Ciekawostki o Węgrzech
Węgry ciekawostki - dowiedz się dlaczego dla tego kraju liczba 96 jest taka ważna, dlaczego w Budapeszcie nie ma wieżowców oraz gdzie znajduje się węgierskie morze.
1. Miał być w Polsce, ale jest cały czas na Węgrzech. Oczywiście Budapeszt, stolica tego kraju.
2. Podobnie jak u nas, na Węgrzech płaci się rodzimą walutą, czyli forintami. Wypłacając pieniądze z bankomatu możemy poczuć się bogaczami - 10 000 forintów to 130 zł.
3. W linii prostej Warszawę i Budapeszt dzieli 545 kilometrów. Ten dystans spokojnie może zostać przejechany samochodem - trasa wydłuży się jednak do 870 kilometrów i zajmie 8 godzin i 30 minut. Kursują także bezpośrednie pociągi, jednak w tym przypadku w przedziale spędzimy około 15 godzin. Najłatwiej i najszybciej na langosza dostaniemy się samolotem.
4. Podobnie jak i my Węgrzy nie narzekają na brak sąsiadów, ich terytorium graniczy z - Serbią, Austrią, Chorwacją, Ukrainą, Rumunią, Słowenią i Słowacją.
5. Zgodnie z danym z 2016 roku kraj ten zamieszkuje 9.830.485 osób.
6. Pod względem powierzchni kraju Polska jest większa o 3,3 raza.
7. Szacuje się, iż w kraju tym na stałe przebywa około 15 tysięcy Polaków. Znaczna większość mieszka w Budapeszcie.
Węgry ciekawe miejsca
1. Budapeszt został naturalnie podzielony na dwie części przez przepływającą rzekę Dunaj. Jedna z nich nazywa się Buda, druga zaś Peszt. W tej pierwszej znajdują się główne zabytki kraju - zamek królewski, Wzgórze Gellerta, druga natomiast jest bardziej przystosowana do życia. Co ciekawe dwie części miasta zostały połączone dopiero po wybudowaniu Mostu Łańcuchowego w 1849 roku.
2. Jednym z symboli Węgier umieszczanych na większości pocztówek jest parlament. Pod względem wielkości jest on trzecim parlamentem na świecie. Jego budowa trwała blisko 17 lat. Co ciekawe kopuła znajdująca się w centralnej części budynki posiada taką samą wielkość, co kopuła Bazyliki św. Stefana - był to symbol równego traktowania spraw religijnych, jak i państwowych przez Węgrów. Obiekt jest otwarty dla turystów - bilet wstępu kosztuje około 24 zł (1750 HUF). Oczywiście nie wszystkie pomieszczenia są otwarte dla odwiedzających, całą trasę można pokonać w 45 minut.
3. Na Węgrzech nie ma drapaczy chmur. Parlament w Budapeszcie oraz wspomniana wcześniej Bazylia św. Szczepana to najwyższe budynki Budapesztu - oba mają wysokość 96 metrów. Najwyższym węgierskim budynkiem jest Bazylika w Ostrzyhomiu mierząca 100 metrów.
4. W Budapeszcie funkcjonuje bardzo dobrze rozwinięty system kolei podziemnej. Warto zaznaczyć, że metro w stolicy Węgier jest drugim najstarszym zaraz po londyńskim i najstarszym w kontynentalnej części Europy. Budowę pierwszej linii oznaczonej kolorem żółtym rozpoczęto w 1894 roku. Współcześnie stanowi ona atrakcję turystyczną - przystanki wyglądają nadal jak za dawnych czasów, a trasa pokonywana jest małymi, ciasnymi wagonikami ze specyficznym klimatem.
5. Jeśli potrzebujesz natchnienia poetyckiego bądź innego związanego z pisaniem musisz udać się do Budapesztu! Zgodnie z legendą, na każdego kto dotknie długopisu anonimowego pisarza znajdującego się w pobliżu Placu Bohaterów, spłynie wena i może stać się wielkim pisarzem.
6. W stolicy kraju mieści się największa synagoga w Europie - Wielka Synagoga. Zaraz po synagodze Bełza w Jerozolimie i Emanu-El w Nowym Jorku jest ona największa na świecie. Obiekt jest w stanie pomieścić 3000 osób jednocześnie.
Węgry ciekawostki historyczno-kulturalne
1. Czego możesz nie wiedzieć, ale długopis, którym sporządzasz notatki to wynalazek węgierskiego artysty László Bíró.
2. Zaraz, zaraz, ale tylko długopis? Nie, Kostkę Rubika otrzymaliśmy także od Węgra Ernő Rubika w 1974 roku.
3. Jezioro Balaton - największe jezioro znajdujące się na terytorium Węgier, ale i w części środkowej Europy. Choć nim nie jest przez Węgrów nazywane jest morzem. Tłumacząc nazwę Balaton oznacza ono błotniste jezioro.
4. Łącznie 16 nagród Nobla powędrowało w ręce Węgrów.
5. Gdy w Polsce obchodzi się Wigilie, na Węgrzech jest to Dzień Miłości. Tego dnia z założenia i w praktyce wszyscy uśmiechają się i są dla siebie życzliwi.
6. Liczba 96 jest bardzo ważna w tym kraju. Pierwszy król Madziarów Arpad został wybrany w 896 roku. Na obchody pierwszego tysiąclecia historii tego kraju otwarto pierwsze metro. Wysokość parlamentu w Budapeszcie wynosi 96 metrów, a co więcej prawo zabrania wzniesienia w tym mieście budynku wyższego niż właśnie ta liczba. Także hymn śpiewany w odpowiednim tempie powinien trwać 96 sekund.
7. 100 000 000 000 000 000 000 - może nam ktoś powiedzieć ile to jest?! Chyba sto trylionów - właśnie banknotem z tyloma zerami płacono w 1926 roku, dawna węgierska waluta nosiła nazwę Pengő. Nie ma co, ktoś tam był naprawdę bogaty.
8. Jedyny kraj, który rozpisał referendum odnośnie wstąpienia do struktur NATO to właśnie Węgry. Referendum przeprowadzono w 1999 roku.
9. Nie zdziw się jeśli pijąc z Węgrem alkohol, ten nie będzie skory do stuknięcia szklankami bądź butelkami z trunkiem. Zgodnie z legendą w 1848 roku dokonano egzekucji 13 żołnierzy węgierskich w Austrii, w trakcie której Austriaccy wznosili toast po każdej dokonanej egzekucji. W związku z tym Węgrzy odmawiają wznoszenia toastów w ten sposób, aby uczcić pamięć generałów.
10. Najpopularniejszym sportem na Węgrzech jest piłka nożna. Fani tego sportu do dziś wspominają pamiętny mecz z 1953 roku, kiedy Węgry pokonały Anglię 6:3 na stadionie Wembley w Anglii.
11. 13 grudnia obchodzone jest dzień św. Łucji. Tego dnia wykonuje się specjalne obrzędy mające chronić przed złym urokiem. Obowiązuje także bezwzględny zakaz wykonywania prac przez kobiety - wyjątek stanowi łuskanie fasoli lub skubanie pierza, ponieważ te czynności pomagają kurom łatwiej się nieść. Dawniej celebrując to święto przygotowywało się tzw. "krzesło czarownicy". Budowano je z określonej liczby i rodzajów drzewa, jednak nie można było do tego użyć gwoździ. Jeśli komuś udało się na nim stanąć podczas pasterki w kościele, ukazały mu się obecne na mszy czarownice. Od innych obecnych tam osób wyróżniały się one rogami.
12. Podczas Olimpiady w Melbourne Węgry rozegrały z ZSRR mecz piłki nożnej nazwany "krwią w wodzie". Spotkanie rozegrano 6 grudnia 1956 roku, krótko po krwawo stłumionym przez Armię Czerwoną powstania węgierskiego. W przeciwieństwie do powstania, mecz został wygrany przez Węgrów 4:0. Po kilku niezwykle brutalnych zagraniach woda zabarwiła się na czerwono. Była to krew Ervina Zádora, który został uderzony przez Walentina Prokopowa. Po latach strona węgierska przyznała, że sprowokowała radzieckiego sportowca.
Węgierska kuchnia
1. Jeśli lubisz paprykę będziesz w raju! W tym kraju uprawianych jest ponad 1000 rodzajów tego warzywa. Najostrzejsza odmiana jest ponoć 100 razy ostrzejsza od papryczki chili.
2. Unicum i Pálinka - tych narodowych specjałów alkoholowych musisz spożyć przebywając na Węgrzech.
3. Pierwszą restaurację McDonald's otwarto w 1988 roku.
4. Gulasz, kto z nas go nie lubi? To właśnie on jest narodową potrawą Węgier. Nie zapominajmy o langoszu.
Węgry ciekawostki o ludziach
1. Jeden z najpopularniejszych spekulantów walutowych, a także dość kontrowersyjna postać George Soros urodził się właśnie na Węgrzech. Jego imię i nazwisko brzmiało György Schwartz.
2. Węgierska gwiazda futbolu Ferenc Puskas nadal jest rekordzistą w liczbie zdobytych bramek w finałach Mistrzostw Świata.
Węgry ciekawostki prawne
1. Przejażdżka pod wpływem jest zakazana, w kraju prowadzana jest polityka "zero tolerancji".
Węgry ciekawostki pozostałe
1. Każdemu znajomemu mówicie, że język polski jest najtrudniejszym do nauki? A oni się zgadzają! To nie mieli do czynienia z węgierskim, który jest uważany za o wiele trudniejszy.
2. Na terytorium całego kraju mieści się łącznie 41 lotnisk, z czego największe znajduje się oczywiście w Budapeszcie.
3. Następnego dnia po ostrej imprezie Węgier cierpli na "macskajaj", czyli w ich tłumaczeniu "koci lament".
4. Węgrzy mają drugi na świecie najwyższy wskaźnik samobójstw wynoszący 21 na 100 000 osób rocznie.
5. W języku węgierskim istnieją dwa słowa na określenie koloru czerwonego vörös i piros. Pierwszy z nich jest żywo-czerwony, drugi zaś w ciemniejszym odcieniu.
6. Węgierska nazwa naszego kraju to Lengyelország. Wywodzi się ona od plemienia Lędzian. A teraz spróbuj to wymówić - "Lendzielorsaag".
7. Jeszcze trochę nauki, pora na egészségére [egesszegedre], czyli na zdrowie!
8. Ostatnia pozycja z nauką języka węgierskiego - Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát - jak się domyślacie to węgierska wersja przysłowia Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki.
9. Najdłuższe węgierskie słowo nie przebije niemieckiego, jednak również może stanowić trudność w wymowie - Megkáposztáshúsítottalanítottátok . Oznacza ono "wy kroicie w paski mięso na káposztáshús". Káposztáshús to tradycyjne danie z kapusy i mięsa.
10. Widziałeś kiedyś świnię mającą loki? Nie? To kolejny powód, aby jechać na Węgry! Mangalica to rasa świni wyhodowanej właśnie na Węgrzech w XIX wieku. Potrafią one osiągnąć wagę około 350 kilogramów. Ich cechą szczególną są właśnie loki.
Naj, naj, naj!
1. Najdłuższą rzeką przepływającą przez Węgry jest Cisa - 596 kilometrów.
2. Najwyższą górą jaką można zdobyć jest Kékes. Wznosi się ona na 1014 m n.p.m. Co więcej, to jedyny szczyt na naszym kontynencie, na który można wjechać samochodem.
Być może i Ty znasz jakieś ciekawostki o Węgrzech, które pominęliśmy? Podziel się z nami w komentarzu.
Węgry ciekawostki - widok na parlament w Budapszecie
Ciekawostki o Węgrzech - most w stolicy kraju we mgle
Węgierski parlament uważany jest za jeden z najpiękniejszych
Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach: