiązujące między innymi w Norwegii (ale także w Szwecji i i Finlandii) tłumacząc na język polski oznacza prawo wszystkich ludzi. Mówi ono, ze każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą, a wynika ono z przekonania, że człowiek jest jej integralną częścią. W praktyce wygląda to tak, że każda osoba może korzystać z lasów (tych państwowych, jak i prywatnych) korzystając z ich na swój sposób.

4. W 1905 roku ogłoszono zniesienie kary śmierci w czasie pokoju. Jej całkowite zniesienie nastąpilo w 1979 roku. W praktyce ostatnią egzekucję w czasie pokoju wykonano 25 lutego w Loeten. Ówczesną metodą pozbawiania życia było ścięcie głowy toporem. Jednak prawo ciągle dopuszczało karę śmierci za przestępstwa wojenne. W 1945 roku pozbawiono życia 37 osób za przestępstwa związane z II Wojną Światową. Ostatnią osobą był premier kolaboracyjnego rządu Vidkun Quisling.

5. Vinmonopolet - to specjalny punkt monopolowy zarządzany przez państwo, w którym dopuszcza się sprzedaż alkoholu z większą zawartością 4,75%. W średnich miasteczkach można znaleźć dwa takie sklepy.

6. Norwegia kieruje się zasadą "zero tolerancji" dla kierowców prowadzących samochód po spożyciu alkoholu. Gdy policjant zatrzyma taką osobę do kontroli, kierowca trafia na 30 dni do więzienia, traci prawo jazdy oraz musi ponownie podchodzić do egzaminu, a także płaci mandat w wysokości 10% swoich rocznych zarobków. To nie jest kraj dla osób jeżdżących "po jednym piwku".

7. Każde gospodarstwo domowe, które posiada odbiornik telewizyjny zmuszone jest płacić abonament telewizyjny. Roczny podatek za posiadanie własnego telewizora w domu wynosi blisko 1000 zł. Płaci go każdy, gdyż jego niepłacenie związane jest z wizytą Pana z NRK. Co więcej, kupno telewizora bez opłaconego abonamentu jest niemożliwe.

8. Wprowadzone w 2009 roku prawo dotyczące kupna usług seksualnych zabrania korzystania z usług prostytutek, jednak zezwala na odpłatne świadczenie takich usług. Zabronione jest kupowanie, jednak sprzedawanie jest całkiem legalne. Prawo ma za zadanie ścigać klientów, a nie osoby świadczące takie usługi.

9. Transmitowanie walk bokserskich w telewizji było całkowicie zakazane do końca lat 80. Wynikało to z poglądu, iż boks jako sport jest niemoralny.

10. W dniu wyborów obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży alkoholu. Zakaz sprzedaży obowiązuje także w każdą niedziele. W tygodniu natomiast sprzedawany jest do godziny 20, w sobotę zaś tylko do 18.

11. Årsavgift to coroczny podatek drogowy płacony przez właścicieli pojazdów. Prostymi słowami - opłata za korzystanie z publicznych dróg. Jego wysokość zależy od rodzaju posiadanego pojazdu (podatek dla samochodów osobowych wynosi około 1280 zł). Ponadto, ubezpieczając swój pojazd należy zadeklarować ile kilometrów mamy zamiar przejechać i od tej ilości zależy wysokość ubezpieczenia. Jeśli ta wartość zostanie przekroczona, prowadzący pojazd nie posiada ubezpieczenia.

12. W Norwegii striptiz jest formą sztuki i to właśnie z tego tytułu należy rozliczać podatek.

13. Kierowanie reklam dla dzieci poniżej 12 roku życia jest zakazane zarówno w Norwegii, jak i w Szwecji.

14. Do 2009 roku w Norwegii zabroniona była sprzedaż napoju energetycznego Red Bull ze względu na wysoką zawartość tauryny i kofeiny, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie.

Norwegia ciekawostki - stadion w Henningsvær

Norwegia ciekawostki - stadion w Henningsvær

Ciekawostki o Norwegach

1. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich mających miejsce w 2014 roku w Soczi, rosyjskie władze zabroniły reprezentacjom wwożenia własnych produktów spożywczych do Soczi. Wyjątek zrobiono dla norweskiej biegaczki Therese Johaug, która wzięła ze sobą ponad 60 kilogramów koziego sera, od którego jest uzależniona.

2. Norweską wyspę Svalbard zamieszkuje więcej niedźwiedzi polarnych niż ludzi. Wszyscy mieszkańcy posiadają broń.

3. Wszyscy więźniowie posiadają internet w swoich celach.

4. Najpopularniejszymi norweskimi imionami są Odd oraz Even.

Norwegia ciekawostki historyczno-kulturalne

1.W 2011 roku Norwegowie popadli w "kryzys maślany". Norweski rynek potrzebował kilka tysięcy ton masła więcej, niż był w stanie wyprodukować. Na niekorzystną sytuację miały wpływ między innymi wysokie opady i niska produkcja mleka w tym kraju. Zaczęto importować ten produkt, jednak nie było to takie proste, a wszystko z powodu wysokiego cła nakładanego na żywność wynoszącego aż 400 procent. Kryzys pojawił się w okresie przedświątecznym, w którym masło wykorzystywane jest do pieczenia tradycyjnych ciast. Norwegowie wpadli w panikę, półki sklepowe były puste, a cena za kostkę masła na czarnym rynku dochodziła do 150 zł. Sąsiedzi nie dali zginąć Norwegom - zarówno Szwecja, jak i Dania wysłały kontenery z masłem, aby uratować święta w Norwegii.

2. Reprezentacja Norwegii w piłce nożnej może poszczycić się bardzo dobrymi wynikami w starciach z Brazylią. W historii starć obu tych reprezentacji, Norwegowie nigdy nie ulegli - w czterech oficjalnych spotkaniach dwa razy odnieśli zwycięstwo, dwa razy padł remis.

3. Spinacz biurowy będący na wyposażeniu praktycznie każdej firmiy zostały wynaleziony i opatentowany przez Norwega Johana Vaalera w 1899 roku.

4. Gwardia Królewska (Hans Majestet Kongens Garde) to elitarny batalion piechoty z Oslo. To główna jednostka wojskowa strzegąca bezpieczeństwa rodziny królewskiej oraz ochraniająca Pałac Królewski w Oslo, a także pozostałe królewskie rezydencje. W jej skład wchodzi 900 żołnierzy, blisko 400 rekrutów oraz pingwina królewskiego. Nils Olav - bo tak ma na imię - stał się maskotką norweskiej armii w 1972 roku. Na co dzień przebywał w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu, jednak okazjonalnie pojawiał się na paradach gdzie był gościem honorowym. Jego kariera przebiegała błyskawicznie - w 1982 roku awansował na stanowisko kaprala, natomiast 1987 roku został sierżantem. Niestety niedługo po tym wydarzeniu zmarł, jednak pamięć o nim nie minęła i 18 sierpnia 2005 roku uzyskał tytuł szlachecki. Ze względu na powstały wakat, norweska armia musiała uporać się z cierpieniem i wybrać jego następce o imieniu Nils Olav II.

5. Norweski kanał NRK słynie z pokazywania dość długi i mało ciekawych relacji (mało ciekawych w naszej ocenie, być może Norwegowie w ich trakcie byli zapatrzeni w szklany ekran, jednak tego nie wiemy). W lutym 2013 roku widzowie tego kanału mogli podziwiać i ekscytować sie podtrzymywaniem ognia w kominku przez blisko 12 godzin. Przeprowadzono także 10-godzinną relację z podróży pociągu z Oslo do Bergen. Kolejnym ciekawym programem był 18-godzinna relacja z tarła łososia.

6. Od czasu zakończenia II Wojny Światowej w tym kraju zginęło tylko 10 funkcjonariuszy policji.

7. Każdego roku począwszy od 1947, Londyn otrzymuje gigantyczną choinkę w prezencie od Norwegii w podzięce za uzyskaną pomoc w trakcie trwania II Wojny Światowej.

Norwegia ciekawe miejsca

1. Preikestolen to najsłynniejszy norweski klif. W samym okresie letnim przybywa tutaj blisko 130-tysięcy turystów. Roztaczający się widok z góry jest niesamowity i dostarcza niezapomnianych wrażeń. [Przeczytaj więcej o Kamiennym pulpicie]

Ciekawostki o Norwegii

1. Blisko 99% energii elektrycznej produkowana jest w elektrowniach wodnych. Co ciekawe, na jednego mieszkańca Norwegii przypada 28000 KWh energii (w Polsce ta wartość wynosi około 4000 KWh).

2. Osoby lubiące zakrapiane imprezy mogą mieć problem, aby odnaleźć się w tym kraju. Cena za 0,5 l wódki waha się od 250 NOK (około 134 zł) wzwyż.

3. W związku z głośnym zamachem Andersa Breivika większość sklepów zdecydowało się wycofać ze sprzedaży gry wojenne, które mogą negatywnie wpływać na społeczeństwo.

4. Uczelnie publiczne w Norwegii świadczą bezpłatną edukację dla wszystkich osób bez względu na obywatelstwo.

5. Szwedzi importują norweskie śmieci do wytwarzania ciepła i energii. Co więcej Norwegowie płacą za możliwość pozbycia się niepotrzebnych odpadów. To się nazywa biznes.

6. Norwegia będzie pierwszym krajem na świecie, który całkowicie wyłączy radia FM w 2017 roku. Ich nadawanie będzie odbywało się w sposób cyfrowy.

7. W tym kraju zakazana jest kastracja lub sterylizacja psa, chyba że pojawiają się szczególne okoliczności.

8. Norwescy więźniowie nie mogą narzekać na kiepskie warunki. W placówce o zaostrzonym rygorze w Halden każda cela wyposażona została w telewizor LCD, łazienkę z natryskiem oraz puszyste białe ręczniki

9. W rankingu potencjału militarnego Norwegia została sklasyfikowana na 36. miejscu. Armia liczy 72,5 tysiąca osób, z czego 26,5 tysiąca stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 128 samolotów, 52 czołgi, 684 wozy opancerzone i 62 okręty. Każdego roku rząd przeznacza 7 miliardów dolarów na modernizację.

10. Najwyższy budynek kraju znajduje się w Oslo. Mieści się w nim Hotel Radisson Blu Plaza. Obiekt wznosi się na wysokość 117 metrów i składa z 37 pięter. Powstał w 1990 roku.

11. Na terenie kraju znajduje się 67 lotnisk, z czego 28 posiada utwardzoną nawierzchnię.

12. Pociągi poruszają się po torach o długości 4250 km.

13. W Norwegii znajduje się 93,870 km dróg, z czego 75,754 km posiada utwardzoną nawierzchnię.

Jeśli spodobał Ci się artykuł Norwegia ciekawostki, być może zainteresują Cie także pozostałe teksty z tej serii. Po więcej kliknij tutaj.

Ciekawostki o Norwegii - kolorowe domy w Trondheim

Ciekawostki o Norwegii - kolorowe domy w Trondheim

Norwegia - przepiękne krajobrazy

Norwegia - przepiękne krajobrazy

Norwegia ciekawostki dla dzieci

1. W porównaniu do Polski, kraj ten jest 1,2 razy większy.

2. Szwecja stała się domem dla blisko 70 tysięcy Polaków.

3. Przeciętny Norweg żyje 79,5 lat.

4. Od niedawna w Norwegii jeżeli w jakiejś sytuacji panuje totalny chaos i zamieszane, stosuje się powiedzenie, że "jest jak w polskim rządzie".

5. Nazwa tego kraju pochodzi od staro-nordyckiego słowa nord vegen (droga na północ).

6. Raczej nie zaskoczymy nikogo tą informacją, ale napisać wypada - Oslo jest stolicą Norwegii oraz jego największym miastem.

7. Odległość w linii prostej  pomiędzy naszą stolicą a Oslo wynosi 1065 km. Pokonanie tej trasy możliwe jest samochodem, jednak z pewnością jedno tankowanie nie wystarczy - do przejechania jest aż 1605 km (trasa ta obejmuje przeprawę promem). Najłatwiej jednak dostać się do Oslo kupując bilet lotniczy.

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa