Chorwacja ciekawostki, z czego słynie

Chorwacja ciekawostki, z czego słynie

Ciekawostki o Chorwacji

Chorwacja ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, skąd pochodzą dalmatyńczyki, w jakich miastach nagrywano "Grę o Tron" oraz gdzie znajduje się najmniejsze miasto na świecie. Poznaj ciekawostki o Chorwacji, których nie znasz.

1. Chorwacja jako niepodległe państwo istnieje od 25 czerwca 1991 roku. Tego dnia uniezależniła się od Jugosławii.

2. Biorąc pod uwagę zajmowane terytorium, kraj ten jest 5,5 raza mniejszy od Polski.

3. Najwyższy szczyt tego kraju Vrh Dinare wznosi się na wysokość 1830 metrów n.p.m. Bywa nazywany także Dinara lub Sinjal. Mieści się w Górach Dynarskich.

4. Flaga chorwacka w kształcie prostokąta składa się z trzech poziomych pasów w kolorach - czerwonym, białym i niebieskim. W centralnej części mieści się herb tego kraju. Pierwotna flaga Chorwatów została wprowadzona w 1848 roku we wspomnianych wcześniej barwach. Herb został na niej umieszczony wraz z proklamowaniem niepodległości w 1941 roku. Ostateczny wzór został przyjęty 22 grudnia 1990 roku.

5. Polonia w tym kraju liczy około 1500 osób.

6. Religią wiodącą jest katolicyzm wyznawany przez ponad 87% społeczeństwa.

Ciekawostki o Chorwacji - Park Narodowy Jezior Plitwickich

Ciekawostki o Chorwacji

Chorwacja ciekawostki - kraj, w którym możesz moczyć stopy w ciepłym morzy w otoczeniu pięknych gór

1. Chorwacja oprócz części kontynentalnej posiada także ponad 1200 malowniczych wysp. Mniej więcej 50 z nich jest na co dzień zamieszkałych.

2. Zastanawiałeś się kiedyś skąd wywodzą się dalmatyńczyki? Teraz się dowiesz! Wystarczy przenieś się do jednego z czterech historycznych regionów Chorwacji, a dokładniej do Dalmacji, gdzie pełniły one rolę psów gończych. W XVIII wieku zdecydowano się na sprowadzenie dalmatyńczyków do Wielkiej Brytanii.

3. Pozostając w temacie zwierzęcym warto wspomnieć o kunach. W średniowieczu na terenie tego kraju intensywnie handlowano skórami tych zwierząt. Obecnie są one symbolem środka płatniczego - nazwa chorwackiej waluty to właśnie kuna (mniejszą jednostką są lipy).

4. Jeśli zastanawiasz się jaką pamiątkę przywieźć z Chorwacji, jedną z opcji jest krawat. Niewiele osób ma świadomość, ale nie są one wynalazkiem włoskich, czy francuskich projektantów, a właśnie Chorwatów. Zwyczaj ich noszenia narodził się już kilka wieków temu, gdy żołnierze wyruszali na wojnę. Wówczas zakochane kobiety wręczały swoim mężczyznom bawełniane chusty, którzy zakładali je na szyję. Miał to być symbol miłości i wierności zakochanych. Wystarczyło, że będący daleko od domu mężczyzna spojrzał na chustę, a przypominał sobie o swojej kobiecie.

5. Oczywistym faktem jest, iż w tym kraju mieszkańcy porozumiewają się po chorwacku. Jednak w zależności od regionu mogą występować różne dialekty. I tak, dla przykładu mieszkańcy wsi Bednja mogą mieć problem z komunikacją z Chorwatami mieszkającymi na wyspie Lastovo.

6. Kolumny amerykańskiego Białego Domu zbudowano z marmuru, który został sprowadzony z chorwackiej wyspy Brač.

7. O takiej fontannie marzy każdy! Co roku 1 kwietnia w mieście Ludberg z okazji Dnia Centrum Świata ze wszystkich fontann w mieście zamiast wody wypływa wino.

8. Otaczający chorwackie wybrzeże Adriatyk został uznany za najczystsze morze na świecie.

9. Kojarzysz serial "Gra o Tron"? Wiele scen powstało właśnie w chorwackich miastach, głównie w Dubrowniku, Splicie, Szybeniku, Parku Narodowym Krka oraz wyspie Hvar.

10. W sporządzonym w 2017 roku raporcie potencjału militarnego Chorwacja została sklasyfikowana na 72. miejscu. Armia tego kraju liczy 21 525 osób, z czego 18 525 stanowi aktywny personel. Wojsko ma do swojej dyspozycji 73 samoloty, 72 czołgi oraz 28 okrętów. Każdego roku na wojsko przeznaczane jet 958 milionów dolarów.

11. Udział w głosowaniach mogą brać osoby, które ukończyły 16 rok życia z założeniem, że są osobami pracującymi. Uczący się muszą poczekać jeszcze dwa lata, aż do uzyskania niepodległości.

Czerwone dachy Starego Miasta w Dubrowniku - Chorwacja ciekawostki

Czerwone dachy Starego Miasta w Dubrowniku - Chorwacja ciekawostki

Chorwacja ciekawe miejsca

1. Zgodnie z wpisem w Księdze Rekordów Guinnessa położone w centralnej części Istrii miasto Hum jest najmniejszym miastem świata. Na co dzień zamieszkuje je zaledwie 14 osób (niektóre ze źródeł wskazują, że może być ich o 10 więcej).

2. Chorwacja: Dubrownik

George Bernard Shaw - Irlandzki dramaturg, zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1925, a także zdobywca Oscara w 1938 roku – co łączy tę postać z chorwackim Dubrownikiem? Pisarz zaraz po swojej wizycie w tym mieście wypowiedział słowa "Jeśli chcesz zobaczyć raj na ziemi, przyjedź do Dubrownika" – i miał całkowitą rację. Poznaj z nami Dubrownik!

3. Lokrum – Wyspa Miłości

Każdy turysta odwiedzający Dubrownik, powinien umieścić na swojej liście „muszę zobaczyć” niewielką wyspę Lokrum. Starożytny klimat oraz tropikalna roślinność potrafi przenieść do innej rzeczywistości. Pamiętaj jednak, żeby nie spędzić tutaj nocy. Według legendy, każdy, kto się odważy nocować na Wyspie Miłości już się nie obudzi

4. Złoty Róg - Chorwacja

Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w Chorwacji, to nie zapomnij umieścić tego miejsca na swojej liście „muszę zobaczyć”. Chorwacki Złoty Róg, to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych plaż Adriatyku.

Kuchnia chorwacka - te specjały musisz skosztować!

1. Burek to rodzaj nadziewanego placka z ciasta filo, który występuje na Bałkanach w przeróżnych odmianach. W Chorwacji najczęściej nadziewany jest mięsem, szpinakiem bądź białym serem.

2. Mięsnym daniem kuchni bałkańskiej jest Ćevapčići. Przyrządzane jest z mięsa mielonego bądź siekanego, do którego można dodać cebulę, czosnek, przyprawy, a także śladowe ilości mąki. Tak doprawione mięso zwija się w rulonik i grilluje.

3. Narodowym napojem alkoholowym Chorwacji (a także innych krajów leżących na Bałkanach) jest rakija.

Makarska - Chorwacja

Makarska - Chorwacja

Chorwacja ciekawostki - Podświetlony most w Osijeku

Chorwacja ciekawostki - Podświetlony most w Osijeku

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa