Austria ciekawostki

Austria ciekawostki

Ciekawostki o Austrii

Austria ciekawostki - dowiedz się z czego słynie Wiedeń, czym jest Wieża Wariatów oraz gdzie znajduje się najmniejsze miasto świata z metrem.

1. Leżący nad Dunajem Wiedeń to największe miasto i stolica Austrii. Zamieszkuje go niecałe dwa miliony osób.

2. Natomiast zgodnie z danym z roku 2016 cały kraj zamieszkuje prawie 9 milionów osób [8,725,931]. Tym samym gęstość zaludnienia wynosi 100 osób na kilometr kwadratowy.

3. Pod względem powierzchni Polska jest prawie czterokrotnie większa od tego państwa.

4. Polonia austriacka liczy około 70 tysięcy naszych rodaków. Kolejne 20 tysięcy osób, to obywatele Austrii z polskimi korzeniami.

5. Kraj ten posiada ośmiu sąsiadów, są nimi: Liechtenstein, Niemcy, Czechy, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Węgry oraz Włochy.

6. Flaga Austrii to najstarszy europejski symbol pochodzący z 1230 roku. Podzielona została na trzy poziome pasy: dolny i górny w kolorze czerwonym, środkowy zaś koloru białego. Z jej powstaniem związana jest pewna legenda nawiązująca do księcia Leopolda V Babenberga i jego białej tuniki. Podczas jednej z bitew w trakcie oblężenia Akki w 1191 roku miała zostać ona zakrwawiona. Kolor biały należy do tej części tuniki, na której znajdował się pas i ochronił ją przed krwią. Jako oficjalna flaga tego kraju została przyjęta 1 maja 1945 roku, jednak używano jej także przed II Wojną Światową.

Austria

Znani Austriacy

1. Gwiazda Hollywood, gubernator stanu Kalifornia przez blisko 8 lat - o kim mowa? Oczywiście o Terminatorze! Arnold Schwarzenegger urodził się w Austrii, a dokładniej na przedmieściach miasta Graz. W wieku 21 lat wyemigrował do Stanów i tam spełnił swój amerykański sen.

2. Z pewnością o nim także słyszeliście, na pewno na lekcji języka polskiego. Być może nawet czytaliście jedną z jego książek, albowiem "Proces" był niegdyś obowiązkową lekturą. Mowa oczywiście o Kafce.

3. Dwóch kolejnych Panów kojarzyć powinien każdy fan skoków narciarskich. Ze względu na sportową rywalizację dawniej z Adamem Małyszem, a obecnie z Kamilem Stochem mogą być niezbyt lubiani w naszym kraju. Andreas Kofler oraz Gregor Schlierenzauer, to jedni z najlepszych austriackich skoczków.

4. Słowo jeszcze o założycielu firmy Porsche, on także urodził się w Austrii.

Austria ciekawe miejsca

1. Niektórzy nie wyobrażają sobie zwiedzania większych miast bez odwiedzenia cmentarza. Cmentarz Centralny w Wiedniu z pewnością jest wart wizyty. To właśnie to miejsce jest największym pod względem ilości pochowanych osób (3,3 miliona) i drugim pod względem powierzchni cmentarzy Europy. Pierwsze pochówki miały tu miejsce w 1874 roku i odbywają się do dziś.  Pogrzebano tutaj między innymi: Ludwika van Beethovena, Franciszka Schuberta, czy Johanna Straussa. Znalazło się także miejsce dla domniemanej kochanki Hitlera, której śmierci nie wyjaśniono do dziś - Geli Raubal.

2. Będąc w Salzburgu warto wybrać się na posiłek do St. Peter Stiftskeller (oczywiście przed wizytą należy być w posiadaniu odpowiedniej ilości monet). Mieszcząca się w murach klasztoru św. Piotra restauracja jest jedną z najstarszych na świecie. Pierwszą pisemna wzmianka o tym miejscu pochodzi z 803 roku. W tym lokalu regularne posiłki spożywał Mozart wraz z rodziną.

3. Serfaus to niewielkie miasteczko leżące na wysokości 1427 metrów n.p.m. Oprócz malowniczego otoczenia miasteczko posiada także metro powstałe w 1985 roku (jego budowa trwała dwa lata). Serfaus najmniejszą mieściną na świecie posiadającą metro. Jej mieszkańcy oraz liczni turyści mogą przejechać 1,2 km i zatrzymać się na czterech stacjach.

4. Powstały w latach 1927-1930 budynek Karl-Marx-Hof w Wiedniu to najdłuższy blok mieszkalny świata. W długim na 1100 metrów obiekcie znajduje się 1382 mieszkania. Pomysł jego wzniesienia powstał w trakcie rządów socjalistycznych. Projekt o nazwie "Pałace dla robotników" miały być samowystarczalnym kompleksem, gdzie znajdować się miały: przedszkole, pralnia, sklepy oraz park.

5. Die Narrenturn - masywna, okrągła, 5-piętrowa konstrukcja zbudowana w 1784 roku, z uwagi na przeznaczenie potocznie nazywana Wieżą Wariatów. Pełniący funkcję szpitala psychiatrycznego obiekt wzniesiono na polecenie cesarza Józefa II. Również sam cesarz wydawał dyspozycje, na którym piętrze powinno się umieścić więźnia. Najgorszym wyrokiem było piętro ostatnie -wysłanie na piąty poziom równało się z dożywotnim pobytem w Wieży Wariatów bez nadziei na opuszczenie tego miejsca. Na terenie obiektu znajdowało się 139 cel, gdzie przetrzymywania za pomocą łańcuchów od 200 do 270 chorych osób - nie tylko chorych psychicznie, ale także melancholików, czy epileptyków. Obecnie w Wieży mieści się Muzeum Anatomopatologiczne z ponad 42 tysiącami eksponatów.

6. Niewielka miejscowość o dość specyficznej nazwie - Fucking. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już w 1070 roku. Miejscowość ta stała się obiektem drwin w internecie z uwagi na skojarzenia z angielskim słowem "fuck". W pewnym momencie pojawiły się pogłoski, iż w 2004 roku przeprowadzono referendum wśród 100 mieszkańców odnośnie zmiany nazwy. W wyniku głosowania mieszkańcy mieli się sprzeciwić zmianie. Do tych pogłosek odniósł się sam burmistrz, stwierdzając że żadnego referendum nie było. Do tej miejscowości przybywa sporo turystów, aby zrobić sobie pamiątkowe "selfie" przy tabliczce z nazwą, która dość często znika. Do tej pory miało ich zniknąć aż 13.

Ciekawostki o Austrii

1. Około 60% energii elektrycznej wykorzystywania przez Austriaków pochodzi ze źródeł odnawialnych.

2. Jeden z austriackich regionów - Tyrol - posiada taką samą flagę jak nasz kraj.

3. Ponoć w Austrii Święty Mikołaj miał brata o imieniu Krampus. Był to zły brat, który zamiast wręczać prezenty szukał niegrzecznych dzieci, aby je ukarać.

4. Austriacy pierwszą kawiarnię zawdzięczają Polakowi. To właśnie Jerzy Franciszek Kulczycki założył lokal "Pod Błękitną Butelką".

5. Przed II Wojną Światową między dwiema stolicami - Wiedniem oraz Bratysławem - kursował tramwaj.

6. Bułki kajzerki pochodzą właśnie z Austrii, a dokładniej z Wiednia. Nazwano je tak na cześć cesarza (kaiser) Franciszka Józefa.

7. Podobnie jest z rogalikami Croissant, które również wywodzą się z Wiednia.

8. Na godle tego kraju znajduje się czarny orzeł, który przez lata zmieniał nieco swój kształt. Aktualna wersja posiada rozerwany sierp i młot trzymany w szponach orła. Ma to symbolizować wyzwolenie od nazizmu.

9. Austriacki hymn został napisany przez kobietę o imieniu Paula von Preradović. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ kobiety są autorkami jedynie 4 aktualnych hymnów (właśnie Austria, Nauru, Fidżi oraz Laos). Do wszystkich hymnów melodie zostały napisane wyłącznie przez mężczyzn.

10. Przedstawiciele lewej części austriackiego parlamentu mają na sali obrad specjalną skrzynkę, do której wrzucają pieniądze. Każdy polityk lewicy wkłada do niej banknot, jeśli w jego opinii prawicowy polityk kłamie. Zebrane środki mają zostać przeznaczone jako pomoc dla uchodźców.

11. W 3. Klasse A piłkarskich rozgrywek działa kluc FC Polska Wien.

Znaliście te ciekawostki o Austrii? A może wiecie coś więcej? Podzielcie się z nami w komentarzu!

Austria ciekawostki - świąteczny jarmark we Wiedniu

Austria ciekawostki - świąteczny jarmark we Wiedniu

Ciekawostki o Austrii - wiedeńska opera nocą

Ciekawostki o Austrii - wiedeńska opera nocą

Austria ciekawostki - gdzieś w górach w Innsbrucku

Austria ciekawostki - gdzieś w górach w Innsbrucku

Sprawdź więcej ciekawostek o europejskich państwach:

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa